Yarwen Yarwen komentáře u knih

Pivař a blondýna Pivař a blondýna Daniela Kovářová

Tato kniha je určena pro začínající pivaře/pivařky, kterým poodkryje obdivuhodný svět různorodých stylů a chutí piva a obeznámí je se základními věcmi okolo. I já jako člověk, který piva recenzuje podobně jako knihy na těchto stránkách, jsem se pár věcem přiučil. Zároveň by si knihu měli přečíst i pivaři, kteří si myslí, že ví o pivu všecko, zatímco celý život chlemtají jen to jedno svoje. Pivní rozmanitost je totiž velkolepá a vydat se poznávat její různé podoby a krásy je hotová dobrodružná cesta.

19.12.2021 3 z 5

Jeden den v Bubákově Jeden den v Bubákově Jaroslav Němeček

Pokud se jedná o čistě pohádkové téma, umí Čtyřlístek zabodovat - je to milé a hezké, tohle by u začínajících čtenářů mělo zabrat. Z toho důvodu bych možná zkrátil samotný text a dal více prostoru komiksu, přesto celkově vnímám toto číslo jako nadprůměrné.

19.12.2021 3 z 5

Ke třem planetám Ke třem planetám Ljuba Štíplová

Fifinka se nám konečně vybarvila a už nevypadá jako vysušená mumie, časopis pokračuje v nastoleném trendu z minulého čísla a celý sešit věnuje jen a pouze dobrodružství Čtyřlístku, opět vesmírnému. Je to až příliš infantilní, zákony fyziky musejí jít stranou, ale jedná se o čtení pro děti a takto je to třeba brát.

19.12.2021 2 z 5

Tomb Raider: Archivy S.1 Tomb Raider: Archivy S.1 Dan Jurgens

Autor kreseb v předmluvě uvádí, že nebýt tak výtečného scénáře, ani jeho malba by tolik nevynikla. Ani s jedním nesouhlasím. Scénář je místy naivní, místy stupidní, s kresbou pak závodí o to, kdo udělá více logických kiksů. Kresba je samo o sobě velkorysá - a to je hlavní důvod, který vytahuje kvalitu knihy přes 30% ke druhé hvězdě. Nicméně je třeba připustit, že Lara Croft v sobě vždy skrývala i jistý sex appeal - a přestože kreslíř nemaluje špatně, jeho neschopnost vtisknout Laře tento náboj je přímo žalostná - velká prsa ještě nejsou zárukou toho, že výsledkem bude přitažlivá kráska. Starší děti, případně náctiletí, tak dostanou v tomto komixu akční prostoduchou zábavu, pro mě to ale bylo poněkud plytké.

28.11.2021 2 z 5

Lobkowiczové Lobkowiczové Petr Mašek

Sice jsem v knize neobjevil žádný větší detail k Marii Leopoldině, ale vzhledem k široce rozvětvené dynastii ani není možné jít u méně významných Lobkowiczů hlouběji. Vcelku se jedná o precizně odvedené dílko, které nabízí přesně to, co bylo jeho záměrem.

28.11.2021 3 z 5

Krvavá moře Krvavá moře Steve Jackson

V tomto gamebooku se čtenář stává pirátem, což znamená drancování pobřeží, vraždění nevinných lidí, nebo aspoň jejich zajetí do otroctví - nic povznášejícího. Krom toho je kniha brutálně obtížná, ale ne tím zábavným způsobem - autoři se - mnohdy neférovými praktikami - neustále snaží čtenáře zničit nebo alespoň oslabit. Zapomeňte na to, že byste si na začátku naházeli parametry postavy a posádky - i s maximálními hodnotami je potřeba spousta štěstí a neuhýbat z optimální cesty. Říkal jsem si, že za tento nepodařený gamebook dám jednu hvězdu s odřenýma ušima, ale závěr mě nakonec dostal - váš soupeř v sázce o největšího padoucha všech moří celou cestu dá samozřejmě napoprvé, překoná všechny nástrahy levou zadní a přinese takový poklad, že si říkáte, jestli je možné ho někde v knize vůbec nabrat. Autoři po nezábavné a frustrující četbě si na konci udělali ze čtenářů kašpárky - a za to se dá dát jen jedno hodnocení...
Za mě nejhorší gamebook v sérii Fighting fantasy - jak by řekla Kelišová: "To je hnus, velebnosti!"

16.11.2021 odpad!

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

Velké, mistrovské dílo! Téměř tisícistránková bichle, nabízející napětí, velkolepé bitvy, vítězství i pocity marnosti, statečnost skromných lidí i chvíle k zamyšlení. Spousta příběhů v široce rozvětveném vyprávění, které autor dokázal všechny precizně uzavřít, a mnohé dosavadní náznaky vysvětlit (snad jen Buka mi tam ještě někde poletuje). Těžko hledat slova chvály, abych vystihl zážitek, který mi kniha dala. Kvůli tomuto třetímu dílu bych si koupil celou sérii, kdyby to bylo ještě možné. Třeba to vyjde někdy znovu...

16.11.2021 5 z 5

Létající koberec Létající koberec Jaroslav Němeček

Podruhé věnovali autoři celé číslo jednomu velkému příběhu Čtyřlístku - psaný úvod i závěr jsou sice trochu zvláštní kombinací ke komiksu, ale budiž. V kreslené podobě pak sledujeme osudy jednotlivých postav ve světě pohádek, smysluplnost zde opět dostává občas na frak, nicméně číst se to dá a děti těch pár chyb řešit nebudou.

16.11.2021 2 z 5

Velké dobrodružství Čtyřlístku Velké dobrodružství Čtyřlístku Ljuba Štíplová

Na první pohled se může zdát hezké, že celé číslo je věnováno dlouhému příběhu Čtyřlístku (Pinďa a Fifinka tentokrát v hlavní roli), ale co je to platné, když se jedná o tak bezduchý a hloupý příběh ve stylu Toma a Jerryho. Jedna věc je napsat komiks pro děti, druhá pak zachovat určitý mantinel dětské naivity, pod který by neměl výtvor klesnout. Tady se to nepodařilo.

07.11.2021 1 z 5

Futurama-o-Rama Futurama-o-Rama Matt Groening

Skvělý humor, často nekorektní, ale takto to mám rád. V knihovně se na mě divně dívali, když mě posílali pro tuhle knížku do dětské sekce, ale tento komix je skutečně pro dospělé, nebo aspoň pro starší náctileté (a může za to často Bender:). Autor má tendenci dávkovat do sci-fi příběhu zrcadlové odrazy pokrytectví našeho reálného světa, podobně jako South Park. Krásně jsem se bavil a chytal se za hlavu nad Fryem, jak skvělou ženskou v podobě Turangy Leely má blízko sebe, a přesto se chová tak, že tam zůstává odstup - ale právě kvůli tak dobře psychologicky uchopeným postavám a interakcím mezi nimi je Futurama tak skvělá.

07.11.2021 4 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Důstojné zakončení celé série. Smekám klobouk před tím, na jaké dno nechal autor Alici spadnout, a jak ji přesto nechal překonat všechny překážky, aniž by se snížil k logickým kiksům nebo k množství "tuze šťastných náhod". I přesto, že jsme přišli o hlavní postavu z minulých dílů, a nejeden čtenář si mohl myslet, že po zničení sekty Grabježců bude tohle jen nastavovaná kaše, tak se tak nestalo a příběh je skvělý.

07.11.2021 4 z 5

Hlava Smrtihlava Hlava Smrtihlava Zbyněk Dach

Povedený příběh z pera českého autora, který čtenáře zavádí na území nemrtvých, skrz které se musí dostat k hlavnímu zlosynovi - Smrtihlavovi. Jen ten závěrečný souboj je krutopřísný, jinak dávám palec nahoru.

06.11.2021 3 z 5

Muž pro Oklahomu Muž pro Oklahomu Mirko Pašek

Tato kniha mi přinesla velké překvapení, navíc příjemné - nečekal až tak vydařený kousek ze série KOD, kde kvalita knížek má poměrně široký rozptyl. Ale tady - příběh Quanaha, který se stává obětním beránkem lupičů, filutů a falešných lidí, příběh, ve kterém pro mě doposavad neznámý autor utrousil i pár kapek moudrostí a kde má i mladý čtenář šanci postřehnout kvality i zákeřnosti lidské povahy, ten (příběh) se mi líbil. Vynikající čtyři hvězdy.

05.10.2021 4 z 5

Čtyřlístek v polárních krajích Čtyřlístek v polárních krajích Jaroslav Němeček

Hlavní příběh je tentokrát o Fifi - tady chápu, že je komix určen pro děti, ale nasekat v něm tolik logických kiksů je i tak příliš a výsledný dojem je špatný, stejně jako u komixu o Arthurovi. Co je třeba vyzvednou nejvýš, je psaný text o záchraně lodi v Indickém oceánu - velmi mi to připomíná Batličkovy povídky. Povedený je i příběh o výletu do Mamutova, který hezky nakreslil Adolf Born. Co si naopak zaslouží značku "odpad", je tradičně Pidivízek a tentokrát i Svetřík se svým Flikem. Celkově lepší jedna hvězda.

04.10.2021 1 z 5

Naganty a vlčí máky Naganty a vlčí máky Františka Vrbenská

Exotické prostředí, řada zajímavých reálií, ať už s ohledem na místo či čas, ale k čemu je to vše platné, když se nepovede Kovář? Zásadový chlap, který jde okamžitě do akce kvůli přesvědčení pro dobrou věc, tentokráte myslí jen na to, aby mu za jeho práci dobře zaplatili. Boha jeho! Namísto tvrďáka, který nejde pro ránu daleko, tady máme naservírovaného otloukánka, kterého ustavičně zachraňují ostatní, a kterému málem zuby drkotají strachem a z úst se line nářek. Mám z toho dojem, že autorka, namísto aby si nastudovala elementární vlastnosti hlavního hrdiny, o něm slyšela z druhé ruky tři věty a podle toho knížku napsala. A jak říkal Bram Stoker, co je od začátku špatné, to nemůže být nikdy dobré. Kdyby se jednalo o neznámého hrdinu mimo řadu JFK, přidal bych druhou hvězdu (první polovina knihy je docela nudná a při četbě jsem si říkal, že bych si raději přečetl něco naučného o Mongolsku v té době, než se proplétat nezáživným příběhem, druhá půlka je už lepší), takto ale musím zůstat u jedné.

30.09.2021 1 z 5

Čtyřlístek dobývá vesmír Čtyřlístek dobývá vesmír Jaroslav Němeček

Vesmír je pro děti vždycky vděčným tématem, autoři tak nejenom vybrali zajímavé prostředí hlavního příběhu, ale zúžili jej pouze na dvě postavy Čtyřlístku (Myšpulín se tu jen mihne a na Fifinku se jaksi nedostalo - dneska by se řeklo, že to není genderově vyvážené:). Za vesmírné dobrodružství tak tři hvězdy, stejně jako za další z (psaných) příběhů ze života plavčíka na československé lodi. Další komiksy už jdou kvalitativně dolů - strašidelný příběh z hradu (**), Svetřík s Flikem bojují proti alkoholu (*) a Pidivízek míří k odpadu jako vždycky. Celkově tak mírný podprůměr za dvě hvězdy.

01.09.2021

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Výborně a komplexně napsaná pravidla české verze D&D. Dělám PJ už desítky let a mohu opravdu jen chválit. Je samozřejmě škoda, že dnes je to už taková uschlá větev ztepilého stromu her na hrdiny, nicméně mnoho let k pravidlům vycházely jednotlivé moduly, časopisy (Dech draka, Zlatý drak pro klub Hexaedr), byly zde vytvořeny celé světy (Tara, Asterion, Almir), o které je dnes na burzách obrovský zájem, nicméně Altar už dotisky nechystá a svět DrD tak zůstává bez podpory vydavatele, ale i přesto se má k životu. Před pár lety zde byl nový pokus s Dračí hlídkou, který na DrD navázal, nabídka tohoto typu her je stále široká a kdo chce, ten si najde to své ořechové. S touto hrou jsem strávil nádherné zážitky (a stále jednou za rok se starou partou hrajeme, i když už je nám přes 40) a dávám tak absolutních 100%.

29.08.2021 5 z 5

Dračí Doupě II - Hry mocných Dračí Doupě II - Hry mocných Karel Černín

Pro mě, coby dlouholetého PJ, kdy vycházím z původních pravidel DrD, byla tato kniha mým prvním setkáním s novými pravidly DrD II - a musím se přiznat, nijak nadšený jimi nejsem. Přijdou mi kostrbaté a zbytečně složité. Avšak k samotné knize - vytvářet nová dobrodružství na vyšších úrovních při zachování napínavosti a výzvy pro hráče je velmi těžké. Tato kniha nastiňuje cesty, kterými je možné se ubírat, ale vyžaduje zároveň i velmi aktivní přístup samotných hráčů v rámci tvorby hry, světa a zápletek - což nebývá pravidlem. Přese všechny výtky představuje kniha inspiraci pro každého PJ, který občas těžce přemýšlí o tom, s čím novým přijít, aby i příští jeskyně byla stejně kvalitní té předchozí. (45%)

31.07.2021 2 z 5

Dokonalý obchod Dokonalý obchod Alex Drescher

Už dlouho jsem nečetl tak skvělou knihu - napínavé fantasy, u kterého jsem se uchechtával, neboť je naplněno vynikajícím suchým humorem. No, snad si zapamatuji aspoň pár hlášek. Dávám mimořádných pět hvězd a jdu si koupit celou sérii, tohle chci mít doma.

30.07.2021 5 z 5

Kniha smíchu a zapomnění Kniha smíchu a zapomnění Milan Kundera

Hned první stránka knihy, pojednávající o Clementisově čepici na Gottwaldově hlavě, zůstane v mé hlavě už napořád. Rovněž povídky o Tamině byly velice povedené. Naopak povídka Lítost nepojednává o lítosti, ale o sebelítosti, její četba byla docela útrpná, také slib v závěru první povídky, že "na nástupiště za chvíli vystoupí jejich syn a uzavře příběh" zůstal jaksi nenaplněn, což jako čtenář neodpouštím (možná bylo něco z knihy vypuštěno? - četl jsem vydání od Atlantisu). Každopádně kniha nabízí silné podněty k zamyšlení, a to nejenom o totalitním komunistickém režimu, a přesně tohle ji kvalitativně posouvá nad průměr (57%).

06.07.2021 3 z 5