Yorika Yorika komentáře u knih

Tělo Tělo Paolo Giordano

Válka v Afghánistánu. Ale o tu ani tak moc nejde. Je to spíš psychologická sonda do duší vojáků. Každý z nich v sobě nosí něco, co musí zpracovat. Možná si myslí, že v Afghánistánu na své problémy zapomenou. Ale tato válka je hlavně o čekání. A tak se vracejí myšlenky, před kterými se snažili utéct. Když konečně dojde k akci, změní jim to životy navždy. K jedné bolesti se jen přidá bolest další...

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Vše, co jste si představovali o ženských věznicích? Ne! Realita popsaná v této knize je mnohem děsivější.
Smekám před autorkou, že to všechno vydržela a přežila. Ale ty nejkrásnější roky ji už bohužel nikdo nevrátí a vzpomínky musely být i po letech strašné. Kolik jen komunismus zničil takových lidí? Spí se vám dobře soudruzi?

08.03.2020 5 z 5

Vůle Vůle Jeroen Olyslaegers

Ve válce jde o přežití. Způsoby k tomu mohou být různé. Kdo jsme, abychom posuzovali, co je správné a co špatné? Co je ještě morální a co už ne? Postavy v románu nejsou černobílé. Sympatická vám pravděpodobně nebude ani jedna z nich. Hlavní hrdina přežil válku. Co si o tom myslíme, je už na nás čtenářích.

Do dna Do dna Michael Thomas

Příběh muže, který si tak nějak neví rady sám se sebou. Protlouká se od ničeho k ničemu, naštvaný na celý svět, který mu chce jen ublížit.
Muž, který přesto, že má ženu a děti, rezignoval na vše a nemá už chuť cokoliv řešit. Námět by mohl být atraktivní, to by se v tom však autor nesměl tak nimrat. Knize by neškodil menší počet stran, neboť v závěru už začíná být únavná.

08.03.2020 2 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Zajímavé. Skutečně zajímavé. Téma krevní msty je pro nás Evropany šokující. Prolitá krev smytá další krví nemůže nikdy skončit dobře. Dobrý způsob, jak vyvraždit celé rodiny, protože vždy se najde někdo, koho je třeba pomstít.
Sledujeme tak příběh Ďorga, vykonavatele krevní msty a manželského páru, který je v Albánii na svatební cestě. Jejich cesty se protnou a nakrátko ovlivní životy všech. Dobrá kniha.

Nemajetní Nemajetní Szilárd Borbély

Venkov. Pro nás městské lidi znamená venkov mnohdy romantickou idylku, plnou klidného života, dobrosrdečných lidí a roztomilých zvířátek,o která se místní s láskou starají.
Pokud si to opravdu myslíte, tato kniha vám vezme veškeré iluze. Venkov je kruté místo. Lidé se tady musejí jaksi více ohánět, na soucit a hlouposti není čas. Zvířata slouží především k obživě a nejlepší jsou taková, která se dají sníst. Ta jiná nemají právo na život a je škoda je živit.
Hodně syrový pohled na prostý venkovský život, který zřejmě z velké části pramení z autorovi osobní zkušenosti. Vracet se ke knize zřejmě už nebudu.

Homo sapienne Homo sapienne Niviaq Korneliussen

Možná to někteří z nás zažili. Hledání sexuální identity. Zmatené pocity. Binec v hlavě.
Chápu, že v 60-ti tisícovém Grónsku kniha musela vyvolat senzaci. Možná se z ní spousta mladých lidí ztotožňuje. Je napsána moderním jazykem, děj je občas proložený smskami, které přeskočit by byla chyba, neboť jsou pro pochopení děje často zásadní. Nevadily mi ani vulgarismy. Tak nějak do příběhu zapadly.
Asi první grónská kniha, kterou jsem četla. Doufám, že ne poslední.

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Temný příběh, s ještě temnějšími postavami.
Doporučuji číst za tmavých podzimních večerů, při svitu lampy, kdy za okny kvílí meluzína a u nohou vám spí černý kocour. Prostě takové to typické anglické počasí. Když už melodrama, tak se vším všudy!
Díky této knize pochopíte, proč někteří nenávidí lidi. A anglické romány.

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři příběhy. Tři ženy. Zdánlivě nemají nic společného. Každá je z odlišného koutu Země. Z jiného sociálního prostředí. Z jiných kultur. Přesto jsou si však podobné. Touhou po životě, odhodláním vzít osud do svých rukou a bojovat... Třeba proti celému světu...
Líbí se mi střídání příběhů a kapitol. Knihu to zpestřuje a udržuje čtenáře v napětí. Tato útlá kniha rozhodně stojí za pozornost.

08.03.2020 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Autorka se ráda nimrá v pocitech a duších svých postav, což je pro přemýšlivého čtenáře rajská hudba. Příběh jedné ,, slušné" rodiny, jejíž dokonalý život naruší ,, extrovertní umělkyně" s dcerou a způsobí tak, nevyhnutelnou katastrofu, ke které to vše časem směřuje. Autorka nikoho neobviňuje, na nikoho neukazuje prstem. Její postavy nejsou černobílé. Naopak, snaží se ukázat, že životní cesty bývají komplikované a odsouzení jednoduché. Super kniha.

Na shledanou tam nahoře Na shledanou tam nahoře Pierre Lemaitre

K tomu, aby se jednomu mládenci obrátil svět vzhůru nohama, stačí málo. Světová válka a touha pomoci zraněnému kamarádovi. A pak pár milosrdných lží. Lží pro ,,dobrou věc". A jste polapeni v tom věčném kolotoči, ze kterého už nejde seskočit.
Velmi čtivá kniha s překvapivým koncem.

Smrt Jima Loneyho Smrt Jima Loneyho James Welch

Tato četba je to pravé ořechové pro tmavé zimní večery. Sledujeme život zdánlivě divného a komplikovaného muže, který se musí vyrovnat se svou minulostí a pocitem, že nikam nepatří. Další ztracená duše, které nedokázal bohužel nikdo pomoci, protože si neuměl pomoci ani on sám. Depresivní ale pěkná četba. Škoda, že kniha tak trochu zapadla v přehršli jiných titulů.

07.03.2020 4 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Kniha o krutých událostech, napsána však nádherným lyrickým jazykem. Pro mě překvapivé události, neboť jsem o této zemi moc nevěděla. Autorka se s tím příliš nepáře a o událostech píše tvrdě a bez příkras. Jen tak mohou určité věci plně vyniknout. Díky za tuto knihu, která mi zase o něco víc rozšířila obzory.

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

A co je na tom vlastně tak fascinujícího? 2.světová válka? Špionáž? Tajní agenti?
Možná je to proto, že nejsem fanynka Bondovek.
Možná je to proto, že o 2.světové válce jsem toho přečetla již příliš mnoho.
Možná je to proto, že mi hlavní hrdinka nebyla příliš sympatická.
Možná je to proto, že mi příběh přišel příliš prvoplánový.
Zkrátka. Až tolik se mi kniha zase nelíbila pane Mawere.

07.03.2020 3 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Rozvláčný začátek ale pak je to jízda. Velmi čtivý příběh, lékaře s českými kořeny mě vtáhl do děje.
Překvapením pro mě bylo, kdo se vlastně skrýval za jménem Ernest G. i když při zpětném pohledu to má svoji logiku. Jestli se příběh mohl odehrát skutečně tak, jak ho napsal autor, to už je na fantazii každého z nás. Kvalitní kniha, kterou je požitkem číst.

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Přiznám se bez mučení, že hlavní hrdina mi nebyl vůbec sympatický. I když chápu jeho zahořklost a motivaci.
Naopak Mendel a jeho příběh mi přišel úžasný. Je to složité a přitom tak jednoduché. Genetika.
Kniha mi přišla zajímavá i proto, že denně kolem Mendelova působiště projíždím. Když se dívám do zahrady, vždy mě fascinuje, že právě tady se to stalo. Přitom dnes toto místo působí, jako nejobyčenější místo na světě. Ale tak už to bývá.

07.03.2020 3 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Náročný ale úžasný čtenářský zážitek. Knihu nelze jen tak přelouskat. Je hodně, popisná, filozofická, je v ní přehršle postav, které dějem jakoby jen proletí...To ale od ruské klasiky znalý čtenář ani nečeká.
Přesto Pasternak dokáže vtáhnout čtenáře do děje, příběh má atmosféru, drží pohromadě, žádná ze stránek knihy není zbytečná. Skvělá ruská klasika.

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Nádherná kniha o krutých časech, na nelidském místě v táboře smrti. Jak důmyslní dokázali být Nacisté ve svém zvráceném jednání. Kolik bezmoci a utrpení. Ale i přátelství a naděje. Osvětim. Němý svědek časů, které se už nikdy nesmí vrátit.

07.03.2020 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Mluviti stříbro, mlčeti zlato? Nikoliv v tomto příběhu. Když se frustrace rodičů přenáší na jejich děti, je to vždy špatně. Kolikrát už jsme takový příběh viděli? Kolik dětí ještě zničí jejich vlastní psychopatičtí rodiče? Kniha, ze které mrazí.

06.03.2020 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Proč to čtu, když se mi to nelíbí? Protože chci prostě vědět, jak to všechno dopadne. Knihu jsem dočetla a uzavřela tak sérii, ke které se zřejmě už nevrátím. Postavy nesympatické ale příběh čtivý. Arrivederci Eleno a Lilo!

06.03.2020 3 z 5