Yorika

VrányVrányPetra Dvořáková

Dětství je pro charakter a budoucí život podstatné. Pokud čas malin nezralých není v pořádku, zanechá šrámy na duši, které se už nemusí nikdy zahojit. Něco o tom vím. Někteří lidé, by nikdy neměli být rodiči. Vybíjet si své frustrace na dětech je neomluvitelné. Bez debat.

29.05.2020

Spalovač mrtvolSpalovač mrtvolLadislav Fuks

,,Co kdybych tě drahá oběsil" Tuto větu si budu pamatovat asi dlouho. Kniha, ve které se zdánlivě mnoho neděje ale pod pokličkou to bublá a vře.
Pan Kopfrkingl je zvláštní člověk. Už jen to krkolomné příjmení, podivná mluva a podivné povolání. Ano. Někdo to dělat musí. Přesto však... Ten člověk asi nebude v pořádku.
Fuksovi se povedl napsat atmosférický horor, který postupně graduje,aby v samém závěru trochu ztratil ze své dramatičnosti. I tak dobrá četba.

22.04.2020

Jméno růžeJméno růžeUmberto Eco

Kniha, kterou nestačí přečíst pouze jednou. Budete se k ní rádi vracet a pokaždé tam najdete zase něco nového, co vám předtím uniklo.
Mistrovsky napsaný příběh je zábavný, tajuplný, poučný...Postavy nejsou ploché. Každá má v knize své místo, žádná z nich není černobílá.Je to napínavé.Je to tísnivé.Je to jedinečné.

SlavíkSlavíkKristin Hannah

Knihu chápu jako poklonu ženám. Ženám, které musely čelit útrapám války samy bez svých mužů. Musely se prát o sebe, své děti, čest i o právo žít. A o lásku. i když ta je v knize přítomna vlastně neustále. Ať už v podobě lásky mateřské, sourozenecké, rodičovské či milenecké.
Kniha je čtivá, autorka je dobrá vypravěčka. Oceňuji schopnost, napínat své čtenáře až do konce a přimět ho domýšlet se, která z postav je vlastně hlavní vypravěčkou příběhu.
Slavík je krásná kniha o krutých časech.

26.08.2020

Můj příběhMůj příběhMichelle Obama

Tato žena je mi sympatická. Na nic si nehraje. Snaží se zůstat stále tou obyčejnou holkou z Chicaga. Možná proto, že si vše musela vybojovat sama. To, že v knize neustále naráží na afro-americký původ může být zarážející ale vcelku logické.Amerika je v tomto specifická a pro řadu lidí je to velké téma. Vlastními silami se vypracovala z chudinských čtvrtí až do právnických kanceláří ve vysokých mrakodrapech, na které se jako malá holka pouze dívala. Víceméně takovou zůstala i jako první dáma USA. V knize ukazuje, že je nejen cílevědomou právničkou ale především podporující manželkou, milující matkou a ženou s velkým Ž. Díky za tuto knihu.

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Souhlasím s názory, že tato prvotina je Ziburovou nejlepší knihou. Není to klasický cestopis. Je to neotřelé a osvěžující. Ještě neokoukané. Zibura se nesnaží tolik podbízet čtenáři jako v pozdějších knihách.
Vydat se nazdařbůh přes Turecko do Jeruzaléma je sympatické a člověk musí hošanovi fandit.
Časem mi začaly vadit narážky na spořivost, které neustálým opakováním vyznívají spíše negativně, až jsem Ziburu začala podezírat ze skrblictví. Na druhou stranu, člověk toho ke štěstí potřebuje skutečně málo. Něco k snědku a místo na přespání. Obojí autor nalézal především u místních lidí a o tom je vlastně i celý ,,cestopis" Na první knihu to stačí. Na ty další však už ne.

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

U této knihy jsem prožívala muka. Neustále jsem v mysli odrazovala hlavního hrdinu od jeho činů ,,nedělej to, nechoď tam" apod. Přitom jsem dobře chápala, proč to musí udělat.
Skvěle vystavěná atmosféra strachu, ten úžasný Kingův hororový svět...Jedna z mých nejoblíbenějších kingovek.

02.03.2020

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Celou knihu čekáte, že se něco stane a ono se vlastně nestane nic.
Kniha je krásná svým jazykem i formou. Má křehkou duši a její stránky se musí číst opatrně. Vychutnávat. I když jsem fandila oběma hlavním hrdinům, tak nějak jsem tušila, že to prostě nedopadne dobře. Jen mi ten závěr přišel prázdný a přesto všechno jaksi nepatřičný. Možná to byl autorův záměr...

05.03.2020

KatyněKatyněPavel Kohout

Lízinka Tachecí. Adeptka, na první katyňi světa je děvče jako lusk. Co na tom, že její mozkovna je většinou někde na prázdninách a na slova je víc než skoupá. Má totiž jiné přednosti, které to všechno bohatě vynahrazují a které spolužáci i pedagogové dokáží jistě ocenit a využít. I když zdánlivě hlavní postava, v knize jde především o její pedagogy Vlka a Šimsu a jejich krvavý (jak jinak) příběh.
Není to lehká četba. Autor neustále přeskakuje v čase. Udržuje čtenáře ve střehu. Popis některých scén byl na mě až příliš sugestivní i když chápu, že vzhledem k tématu, se tomu dá jen těžko vyhnout.
Kniha napsána s humorem víc než černým, který však nemusí jít pod nos každému.

04.06.2020

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Název této knihy zná asi každý. Možná proto se mi příběh tak dlouho vyhýbal. Moje škoda. Jakmile jsem se do knihy začetla, přišel úlek. Tolik postav! Jak si je všechny zapamatuji? Naštěstí autorka tento problém velmi rychle vyřešila.
Nesmrtelná klasika, která je pramáti všech detektivek a trochu krvavějších Big Brotherů.
Agatha prostě umí!

14.07.2020

Ohníčky všude kolemOhníčky všude kolemCeleste Ng

Autorka se ráda nimrá v pocitech a duších svých postav, což je pro přemýšlivého čtenáře rajská hudba. Příběh jedné ,, slušné" rodiny, jejíž dokonalý život naruší ,, extrovertní umělkyně" s dcerou a způsobí tak, nevyhnutelnou katastrofu, ke které to vše časem směřuje. Autorka nikoho neobviňuje, na nikoho neukazuje prstem. Její postavy nejsou černobílé. Naopak, snaží se ukázat, že životní cesty bývají komplikované a odsouzení jednoduché. Super kniha.

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Karin Lednické se to povedlo. Druhý díl předčil ten první. Je popisnější, podrobnější, dramatičtější. Charaktery postav jsou vyvážené, nic není černé nebo bílé. Autorka nikomu nestraní. Její postavy jsou chybující a proto lidské.
Po dočtení knihy jsem otevřela rodinné album a znovu si prohlížela ty muže na fotografiích. Velké upracované ruce. Hrdost v očích, když kráčeli v havířské uniformě v slavnostním průvodu. Rodinu vyfocenou před domkem v dnes již neexistující kolonii.
Šikmý kostel mě přiměl znovu si připomenout historii mé vlastní rodiny.
Děkuji autorce, že o tomto komplikovaném kraji píše s takovým pochopením a láskou. Těším se na třetí díl.

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Autor si s námi pohrává. S našimi představami, myšlenkami, strachy. A jde mu to opravdu dobře.
Má schopnost napsat napínavý příběh a i když víte, že je to jen fikce, přece jen přistoupíte na autorovu hru a prostě se bojíte. Příjemně bojíte.
Pak knihu zaklapnete a jdete do lesa. Třeba na houby.

05.03.2020

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Temný příběh, s ještě temnějšími postavami.
Doporučuji číst za tmavých podzimních večerů, při svitu lampy, kdy za okny kvílí meluzína a u nohou vám spí černý kocour. Prostě takové to typické anglické počasí. Když už melodrama, tak se vším všudy!
Díky této knize pochopíte, proč někteří nenávidí lidi. A anglické romány.

08.03.2020

Byly jsme tam takyByly jsme tam takyDagmar Šimková

Vše, co jste si představovali o ženských věznicích? Ne! Realita popsaná v této knize je mnohem děsivější.
Smekám před autorkou, že to všechno vydržela a přežila. Ale ty nejkrásnější roky ji už bohužel nikdo nevrátí a vzpomínky musely být i po letech strašné. Kolik jen komunismus zničil takových lidí? Spí se vám dobře soudruzi?

08.03.2020

Léto, jako když vyšijeLéto, jako když vyšijeEliška Horelová

Dívčí romány jsem nikdy nečetla. V dětství ani teď. Kniha se ke mně dostala úplnou náhodou během karantény. Přiznám se, že svět koňáků je mi cizí a koně od osla poznám jen stěží. Nikdy jsem neměla takový ten sen o koních, jako ho mají mnohé dívky.
Příběh však má hlavu i patu a myslím, že vnímavého čtenáře osloví. Troufám si říct, že i čtenáře dětským střevícům již odrostlého. Ostatně, kdo z nás by nechtěl putovat na voze taženým koňmi, nádhernou přírodou Vysočiny. Kdo z nás by nechtěl poznat partu podobně smýšlejících lidí a prožívat s nimi dobrodružství. Já tedy určitě ano.

Zelená míleZelená míleStephen King

Prostředí věznice na smrt odsouzených viníků.Už jen to napovídá, že půjde o silný příběh.Příběh o předsudcích, zaslepenosti a lidské krutosti.
Je v něm však i něžnost, laskavost a dojetí.
Tato kniha se mi zaryla pod kůži.

26.01.2019

CopCopLætitia Colombani

Tři příběhy. Tři ženy. Zdánlivě nemají nic společného. Každá je z odlišného koutu Země. Z jiného sociálního prostředí. Z jiných kultur. Přesto jsou si však podobné. Touhou po životě, odhodláním vzít osud do svých rukou a bojovat... Třeba proti celému světu...
Líbí se mi střídání příběhů a kapitol. Knihu to zpestřuje a udržuje čtenáře v napětí. Tato útlá kniha rozhodně stojí za pozornost.

08.03.2020

Útěk do divočinyÚtěk do divočinyJon Krakauer

Jak já mu rozumím! Té touze žít život nezatížený společenskými konvencemi. Žít podle svého nikoliv podle druhých. Být v souznění s přírodou, vždyť dnešní svět je tak hektický. Každý se žene za kariérou, penězi. Rozumím té touze vyčlenit se z kolektivu lidí i sklonům k samotářství. Myslím, že k tomu člověk dospěje, pokud mu v životě a především v dětství někdo ublíží. Začne se spoléhat jen sám na sebe a nikomu už nechce věřit. Je smutné, že když začala ochranná skořápka na Chrisově duši pukat a on se chtěl vrátit a začít nový život, nedostal již k tomu šanci.

18.06.2020

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Mladá žena zdědí dům. Náhodou nemá zrovna kde bydlet a do kapsy má víc než hluboko. Dům má však své tajemství. Krvavé tajemství. A to se příchodem jeho nové obyvatelky pomalu probouzí...
Že vám to něco připomíná? Nedivím se. Na podobné téma byla napsána řada knih a natočeno nemálo filmů.
Člověk nesmí nad knihou příliš přemýšlet. Proč když.... Vždyť přece....Jak to...
Některé věci vytušíte, kvůli jiným se budete plácat nevěřícně do čela. Autorka kombinuje několik hororových žánrů. Vysledkem je pak trochu příliš neuvěřitelný příběh. Jeden duch bohatě stačí. To doporučuje jedenáct z deseti dědiček starých domů po tetičce.

26.06.2020

Velká samotaVelká samotaKristin Hannah

Má duše dobrodruha se zatetelila radostí. Příběh z divoké Aljašky sliboval zajímavou četbu.
Příběh o velké lásce. Velkém smutku. Ale i o přátelství a lidské soudržnosti.
Aljaška je čarovná. Krásná. Ale i drsná. Krutá. Temná. Vyvolává řadu vzpomínek. Černých vzpomínek. Prověřuje odolnost svých obyvatel. Obnažuje jejich křehké vztahy. S Aljaškou se buďto spojíte navždy nebo vás zničí.
Musím říct, že příběh se mi líbil. Tedy jeho první půle.Přesto, že charaktery byly možná trochu plošší. Hlavně u otce rodiny bych uvítala zajímavější popis jeho běsů v hlavě, který by mohl vést k lepšímu pochopení jeho jednání. Druhá půle příběhu mi přišla jaksi nedotažená. Některé situace naivní a jednání postav nelogické. I ten konec je z mého pohledu trochu příliš pohádkový. Prostě mi k příběhu neseděl.
V horkých letních dnech byla četba knihy o Aljašce mrazivým zpestřením.

11.07.2020

HanaHanaAlena Mornštajnová

Nechápu.Nechápu popularitu knihy.
Na toto téma jsem přečetla již desítky knih
A Hanu bych zařadila spíše k průměru.Takový román pro ženy.Nic ve zlém.

26.10.2018

O čem mluvím, když mluvím o běháníO čem mluvím, když mluvím o běháníHaruki Murakami

Jako amatérská běžkyně jsem nadšená. Autor mi často mluvil z duše. Těší mě, že podobné pocity prožívají zřejmě všichni běžci na světě.
Nesmírně mě to bavilo. Netroufám si ale odhadnout, jestli kniha působí podobně na lidi během nepolíbené.

Rekviem za NankingRekviem za NankingCha Ťin

Člověk je nejkrutější tvor na této planetě. Nezabíjí totiž pouze z hladu ale i pro svou zábavu a potěšení.Nejlépe členy svého vlastního druhu. To bývá nejvíce vynalézavý. Pokud přežije, stále nemá ještě vyhráno. Má totiž city a emoce. A také paměť. Ta je jeho štěstím i prokletím.
Kniha mi zase trochu rozšířila obzory, neb o této události mnoho nevím. Je důležité si tyto události ale připomínat. Aby k nim už znovu nemohlo dojít. Alespoň na čas.

DraculaDraculaBram Stoker

Toto je prostě Dracula. Žádné Upíří deníky, žádná Pravá krev.Toto je Dracula

26.01.2019

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Kniha, která mě zaujala svým názvem. Přesně tak to bylo, když mě její obal udeřil v knihkupectví do očí. Tušila jsem, že se jedná o Karvinou a šachty.
V podstatě to tak je. Jen bych čekala trochu víc propracované charaktery postav a pestřejší popis života v hornických koloniích.
Naopak oceňuji vykreslení polsko-českého konfliktu v závěru knihy, neb na tuto část historie se trochu zapomíná.Zajímavý debut.

28.02.2020

Rosemary má děťátkoRosemary má děťátkoIra Levin

Psychologický horor. Když máte pocit, že ztrácíte kontrolu nad svým životem. Když nemůžete nikomu věřit. Svým nejbližším a nakonec ani sami sobě. Znepokojivá kniha s neméně znepokojivým koncem.

02.03.2020

Do tmyDo tmyA. Bolavá (pseudonym)

Vůně a šustot bylin. Úzkost. Strach. Tíživý pocit na prsou. Bolest jedné nemocné duše. To všechno je cítit ze stránek knihy. Tíseň se vkrádá do srdce vnímavého čtenáře, jako mlha z bažin. Tiše. Nenápadně.... Až ho pohltí úplně.
Atmosférická kniha, která pokud ji to dovolíte, dokáže mrazit.

18.10.2020

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Co člověk, to pozoruhodný příběh. Říkejte si co chcete ale myslím si, že to chce kus odvahy takto žít a kašlat na to, co si o tom myslí ostatní. Odvahy nebo šílenství. U některých jedinců, to nebylo tak zcela jasné.
Vlastně je tak svým způsobem chápu. Také ráda utíkám do lesů, pryč od lidí.Chci trávit čas jen tak sama se sebou.
Nejsem však natolik odvážná (šílená), abych tak učinila natrvalo. Prozatím.

31.08.2019

Čas odejítČas odejítJodi Picoult

Díky knize jsem získala nový pohled na slony. Slon je zajímavé zvíře. Inteligentní. Empatické. Toto se mi líbilo. Samotný příběh však už méně. Celé to vyprávění o ztracených matkách a dcerách mě příliš nenadchlo. Je to detektivka? Spirituální seance? Psychologické drama? Není těch dílků příliš mnoho, aby se z nich dal slepit dobrý příběh? Pak i ten závěr je takový chaotický a těžko uvěřitelný.
Má první kniha od této autorky. I přes menší rozpaky, ji dám ještě šanci.

11.06.2020