xxxtopol xxxtopol komentáře u knih

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Překvapilo mě, že Tuf nepije pivo tak, jak je reklamováno v anotaci. Je vidět, že nežije v Čechách! Jinak je sympatický. Miluje kočky (nevím, proč ne spíš psy), chování má prvorepublikového gentlemana, Působí naivně, ale vždy vyřeší sebevětší problém a možná někoho naštvu, že mi připomíná našeho Švejka. Nepoznáme, zda je tak "blbej nebo vyčůranej". Je to odpočinková četba na letní dovolenou, ale nečekejte Dostojevského.

24.12.2018 3 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Román je rozdělen do vyprávění dvou hlavních postav. Aomame mi zezačátku nebyla moc sympatická. Příliš tvrdá a asexuální (viz situace, jak "balí muže"). Ale to ve výsledku není podstatné. Tengo je dokonalý po všech stránkách. Není to sice superman, ale je téměř vždy stoicky klidný. (Připomíná mi hlavní postavu z Norského dřeva.) Četl jsem všechny tři knihy. Je to napínavé a jestli mohu použít pro 1Q84 výraz magický realizmus (což si nejsem jistý), tak právě to nadpřirozeno mě dost otrávilo, ba zhnusilo. Ale samotné životy hlavních postav byly víc než dobře napsané. Co mě však maximálně otrávilo, bylo množství chyb v textu. Dlouho jsem nezažil, aby tak komerčně úspěšný autor měl tak špatného editora.

24.12.2018 4 z 5

Všimli jste si někdy, že vám (nebo těm, se kterými jste seděli u stolu) někdo zaníceně vyprávěl o vlastní představě toho, jak by si představoval ideální svět a jak toho lze celkem jednoduše dosáhnout? Určitě ano. A zažili jste to, že se na onoho člověka sesypala celá horda lidí, kteří našli miliony hnidopišských argumentů, proč to či ono nelze uskutečnit? prot a jeho svět je jedním z návodů, jak přistupovat k životu. Nemusíte s ním souhlasit, ale ti, kteří ho odsuzují, aniž by si přiznali, že alespoň částečně s ním souhlasí, jsou skeptici. Nenabízejí žádné cesty, jsou rádi, že někdo něco navrhl jako možné řešení, a jen kritizují. Kniha nabízí vhled do léčebných postupů psychiatrie, je tam osobní rovina vypravěče (včetně jeho rodiny), postupy při léčbě různých pacientů, ale hlavně množství dialogů (psychiatra a prota), které jsou víc než podnětné a přitom lidské a vtipné.
Kdo čeká Čechova bude zklamán, ale rozhodně nejde o knihu bez podtextu. Mně se protův svět "dostal pod kůži" a film mě rovněž nezklamal.

24.12.2018 5 z 5

Střípky deníku Střípky deníku Eugène Ionesco

Jedno z nejlepších děl, jaké jsem kdy četl. Ale pro citlivé povahy to není. Neznám skoro nic tak bezútěšného, zoufalého, smutného, depresivního a nihilistického.

05.12.2018 5 z 5

Slavík a růže Slavík a růže Oscar Wilde

Často se k této knížce vracím. Když už si myslím, že nemám žádné slzy a nemohu ze sebe smutek nijak dostat. Tenhle příběh je jako katarze bolesti.

05.12.2018 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Je vidět, že paní Rowlingová umí prostě psát. Bál jsem se, že po dopsání Harryho už nedokáže zaujmout v jiném žánru. Ale mýlil jsem se. Je dobrá a kniha se čte sama.

11.11.2018 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Jako detektivní příběh je to asi průměrné dílo. Ale hlavní postava je originální a mně sympatická. Kvůli ní to stojí za přečtení. :)

11.11.2018 4 z 5

Slabota. Předvídatelné a kdyby tam nefiguroval Voldemort a Potter, tak by to snad každý odložil po dvaceti stránkách.

11.11.2018 2 z 5

Pan president Pan president Miguel Ángel Asturias

Nevím, zda můžeme v tomto případě mluvit o magickém realismu, ale pravda je, že dílo trochu připomíná Marquezův Podzim patriarchy. Ovšem dost vzdáleně. Byl jsem zvědavý, jak píše guatemalský nositel Nobelovy ceny a tímhle dílem mě moc nepřesvědčil. Rozhodně to ale nebylo tak nudné, jako polský laureát S. W. Reymont. :)

11.11.2018 3 z 5

Pomalý muž Pomalý muž John Maxwell Coetzee

Kniha je řemeslně dobře napsaná, ale ničím nepřekvapí a abych byl upřímný, hlavní postava je neurotik a i když přišel o nohu, tak mi ho líto není. Žena, kterou chce svést přes jejího syna, to s ním pěkně koulí. Toto dílo nevypovídá o tom, že autor dostal Nobelovu cenu. Psychologizace postav, na které dílo Coetzee staví, nepůsobí moc přesvědčivě.

11.11.2018 3 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Egypťan Sinuhet byla povinná četba na střední škole. Nenáviděli jsme, když nás nejen češtináři, ale i ostatní kantoři, nutili, abychom si knihu přečetli, se slovy: "To je naprosto jedinečná a božská kniha. Jak to, že ji ještě neznáte?!" Zařekl jsem se, že ji nikdy nevezmu do ruky. Teď chápu, co učitelé chtěli, abychom s nimi sdíleli. Úžasný i šokující svět a dobrodružství královského otvírače lebek, který měl a má to nejhezčí srdce na světě. A pro ty, kteří četli: Nefernefernefer je jedna z nejodpornějších ženských literárních postav. Trochu mi připomíná Cathy v Steinbeckově Na východ od ráje. Kvůli těmto dvěma potvorám jsem měl chuť rituálně rozžvýkat a sníst celou knihu! Sinuhet patří mezi nejkrásnější příběhy, jaké jsem měl tu čest číst. Škoda, že dílo nemá 10 000 stran. Nebo 20 000. Klidně bych nešel spát celý rok, abych mohl neustále hltat každé Waltariho slovo. :)

11.11.2018 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Melville je považován za velikána americké literatury a pozdního romantika. Ptám se, jestli není tak uznáván jen proto, že spisovatelské řemeslo nebylo (až na několik výjimek) v 19. stol. v Americe ještě tolik běžné jako v Evropě. Když srovnám ruské realisty a jejich famózní-do nejmenších detailů-psychologicky propracované postavy s lidičkami hemžícími se na stránkách Bílé velryby, tak musím dát jen 3 hvězdičky. Dílo je spíše utahané a možná kdyby mělo polovinu stránek, tak by to mělo větší spád. Myslím, že Melvillovi více sluší rozsah, v jakém byl napsán Písař Bartleby.

11.11.2018 2 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Úplně souhlasím s babsi66! Po více než třech letech od přečtení knihy mi v hlavě z příběhu nezůstalo skoro nic. Jen pocit nudy a zklamání. Vím, že tím teď naštvu hodně přispěvatelů komentářů, co sem píší, ale musím říct, že Martin je důkazem mistrného autora-rutinéra, který dokáže vzít prakticky prázdnou fabuli a použít na ni líbivý syžet, aby oklamal čtenáře. Kniha prostě ničím nepřekvapí. Přesto Martina pořád miluji, nebojte! Všem, které jsem urazil, se omlouvám. Každý holt máme jiný názor.

30.04.2018

Hubitel! Hubitel! William Seward Burroughs

Když jsme byli studenti v adolescentním věku, psali jsme opilí na pivní tácky v hospodě podobně oduševnělé bláboly a mysleli si, jací nejsme avantgardní básníci bourající konformitu, uniformitu, puritánskou morálku a zapšklé středostavovské hodnoty společnosti pupkounů s kravatami. Kniha nemá žádnou estetickou úroveň, prakticky mizivou výpovědní hodnotu a jen chce hloupě šokovat a provokovat. Jestli byl Burrousův záměr mě vytočit doběla, tak bych mu jen za to dal hvězdiček vosum z pěti. Doufám, že jsem peníze za Nahý oběd nevyhodil zbytečně. Hubitele nikomu neprodám a použiji ho na záchodě k tomu, k čemu toto dílko poslouží nejlíp!!!

30.04.2018 1 z 5

Ztracená země Ztracená země Johannes Vilhelm Jensen

Miluju skandinávskou literaturu. Jiné plynutí času, většinou úplně pomalejší, než v jiných zemích Evropy. Dýchá z toho neuvěřitelný mír. Jensen není výjimka. Tahle první část cyklu začíná tak, že je zde naprostá absence postav. Jen divoká příroda, antropomorfizovaná, dýchá, žije, bojuje, umírá. Rostliny soupeří o své místo na slunci. Zabíjí se, ale žijí i ve vzájemné symbióze. Naprosto básnický jazyk, ale nenudí a nepřipomíná ani našeho "písmáka" Jana Vrbu. Je to tak napínavé. Krajině vévodí sopka Gunung Api, která má vlastnosti boha. Když se o několik stránek dál objeví první lidé, uctívají Gununga Apiho jako boha ohně. Část před příchodem lidí je esencí přírodní lyriky. Čtenář je postupně víc vtáhnut do děje, když se mu představí Muž, hrdina-antihrdina, který vede tlupu, protože je nejstarší, ale umí hlavně nejvíc řvát a zastrašovat ostatní tlupy. Je zvířecí a krutý, ale má zkušenosti a dovede tlupu vyvést z nebezpečí. Ovšem nádherný je až další hrdina v pořadí-Žár. Je to představitel pravěké inteligence, která si přemýšlením podmanila oheň a taky čas, který se naučila rozdělovat na dny, měsíce a roky. Je to ovšem poněkud neskutečné, ale kdo ví, jestli takový mozek opravdu nežil. Kniha připomíná Lovce mamutů od Eduarda Štorcha, ale je na mnohem vyšší úrovni. Jsem z toho nadšený a nebojím se dát plný počet v hodnocení. Mám všechny díly a jestli to tak půjde dál, tak se asi zblázním. Originální četba. Teď na léto se trochu schladit dobou ledovou a užívat si "prapůvodní prablaženost".

29.04.2018 5 z 5