woodward woodward komentáře u knih

Nový svět Nový svět Michael A. Stackpole

Pěkná čarodějnická trilogie s poměrně neotřelým ústředním motivem. Starý kartograf do svých map svět nejenom zakresluje, ale dokáže jej tím i utvářet. Do oceánu vloží nový kontinent, zúží řeku, obnoví zničený most... A do toho spousta politikaření a magie, bohové a válečníci, špioni a vrahové. Kupodivu to nepůsobí nijak zvlášť přeplácaně a autor umí vyprávět. Kvalitní řemeslo.

05.03.2021 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Hm, paní spisovatelka umí vyprávět, ale nezná míru. Je to místy až moc užvaněné. Popisné odbočky do minulosti, rádoby psychologické rozklady některých podivných úvah a skutků jednotlivých postav; navíc často zapomíná, co už o svých hrdinech napsala, takže se někdy chovají poněkud "nekonzistentně". Neúměrně rozvláčné líčení hrůz a ukrutností ignoruje známou zásadu že nejúčinnější jsou hrůzy nespecifikované, poodhalené jen náznakem. Nezná míru ani v tom, jak svoji zemi, Spojené království prezentuje v nejtemnějších barvách - očividně po vzoru svých podobně postižených skandinávských kolegů. Vzpomínám si, že jsem kdysi kdesi četl popis člověka, který "potřeboval odborně ubrat na intenzitě" - byl příliš vysoký, přehnaně mladistvě oblečený atd. Podobnou redukci by snesly i příběhy paní Fieldsové. Tři hvězdy.

09.02.2021 3 z 5

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Tahle série - přečetl jsem všech deset dílů včetně těch, co ještě nevyšly česky - je opravdu moc zvláštní. Vypráví o světě na začátku padesátých let dvacátého století, jenže autor si v podstatě vymyslel svůj vlastní svět, i když se tomu skutečnému velmi podobá. Mám na mysli třeba to, že hlavní hrdinka (a vypravěčka všech příběhů), Flavia De Luce je chytrá, samostatná, v některých směrech i vzdělaná holka - ale nechodí do školy, stejně jako její sestry (13 a 17 let). V celé sérii, která se odhrává převážně na anglickém venkově, není o škole v podstatě ani zmínka. Jen v sedmém díle (který ještě česky nevyšel) Flavii pošlou do kanadské internátní školy, kde kdysi studovala její matka, ale za několik měsíců je už zase zpátky a věnuje se dál svým zálibám - chemii, toxikologii a vyšetřování zločinů. Zpočátku mi tyhle "úlety od reality" šly na nervy, ale zvykl jsem si. Autor je velký vypravěč, Flavia je chytrá, vtipná, samostatná fajn holka, ty příběhy jsou napínavé, místy i tochu drsné (ale ne moc); je to skvělý čtení a rozhodně to nejsou knížky určené jenom dětem. Za celou sérii pět hvězd.

25.01.2021

Hrad orlů Hrad orlů Mark Felton

Napínavý skutečný příběh party postarších generálů, kteří se nesmířili se zajetím. Autor je vynikající vypravěč, ale překladatel by zasloužil skřipec nejskřipcovatější.

17.01.2021

Vídeňský kongres: Tanec nových časů Vídeňský kongres: Tanec nových časů Luboš Taraba

Strhující a velmi fundované vyprávění o tom, jak se vítězové nad Napoleonem sešli, aby položili základ nového mírového uspořádání Evropy... nebo by se taky dalo říct, že když hrdinové zavřeli draka do klece, porvali se o princeznu.
Je to příběh složitý. Na kongresu se shromáždil celý zástup potentátů. A zájmů, které zastupovali, bylo ještě víc. Autor pro nás celé to klubko jmen, postojů, strategií, návrhů - poctivě míněných i falešných - poctivě rozplétá. Vysvětluje, která kněžna či hraběnka se pelešila s kterým panovníkem či ministrem - a co z toho vyplývalo z hlediska toku utajovaných informací -, kdo komu co nabízel s vědomím, že jeho nabídka je nepřijatelná, ale může připravit půdu pro příznivé přijetí později předložených návrhů, nebo jak a proč vznikala a zanikala účelová spojenectví mezi delegacemi jednotlivých zemí. Zajímavý je instinktivně odmítavý postoj většiny západních mocností proti zamýšlené expanzi Ruska do Střední Evropy i to, že pruský král jako jediný ruské kroky v tomto směru (zejména snahu o ovládnutí celého Polska) za hrozbu zřejmě nepovažoval.
Celý příběh o dlouho bezvýsledném handrkování vrcholí samozřejmě Napoleonovým útěkem z Elby po němž si rozhádaní panovníci mezi přípravami na novou válku najdou čas na vcelku rychlé uzavření a podpis zamýšlených mírových dohod.

16.01.2021 5 z 5

Ztracený princ Ztracený princ John Flanagan

Tohle pan Flanagan trochu odflákl. Chápu, že je to čtení pro dvanáctiletý děcka, ale i tak je základní konstrukce příběhu mírně řečeno přitažená za vlasy. Kromě toho se autorovi očividně zalíbilo sekat knihy vejpůl, aby si čtenáři užili napětí než vyjde pokračování; a dvě knihy se přece jenom dají prodat dráž než jedna. Ale je to má oblíbená série, tak dám aspoň tři hvězdy.

02.01.2021 3 z 5

Smrt talentovaného ševce Smrt talentovaného ševce Václav Erben

V tomto vyprávění o krvavé vraždě páně Erbenův vaudevillový hrdina kromě obvyklých eskapád - když jedna krasavice vybouchne, hned se najde nová - odhalí vraha, který (pozor, spoiler!) na svou oběť číhal za bukem!

05.07.2020

Džingischán Džingischán Harold Albert Lamb

Tahle kniha je jenom jiným vydáním knihy, která je jinde na DK zanesena pod titulem "Džingischán, vládce všeho lidstva". Někdo z "odpovědných činitelů" by to měl sjednotit.
Ta knížka se jmenuje Džingischán - to bývá aspoň napsáno na obalu. Uvnitř na předsádce je pak v některých vydáních celý název i s podtitulem. Ale autor i obsah je všude stejný!

18.06.2020

Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad 3. díl Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad 3. díl Václav Erben

Dočetl jsem tenhle třetí díl a vyprávění je to vskutku strhující, i když jsem se původně domníval, že se do třech svazků vejde celý Jiříkův život nebo aspoň všechno, co předcházelo jeho zvolení českým králem. Autor se rozhodl napsat román pokrývající jen mladá léta budoucího panovníka - osou vyprávění ovšem není životní příběh samotného vypravěče, ale osudy království sedraného válkou a zmítaného politickými půtkami a intrikami. Mám jen jednu výhradu: Pokud jde o samotného Jiříka, nevím, jak dalece měl Václav Erben možnost čerpat z dostupných pramenů, ale mám pocit, že ve snaze přiblížit čtenáři co nejvěrněji atmosféru těch starých krvavých časů, vymaloval budoucího krále snad ještě v temnějších barvách než postavu jeho zlotřilého mentora Hynce Ptáčka z Pirkštejna - to je lotr non plus ultra, ale nechybí mu lidskost. Jiřík, tak jak nám ho autor vylíčil, v sobě vlastně nic lidského nemá - tomu se dá těžko věřit. Ale jak už bylo řečeno - je to především příběh celé země, ne vyprávění o životě jednotlivce, a za ten příběh dávám pět hvězd.

18.05.2020 5 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Tuhle knížku vydanou v edici Karavana jsem si před mnoha a mnoha lety koupil na Libereckých výstavních trzích (čertví, kde se tam vzala, ale přesně si na to vzpomínám, dokonce si pamatuju, že stála 15 kaček.) Během let se ztratila bůhvíkam, ale mám ji aspoň v elektronické podobě, česky i francouzsky. Nepatří k mým nejoblíbenějším verneovkám, ale je to klasika, to zas jo.

21.04.2020 4 z 5

Bezejmenná rodina Bezejmenná rodina Jules Verne

Jediná verneovka, která u mě zcela propadla. Přečetl jsem ji před nějakými 55 lety a nikdy se k ní nevrátím. Jen z úcty k autorovi, na jehož románech jsem vyrůstal, dám tři hvězdy.

21.04.2020 3 z 5

Ó Jeruzaléme! Ó Jeruzaléme! Dominique Lapierre

Tihle dva autoři toho spolu moc nenapsali, ale Ó Jeruzaléme a Už hoří Paříž jsou po mém soudu mistrovská díla literatury faktu. Autorů pilných a pečlivých, kteří si dají práci fakta nasbírat, roztřídit a naklást na papír, je spousta. Ale aby to všechno ještě bylo i ke čtení, aniž by se čtenář zahltil (aby naopak pocítil rozmrzelost, že už je konec), to je kumšt.

19.04.2020 5 z 5

Norimberský proces Norimberský proces Joe J. Heydecker

Je to kniha obsáhlá, napsaná s pozoruhodnou nestranností. Není to ale příběh o procesu, spíš vyprávění o Hitlerově hrůzovládě, prokládané vhledy do soudního řízení. Autoři jako by vyprávěli příběhy dva - současně a napřeskáčku. Výsledek působí nepřehledným, někdy až matoucím dojmem. Za pečlivě shromážděná fakta a nestrannost při jejich prezentaci dám čtyři hvězdy.

18.04.2020 4 z 5

Jen přes mou mrtvolu Jen přes mou mrtvolu Rex Stout

(SPOILER) Nero Wolf má dceru a Archie se s ní chce oženit. Vysvětluje šéfovi, že si uvědomuje, že po svatbě mu bude muset říkat "tatínku". Báječné povyražení!

08.04.2020 5 z 5

Churchill – život Churchill – život Martin Gilbert

Přečetl jsem už dříve o Winstonu Churchillovi několik knih, zejména dva jeho životopisy - jeden od ruského bolševika, druhý od Angličana. Ten první byl samozřejmě poznamenán autorovým politickým "zbarvením", druhý byl napsán krátce po válce, ještě za Churchillova života a nevyhnutelně je z něj cítit nezřízené nadšení z doznívajících oslav vítězného zakončení války. Nějaký čas jsem tedy váhal, mám-li si pořídit tuhle další (velmi objemnou a poměrně drahou) "variaci na dané téma". Nakonec jsem neodolal, což bylo opravdu dobře.
Martin Gilbert pochopitelně netrpí politicky motivovanou zaujatostí, ani přehnaným sklonem k hysterickému zbožňování svého hrdiny. Je to renomovaný historik a Churchill, jeho doba a život patří k několika hlavním tematickým okruhům, jimiž se jako autor zabývá už od mládí. S velkou znalostí věci a velmi živě vypráví příběh opravdu velké osobnosti a pro čtenáře není obtížné porozumět tomu, v čem ta velikost spočívá - což u mnoha podobných děl nebývá vždycky samozřejmé. Jeden z nejlepších životopisů, které jsem kdy četl - a z těch Churchillových je docela určitě nejlepší.

03.04.2020 5 z 5

Návrat Temudžajů Návrat Temudžajů John Flanagan

No... jak už jsem podotkl v jiném komentáři k této sérii, chtělo by to posunout celej příběh na novou rovinu. Nejspíš se nabízí již dříve naznačené spojení obou sérií (hraničáři-volavky) v nějakém novém rozsáhlejším příběhu. Ne že by tohle povídání o Temudžajích nebylo ke čtení, ale nějak to ztrácí šťávu, chybí tomu nápad. Ale čte se to příjemně, čtyři hvězdy dám.

05.03.2020 4 z 5

Oxfordská tragédie Oxfordská tragédie John Cecil Masterman

Starosvětská anglická klasika se vším všudy. Moc jsem si pochutnal.

11.10.2019 5 z 5

J.R.R. Tolkien: Životopis J.R.R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

Musím říct, že pokud jde o životopisy autorů, většinou spíš sdílím Tolkienův názor, který zkoumání autorova života považoval za "marný a falešný přístup k jeho dílu." Jenže tahle kniha docela určitě není marná a falešného na ní není vůbec nic. Už dlouho se mi nestalo, že bych 300 stránkovou knihu zhltnul během jediného dne. Jakkoliv v ní, řečeno slovy některých zdejších komentátorů "chybí akce", rozhodně se nedá říct, že "to neodsejpá". Od jihoafrických počátků přes často nelehké mládí a dospívání, studia v Oxfordu, sňatek, profesní i autorské dozrávání - to všechno proložené občasnými záblesky vzpomínek na místa, jména a situace, objevující se mnohem později tak či onak přetvořené, přizpůsobené v jeho slavných dílech - stránka za stránkou se valí mohutný proud a člověk nemá čas ani chuť přestat číst kvůli takovým malichernostem jako je oběd nebo předem naplánované pochůzky.
Nechápu, jak to Humphrey Carpenter dokázal, ale napsal opravdu strhující vyprávění o spisovateli, o jehož životě sám na mnoha místech knihy zdůrazňuje, že byl docela obyčejný. A píše o něm takovým způsobem, že třeba v místech, kde je řeč o posledních měsících před závazným rozhodnutím nakladatelství Allen&Unwin vydat Pána prstenů, člověk se zatajeným dechem čeká, jak to dopadne, jestli ta zatracená kniha vůbec někdy vyjde a kdo ji vlastně vydá.
Po nějakém čase zase jedna knížka, která mi fakt udělala radost.

12.09.2019 5 z 5

Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Graham T. Allison

Velmi svědomitě pojatá analýza americko-čínských vztahů a rizik vzájemného konfliktu v číhající "osudové pasti" rostoucího napětí mezi mocností na vzestupu a mocností etablovanou. Je to většinou (zvlášť pro západní čtenáře) poněkud depresivní čtení. Autor v úvodu slibuje, že v poslední kapitole čtenáři nabídne řešení, jak se obě velmoci mohou vyhnout válce, jenže všechny jeho rady lze shrnout do jediné: než politici cokoliv udělají, měli by si všechno pořádně rozmyslet. Ne že by ty rady nebyly dobré. Ale co ti politici?

01.09.2019

Kedrigern a spletitá výprava Kedrigern a spletitá výprava John Morressy

Připouštím, že mám možná dlouhé vedení, ale stejně se zdá, že se autor se svým hrdinou sžíval jaksi postupně. První příběh o hlasu pro princeznu jsem vnímal "jen" jako lehké, zábavné čtení s občasnými záblesky legrace. V druhé knize se už autorův bezmála cimrmanovský humor rozjel naplno. Není to třeskutá sranda jako na Pratchettově Zeměploše, je to velmi jemné, John Moressy dvě základní ingredience - humor a napětí - odvažuje s pečlivostí lékárníka, který se dal na výrobu výbušnin, aby žádná z obou substancí nezahltila tu druhou. Už za první díl jsem dal pět hvězd - a stojím si za tím. Škoda jen, že tady nemůžu přidat něco navíc.

08.04.2019 5 z 5