XenaTaurus

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Konstruktivní kritika: celkem 610 stran.....z toho 250 stran ho tam má a 360 stran čeká až ho tam mít bude :o)

26.08.2014

OtrokOtrokSylva Lauerová

Vzkaz pro budoucí čtenáře: prosím vás, takto D/s vztah nefunguje, takový model chování si jen autorka vymyslela, neznajíc vůbec blíže svět BDSM, protože jí zřejmě bylo zatěžko si o tom něco více přečíst na netu na takto zaměřených webovkách. Dominant je vždy za svého submisiva zodpovědný ve smyslu, že nedopustí, aby se při praktikách BDSM něco přihodilo. Nebo měl být román varováním před vychytralými ženami, které si otroka najmou z důvodu své vlastní lenosti,a roli dominantní ženy uboze sehrají,leč s fatálním koncem pro submisivního muže? Je otázkou, zda by muž takovou ženu bral jako svoji Paní a dominu, zřejmě těžko. Každý ať si tedy udělá závěr sám.

29.08.2015

Vetřelec - CovenantVetřelec - CovenantAlan Dean Foster

První dvě třetiny knihy jsou dějově identické jako film, závěr knihy je v některých detailech odlišný. Nicméně kniha je velmi čtivá, svižný děj. Pouze bych vytkla popis samotného vetřelce, který byl celkem strohý, a kdybych neznala jeho podobu z filmů, tak podle toho popisu bych si ho moc představit nedokázala. Zřejmě si autor řekl, že je zbytečné věnovat popisu více prostoru, když je postava vetřelce tak notoricky známá. Knihu ale určitě doporučuji k přečtení. V ději knihy si ozřejmíte pár sekvencí z filmu, které nebyly dokončené nebo vysvětlené.

09.09.2018

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Napřed jsem viděla film, který mne velmi zaujal, a kniha posléze neméně. Krásný, citlivý, chvílemi emočně vypjatý příběh. Jsem zvědavá na dvě další pokračování.

RevivalRevivalStephen King

Dobře napsané, velmi čtivé, zvlášť byla výborná popsaná 60. a 70. léta. Leč napínavých až posledních padesát stránek s trochu předvídatelným závěrem. Kniha ale určitě stojí za přečtení.

11.10.2015

StmíváníStmíváníStephenie Meyer

S knižní podobou jsem byla spokojená zrovna tak jako s filmem, ale navíc se v knize dozvíte důležité detaily, na které ve filmu už nebyl prostor.

23.04.2017

Podle náhodného výběruPodle náhodného výběruMax Eisen

Měla jsem po přečtení knihy, a vlastně i během jejího čtení smíšené pocity. Bylo mi velmi smutno spolu s autorem, když popisoval odloučení od rodiny, domova, a zároveň nešlo neobdivovat vnitřní sílu, nejen autora, ale všech lidí, kteří toto peklo přežili.
Je vlastně těžké doporučovat k přečtení knihu, ze které budete mít svíravý pocit u srdce, ale je nutné to vše znát jako odkaz těch, co měli méně štěstí, a alespoň v duchu a ve své mysli uctít jejich památku.

06.05.2021

Doktor SpánekDoktor SpánekStephen King

Skvěle napsané, příběh má spád, a smyšlená existence Pravého rodu byl autorův dokonalý tah. Charakteristiky postav Pravého rodu mne hodně bavily a jsem ráda, že jim dal autor poměrně velký prostor.
Vše bylo tak skvěle vykreslené, že jsem měla pocit promítaného filmu před svýma očima.

26.06.2016

Stanice hrůzyStanice hrůzySteve Perry

Kniha splnila moje očekávání, kvalitně navázala na filmové scénáře,zajímavé nápady /výcvik vetřelců/, dostatek výsuvných drštiček :)

07.08.2016

Nový měsícNový měsícStephenie Meyer

Druhý díl ságy se mi také moc líbil, a opět jsem kvitovala různé detailní informace, na které nebylo ve filmu tolik prostoru.
Moc se mi líbilo detailní popsání emocí ,které prožívali Edward i Bella, a postava veselého Jacoba je pro příběh přínosná. Prostě sympaťák :)

19.05.2017

Doktor MeluzinDoktor MeluzinBohumil Říha

Příběh "obyčejného" lidského života, smíření s během času a přírodou. Zjištění, že zcela všední věci nás dělají šťastnými. Napsáno krásnou a bohatou češtinou, která je už dnes málo častá.

21.01.2018

HradHradJennifer Egan

Mysteriozní román na pomezí reality a fikce, s velmi nečekaným zajímavým závěrem.
Stylem pojetí mi to připomíná romány S. Kinga.
Ten, kdo se v ději ztrácel, četl jen nepozorně.
Za mne poutavé čtení, které mohu jen doporučit.

06.09.2020

Láska a smrtLáska a smrtSiegfried Obermeier

Milovníkům středověké Francie jednoznačně doporučuji přečtení tohoto příběhu. Autor v románu nejen popsal velice barvitě a čtivě život francouzského lyrického básníka, který byl inteligentním,nepoučitelným a nezkrotným duchem vymykající se své době, ale i život ve městě Paříži, i na francouzském venkově a také politické zákulisí oné doby.
Kniha navíc obsahuje i balady a básně, což dělá dílo ještě poutavější a přitažlivější.

24.09.2014

Gorilí tátaGorilí tátaMarkéta Pilátová

Opět krásné příběhy ze života goril v pražské ZOO, nejen o Moje, ale i o ostatních z tlupy. Doporučuji si přečíst, jen opět škoda, že kniha není více rozsáhlá. Toto vydání je určené pro děti svým rozsahem a velikostí písma, ale rozhodně ne obsahově nebo stylem vyprávění, tam si své najde i dospělák a nebude litovat.

09.07.2016

ZatměníZatměníStephenie Meyer

Opět skvělé a poutavé čtení, více emotivní než předchozí díly.

02.04.2018

AzazelAzazelIsaac Asimov

Soubor povídek Azazel je humorné lehčí čtení, ne zcela typické pro Asimova, které je svižné, dobře se čte, a každá z povídek stojí za pozastavení a zamyšlení nad povahami lidí a jejich touhou po ideálním stavu, ať už je tím myšleno cokoliv.
Sám démonek Azazel je půvabný ve své sebestřednosti. Zlomek Azazelova světa, který nám Asimov zprostředkuje, je zajímavý a je škoda, že v povídkách se o něm nedozvídáme více, ale to nebylo vlastně cílem jednotlivých povídek.
Doporučuji k přečtení.

Parfém: Příběh vrahaParfém: Příběh vrahaPatrick Süskind

Mysteriozní příběh, napínavý děj od počátku až do konce. Viděla jsem zfilmovanou podobu románu, ale kniha je ještě lepší.
Čtenář by si myslel, že po té, co viděl film, jej v knize už máloco překvapí, ale opak je pravdou. Během čtení románu budete příjemně překvapeni jakoby jste příběh podivínského, ale přitom svým způsobem geniálního mladého muže sledovali poprvé.

07.07.2014

Zápisky lékaře z pozdní nociZápisky lékaře z pozdní nociDavid Rath

Jsou to velmi zajímavé příběhy, čtivé a vždy s určitým poučením. Napsané jsou svižně, příjemnou češtinou, nestává se jako u jiných knih, že by se slova a myšlenky stále opakovala.
Doporučuji k přečtení.

24.09.2014

Ludvík XIV. - Král Slunce velký panovník z rodu BourbonůLudvík XIV. - Král Slunce velký panovník z rodu BourbonůVincent Cronin

Kniha velmi dobře, výstižně a popisně vystihuje nejvýznačnější osobnost své doby. Popisuje oslňující vzestup Krále Slunce, jeho neustálou potřebu získávat pomocí válečných tažení nová uzemí a majetky, jeho rozmařilost a zhýčkanost pompézností francouzského dvora jehož byl korunou a ozdobou. Naproti tomu kniha také líčí Krále Slunce jako muže, kterému se dařilo vše na poli "profesním", ale na poli rodinném štěstí postrádal, neboť přežil velkou většinu všech jejích členů, a tuto skutečnost bral jako boží odplatu za svoji ctižádost.
Vřele doporučuji všem, kteří chtějí blíže poznat osobnost Ludvíka XIV.

20.10.2014

Červnové svítáníČervnové svítáníJiří Strnad

Novela vypráví o geniální osobnosti Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, který byl na svoji dobu velmi sečtělý a vzdělaný, a jeho zájmy byly širokospektré. Ovšem jeho zájmy nebyly povrchními znalostmi a dovednostmi. Za jeho úspěchy byl vrozený talent a cit pro danou věc, a především zápal. Na svoji dobu byl, až příliš a nepohodlně pro Habsburky, mužem s bystrým rozumem a úsudkem, jehož názory nebyly tehdejším mocipánům pochuti, a proto musel být jeho život předčasně ukrácen na počátku pohnuté doby temna, společně s dalšími významnými osobnostmi, jednoho červnového rána Léta Páně 1621.
Vřele doporučuji čtenářům, kteří se zajímají o toto historické údobí našich dějin.

20.10.2014

MrazeníMrazeníMaggie Stiefvater

Krásný romantický a zajímavý příběh, kterému nechybí napětí a fantasy kouzlo, dobře napsané a čtivé. Jen mne to poněkud věkově minulo, jsem náročnější, ale když se vrátím v duchu o dvacet let zpět, tak by to šlo. Mám ráda vlkodlaky i jako dospělá :o)

26.10.2014

BiomanželkaBiomanželkaMichal Viewegh

Za humorný příběh by se mohl označovat tehdy, kdyby takový model rodiny nebyl v poslední době dost častý, což je spíš hodně smutné. Alternativní metody jsou dobré, jen to nesmí přejít v demagogii, jako v tomto příběhu. A co se týká třetí osoby/nepříbuzenské/ v domácnosti? Popadnout za zadek a nekompromisně vyhodit.

29.08.2015

ArcanumArcanumThomas Wheeler

Opravdu strhující děj, knížka se rychle četla, těšila jsem se na další stránky. V závěrečné čtvrtině knihy byly občas některé scény už trochu moc(občas přitažené za vlasy nebo lehce nelogické), ale i tak to na zaujetí příběhem nic neubralo.Doyle je gentleman každým coulem, Houdini dal příběhu vtip a hbitost eskamotéra, Lovecraft je tajemnou osobností s příznačným nádechem geniálního šílence. Po celou dobu, co jsem knihu četla, jsem litovala, že nebyl příběh zfilmován...stálo by za to. Třeba se takového materiálu někdo v budoucnu ujme.
Kdo má rád příběhy o věcech mezi nebem a zemí, tak se mu bude kniha určitě líbit.

27.02.2016

Moja - příběh gorilí slečnyMoja - příběh gorilí slečnyMarek Ždánský

Půvabné a zajímavé čtení o prvním roce života gorilky Moji. Jen škoda, že byl námět zpracovaný "jen" jako knížka pro děti, tedy velmi krátké a pouze pár příběhů. Uvítala bych knižní zpracování s více příhodami a detaily za života goril v pražské ZOO.
Knížečku určitě doporučuji, je to moc příjemné čtení a jednu hvězdičku jsem ubrala pouze z toho důvodu, že je kniha rozsahem velmi malá.

30.06.2016

Prsatý muž a zloděj příběhůPrsatý muž a zloděj příběhůJosef Formánek

Velmi zvláštní kniha...ale v dobrém slova smyslu. I když mně první třetina přišla slabá a nicneříkající, tak druhá to bohatě vynahradila a zbývající třetí byla plná různých emocí. Ještě jsem snad u žádné knihy neprožila střídání tolika emocí. Čekala jsem cestopis, který bude plný zvláštních, kuriózních a napínavých zážitků, ale tato kniha je více než jen cestopis. Vřele doporučuji.
Mimochodem vydání časopisu Koktejl mám i s CD Oči duchů doma, ale nikdy jsem si CD z pověrčivosti neposlechla, protože po jeho poslechu už bude vše navždy jinak...kdo ví? :)

19.09.2016

Příšerné příběhy vánočníPříšerné příběhy vánočníChris Priestley

Hororové povídky určené pro mládež určitě svým pojetím a nápadem zaujmou i dospělé. Nicméně čtení je to spíše oddychové, navzdory některým koncům povídek.

16.10.2018

Zazi v metruZazi v metruRaymond Queneau

Humoristický román se specifickým francouzským vtipem.
Pohodové, vtipné a trochu pábitelské počtení.
Po přečtení jsem shlédla i film ze šedesátých let, ve kterém strýčka Gabriela bravurně ztvárnil Philippe Noirete s noblesou sobě vlastní.
Samozřejmě opět kniha lepší než film, ostatně jako vždy... /úsměv/

16.03.2019

Jan Saudek na útěkuJan Saudek na útěkuJan Saudek

Knížka rozhovorů je velmi dobře zpracovaná. Čtete a čtete, jste napjatí, co se dále dozvíte, téměř jak detektivka, a už už čekáte, že se dozvíte jaký pan Jan opravdu je.
Nedozvíte, protože pan Jan chce své okolí většinou šokovat a všechny své zážitky si náležitě přikoření.
Je to z mého pohledu renesanční člověk, který žije naplno. Kéž by takových lidí, žíjících naplno, bylo více než těch čistě pragmatických suchopárných.

30.09.2019

Hodina děsuHodina děsuStephen King

Super povídky, nápadité a napínavé, za mne nejlepší povídka Prám.

19.04.2021

Slečna Kristýna / HadSlečna Kristýna / HadMircea Eliade

Hororový román Slečna Kristýna je napínavý, čtivý a čtenáře tzv. chytne. Pro mne splnil to, co bych od dobrého upírského hororu očekávala. Více bych neprozrazovala, nechť se každý bojí sám :o)
Novela Had je spíše skutečně fantaskní příběh, plný různých fantazií a náznaků, místo kterých si může lidská fantazie dosadit téměř cokoliv. Co člověk, to jiný význam těm náznakům dá a výsledný dojem z novely se pak různí podle lidského naturelu a fantazie.
Pro mne byla novela Had méně poutavá.