Yaromil Online Yaromil komentáře u knih

Medvědi objevují oheň Medvědi objevují oheň Terry Bisson

Povídková sbírka "Medvědi objevují oheň" je takový malý velký klenot sci-fi literatury, který pravděpodobně příliš čtenářů neobjevilo. Stejně tak si to troufám tvrdit o autorovi a to alespoň v našich končinách. A je to vážně škoda. Pro mě to byl mistrně namíchaný koktejl bezbřehé fantasie, vlídného humoru s nádechem jisté nostalgie, který bych chtěl popíjet každý večer. Musím také ocenit autorovo vytříbenou práci se slovy, které v českém vydání dozajista pomohl vynikající překlad Viktora Janiše.

13.12.2020 5 z 5

Střední je peklo Střední je peklo Jordie Bellaire

Televizní zpracování o přemožitelce upírů Buffy mě minulo a nikdy jsme neměl výraznou potřebu to napravit. Když však nedávno Comics Centrum přišlo s restartem série v komiksové podobě, dlouho jsem neotálel a krásná obálka mě nemusela ani tak dlouho přemlouvat. Ve finále jsem dostal přesně to, co jsem čekal - jednoduchou popkulturní zábavu z teen prostředí, kde se nad nadpřirozenem nikdo moc nepozastavuje. Užil jsem si to a i přesto, že hodnotím jen třemi hvězdičkami, rád si pořídím další díl, protože první svazek, jak už to tak někdy bývá, skončil v tom nejzajímavějším ;-). Zpracování komiksu je na velmi vysoké úrovní tak, jak je u Comics Centra zvykem. Na konci knihy jsem ocenil galerii alternativních obálek.

09.12.2020 3 z 5

Vodní had Vodní had Tony Sandoval

Nádhera. Velká nádhera. Jak po výtvarné, tak po příběhové stránce. Jsem si jist, že mi určitě uniklo nejedno poselsví, které se snažil autor předat, tu a tam jsem přeslechl nevyřknutá slova mezi řádky, pravděpodobně jsem se zamotal i v samotném příběhu,... To ale vůbec nevadí, protože se do něj chci opět vrátit a snad i více mu porozumět, prožít ho a nechat se znovu bez většího studu kouzlit.

06.12.2020 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Tak tohle byl strhující zážitek a to od první do poslední stránky! Sice nechápu, jak jsem mohl Zámek a klíč tak dlouho míjet, ale už po přečtení prvního dílu rozumím jeho téměř kultovnímu statusu. Kresba je na velmi vysoké úrovni a věřím, že se valné většině čtenářů bude líbit, já osobně bych si dokázal představit kresbu jiného ražení, ne tak "cartoonovou". To ale nemění nic na faktu, že mě fascinoval především samotný příběh, styl vyprávění a uvěřitelné hlavní postavy, u kterých by se chtělo až napsat, že mají duši.

19.11.2020 5 z 5

Autorita Autorita Jeff VanderMeer

Z Anihilace jsem byl nadšený a to hodně. Při čtení Autority jsem se však musel několikrát podívat na obal knihy, jestli nečtu náhodou něco úplně jiného. Nečetl jsem. Bohužel. Autor se rozhodl podívat na příběh a záhady Oblasti X z druhé strany. Mohlo to být skvělé, ale bylo tam až příliš zbytečného balastu, který příběh nikam neposouval, četl jsem spíše ze setrvačnosti, ale nikterak mě to výrazně nebavilo. Knihu zachraňuje až poslední 1/4, která byla naopak skvělá a já dostal konečně to, na co jsem se těšil od dočtení Anihilace. Mám nutkání si přečíst třetí díl, ale asi to nechám chvíli uležet. Bojím se, aby to nebylo opět takové utrpení jako Autorita. Každopádně mě to do Oblasti X stále táhne!

06.11.2020 3 z 5

Tam kde žijí divočiny Tam kde žijí divočiny Maurice Sendak

Výtvarně krásně zpracovaná kniha, která ale bohužel vydží pouze na pár minut, pokud tedy příběh nenecháte více rozehrát ve své fantazii,... Ten sám o sobě nikterak neoslní, ale dceři se kniha zdá se líbí a to je hlavní ;-). Uvidíme, jestli a kolikrát se k ní vrátíme.

01.09.2020

Drsný sbohem Drsný sbohem Frank Miller

Ani nevím proč jsem se Sin City tak dlouho vyhýbal. Nedávno mě ale upoutalo nové vydání od Comics Centrum a jeho zpracování a protože jsem úchyl na knihy, které jsou dobře řemeslně vyvedené, konečně se mi dostala tato komiksová legenda do ruky. A nebudu dlouho chodit kolem ještě celkem horké kaše. Ano, tohle je komiks, komiks v jeho nejčístší formě, alespoň jak ho vnímám já. Příběh není kdovíjak jedinečný, ALE postavy jsou skvěle napsatné, má to bravurní atmosféru a jako celek ve mě první díl ze světa Sin City zanechal čtenářské uspokojení, ba co víc, přímo nadšení! Tohle si určitě přečtu vícekrát.

18.08.2020 5 z 5

Jefferson Jefferson Jean-Claude Mourlevat

I když by to měl být příběh pro mladší čtenáře, nenechte se zmást, věřím, že má co nabídnout i ostříleným knihomolům. Kriminální příběh ze světa kde vedle sebe žijí (rozumná) zvířata a lidé se může v počátku zdát absurdní, ale ve finále vše dává smysl a dokonce se dočkáme i ponaučení / morální myšlenky jako v každé správné bajce. Příběh měl spád a nenarazil jsem na hluchá místa, kniha se četla opravdu velice pěkně. Jo a chválím překlad!

10.08.2020 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Anihilaci jsem dlouho dobu obcházel díky rozporuplným recenzím. Byla to chyba. Nemůžu napsat, že jsem se u knihy dobře bavil, protože to by nebylo zcela přesné, spíše jsem jí velmi intenzivně prožíval a autorovi se podařilo hrát na nejednu strunu mých emocí, počínaje radosti z objevování neznámého, až po strach - z objevování neznámého. Postavy jsou zvláštní, téměř anonymní a místy jsem měl pocit, že "sleduji" nějakou reality show na opuštěném ostrově, ale tak nějak to s příběhem ladilo a nevadilo mi to. Každopádně to byl autorův záměr a ten respektuji... Oblast X mi uhranula, jdu si objednat zbývající dva díly!

25.07.2020 5 z 5

Wenjack Wenjack Joseph Boyden

Kniha na jeden večer, ale v mysli jsem se k ní vracel ještě několik dní a vlastně stále vracím. I přesto o jak smutný příběh a naléhavé téma se jedná, autor putování Wenjacka vypráví s nemalou měrou poetičnosti. Opravdu smutné, ale krástné dílo.

25.07.2020 5 z 5

Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý Jan Kravčík

Oddechová fantasy které občas chybělo to správné tempo a v druhé polovině knihy už jsem se i lehce ztrácel v postavách. I přesto že jsem se do čtení musel několikrát nutit, rád bych si přečetl i další díly, protože jako celek to nebylo vůbec špatné vyprávění. Co musím vyzdvyhnout je skvělá práce s češtinou a její starší formou.

14.07.2020 3 z 5

Jelita - Ze života lůzrů Jelita - Ze života lůzrů Dan Černý

Povedené úryvky ze života náctiletých školáků doplněné skvělou kresbou. Asi díky stejnému ročníku narození, který sdílím s autorem, jsem v tom viděl i kus mého mládí. Dnes už se bohužel asi děcka posunuly zase trochu někam jinam, ale celé to bylo sympatické a pobavilo!

19.05.2020 4 z 5

Essex County Essex County Jeff Lemire

Nějakou dobu jsem Essex County přehlížel, protože jsem si myslel, že je to jen o hokeji a ten moc nesleduji. O tom jak jsem se mýlil, jsme se přesvědčil nedávno, když jsem najednou četl mnohovrstvý román (nebojím se to slovo použít!) s krásně vykreslenými postavami a jejich charaktery. Ať už se vypráví o všednosti každodenního života nebo hrdinských činech, chybách nebo výhrách v životě, autor to podává s takovou dávkou lidskosti, že se i přes ne zrovna sympatickou kresbu čtenář vžívá do postav příběhů jako by to byli jeho sousedi nebo snad i rodina. Krásné!

19.05.2020 5 z 5

Piraně Piraně Roberto Saviano

Uff, nebylo to lehké čtení! Člověku se tomu nechce věřit, ale tak nějak ví, že se bohužel něco obdobného může dít a to nejen v italské Neapoli, ale po celém světě a to i v zemích vyspělých. O to hůře se ta hořkost slov a děje polyká. Kniha je velice čtivě napsaná a příběh odsýpá, jediné s čím jsem víceméně celou dobu knihy bojoval, byla až příliš velká arogance a štěstí (můžu-li to tak nazvat) hlavního protagonisty, kdy jemu a jeho kumpánům téměř vše hladce prochází až do téměř samého finále. Věřím, že zase tak lehké by to v reálu neměli. Každopádně nevšední čtení, i když ne zrovna dvakrát veselé.

02.05.2020 5 z 5

Kosmo knedlíci Kosmo knedlíci Craig Thompson

Již je tomu opravdu hodně dlouho, kdy jsem četl autorovo předešlé dílo Pod dekou. Stačilo však několik prvních stran Kosmo knedlíků, aby se mi vybavilo, ne tak úplně vzpomínkou na děj jako takový, ale vřelostí která na čtenáře sálá s každé stránky obou těchto jinak tématicky vzdálených příběhů. Kosmo knedlíci mohou možná trochu mást čtenáře, že jde o epické dílo (a to ke všemu z kosmu!), ale pro mě to byl spíše komorní rodinný příběh s několika akčními momenty a to mi bohatě stačilo. Byl jsem nad míru spokojený. Kresba je úžasná a ty barvy!

02.05.2020 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Jsem spokojený. Druhý díl sice u mě nevyvolal takový wow efekt jako díl předchozí, ale kniha má bezesporu dostatek nosných myšlenek, které neustále bystřily mojí čtenářskou zvědavost a pozornost. Spletitý děj, zajímavé postavy, emoce, zvraty, uvěřitelné i neuvěřitelné technologie, vesmírné lodě, mimozemské civilizace, filozofie,... co víc bych si tak mohl přát ;-)? Přiznám se, že nemám příliš v oblibě knižní "špalky" s rozsahem nad 500+ stran, ale kniha se čte opravdu skvěle, kde musím vyzdvihnout český překlad a redakci vydání. Host Brno má můj obdiv, jakou péči knihám věnují. Měl jsem jen problém s tím, kdy jsem četl druhý díl již po delší odmlce a některé (i důležité) detaily jsem si nepamatoval. Tak mám nyní rovnou sáhnout po závěrečném díle? Rád bych si ho šetřil, ale ... ;-)

17.04.2020 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Knihu jsem si pořídil spíše z recese, ale nakonec jsem dostal pořádnou porci nevšední zábavy, u které jsem rozhodně nenudil, naopak! Těším se na další bizarní dobrodružství, pane Carltone.

12.02.2020 4 z 5

Les kostí (9 povídek) Les kostí (9 povídek) Robert Holdstock

Roberta Holdstocka jsem objevil teprve nedávno a jeho svět mytág mě doslova uhranul, protože lesy a mytologie jsou mi velmi blízká témata. Každá (znovu)vydaná kniha je tak pro mě nevšedním zážitkem. Les kostí se však do lesa mytág vrací jen jednou povídkou, přesto i další povídky byly zajímavé, některé více, některé méně. Nejvíce mě z celé knihy zaujala povídka Trnatec, kterou napsal spolu s Garry Kilworthem a která byla inspirována staroanglickou básní The Dream of the Rood.

12.02.2020

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Skvěle napsaná moderní fantasy, kterou jsem si užíval od první stránky a opravdu nerad jsem se na jejím konci loučil s hrdiny, které si nešlo neoblíbit. Nečekejte nic příliš moudrého nebo vznešeného, ale prostě pořádnou porci akční zábavy, kde nechybí poutavý příběh, skvěle napsané postavy, zajímavý fantasy svět a celé je to okořeněné jistou dávkou sentimentu (ale nebojte, můžete si být jisti velkým množstvím stříkající krve a jiných tělesných součástí). Přestože jde o autorovu prvotinu, já si jí bez většího váhání řadím mezi klasiky. Nyní nezbývá než se těšit na další díl! PS: Musím pochválit český překlad.

21.12.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tak tahle kniha byla velice nevšední zážitek a to i na poměry sci-fi literatury! Přiznám se, že jsem se původně nechal ovlivnit rozporuplnými recenzemi kolegů čtenářů a čas jsem litoval, že jsem si pořídil rovnou celou sérii. S knihou jsem tedy dlouho otálel a nyní vím, že to byla chyba. Už řadu let se mi nestalo, že bych knihu přečetl tak rychle a s takovým zaujetím. Že je to příliš vědecké, že se tam autor zbytečně zabývá čínskou historií, že je tam příliš soudruhů, že je tam nějaká nudná počítačová hra? Ne není, vše do sebe perfektně zapadá a autor dle mého vytvořil velice zajímavý a uvěřitelný příběh na pozadí čínských reálií, které samy o sobě byly pro mě zajímavou exkurzí do jiného světa. Určitě jsme neměl pocit, že by autor měl snahu šířit nebo velebit čínskou propagandu, naopak vcelku odvážně vykreslil její stinné stránky. Ano, někde to může být lehce přitažené za vlasy, čtenář si nemusí být vždy jistý, kdy autor vychází z reálných poznatků vědy a nebo kdy až moc fantazíruje, ALE přece jen je to sci-fi. Za mě rozhodně jedno z nejlepších, které jsem za dlouhou dobu četl, a u kterého jsem se ani jednou nenudil. Tak kde mám ten druhý díl,...

01.12.2019 5 z 5