yank3e

Útok ze tmyÚtok ze tmyJoe Dever

První kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. V sérii se najde pár daleko lepších dílů, ale přesto v porovnání s gamebooky z jiné kategorie dobrá knížka. Dá se projít skoro bez bojů (což je fajn) a velmi rychle (což je teda spíš nevýhoda).

Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.

MadynkaMadynkaAstrid Lindgren

Naprosto kouzelná knížka. Atmosféra ideálního dětství podobná jako v Dětech z Bullerbynu, i když zde už není všechno tak idylické. Je znát, že je knížka určena starším dětem, objevují se v ní i vážnější témata.
Madynka u nás asi není moc známá, ale je to škoda, vynikající knížka.

31.10.2012

Štěně bez oušekŠtěně bez oušekDaniel Kubec

Příběh kluka, který je mladý a přece starý. Kluka, kterému se rozpadá rodina, umírá mu otec a ještě se musí vyrovnávat sám se sebou. Obyčejného kluka, kterého dělí jen pár neuvážených slov od toho, aby ho ostatní považovali za zrůdu. Kterému stačí jen chvilka neukázněnosti, aby někomu ublížil, přestože ho má rád. Aby mu ublížil, protože ho má rád...

Odvážné téma zpracované odvážným způsobem. Krásné, i když neveselé čtení, nad kterým se člověk zamyslí.

Myslete velkoryseMyslete velkoryseDavid Joseph Schwartz

Podnětná knížka, ke které bude stát za to se vrátit a převést nápady z ní do vlastního chování.

21.03.2013

Hra o trůny 2Hra o trůny 2George R. R. Martin

Druhá část knihy se mi líbila mnohem víc než první. Už to nebyl takový úvod, děj se rozjel a příběh mě vážně upoutal. Těším se na další díly.

07.04.2014

19841984G. Orwell (pseudonym)

Totalita dotažená do naprostého extrému. Čtivě a zajímavě zpracované téma. Odstrašující příklad, kam až by to mohlo dojít. V dnešní době, myslím, čím dál aktuálnější. A bohužel reálnější, než se na první pohled může zdát.

22.03.2013

Kotel strachuKotel strachuJoe Dever

Devátá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi.

Konec prokrastinaceKonec prokrastinacePetr Ludwig

K praktickým nástrojům z této knihy se jistě vyplatí opakovaně vracet a uvést je do života. Konec Prokrastinace společně s metodou GTD a knihou Jacka Canfielda Pravidla Úspěchu budou zřejmě tvořit základ mého budoucího osobního rozvoje.

05.06.2013

Vědomí - Klíč k životu v rovnovázeVědomí - Klíč k životu v rovnováze Osho

Podobné poselství jako v knize Moc přítomného okamžiku, zde ale mnohem srozumitelněji podané. Přínosná knížka, ke které bude stát za to se vracet.

23.07.2014

Mým marodům – Jak vyrobit pacientaMým marodům – Jak vyrobit pacientaJan Hnízdil

Dobré názory a svým způsobem zajímavé čtení, ale moc konkrétních rad a podnětů zde nenajdete. Autor často "nadává" na situaci, aby následně konstatoval, že pro ni nemá řešení. V článcích se také opakuje. A nechápu, co v takové knížce dělá obsáhlá kritika politiků.

13.02.2015

Princip stínuPrincip stínuRuediger Dahlke

Knížka srozumitelně vysvětluje důležitou problematiku stínu. Obzvlášť užitečná je popsaná "hra se zájmeny", i kdyby to byla jediná praktická věc, kterou si po přečtení člověk odnese.

07.06.2015

CestaCestaCormac McCarthy

Děj v knize prakticky neexistuje, následuje jen jedna náhodná příhoda za druhou. Ty mají zase jen vykreslovat obraz zničeného světa. Samo o sobě by to nevadilo, kdyby byl ten svět aspoň trochu zajímavý, ale je to jen tupé opakující se prostředí a tisíckrát dokola popílek.

Podoba světa po neznámé katastrofě mi bohužel nepřipadala ani uvěřitelná, zejména všudypřítomný popílek neustále poletující vzduchem X let po katastrofě. Ze začátku možná ano, ale pak by podle mě s deštěm slehl, husté bahno vytvořilo tvrdou vrstvu a zůstalo na zemi.

Po většinu času nuda, putování a hledání jídla ve zničených městech se stále opakuje a málokdy zaujme něčím novým.

PS: Knížka mi připomněla dvoudílný dokument Supersopka, který popisuje podobnou katastrofu, ke které v Americe skutečně může dojít a v budoucnu pravděpodobně i dojde, jen se neví kdy.

11.09.2015

Bohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy neBohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy neRobert T. Kiyosaki

Knížka je souhrnem různých rad a zajímavých myšlenek, které vás mají motivovat a možná trochu nasměrovat. Nečekejte žádný návod na rychlé zbohatnutí - je jen na vás, zda se jimi budete řídit a co si z knihy odnesete. Kiyosaki se snaží vysvětlit, že zažitý koncept "dobře se učit - nedělat chyby - vystudovat - najít si dobré zaměstnání - postupovat v kariéře" je dnes už přežitek a zároveň důvod, proč je tolik lidí nespokojených. Musím přiznat, že kdybych ji nečetl, asi nikdy by mě nenapadlo takto uvažovat... Měla by to být povinná četba a čím dříve si ji přečtete, tím lépe! Velmi inspirativní.

28.08.2011

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Hodně silný drsný příběh v koncentrovaném formátu, který přečtete za jedno odpoledne, ale přemýšlet o něm budete ještě dlouho.

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Povinná četba, ale na to, že poezii nemusím, se mi četla dobře. :)

O NorikoviO NorikoviVladimír Chvátil

Tohle byl první gamebook, se kterým jsem se setkal, tenkrát jako malý na táboře a podruhé, když jsem ho náhodou objevil v jednom internetovém knihkupectví. Vtípky jako strom Prasák, vitamíni a další už pro mě zůstanou legendární. :)

20.01.2013

Oheň na voděOheň na voděJoe Dever

Druhá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi.

22.01.2013

Stín na pískuStín na pískuJoe Dever

Pátá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Završuje základní část příběhu a je rozdělena na dvě části. Podle mě jeden z nejlepších dílů, zajímavé prostředí, akce hned od začátku, solidní délka a dá se projít skoro bez bojů.

Nejbohatší muž v BabylóněNejbohatší muž v BabylóněGeorge Samuel Clason

Dobrá krátká knížka popisující principy fungování financí na příbězích ze starověkého Babylónu. Po slohové stránce žádný zázrak a přínos popisovaných rad je taky diskutabilní, ale není od věci si je občas zopakovat.

29.03.2013

Zajatci časuZajatci časuJoe Dever

Jedenáctá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Perfektní díl, prostředí astrálního světa je velmi příjemné oživení. Příběh je docela dlouhý a protože se blíží ke konci série magnakai, obsahuje pár pěkně tuhých nepřátel, kteří se s nevhodně zvolenými schopnostmi z předchozích dílů prakticky nedají porazit. Docela hardcore záležitost, ale výborná.

Metro 2034Metro 2034Dmitry Glukhovsky

Nakonec docela dobrá knížka, hlavně v závěru, tak špatné hodnocení si nezaslouží. Příjemně a nenásilně navazuje na první díl. Stejně jako v prvním díle je ale v českém překladu spousta chyb a překlepů.

20.10.2013

Nejčastější věty před smrtíNejčastější věty před smrtíPetr Kapoun

Knížku jsem dostal jako dárek, takže asi tak... Sbírka průměrných, někdy až trapných vtipů, které se navíc opakují. Možná kdybych to nečetl za střízliva, hodnotil bych lépe.

26.12.2013

EragonEragonChristopher Paolini

Možná už jsem na Eragona moc starý, ale nijak mě nenadchl. Rozjezd nudný, příběh nemastný, neslaný, postavy většinou nesympatické... Pár dobrých nápadů a kvalita s postupujícím příběhem spíše rostla, ale pořád jen takový průměr a moc mě neláká číst další díly, i když možná budou lepší.

16.06.2016

Madynka zachránkyněMadynka zachránkyněAstrid Lindgren

Co dodat, ještě lepší než první díl. :) A slovo zachránkyně v názvu opravdu sedí.

Honzíkova cestaHonzíkova cestaBohumil Říha

Asi zajímavá knížka pro malé čtenáře, na mě tam ale bylo těch družstevníků už trošku moc. :D

31.10.2012

Mít vše hotovo: Jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobřeMít vše hotovo: Jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobřeDavid Allen

Jistě, všechny ty rady jsou víceméně intuitivní a samy o sobě nijak převratné. Allen ale vytvořil systém, který jako celek při důsledném dodržování vážně funguje a dokáže usnadnit život. Dnes si už nedokážu představit, že bych měl GTD přestat používat.

08.01.2013

Čtyřhodinový pracovní týdenČtyřhodinový pracovní týdenTimothy Ferriss

V knížce najdete jak části, které v českém prostředí snad ani není možné využít (osobní asistenti například), tak části, které jsou velmi přínosné. Autor sice místy příliš vnucuje své názory, na druhou stranu vám ten odlišný pohled může pomoci začít uvažovat jinak a trochu přehodnotit životní priority.

12.01.2013

Alenka v kraji divů… a za zrcadlemAlenka v kraji divů… a za zrcadlemL. Carroll (pseudonym)

Klasika, kterou je dobře znát, pro mě ale trochu těžko stravitelná. To už se mi víc líbilo Zlaté odpoledne od Sapkowského. :)

12.01.2013

Staré řecké báje a pověstiStaré řecké báje a pověstiEduard Petiška

Tuhle knížku jsem četl ještě jako malý, ale řecké báje mě vždycky bavily.

Do MěsíceDo MěsíceJules Verne

Četl jsem nějaké staré vydání z konce 19. století, které bylo zajímavé spíš jazykem a detailními rytinami.