xxxvodnikxxx xxxvodnikxxx komentáře u knih

Malej NY Malej NY Přemysl Krejčík

Je vám x-náct, máte kapelu- hlavně rapovou - a máte pocit, že vám patří svět, cítíte se jako velký G- teda gangster, abyste rozuměli. Tak nějak si užíváte života, jindy jím jen nějakým způsobem proplouváte a najednou si uvědomíte, že věci nejsou tak úplně, jak byste chtěli, tak je začnete dávat do pořádku.
Velká část knížky vás zasvětí do komunity, do života postavy a prostředí. Další část knihy se změní se v takového "Sherlocka Holmese" s rovným kšiltem a příběh nabírá zajímavé napětí a spád.
Tím jak je knížka poskládaná je dost neobvyklá a to i díky spojení kapitol se songy, které ji jakýmsi způsobem provází/vystihují.
Povedené, avšak část aka "Sherlock s kšiltem" působí obdobně, jako když režisérovi již nezbývá moc natáčecích dní- jaksi:"pojďme to rychle utípnout, nicméně i přesto je příběh celkem dobře uzavřený.

13.09.2020 4 z 5

Někdo mě chce zabít Někdo mě chce zabít Ladislav Mňačko

Paranoia- anebo ne? Tak trochu schizofrenie- anebo ne?
Knížká vypadá nezajíamvě, ale je vcelku napínavá, vypráví příběh o chorobomyslnosti člověka, kterému- zdá se- nic nechybí, anebo nemělo chybět.
Jak se jako čtenář prokousáváte příběhem, kniha odhaluje každým kouskem trochu víc z charakteru postav.
Velice fajn čtení.

07.06.2018 4 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Dvě povídky, v podstatě nezávislá, první tak trochu ze života, a druhá vlastně taky, Čarodějka obsahuje scifi prvek v podobě schopnosti číst myšlenky.
Bavily mne obě, ovšem zdá se to jako recyklát, ovšem okořeněný vulgarismy a autorovým specifickým humorem. První povídka odkrývá typické paradoxy až absurdity života, zatímco druhá odkrývá tak říkajíc přírodní stránku charakteru lidstva. Docela dobré čtení.

06.06.2018 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Vynikající, měla by být tak trochu povinnou četbou pro další generace, třeba by se potom něco konečně změnilo.
Knížka fakticky odhaluje praktiky kolem médií a korporací, zejména ve styku na Andreje Babiše, chvílemi může působit nenávistně, ale vše co je napsáno je podloženo zdroji a citacemi.

05.05.2018 5 z 5

Asfaltovej plameňák Asfaltovej plameňák Přemysl Krejčík

Knížka se dá zařadit mezi útlé paperbacky na hodinu až dvě volného času. Ale o to víc překvapí obsahem.
V básních najdete cit, emoce, ale taky nepochopení společnosti, možná až výsměch a absurditu.

Jako již tradičně se v řádcích podepsal aspekt autorova života, ale tentokrát se znatelně méně často jedná přímo o jeho nejbližší soukromí, jak tomu bylo v předešlých sbírkách.

Rozhodně doporučuji k četbě a možná by se některé úryvky měly použít jako prevence proti lidské hlouposti, není to jen výsměch a absurdita společnosti, kam míří několik frází z knihy, ale také prostor k zamyšlení- nad vlastním jednáním každého jedince.

22.11.2017 4 z 5

Ztracená generace Ztracená generace Lukáš Vavrečka

Na přebalu knihy má Lukáš uvedeno „One day baby, we'll be old - Oh baby, we'll be old - And think of all the stories - that we could have told“ (text z Asaf Avidan - The Reckoning - One Day / Reckoning Song) a přesně o tom to je...
Máte na co vzpomínat, vzpomínáte?

Co by bylo, kdyby bylo a co by bylo, kdyby něco jiného nebylo, příběhy jsou nezvýznámným slepovátkem mezi předchozími knihami. Oproti předchozím titulům mi zde chyběl "příběhový drive", ale to bylo zase vykompenzováno zaměřením na detaily, a příběh se tak tedy čas od času zaplétal a jindy zase rozuzloval.

Jako celek samozřejmě super, ne nejlepší, ale fajn.
Pokud nad řádky, které právě čtete začnete přemýšlet, možná v nich uvidíte až absurdní analogii.

21.05.2017 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Vynikající dílo spojující alternativní svět s tím reálným, charakterem se pohybuje někde mezi scifi povídkami a dobrodržuným románem.
Čte se super, i přesto, že zde běží vždy 2-3 dějové linie, tak se dá docela dobře udržet u toku příběhu a nepřináší to zbytečný zmatek.
Jinak příběh obsahuje pár majoritních zvratů, takže vlastně nikdy si nemůžete být jisti, kdo stojí na jaké straně, za mne fakt super.
Obdobně jako u Glukovskiho Metra jsem si zde v hlavě vykresloval Podlondýn :)

19.02.2017 5 z 5

Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování Robert Cecil Martin

Kniha poněkud starší, nicméně stále považována a "vývojářskou bibli"- primárně psaná pro Javu (tehdy ve verzi 5), jako příklady uvádí části kódů z programu Fitnesse, na kterém se (zřejmě) autor podílel anebo podílí.

V začátcích se zaobírá celkově teorií a poselstvím, dále- poměrně rychle- se zaobírá konkrétní podobou kódů, a jejich optimalizaci ve smyslu čitelnosti, ale i rychlosti a univerzálnosti.

Velká část knihy se taktéž zaobírá testy, které se v praxi běžně vynechávají.

Myslím, že každý, kdo chce mít s kódem něco společného by si tuto knihu měl přečíst, minimálně programátorům trochu změní pohled na svoje programy ale i svoje útržky a části kódů.

Cca od poloviny, nebo třech čtvrtin se kniha stává poněkud nudná a nutí vás přeskakovat- v kontextu, v textu, v listech,.. Ale je to snesitelné.

10.02.2017 4 z 5

Univerzální katalog zoufalců Univerzální katalog zoufalců Přemysl Krejčík

„Hm, prej se nedá otevřít na straně, aby tam nebyl nějakej sex anebo alespoň perverznost“.. No.. Je tomu tak, ale..
Stejně je tohle jedna z těch knížek, který díky stylu, jakým je psána- asi i díky tématu(ům), který obsahuje a popisuje a kterými se zaobírá- si vás udrží u sebe, čtete a chcete číst pořád, ale zároveň víte, že tím rychleji přijde konec, a toho se zase bojíte.
Je super..

Ohledně témat- přemýšleli jste někdy nad tím, co se skrývá za tím "za pět minut budu hotová", "když on je jen kamarád", anebo i "říkala Ilona"? Ne? Třeba tady najdete odpovědi /trochu s nadsázkou/, jinak je to dobrý, příběhy jsou vcelku nezávislé na sobě, ale zároveň se skvěle doplňují a propojují díky postavám, řádky zachycují fakt, že každý máme své za sebou ale i před sebou.

Jinak je zde opět vidět trochu autobiografie, jako všude v autorových knížkách- ať už co se vztahů anebo ženských týká, tak stejně tak zeměpisné lokalizace děje- což ovšem není nijak na škodu, ale na druhou stranu, už by to možná chtělo psát o něčem jiném, než jsou ženský, píchání, semena, a tak... Ale o čem vlastně?

15.01.2017 4 z 5

Kybersex Kybersex Přemysl Krejčík

Jo povídky, to by šlo ..
Na knize se mi líbí její netradiční koncept, ať už je to téma- někde mezi sci-fi a fantasy, společně s erotickým a sexuálním kontextem (vnímám zde menší vliv Lukáše Vavrečky s promítáním sebereflexe), tak stejně tak i forma- ve smyslu postrádajícího uzusu co se týká např. delky- jedná povídka je krátká na pár stránek, další delší, na pár desítek stran- to dává celé knize poměrně slušnou dynamiku a tempo pro čtenáře.

Typická knížka, která nějak moc nenadchne, na druhou stranu rozhodně neurazí, ale spíš chvílemi zaskočí- až lehce žasnete- např. vyřčenými otázkami bez odpovědí, anebo i otázkami nevyřčenými, vycházejících z podtextu dané povidky.

21.11.2016 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Tohle je tak říkajíc vyšší dívčí, dílo super, příběh vynikající, ale k sakru, takhle loudavý krok jsem dlouho neviděl, hrozně rychle omrzí, právě ve chvíli, kdy zjistíte, ze přeskočíte pár kapitol anebo stránek a vůbec nic nového se neodehrálo.

25.10.2016 4 z 5

Šest nevinných: Román na šest nádechů Šest nevinných: Román na šest nádechů Josef Pecinovský

Obdivuhodné dílo, co se týče příběhu jeho vzniku a celkové kooperace několika autorů, ať už skrze žánry, ale i věk- šlo o nepřetržité psaní a střídání se, celá kniha je navíc psaná v první osobě, což je chvílemi matoucí)
Samotný obsah je v tomto případě lehce na vedlejší koleji, není to žádný zázrak, ale mám dojem, že se kniha koncepčně zařadí do typických detektivek na cesty, které mají v oblibě zejména dámy.

Křehké nepřenášet Křehké nepřenášet Přemysl Krejčík

Mladý autor se spoustou myšlenek a pochodů.
Dílo zachycuje tak nějak autorova životní období, svým způsobem básně poodhalují i část jeho soukromí.
Záleží na pohledu čtenáře, ck v nich bude hledat, zda inspiraci, hlubší významy, anebo jen pobavení.
Celá kniha je doplněna několika fotografiemi, které zapadají do celého kontextu téměř dokonale.

25.10.2016 5 z 5

Partie poražených Partie poražených Karel Smejkal

Výborné, tak trochu historická tématika zabírající se v podstatě několika etapami života- nejen z pohledu historického, ale i "osobního rozvoje".
Svět historických fakt je podmanivě prolínán se světem pseudo-iluze, která postavu posouvá někam dál, asi je to právě ono propojeni, které si udrží čtenáře pod napetim, co přijde dal. Kniha zachycuje pocity a emoce skoro až děsivě detailním popisem a způsobem.
Jinak se dílo čte hezky, jsou použity běžné výrazy a osobně jsem jej přečetl za nějaké čtyři hodiny.
Navíc, o to víc je kniha úchvatná, když si čtenář uvědomí, že autor je primárně architekt.