wooloong wooloong komentáře u knih

Zlý pes Zlý pes Alex Smith (p)

Robbie i nadále nezvládá své tři dcery, naštěstí nedostanou v tomto díle tolik prostoru, protože se o ně stará chůva, a šéfinspektor si je tedy nemusí tahat do práce. Detektivní zápletka je poněkud přitažená za vlasy, ale budiž, je to příběh, ne realita. Vždycky mě zaráží ta urputná snaha některých autorů detektivek vytvořit postavu detektiva, který přichází na scénu jako téměř génius, který vyřeší každý případ, aby ho nechali vzápětí zachovat se jako úplného debila a následně ho s gustem zrakví takovým způsobem, že reálný člověk by ani nevstal. Pak toho chudáka s mnohačetnými zraněními donutí k tomu, aby se dobelhal chytit padoucha, který nemá nic lepšího na práci než zmasit toho chudáka ještě víc, a přitom se mu svěřovat, jak a proč spáchal své zločiny. Robbie Kett je v tom mistr nad mistry, jemu se na 250 stranách podařilo zrakvit hned několikrát.

17.04.2024 4 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Nebylo to úplně špatné. Detektivní příběh byl docela promyšlený, občas se povedl i nějaký ten vtípek, ale ty rodinné trable se třemi dcerami, které zabírají dobrou polovinu knihy, mě dost iritovaly. Nošení, vodění dětí do práce, chování dcer jak urvaných ze řetězu a obzvlášť "jídlová bitva", kterou vyprovokoval tatínek, to si mohl autor odpustit. Jeho hlavní hrdina je díky tomu na jedné straně zkušený a uznávaný policejní vyšetřovatel a na druhé straně neschopný tatík, kterého si jeho dcerušky slušně zotročily. Aby ne, vždyť je vůbec nezvládá. Působí to dost neuvěřitelně a nekonzistentně.

15.04.2024 3 z 5

Latte bez mlíka Latte bez mlíka Kristýna P.

Na IG se ty příběhy rozprostřou do delšího časového horizontu, ale ve formě knihy přečtené za jedno odpoledne to neustálé opakování několika situací v různých obměnách (latte bez mlíka, neznalost zákazníka/obsluhy, měniči, neomalenost, lakota a další) nepůsobí až tak zábavně.

12.04.2024 3 z 5

Dívka na vdávání Dívka na vdávání Miloslav Švandrlík

Pan Švandrlík je Pan spisovatel. Vtipné, čtivé a ta moderní mluva skvěle podtrhává příběh z doby drsného raného středověku. Vlastně jsem ze Starých pověstí českých nikdy moc nechápala význam tohoto Břetislavova činu, ale pan Švandrlík to vysvětlil docela logicky. Navíc do příběhu umně vpletl linku s Vršovci a ta nemá chybu.

12.04.2024 5 z 5

Buď v pogodě Buď v pogodě Sandra Pogodová

Sandra Pogodová má smysl pro situační humor a dokáže si i ze sebe udělat legraci, a to i v situacích, ze kterých čtenáři tuhne krev v žilách. Tata zase rád vzpomíná na staré časy, a protože je pamatuji, i jeho povídky pro mě byly zajímavé. A v několika případech jsem se chechtala tak, že mi opravdu tekly slzy. Za mě dobrý. "Fifi is a dog from Čtyřlístek."

06.04.2024 4 z 5

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Koupila jsem ji před lety dceři a líbila se. V literatuře zcela opomíjené téma.

01.04.2024 5 z 5

Kukačka Kukačka Camilla Läckberg

Po týdnu jsem doklopýtala až na konec. Padouchy i motiv jsem správně tipla už tak v polovině. Moje oblíbená autorka už podruhé zklamala. Čarodějnici jsem odložila po pár stránkách a tady se do čtení doslova nutila.

31.03.2024 3 z 5

Zpověď farářky Zpověď farářky Martina Viktorie Kopecká

Zajímavé rozhovory, kresby i fotografie. Líbily se mi i oblé rohy stránek a křídový papír. Taková vymazlená záležitost.

20.03.2024 4 z 5

Slovník nespisovné češtiny Slovník nespisovné češtiny Jan Hugo

Skvělé počtení, etymologie některých slov (pokud je uvedena) mnohdy překvapivá.

16.03.2024 5 z 5

13! 13! Pavel Tomeš

Mám humor a hravost pana Tomeše ráda. Moc se mi líbila i příloha k povídkám. Dává jim další rozměr, když už jsme u těch matematických analogií. Klidně bych si ty povídky přečetla znova v jiném pořadí, ale zítra už musím vrátit knížku do naší krásné knihovny (jestli pan autor někdy zavítá na autorské čtení i k nám, určitě ho některá paní knihovnice provede, stojí to opravdu za to). Čeká na ni totiž celý zástup netrpělivých čtenářů (na knížku, ne paní knihovnici). Taky nesmím zapomenout přidat příspěvek na Databázi dojmů.
Jestli pan Tomeš někdy zavítá k nám na autorské čtení, moc ráda bych se zeptala, jak moc jsou jeho povídky autobiografické, tedy z jeho života. Určitě by mě to zajímalo u povídek Měla babka, Chuť mezi řádky a Pežot Lux. A taky bych ráda věděla, kam šel pro inspiraci třeba k povídce Jeden den s igelitkou nebo Poklad. Další otázka by se určitě týkala doby, po kterou povídky psal, a jestli má u toho nějaký rituál. No a nakonec, co by poradil začínajícím autorům. Proč ne, že jo? Právě jsem tady sepsala docela dlouhej odstavec. Když to z obou stran obalím textem o stopadesáti stránkách, bude to už pořádně tlustá knížka.

04.03.2024 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

Děj byl dost předvídatelný až na ten samotný konec (zrovna jsem si říkala, deset stránek do konce, to se nedá stihnout uzavřít, a ono to nakonec šlo). Vypravěčka Jodi mě dost štvala, jak se pořád všem omlouvala, jak neustále ustupovala manželovi, kterého celou dobu živila, a jak si něco pořád vyčítala. Ona tomu chování ze strany rodičů, sestry i manžela šla dost naproti. Elyse byla napsaná bravurně.

29.02.2024 4 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Docela dobré čtení a občas jsem se opravdu nahlas zasmála, třeba u povídky Šarikův fireman. Ty tatovy povídky byly mnohdy spíše k zamyšlení než na pobavení. Jinak stejně jako KnihovniceVěra jsem byla dost rozhozená fotkou Autoportrét. Bylo to nevhodné, dehonestující, vulgární a zbytečné.

27.02.2024 3 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Tak za mě teda dobrý. Autor si dal opravdu záležet na zápletce a nakonec mu všechno pěkně zapadne do sebe. Motiv s novinářkou a kartou (nechci prozrazovat příliš) je perfektní. Taky dokázal velmi dobře charakterizovat všechny hlavní postavy - sedmdesátiletého Dědáka, pětatřicetiletou Konečnou, jedenáctiletou Lunu i Urana, modrobílého prdícího psa neurčitého věku a rasy. Mluva postav je sice poněkud drsnější, ale dá se to. Navzdory pečlivě promyšlené struktuře románu se děj každou chvíli rozpadá do jednotlivých humorných epizod, autor v sobě dobrého fejetonistu nezapře. První noc mě kniha slušně vyděsila. Probudila jsem se uprostřed noci a zjistila, že obal knížky svítí! To mi ještě žádná jiná kniha neudělala!

21.02.2024 5 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Poněkud zapeklitý případ, v němž je figur jak na orloji, vyšetřování se rozpadá na tři vyšetřovací linie (Diviš, Ota s Markétou, Oldřich z Chlumu), které se prolínají, a nakonec se samozřejmě setkají, aby došlo k rozuzlení. Spíš než radost ze čtení jsem si připadala jak při luštění hádanky na způsob - Habart ze Žirotína má bílý plášť s červeným křížem, Ratmír ze Skviřína přijel na hnědém koni, Bohuslav ze Švamberka nalezl kožený vak svého otce, Sybila z Valdeka má v pokoji záhadnou tapisérii a dřevěného koníka ... urči, kdo zavraždil řeholníka Hermana a kdo je Budivoj z Valdeka? Jinak zavražděných je v příběhu taky požehnaně. Kdyby autor rozsekal svůj nápad na víc částí, mohly z toho být dvě tři pohodové detektivky. Ty čtyři hvězdičky dávám ani ne tak za čtenářský zážitek, jako spíš autorovi za to, že vůbec takový počet postav a příběh včetně všech zápletek udržel pohromadě. Tedy aspoň myslím, zas tak dobře jsem se v příběhu neorientovala.

11.02.2024 4 z 5

Krev v ráji Krev v ráji Peter Tremayne (p)

Hodně historických informací, ale i celkem dobrá detektivní zápletka. Autora už od prvního dílu podezírám, že si všechny ty detektivní kauzy a Fidelmu s Eadulfem vymyslel jen proto, aby obecné veřejnosti podsunul historické reálie z Irska 7.století.

05.02.2024 5 z 5

Případy Šumavského policejního rady Případy Šumavského policejního rady Karel Fořt

Nečekejte kdovíjak košatou a květnatou beletrii, příběhy jsou psané strohým faktografickým policejním stylem obvykle s trochou místopisu a historie na úvod.

23.01.2024 4 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Jeden svérázný inspektor a jeho životní peripetie doplněné několika kriminálními případy. Mně tenhle styl humoru docela sednul a pobavila jsem se. Zkusím další knihy autora.

17.01.2024 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Autor měl dost nastudováno ať už ohledně preenklampsie, tak záměny dětí ve světě, poporodní deprese i emocionálně ploché osobnosti. Těšily mě odkazy na Prahu a Českou republiku. Trochu mě překvapil ten zvrat u soudu, opravdu by tohle stačilo? No a konec se dal celkem čekat.

13.01.2024 4 z 5

Historie českého zločinu - Skutečné kriminální případy Historie českého zločinu - Skutečné kriminální případy Bronislava Janečková

Některé zločiny byly popsány čtivěji a některé méně. Nejvíce mě zaujal tragický příběh tříletého chlapce, kde selhali snad všichni. Pro mě nejhrůznější byl případ ženy, která si brala do péče malé děti, aby je buď prodávala nebo jim úmyslně přivodila smrt. Týkalo se to desítek dětí a tento surový a sobecký byznys provozovala nerušeně mnoho let. V tomto případě selhala společnost úplně. Zajímavý byl i případ padělatele, který si zakládal na své perfektní práci a profesionální cti. Výborný byl i příběh o hledání tajemného pokladu - relikviáře sv. Maura na zámku Bečov nad Teplou. Ten jsme nedávno navštívili a relikviář shlédli a bylo příjemné si tento unikátní příběh zopakovat. Nejméně mě k mému rozčarování zaujal případ ve Vonoklasech, který byl perfektně zpracován v jednom díle 30 případů majora Zemana s názvem Studna.

09.01.2024 4 z 5

Katův odkaz Katův odkaz Vlastimil Vondruška

Tentokrát mnohem promyšlenější zápletka než v posledních detektivkách. Autor si dal záležet i na vtažení čtenáře do historických kulis a na rozplétání tajemného příběhu, který se celý vztahuje ke katově kšaftu ve verších. Bez výhrad za rovných pět hvězd.

02.01.2024 5 z 5