Wojta777 Wojta777 komentáře u knih

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Povinná četba. Bál jsem, že mě to nebude bavit. A je to pravda? No, je i není. Když opomenu zdlouhavé a nudné monology, tak mě to bavilo.
Avšak co mi vážně ztížilo čtení, byl archaicky podaný jazyk, kterým je dílo napsané. Nato, že kniha má okolo 80 stránek, tak se dlouze čte, až to člověka ukolébává.
Ale abych nebyl jen negativní, tak příběh je hezký. Teda podle vašeho úhlu pohledu.
Je to tragédie, co byste očekávali. Avšak příběh je krásný. Závěr je šokující a mnohdy jsem se cítil, jako bych koukal na Hru o trůny, podle toho počtu úmrtí.
Hamlet není rozhodně špatné dílo, ale k dokonalosti mu toho spoustu chybí.
50%

15.04.2020 2 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Velmi zajímavé literární dílo pojednávající o mnoha aspektech lidské chuti po moci. Až na to, že Matku přírodu nelze ovládat.
Ať chcete nebo ne vždy vás dožene. A tato kniha toho není výjimkou.
Příběh byl vskutku strhující. Díky svému literarnímu žánru a nízkému počtu stránek se kniha lehce čte. Dopomáhá tomu i fakt, že pan Čapek napsal knihu srozumitelným jazykem oproti dalším dramatikům.
Dílo přináší spoustu ponaučení a skrytých poselství, kterými bychom se měli držet, pokud chceme jak lidstvo růst a přežít.
Přes všechnu chválu musím i uznat, že se zde najde i nějaký ten nedostatek. A to pomalejší začátek a potřeba se do knihy začít a kompletně ponořit.
Knihu však hodnotím kladně. Rozhodně si v blízké době přečtu i další díla od pana Čapka.
75%

15.04.2020 4 z 5

Zatni pěsti Zatni pěsti Jason Aaron

Tak tohle se semlelo nějak moc rychle. Doslova celý komiks je protkán zvraty. Nevěděl jsem, kde mi hlava stojí. Jakmile se stal jeden zvrat, tak v zápětí ho vystřídal další. Může to znít špatně, ale vůbec není. Akční, brutální, surový. Staré dobré Skalpy, ale je všeho dvojnásobná porce.
Zbývá jeden díl. Jdeme do finále!
Hodnotím 5 skalpovanými hvězdičkami.

07.02.2020 5 z 5

Metal: Temné noci Metal: Temné noci Scott Snyder

Naprostá spokojenost. Drsné, úžasné, velkolepé. Lépe bych to nemohl popsat.
Děj je komplikovaný, začal jsem se v tom orientovat až po prvních dvou sešiech. Vše pak zapadá do sebe a člověk z toho má radost.
Vše se týká kovů (metal). Kovy nás doprovázely celou Batmanovu sérii (New 52). A nyní se vyřeší jejich záhada a jejich účel. Protože něco přichází. Někdo přichází. A rozhodně to není někdo hodný.
Největších hrozba od dob Krize.
O scénář a kresbu se postarali největší legendy novodobého Batmana. Takže si asi můžete představit, jaký je to požitek.
Jsem vskutku unešen. Těším se na zbylé dva díly.
Hodnotím 5 kovovými hvězdičkami.

07.02.2020 5 z 5

Na západ od pekla Na západ od pekla Ed Brubaker

Tak tohle mě dostalo. Přečetl jsem během chvilky. Fůha.
No nic, konec otálení, jde se hodnotit.
Celá série Fatale je neuvěřitelně atmosférická. Mráz, nevolnost a strach z neznáma. To vše jde cítit, když se člověk začte. Po celou dobu čtení člověk neví pořádně, co se děje a jak se zodpoví taková spousta otázek. Ale nečekaně odpovědi nepřichází. Respektive po troškách. A já to žeru. Po celou dobu čtení jsem se nehnul a hltal vše, co mi příběh nabízel.
Příběh je zahalený temnotou a neznámem. Kult uctívající chapadýlkovitého boha (jasná inspirace H.P. Lovecraftem) se za každou cenu snaží dostat Josephine (a další ženy, které jsou až nebezpečně podobné Jo), která v tom všem má stejný zmatek jako my čtenáři.
Kresba je surová. Temná. Sytá. Nabízející ohavnosti i krásu. Rozhodně se hodí k příběhu.
Fatale se stává jednou z mých nejoblíbenějších hororových komiksových sérií vůbec. Hodnotím 5 chapadlovitými hvězdičkami.

31.01.2020 5 z 5

Black Mantova pomsta Black Mantova pomsta Dan Abnett

Aquaman, asi nejméně známý člen Ligy spravedlnosti, a přesto ten nejzajímavější. Dobře, ještě tu máme Batmana, ale pššt!
Arthur Curry neboli Aquaman čelí obrovské výzvě a to zamezit konflikt mezi Atlantidou a Amerikou. K tomu se do hry přidává tajemná organizace N.E.M.O., která je větším nebezpečím, než se na poprvé zdá. K moci této organizace se dostává Black Manta, zapřísáhlý odpůrce Arthura, takže se ho snaží zbavit jakýmikoliv prostředky.
Komiks obsahuje 2 příběhové linky a to Arthurovu a Meřinu. Linka Mery, xebelské snoubenky Arthura, je bohužel nezáživná a plná prázdnými dialogy o konci světa a dalšími velkými hrozbami, které čekají svět pokud si Mera vezme Arthura za muže.
Zato linka Aquamana (a Black Manty) je plná napětí a akce. Je to souboj dvou geniálních vojevůdců a ještě dvou mocností s velikým arsenálem ničivých zbraní, které jestli se střetnou, tak se stanou zhoubou Země.
2. díl Aquamana ze Znovuzrození hrdinů DC se mi líbil, ale ne natolik, abych mu dal maximální počet hvězdiček. Díky své občasné banalitě a pár prázdným příběhovým místům si zasluhuje 4 podmořské hvězdičky.

28.12.2019 4 z 5

Abys byl spasen, musíš hřešit Abys byl spasen, musíš hřešit Jason Aaron

Po předešlém díle se tempo opět vrací spolu s dalšími typickými znaky Skalpů a je to vynikající. Emoce vyplavou na povrch a boj začíná. Staré křivdy, nové křivdy, všechny se dávají do pohybu a nikdo neví, komu může věřit. Postavy čekají zkoušky, z kterých nemusí někdo vyjít živý. Po přečtení jsem zcela navnazen na poslední dva díly. A jedno mohu říci už teď a to že finále bude velkolepé.
8. díl hodnotím maximálním počtem skalpovaných hvězdiček.

28.12.2019 5 z 5

Rezervace v rytmu blues Rezervace v rytmu blues Jason Aaron

Tento díl Skalpů dosti vybočuje z předem daného tempa předešlých dílů, protože i přes svůj počet stran, který obsahuje, se zde ,,prakticky" nic nestane. Dávám do uvozovek prakticky, jelikož má to dopad na postavy a na prostředí kolem nich, ale jinak žádné velkolepé zvraty se neuskutečňují. Což se může zdát jako mínus, díky tomu, že se pak děj zvolní a přestane obsahovat svojí obvyklou atmosféru s dalšími skalpovskými aspekty.
I přes tuto ne úplně výtku je díl záživný a navnadí nás na další díl.
7. díl Skalpů hodnotím kladně i přes své pomalé tempo, proto dávám 4 skalpované hvězdičky.

28.12.2019 4 z 5

Pravda Pravda Greg Rucka

Rozhodně lepší, jak první díl, ale pořád mě Wonder Woman nepřesvědčila.
Příběh mi přijde v jistých pasážích dosti komplikovaný, ale jinak se jedná o solidní děj, který přináší něco nového do světa a mytologie WW.
Kresba je typická mainstreamovská, ale ne, že by to vadilo, ba naopak tomu přispívá.
Na jeden komiks dost postav, na které po pár minutách zapomenete. Samozřejmě jsou tu vyjímky jako Steve Trevor, nebo Barbara Ann aka Cheetah či hlavní hrdinka - Diana (Wonder Woman).
Celkově se mi třetí díl této superhrdinské princezny nadprůměrně líbil, proto hodnotím 4 řeckými hvězdičkami.

07.09.2019 4 z 5

Overwatch antologie: Svazek 1 Overwatch antologie: Svazek 1 * antologie

Jelikož Overwatch je velice populární hra, tak se to muselo pořádně využít, takže nejenže vzniky oblečení, hrnečky, POPky ale i komiksy v tomto případě. Komiks jako celý se skládá ze spousty příběhů, za kterými nehledejte nic víc než představení hrdinů či zbytečné povídky, které hrdiny nikam neposunou. Osobně Overwatch nehraji, ale viděl jsem spoustu gameplayů, takže si umím vytvořit obrázek o postavách. Některé příběhy jsou vážně fajn (za zmínku stojí duo Junkrat a Roadhog či neohrožená odstřelovačkyně Anna), ale některé zase naprosto o ničem. Příběhy mají dosti jednotvárný styl kresby, která mi u některých příběhů vyhovovala a u některých zase ne. Celkově komiks působí jako nadprůměrná zábava na jedno přečtení.
Dávám 5 blizzardských hvězdiček.

20.08.2019 4 z 5

Hejna běsů Hejna běsů Cullen Bunn

Výborný děj, který neskutečně ,,odcípá" k tomu krásně ponurá kresba a hustá temná atmosféra, z které mrazí na zádech.
Příběh vypráví o holce jménem Ema, která je reinkarnací zlovolné čarodějnice Hester. Jakmile Ema dovrší osmnáctých narozenin začnou se projevovat příznaky magie, která jí proudí v žilách. Když si toho její tatík všimne, tak svolá lidi z Harrow County, ti už před 18 lety slíbili, že reinkarnaci Hester najdou a zabíjí stejně jako ji.
Tímto začíná spuboj o holý život. Ale naštěstí má přátele, kteří ji v tomto vypomůžou. Zůstane z Emy hodné děvče, která má magické schopnosti nebo se z stane stejná krutá bytost jako Hester...
Komiks se mi neskutečně líbil, už kvůli originalitě scénáře nebo neskutečně krásné, ale přitom temné kresbě.
Hodnotím 5 běsnícími hvězdičkami.

20.08.2019 5 z 5

1602 1602 Neil Gaiman

Naprosto úžasné. Obrovský potenciál byl maximálně využit. Starej dobrej Gaiman. Děj patří mezi ty nejoriginálnější, které jsem kdy četl. Jakože přesunout ty nejznámější postavy Marvelu do 17. století. Jakože cože? Úžasné.
Kresba to samé. Naprosto se do místa zasazení děje hodí a krásně se na ní dívá. Hotová pastva pro oči.
Postavy jsou dokonalé. Zůstává na nich vše, co máme na nich rádi, plus je to okořeněné špetkou odlišnosti, díky novému prostředí.
Ale co mě nejvíce na komiksu bavilo, bylo odhalovat, jaká postava je která. Třeba !!!SPOILER!!! takový Rojhaz, který je mohutný a silný indián je ve skutečnosti náš oblíbený Captain America !!!KONEC SPOILERU!!!. K tomu na záživnosti přibýval i fakt, že se v komikse vyskytuje obrovské množství eastereggů a odkazů na svět Marvelu.
Jestli jste doposud nepoznali, co si o komiksu myslím, tak mé hodnocení vám to znázorní.
Dávám 5 alžbětinských hvězdiček.

04.08.2019 5 z 5

Poslední návštěva Poslední návštěva Jason Aaron

Nejmocnější hrdinové Marvelu - Avengers, tak si říkají tito superhrdinové. Je to už pár desítek let co vyšel první sešit Avengers, kde se poprvé spojili tito supráci: Iron Man, Thor, Hulk, Ant-Man a Wasp. Tentokrát je tým poskládán zcela z jiných členů. Ten se skládá z velké trojky (Tony, Steve a Thor), Captain Marvel (Carol Danverse), Doctora Strange (Stephen Strange), Black Panthera (T'Challa), She-Hulk (Jennifer Walters) a z pekelného Ghost Rider (Robbie Reyes). Tito hrdinové se spojí, aby zachránili Zemi před hrozbou božských rozměrů - Poslední návštěvou.
Příběh fungoval na jedničku s hvězdičkou. Zapojení Celestiálů do historie Země se mi neskutečně líbila. A k tomu pravěcí Avengers. Jako vážně? Nádhera.
Celý komiks se nese v takových depresivních tónech, díky beznaději superhrdinů. Když si ani Všeotec Ódin, tak je jasné, že Avengers mají krušné časy. Každopádně, když už se najde naděje, tak přijde na monumentální bitvy, na které je slast se koukat.
Tomu taky pomáhá přenádherná kresba, která výborně vykresluje postavy a jejich akce. Barvy jsou dalším výborným aspektem tohoto komisku. Ty jsou využívány grandiózně.
Bohužel je tu menší záhrdel pro začínající čtenáře, jelikož ty se v nějakých částech nemusí orientovat. Ale zase takový prohřešek to není. Pro příště by to možná vylepšilo, kdyby bylo méně akce a více prostoru pro postavy, které nedostali tolik prostoru.
Každopádně komiks patří pro mě mezi ty nejlepší marvelovky poslední doby a celá série má obrovský potenciál.
Hodnotím velice kladně. Dávám 5 celestiálských hvězdiček.

25.07.2019 5 z 5

Teď poznáte Negana! Teď poznáte Negana! Robert Kirkman

Oproti hlavní řadě, která je bezchybná má tento speciál pár chybiček, jako třeba formát, rozdíl oproti normálnímu designu stran (ti, kteří četli pochopí) či, když to řeknu tvrdě ,,důležitost". Sám mám rád Negana to jako vážně moc ho zbožňuji, ale nepřijde mi důležité dělat kvůli tomu celý jeden komiks. Šlo by to normálně prohodit v dialogu a ne kvůli tomu dělat oddělený komiks. Samozřejmě to není hrůza, to neříkám, ale tyto chybky zprvu zamrzí.
Klady jsou zde taktéž. Negan opět vtipně a drsně hláškuje, zažívá dost emotivní chvilky a stává se z něj takový ,,cool" týpeček jak ho známe z hlavní řady.
Hodnotím 3 hvězdičkami.

22.07.2019 3 z 5

Neodvratný osud Neodvratný osud Robert Kirkman

Netuším, co pořád psát o téhle výborné komiksové sérii. Každý díl je výborný, plný obrovských zvratů, smutku, ale i radosti. A pokud jste někdy váhali o koupě či půjčení této série, tak už neváhejte. Vážně nevíte o co přicházíte. Jednoduše má nejoblíbenější komiksová série. Dávám 5 zombie hvězdiček.

Y: Poslední z mužů 2 - Cykly Y: Poslední z mužů 2 - Cykly Brian K. Vaughan

Druhý díl nás hodí hned do děje. Respektive tam, kde prvotní díl skončil. Opět sledujeme skupinku přeživších, která se skládá z Yoricka, jeho věrné opičky, agentky a doktorky. Setkáme se s Amazonkami včetně Yorickovi sestry - Héro, poté se skupinou vězeňkyň, která žije v útulném a tichém městečku, a naposledy vidíme naději v podobě můžu v kosmu. Kresba opět výborná. Hezky si pohrává s barvami, detaily a mimikou postav. Což mě přivádí k postavám, kterým opět nechybí charakter. Jednoduše si je zamilujete.
Hodnotím kladně. Proto dávám 5 mužských (promiňte dámy xd) hvězdiček.

Hryzání ve vnitřnostech Hryzání ve vnitřnostech Jason Aaron

Drsné, vulgární, brutální, nic pro křehké povahy, takové jsou SKALPY. A přesně tohle na nich miluji. S ničím se nemažou, podobně jako Hra o trůny. Máte někoho rádi, tak přesně tu postavou zabijou nebo ještě hůř jí zmrzačí k nepoznání.
Příběh u takovýchto sérií je zbytečné popisovat, jelikož vám vše řekne anotace. Jednoduše řečeno je dokonalý. Stejně dokonalá je i kresba, která ve vás vyvolá opravdu ošklivé až hnusné emoce, které se vám to zalíbí. Atmosféra je ponurá a depresivní. No a postavy? Ty jsou výborně vykreslené, a každá z nich má svůj příběh, díky kterému se vám buď postavy zalíbí či je budete nesnášet do morku kostí. Prostě a jednoduše si tuto sérii nesmíte nechat ujít.
Hodnotím 5 oskalpovanými hvězdičkami.

Mrtvé matky Mrtvé matky Jason Aaron

Hodnotím 5 oskalpovanými hvězdičkami.

Americký upír Americký upír Stephen King

Příběh a kresba jsou naprosto boží. Atmosféra, která by se dala krájet. Postavy jsou krásně vykreslené a mají ,,drive''.

22.06.2019 5 z 5

Tokijský ghúl 10 Tokijský ghúl 10 Sui Išida (p)

Další výborný díl, který nabírá více na akci, napětí a zvratech.

22.06.2019 5 z 5