Yarwen Yarwen komentáře u knih

Nesmrtelní z Meluhy Nesmrtelní z Meluhy Amish Tripathi

Do indické Meluhy přijíždí Šiva, který se stává Nílakanthou podle znamení, že mu zmodrá krk. Melužané mají obrovské štěstí, že krk zmodral právě Šivovi, jelikož je to schopný a neohrožený vůdce. Příběh je částečně milostný (zprvu jsem myslel, že autorkou je žena), částečně popisuje Šivův příběh, který přijme roli Nílakanthy a snaží se zlepšit svět. Není to výtečné, není to špatné, je to takový průměr, bohužel se spoustou indických slov a jmen, což činí knihu maličko nepřehlednou.

21.10.2023 2 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Stephen King opět roztáčí svůj vypravěčský um na plné obrátky - Edgar se po těžké nehodě a následném rozvodu snaží dát dohromady na zapomenutém ostrově u Floridy a začíná malovat obrazy, které jsou možná nádherné, ale zároveň i děsivé. Je mu souzeno odhalit zlo a utkat se s ním dříve, než bude pozdě.
Kniha natolik tlustá, že má čtenář čas si některé postavy oblíbit a pak si trochu stýská, že čte poslední stránku. Na druhé straně je zde méně napětí - celý děj se pomalu posunuje svým směrem a čtenář už tuší, jak to asi dopadne, na mnoho překvapení tak nenarazí. Palec nahoru za popis toho, jak se Edgar cítil, když měl vystoupit před obecenstvem ohledně vernisáže svých obrazů.
I na tuto knihu by se dal natočit solidní film - prostě kvalitní záležitost, u které jsem přemýšlel i nad čtvrtou hvězdou.

02.09.2023 3 z 5

Čáslavská Čáslavská Jan Novák

Věru Čáslavskou považuji za velkou osobnost jak po stránce morální, tak sportovní. Její pád ze slávy do perzekucí komunistického režimu po boku podlého a násilnického manžela se pro knižní či filmové zpracování přímo nabízí. Ale tento komiks není Věry hoden.
Text se hlavně v první polovině knihy často zabývá banalitami, které jsou místy trapné. Autoři se chlubí, že mají s komiksy dobré zkušenosti, ale pořadí textových bublin je náhodné, takže si často přečtete nejdříve odpověď a pak otázku.
To nejhorší je ovšem kresba. Pan Švejdík si vystačí se třemi barvami, na pozadí rovnou zapomeňte, naopak, neváhá stejné obrázky použít několikrát, akorát na jednom má obličej modrou tvář na žlutém pozadí a na druhém červenou na modrém. Postavy vypadají podobně a Věru Čáslavskou lze poznat hlavně podle (většinou) žlutých vlasů. Zatím jsem se nesetkal s tak mizernou a odbytou kresbou, jakkoliv by malíř nejspíš tvrdil, že tohle provedení byl jeho záměr.
Zatímco příběh Věry je pětihvězdičkový, provedení vydá tak na jednu hvězdu. Na druhé straně i jednooký je mezi slepými králem a výběr knih o Věře Čáslavské není valný - některé jsou zcenzurované, jiné zaměřené jinam než na biografii. Tato kniha se snaží informace podávat objektivně, a za to jí jednu hvězdu přidám.

25.08.2023 2 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Příběh z pohledu hrdinky se moc nepovedl, snaha jít hlouběji do ženské intimity vyznívá spíš rozpačitě, než že by přidávala další hodnotu, je tam mnoho emocí, se kterými jsou asi ženy svázány více než muži, ale všechno by mělo mít svou míru. I když se kniha snaží brát vážně, přesto jsem se párkrát zasmál, to ji přičítám k dobru.
Jestliže je příběh podprůměrný, ještě více dolů ho posílá - pivo. Jedna věc je oslavovat ho jako české zlato, ale dělat to na značce Krušovice je pivní barbarství a na Staropramenu ("nechceme vyrábět dobré pivo, ale levné pivo") už doslova pivní zvěrstvo. Máme přece tak mnoho kvalitních pivovarů! Možná si řeknete, že tohle do hodnocení nepatří, já si ale myslím, že gastronomie je součástí kultury stejně jako kniha a pokud se jí toto dílko dotýká, může to mít vliv na výsledný dojem. Takže za mě ještě jedna hvězda dolů.

25.08.2023 1 z 5

Démoni z hlubin Démoni z hlubin Ian Livingstone

Povedený gamebook s originálním dobrodružstvím pod mořskou hladinou. Střední obtížnost, žádné neférové praktiky, jak čtenáře za každou cenu zničit. Vítězný konec má několik podob, kdy můžete porazit piráty, získat k tomu část jejich pokladu nebo dokonce celou loď s pokladem - záleží, na které řešení vsadíte.

24.08.2023 3 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Ty slovní hrátky, toť věčná krása,
nad kterou srdce čtenářovo jásá,
navíc krotit ženu - byť jen slovně
- je kontroverzní v dnešní době,
a tak doufám, že toto dílo
zůstane tak, jak psáno bylo,
a byť příběh je prostší, kratší,
tři hvězdy dám a přečtu další.

22.07.2023 3 z 5

Stopy ve sněhu / Kletba vikingova hrobu Stopy ve sněhu / Kletba vikingova hrobu Farley Mowat

Autor prožil kus svého života mezi kanadskými indiány a eskymáky a své zkušenosti využil v této knize. V první části sledujeme dobrodružství dvou kamarádů (Awasin, syn náčelníka, a Jamie, synovec bělošského usedlíka), kteří uvízli v severské pustině a snaží se v drsném kraji přežít, ve druhé části se tato dvojice rozšíří o Awasinovu sestru Angelinu a eskymáckého chlapce Peetyuka, kteří se vydávají pro vzácné artefakty do vikingského hrobu, aby prodejem nalezených věcí pomohli strádajícím eskymákům. Povedená kniha je plna dobrodružství, vzájemné obětavosti a hlavně popisu zajímavé přírody i způsobu života lidí žijících daleko na severu.

06.07.2023 3 z 5

Stvořitel světa Stvořitel světa A. E. van Vogt

První polovina knihy je vcelku nudná, jakoby autor psal svou prvotinu, na které se zacvičoval. Kapitán Cargill se ocitá v daleké budoucnosti a v podstatě stále před někým utíká. Ve druhé polovině začíná autor filozofovat nad tématy jako vytrhávání prostoru z materiálního světa nebo přesměrovávání časových energetických toků. Na jedné straně si tak vytváří svá vlastní časově - fyzická pravidla, dle kterých může ohýbat děj jakýmkoliv směrem, na straně druhé se přestal zajímat o to, zda to dává ještě nějaký smysl, neřkuli jestli tam zbývá ještě nějaká zábava pro čtenáře. Takže jediný příjemný pocit jsem měl po dočtení, že už to mám za sebou. Velmi špatné. (12%)

06.07.2023 1 z 5

Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy Edward Gorey

Základem celé knihy je soubor pikantních ztrát panenství mladých žen (jenž dal celé knize název), kteréžto situace autor v podobě slečny Hyacinty Phyppsové vtipně glosuje. Naopak příběh Nebohé dítě je krutopřísný. Závěrečná Pátá abeceda (aneb Velkorysé krvácení z nosu, ale souvislost tohoto názvu s kresbami jsem nepochopil) je textově průměrná, prostě jeden obrázek ke každému písmenu abecedy (na českou diakritiku nespoléhejte) ale kresby ji táhnou výš.

26.05.2023 3 z 5

Dinosauři a jiná prehistorická zvířata Dinosauři a jiná prehistorická zvířata Michael Benton

Průřez těmi nejznámějšími, ale i méně známými prehistorickými zvířaty, za kterými se zavřela opona času. Malé zamyšlení nad Blbounem nejapným, který si žil v klidu tisíce let, než ho během pár desetiletí vyhubil člověk.
Celkově tedy čtenář dostane přesně to, co očekával, malá výtka směřuje k tomu, že vše je řazeno abecedně, bez ohledu na to, zda se jedná o konkrétního tvora nebo popis celého řádu - kniha šla koncepčně zvládnout určitě lépe.

21.05.2023 2 z 5

Hloupý žert a jiné příběhy Hloupý žert a jiné příběhy Edward Gorey

V pořadí čtvrtý český výběr z autorovy tvorby představuje Švestkouny (bez textu, ale skvěle namalované), vtipný Čtvrteční liják točící se okolo zapomenutého deštníku, morbidní Nechutný pár, na kteréžto téma mučení malých děťátek by si leckterý autor v dnešní době netroufl, a krátký - téměř pohádkový - Hloupý žert, pojednávající o tom, jak může skončit simulant. Za vrchol této knihy ovšem považuji Osudový kosočtverec - soubor obrázků s krátkými doprovodnými rýmy, které mnohdy hrají na vážnou notu nutící čtenáře k zamyšlení. Proto si dovolím jít s hodnocením až na čtyři hvězdy.

17.05.2023 4 z 5

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

Autorka do knihy vybrala ty nejodlehlejší a nejexotičtější ostrovy, ať už ty s tropickými palmami nebo nebo jiné s věčným ledem. Záběr je tedy zdařilý, každý ostrov obsahuje jednu stránku popisu, na protilehlém listu je pak mapa ostrova.
A právě s texty k ostrovům mám malý problém - někdy jsou zdařilé, většinou ale obsahují jen malý výsek historie či příběh, který zdaleka nepodává širší obraz o daném místě. A někdy je text úplně o ničem, kdy čtenář přemýšlí, co tím autorka chtěla vlastně říct.
Nejvýstižnější popis této knihy je tak z mého pohledu "nevyužitý potenciál".

19.03.2023 2 z 5

Přátelé divočiny Přátelé divočiny Ernest Thompson Seton

Kniha s devíti povídkami, jejichž kvalita osciluje od vlažných (**) až po ty vynikající (****). Detail píšu k jednotlivým kouskům zvlášť, dohromady mi to dává 64%, tedy tři hvězdy. Ale povídky jako Tita nebo Domino jsou vskutku luxusní, krásné, a vedou člověka k láskyplnému náhledu na přírodu a tvory v ní žijící, z nichž každý jen žije takovým způsobem, k jakému byl zrozen, ať už to lidem do jejich plánů zapadá či ne.
A malá douška na závěr: ty malé kresbičky po stranách listů jsou neobyčejně hezké a vtipné.

15.03.2023 3 z 5

Vincent Vega Vincent Vega Miroslav Žamboch

Po delší době se série JFK ujímá samotný Žamboch a předkládá čtenářům namísto sci-fi plnohodnotný western. Ten je zpočátku unylý, chování postav, jakožto přestřelky krapátko odchýlené od reality, ale závěr, zejména pronásledování v horách, je vynikající (pro mě s jedním silným momentem - Viktor), a nutí mě přidat třetí hvězdu. Nakonec velmi zdařilé. (68%)

08.01.2023 3 z 5

Ukradený vynález Ukradený vynález Ljuba Štíplová

V tomto čísle vyhrává s naprostou převahou krásně rýmovaný Komisař Drábek, který je unesen pašeráky (****). Náš Čtyřlístek se potýká s chamtivými zloději, před kterými se snaží uchránit nový Myšpulínův vynález (**). Péťa Světošlápek zamíří na Severní pól, protože jen tam si může údajně sníst polárku - toto už je slabší a protkané pár nesmysly, ale budiž (*). Rendlík a Hopík, kteří přilétají strašit na hrad, přidávají k prostoduchosti příběhu i mizernou kresbu (odpad) a Cecilka se svou panenkou je naprosto o ničem (odpad). Celkově mi to tak vychází na lepší jednu hvězdu, prostě jedno ze slabších čísel.

30.12.2022 1 z 5

Pozemšťan! Pozemšťan! Mark Fearing

Malý Bud se omylem dostane mezi ufony a pokouší se dostat přes všechny překážky zpátky na Zem. Kresba mi moc nesedla, Bud zde vypadá jako dospělý trpajzlík, nicméně dá se na to zvyknout. O dost lepší je pak samotný příběh a věřím, že pro děti může být kniha napínavá a velmi zábavná. Ideální věc, jak je přilákat ke knížce.

18.12.2022 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Na rozdíl od Foglarových Stínadel zde autor vytváří Prašinu jako součást reálné Prahy, což dosti snižuje uvěřitelnost příběhu. Druhá výtka míří na počáteční neschopnost našich dětských hrdinů - namísto aby co nejrychleji zmizeli s nalezeným balíčkem, musí si ho prohlédnout přímo na místě nálezu; namísto aby se co nejrychleji vrátili k dědovi, musí se na náměstí zastavit a napít z čutory, protože pár minut už počkat nejde - chápu, že se situace vážou na další zápletku, ale šlo to udělat chytřeji.
Co je ale důležité, z Prašiny dýchá tajuplnost, a co je ještě důležitější - autor dokáže gradovat napětí do té míry, že čtenáře strhne. Pokud dítě něco nepřiková k řádkům jako tahle kniha, pak už těžko něco jiného. Dílko je pro děti od 9 let, já bych tak dva roky ještě přidal. Celkově vynikající, dávám vysokých 84%.

18.12.2022 4 z 5

Tomb Raider: Archivy S.2 Tomb Raider: Archivy S.2 Dan Jurgens

Druhý svazek se mi zdá povedenější prvního, ať už v rámci kresby či scénářů. Proto jsem váhal, zda nepřidám třetí hvězdu, ale nakonec to neudělám - ty příběhy jsou přece jen spíše plytčejšího rázu a směrují knihu k průměru. (50%)

23.11.2022 2 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Dostal jsem chuť přečíst si po nějaké době pořádnou Kingovku s příměsí hororu. Inu, tato kniha nemá s hororem nic společného, jedná se spíše o pohádku. Příběh je naprosto triviální a mám pocit, že i trochu odbytý - King se nijak nenamáhal přiblížit čtenáři nějak svět, ve kterém se zápletka odehrává, nebo pozadí okolo Flagga - prostě rutinně namíchal nejlevnější ingredience a spolehnul se na svůj vypravěčský um, který tomu dodá koření.
Výsledek? Povedlo se mu to. I když se v první polovině knihy v zásadě nic neděje, protože je retrospektivně popisován jen děj, jehož výsledek už čtenář zná, přesto je to napínavé a připoutalo mě to ke stránkám. Velká nespravedlnost okolo Petra prostě musí vykrystalizovat ve spravedlivé vyústění! Tuto knihu řadím k tomu slabšímu, co jsem od Kinga četl, ale přesto to stačí na nadprůměrné hodnocení.

16.11.2022 3 z 5

Pták a veverčák na útěku Pták a veverčák na útěku James Burks

Jedna ze tří knížek, které kupuji na Vánoce svým dětským rodinným příslušníkům - tak jsem ji také přelouskal. Příběh veverčáka a ptáka (a kocoura) je krátký, jednoduchý, kresba mi příliš nesedla, ale dá se na ni zvyknout. Co je ale důležitější - má to vtip a je to zábavné, samotnému se mi to líbilo. Textu není mnoho a jedná se tak o ideální příležitost, kterak ke čtení přitáhnout ty nejmenší a ukázat jim bránu do našeho nádherného světa knížek. Celkově velmi povedený komiks a zasloužené tři hvězdy.

15.11.2022 3 z 5