Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

Thrillerová jednohubka, zajímavé postavy i jejich vývoj. Děj má spád, je zcela realistický, čtivý.

14.04.2024 3 z 5

Poslední lov Poslední lov Deon Meyer

Klasický autorův styl - dvě či více vývojových linií, které se ve finále protnou a věci do sebe zapadnou. Napínavé, přiměřeně akční, nevyskytuje se přehršel postav, které by rozbíjely pozornost. Sice za to neubírám hvězdičku, ale jedna věc mi tam teda neseděla - ta pojednání o prstýnku a Alexe. To bylo nevhodně násilné, ničemu to neprospělo, takové zbytečně plitké odstavce. Jinak se těším na další díl.

09.04.2024 5 z 5

Nelítostný šampionát Mistrovské strategie ve Formuli 1 Nelítostný šampionát Mistrovské strategie ve Formuli 1 Ross Brawn

Kniha psaná formou rozhovoru přináší zajímavé informace z prostředí jezdců, týmů i organizátorů F1, ale není napínavým čtením, kde by člověk hltal stránky jednu za druhou. Vhodná je spíše pro "opravdové" fanoušky, kteří se zajímají více než jen o závody a jejich výsledky. Netušil jsem např., jak problematickou osobností je Bernie Eccelstone a kolik problémů v F1 způsobil (...a taky podlézal Putinovi), a mnoho dalších věcí, ale nejsou na každé stránce. Nicméně za přečtení určitě stojí.

07.03.2024 3 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Kam na to ten Carter chodí? Další díl a další pecka. Svižné, napínavé, drsné.

16.02.2024 5 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

První třetina knihy byla poměrně suchým čtením, až navozovala pocit lehkého zklamání ve vztahu k očekávání vzbuzeném anotací. Potom se ale vyprávění rozeběhlo a oči letěly nad stránkami. Velice pestrý životní příběh provázený notnou dávkou štěstí, dobrodružný, až neuvěřitelný. Za ten "rozjezd" hvězdičku neubírám a jdu pátrat do knihkupectví po dostupných románech FF!

13.02.2024 5 z 5

Světská mafie Světská mafie Jaroslav Kmenta

Skvělý výsledek poctivé investigativní žurnalistiky. Působivé čtení obzvláště pro ty, kteří "devadesátky" prožili a pamatují popisované osoby a události. JK zde odkrývá o čem se dříve jen spekulovalo. Z knihy dýchá atmosféra dané doby. Ačkoli se to může zdát již dávno, najdou se jistě lidé, kteří ze zveřejněných informací nemají radost.

11.02.2024 5 z 5

Stříbrný orel Stříbrný orel Ben Kane

První díl nastolil vysokou laťku a vzbudil tak určitá očekávání, se kterými jsem porovnával první část knihy. Ta vskutku neměla takové napětí a poutavost, jako kniha předešlá, ale bylo to asi etapou historických událostí, kdy se toho tolik zajímavého nedělo. Další část už byla dle očekávání, napínavá, dobrodružná a podnětná k dohledávání souvislostí dalších informací.
Ben Kane opět mistrně spojuje fakta s fiktivním příběhem a dohromady to funguje skvěle. Těším se na třetí díl!

09.02.2024 5 z 5

Přežít a závodit: Jeden rok šéfa stáje F1 Přežít a závodit: Jeden rok šéfa stáje F1 Guenther Steiner

Kniha mne "chytila" na první stránce a už nepustila. Autentická sonda do zákulisí motorsportu a především pak F1, prostřednictvím "malé" stáje a svérázného Guenthera Steinera. Guenther je samozřejmě daleko výraznější jako osoba, než výsledky, které za ním v F1 stojí, podtrženo aktuální informací o jeho "nedobrovolném" odchodu ze stáje HAAS po neúspěšné sezoně 2023. Kniha přináší mnoho zajímavých informací, napětí i humoru. Nečekejte výraznější "technické" informace, čtení je spíše o vztazích a prostředí ve světě F1. Škoda té spousty tiskových "překlepů" českého vydání, ale za ně Guentherovi hvězdičku ubírat nebudu. Ať se mu daří v další profesní misi!

22.01.2024 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Moje třetí kniha od Chrise Cartera a opět 5 hvězdiček. Velmi syrové čtení, místy pro "skutečně otrlé" čtenáře, s obvyklou vlastností autora, tedy že "chytne" čtenáře hned na první stránce a už ho nepustí. Sice se vrah "vynořil" až v určité části knihy a hned byl tzv. jasný, ale motivy a souvislosti zaplnily další část knihy a neučinily ji prázdnou. Těším se na další díl.

15.01.2024 5 z 5

Římská říše Římská říše kolektiv autorů

Jednoduchá, útlá, přemírně ilustrovaná encyklopedie, kterou lze přečíst jako knihu. Obsahuje základní fakta o vzniku, vývoji a zániku Římské říše, avšak nijak zvlášť podrobně či poutavě. Nosné je téma samotné, než jeho zpracování.

30.12.2023 3 z 5

Ledoví piráti Ledoví piráti Dirk Husemann

Taková jednoduchá, dobrodružná pohádka. Nejvíce mne zaujal doslov, který osvětlil historické podklady. Příběh mohl působit daleko realističtěji a věrohodněji, téma k tomu bylo.

29.12.2023 3 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Velice zajímavá kniha! Předkládá čtenáři několik témat, zdánlivě nesourodých. Začíná jako špionážní román, do něj se vmísí politicko-ekonomicko-sociální situace světa, vztahy národů a národností a to, co stojí v pozadí a 'tahá za šňůrky". V těchto pasážích mne až mrazilo, jak za ta léta od napsání knihy jsou popisy stále velmi aktuální a v některých směrech asi ani nezměnitelné! To je velmi přesné a trefné. Je tam trochu akce, trochu dobrodružství, trochu humoru, výborné dialogy. Pěkné vykreslení válečné a poválečné situace v Japonsku. Lehce pomalejší byla pasáž 3 let Nikolaje ve vězení, to mi připomnělo Tuláka po hvězdách od J.Londona a pak mi přišla zbytečné dlouhá pasáž průzkumu jeskyně v Baskicku. Má sice následnou návaznost, ale nemusela být tak dlouhá. Hvězdičku za to ale neubírám, podnětnost uvedených myšlenek a pravd v průběhu celého příběhu to výrazně převáží. ŠIBUMI řadím na svoji VIP poličku.

28.10.2023 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Pěkné, čtivé, napínavé, místy černě humorné. První dvě třetiny knihy na 5 hvězdiček, ale závěr - a tím i celá pointa - překombinované, zbytečně složité, čekal jsem sofistikovanější vyvrcholení. Po dalších knihách autora ale určitě sáhnu.

25.10.2023 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

(SPOILER) Prvním dílem Dvojitý kříž nasadil Chris Carter laťku hodně vysoko. Druhý díl je drsné čtení, obzvláště některé scény jsou skutečně jen pro otrlé. Děj jako takový i vzhledem ke krátkým kapitolám jede jako namydlený. Trochu mi vrtá hlavou, jak mohla Amanda neznat zájemce o prohlídku nemovitosti, kterou prodávala, musela ji přeciž od něj do prodeje nabírat, když to byl její majitel. Na 5 hvězdiček tomu ale něco chybělo. Uvidíme, co přinese další díl.

22.10.2023 4 z 5

Zapomenutá legie Zapomenutá legie Ben Kane

Další výborná kniha od Ben Kana. Fiktivní příběh zasazený do reálných skutečností 1.století př.n.l. perfektně vykresluje atmosféru dané doby v Římě, fungování triumvirátu a "pod triumvirátem". Sympatické hlavní postavy i jejich osudy. V poslední části knihy trochu "pohádkovité", ale kvůli tomu hvězdičku neuberu. Jdu shánět druhý díl, momentálně totiž není v knihkupectvích k mání.

22.10.2023 5 z 5

Žena v modrém plášti Žena v modrém plášti Deon Meyer

Taková detektivní jednohubka, rychlý spád, celkem nepředvídatelné rozuzlení.
Lehká oddychovka.

16.09.2023 3 z 5

A Jimmy šel za duhou A Jimmy šel za duhou Johannes Mario Simmel

Pro mne byla kniha určitým zklamáním. Neuvěřitelná přemíra postav bez vztahu k podstatě děje, nové postavy se objevovaly v průběhu celé knihy. Líčení vývoje rozvleklé tak, že se hlavní zápletka ztrácela.

11.09.2023 3 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Poměrně zajímavé čtení, které objasňuje a rozvíjí zajímavá fakta a pohledy na ně. Čtením této knihy by člověk mohl nabýt dojmu, že je svět vlastně celkem v pořádku a vývoj jde dobrým směrem. Myslím však, že např. rozdělení obyvatelstva planety Země pouze do 4 skupin podle příjmů je příliš zjednodušující a zavádějící. Těžko dnes vysvětlíte důchodcům, kteří mají finanční těžkosti, že jsou na tom vlastně výborně, protože mají kartáček na zuby a přístup k vodě. Mnohé se v knize také opakuje, takže pokud dočtete do 1/3 knihy, jako by jste ji již přečetli skoro celou. Ale minimálně tato část za přečtení jistě stojí.

06.09.2023 3 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Kniha mi nepřišla jako příběh, spíše jen jako suchý popis událostí, které se staly. Možná jako prvotní skica pro obsáhlejší rodinnou ságu. Přehršel postav, povrchní, bez zajímavých dialogů, bez hlubších emocí, nic z toho ve mě nezůstalo. Základní téma dobré, ale absolutně nevyužité.

01.08.2023 2 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Poměrně silná káva, tento příběh. Anotace vypadala celkem "nevinně", obzvláště první polovina knihy však obsahovala dosti drsné pasáže. Jinak ale velmi uvěřitelné a čtivé. Zajímavé dialogy, prostředí, přiměřené množství postav a jejich dějových linek.

29.07.2023 4 z 5