Yardak Yardak komentáře u knih

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Rád cestuji vlakem a tento typ dopravy hojně využívám, ale nemám to tak jako Jaroslav Rudiš, pro kterého je to v podstatě životní poslání:-)). Tato kniha je takovým jeho vyznáním, co pro něho železnice znamená a co také znamená pro Evropu. Jeho příběhy jsou opravdu ze života a vyřčené informace přinášejí často nový pohled na železnici, nebo alespoň věřím, že to většina čtenářů tak bude mít. Navíc publikace je krásně graficky zpracovaná od nakladatelství Labyrint. Moc chválím! Povedená kniha a letmá poznámka o knihovně na vlakovém nádraží v Turnově potěšila. Tak nasedněte do vlaku a jedeme!

07.10.2023 5 z 5

Naděje Naděje Martin Šinkovský

Příjemný sci-fi příběh pro mládež s krásnou grafickou podobou. Slabších 5 hvězd.

01.10.2023 5 z 5

Na západ severozápadní linkou Na západ severozápadní linkou Jindřich Janíček

Netradiční cestopis i komiks v jednom balení. Janíčkovy kresby jsou velice osobité, pocitové a většinou zajímavé...i proto toto dílo je spíše takovou pocitovou vzpomínkou na americký výlet z roku 2019. Přesto věřím, že tento komiks může mnoho lidí oslovit, zejména ty, kteří rádi zavítají do starých knihkupectví, dobrých kaváren nebo mají slabost pro přírodní parky či architekturu a to především mostů :-). Za mě osobně je láska k Americe dalším plusem (a taky samozřejmě Twin Peaks) :o)). Dobrá kniha, 4 hvězdy.

15.06.2023 4 z 5

Noční chodci Noční chodci Jaroslav Rudiš

Noční tah Prahou...o zubrech, sovách, dějinách...prostě o životě. Minimalismus kresby je perfektní k takovému "chlapskému" komiksu. Krátké, zábavné a úderné = i takové knihy musejí vznikat!:o) Pozor spoiler: Na to čůraj sovy!:D

14.10.2022 5 z 5

Děti poslouchají Pink Floyd Děti poslouchají Pink Floyd Alexander Gorkow

Kniha mě zaujala při Noci literatury, přestože německou literaturu zrovna moc nevyhledávám. Netradiční román z pohledu dítěte s autobiografickými prvky a výraznými popkulturními odkazy. Nadprůměrný zážitek z Dűsseldorfu.

06.10.2022 4 z 5

Muž z Barbarossy Muž z Barbarossy John Edmund Gardner

John Gardner patří mezi pokračovatele díla Iana Fleminga s ústřední postavou agenta 007. Tento román se však neřadí k těm hodně povedeným. Možná autorovi křivdím, neboť český překlad je velmi slabý a redakční práce též žalostná. Příběh však plyne pozvolna a živějších pasáží se dočkáme až ke konci knihy. Proto za mě slabé 3 hvězdy.

15.06.2022 3 z 5

Trieste Centrale Trieste Centrale Jaroslav Rudiš

Milá jednohubka k románu Winterbergova poslední cesta. Alespoň mám další důvod k návštěvě přístavního města Terst :-). Formát knihy ideální do vlaku :o) a přiznám se, že si umím představit i třeba další dva tři podobné doplňky k Winterbergovu příběhu.

04.06.2022 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Historie zůstává v nás...perfektní příběh s přesahem zabalený do železničního road-movie.

07.11.2021 5 z 5

(V)zdechnutí (V)zdechnutí Sylvie Kalousková

Básnická sbírka (V)zdechnutí má velice pěkné grafické zpracování, nádherné kresby Žanety Kortusové a opravdu zajímavý název. Samotná poezie je spíše na průměrné úrovni v rámci současné české poezie. Na druhou stranu je autorka hodně mladá, takže v příští sbírce mohou být velice zajímavější básnické obraty. Celkově tedy mezi 3/4 hvězdami.

21.04.2021 3 z 5

Kapitán Sharkey Kapitán Sharkey Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle nenapsal pouze slavného Sherlocka Holmese, ale mnoho desítek románů a ještě více povídek. Tato útlá kniha je sestavena ze čtyř povídek, ve kterých se objevuje záporná postava kapitán Sharkey. Povídky jsou krátké s často jednoduchým dějem, ale občas překvapí určitou zápletkou či pointou příběhu. Nejvíc mě však oslovila dobře zpracovaná atmosféra pirátského prostředí. Vydání z roku 2016 je graficky velice povedené, proto i hodnotím 4 hvězdami. Přesto bych knihu doporučil především milovníkům tohoto spisovatele, neboť tento soubor vnímám spíše jako perličku v jeho tvorbě.

07.03.2021 4 z 5

Král vrkú Král vrkú Adam Stower

Knihu táhnou především úžasné ilustrace, ale příběh není též špatný (pro děti je jistě nosný). Věřím, že dětem se kniha může hodně líbit. Zlatá stuha v roce 2019 nebyla jistě chyba! Zkuste to, neboť Adam Stower fakt umí!

21.01.2021 5 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Přiznám se, že jsem četl zatím jen pár knih ze světa Úžasná Zeměplocha. Některé části byly lepší, některé lehce průměrné (občas mi trvalo se pořádně začíst), ale Erik mě zaujal hned od začátku a bavil po celou dobu. Je však pravda, že se jedná o kratší román Terryho Pratchetta. Čaroděj Mrakoplaš je velmi zábavná postavička a ve svých výstupech úžasně perlil:o)). Slabších 5 hvězd.

06.01.2021 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Román ze života s historicko-filozofujícím nádechem zabalený do kosmického prachu :-). Na prvotinu opravdu dobré. Úspěchu v zámoří tleskám! Jsem zvědav, jak dopadne filmová verze.

05.12.2020 4 z 5

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Kvak a Žbluňk jsou klasici!:-) To samé platí o Lobelovi a jeho kresbách. Nádherné pohádky pro děti. Plný počet!

25.07.2020 5 z 5

Modrý diamant Modrý diamant Anthony Horowitz

Tohle se opravdu povedlo. Anthony Horowitz mě svým románem mile překvapil, neboť příběh se vrací do dob studené války a James Bond je zde přesně ve stylu Iana Fleminga. Možná je to i tím, že autor využil pár nápadů přímo od tvůrce agenta 007. Z tohoto románu je opravdu cítit návrat ke kořenům. Povedená pocta I. Flemingovi. 5 hvězd! PS: Tento příběh bych si uměl představit i jako filmové zpracování.

04.05.2020 5 z 5

Tatalog Tatalog Mardoša (p)

Fenomenální publikace, která shrnuje historii kapely Tata Bojs a přináší mnoho nikdy nepublikovaných materiálů (koncertní plakáty, fotografie ze zkušebny či koncertů, soukromé fotografie Milana Caise a Mardoši atp.). Poněvadž se jedná o Tata Bojs, tak není jistě překvapením, že kniha je vytvořena jako umělecké dílko. Grafické zpracování je naprosto úžasné. Obdobnou publikaci by chtěla mít každá kapela...

04.01.2020 5 z 5

Vinnetou a Old Shatterhand Vinnetou a Old Shatterhand Karel May

Publikace je především určena mladším dětem, poněvadž se jedná o velice zkrácené příběhy Karla Maye a obsahuje ilustrace na každé stránce. Bohužel to krácení se moc nepovedlo, neboť příběhy jsou bez atmosféry, kterou původní "mayovky" mají. K tomu české vydání obsahuje mnoho překlepů a navíc Heinz Osthoff (ilustrátor) není prostě Zdeněk Burian!

03.09.2019 3 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Opravdu zajímavé dílko. Svérázný román, jenž je neskutečně čtivý a nápaditý. Stančík napsal porno-gastro-detektivku umělecké kvality. Přesto mě udělení Magnesie Litery v dobrém překvapuje :-).

15.07.2019 5 z 5

Země zaslíbená, země zlořečená: Obrazy Ameriky v české literatuře a kultuře Země zaslíbená, země zlořečená: Obrazy Ameriky v české literatuře a kultuře Josef Švéda

Literární analýza českého pohledu na USA od 19. století po současnost je autorem poměrně velmi dobře zpracovaná a i pro laiky docela čtivá. V mnoha ohledech můžeme také říct, že rozvíjí do detailů knihu Oldřicha Kašpara Tam za mořem je Amerika (přestože ta se jen zaměřuje na vzpomínky českých vystěhovalců 19. století). U některých kapitol jsou jisté závěry velmi subjektivní a převážně vycházejí z malého vzorku pramenů; celkově však jde o nadprůměrnou publikaci = 80 %.

03.02.2019 4 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Nejlepší soubor povídek, co jsem zatím četl! Pan Ray Bradbury je opravdu králem povídkářů, a to nejen v žánru sci-fi. Doporučuji!

30.12.2018 5 z 5