winer12369 winer12369 komentáře u knih

Krajina skal – Toulání Lužickými horami Krajina skal – Toulání Lužickými horami Marek Řeháček

Skvělé povídání o "Lužických" horách. Dávám do úvozovek, protože v tomto díle autor rozebírá pouze malou oblast. Osobně mě táhnou spíše kopce jako Klíč nebo Jedlová, nicméně oblast mezi Hrádkem a Žitavou nabízí spoustu hezkých oblastí. Ty autor popsal do detailu a to velmi čtivě. Chválím za popisy zašlých míst a již dávných dob. V knize jsou i vynikající ilustrace. Jenom upozorňuji, že čtení v zimní karanténě navozuje melancholii a touhu vyrazit se sbaleným batohem na dobrodružství mezi skály a zapomenuté stezky.

20.02.2021 5 z 5

Ďáblův deník Ďáblův deník Robert K. Wittman

Pokud se u nás chcete dozvědět něco o polozapomenuté postavě Alfreda Rosenberga, tak narazíte na nedostatek čtiva. Nacističtí pohlaváři jsou vděčné téma, ale přední pseudofilosof zůstal jaksi stranou. Doufal jsem že to "Ďáblův deník" napraví. ALE i když se kniha může na první pohled zdát, že je na tuto skoro až tragikomickou postavu zaměřena, není to pravda. Velký prostor dostává jeden z žalobců a obecně známá historická fakta. Je škoda, že si autoři k sobě nepřibrali historika zaměřijícího se na toto období. Také by bylo fajn, kdyby se objevilo více citací z deníku nebo přímo přepsané části, těch je ale poskromnu. Plus za snadné čtení, nicméně spíše jsem zklamán z tématu se dalo vyždímat mnohem víc.

04.05.2020 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

"Když si žena dává rande přes seznamku, nejvíce se bojí, že její protějšek bude sériový vrah. Muž má největší obavy, že žena bude ve skutěčnosti tlustá ... ta se pak totiž blbě porcuje."
Klasický Harry Hole, který nikdy nezklame. Možná jenom trochu přepálené finále. Jinak spokojenost jako vždy.

24.02.2018 4 z 5

Poslední vůle Poslední vůle John Grisham

Za mě nejslabší Grisham co jsem četl. Knize by prospělo zkrácení o sto stran, celý děj je zbytečně natahovaný opakováním již řečeného. Příběh je vcelku předvídatelný a nenachází se zde žádná sympatická postava. A co je nejhorší, vše se motá kolem misionářů na něž autor nahlíží naprosto kladně. Tito parazité by měli být zakázáni za rozvracení a ničení původních kultur. Na konec jsem tedy knihu zaklapl po úmorném čase, který jsem u ní strávil a který si nezasloužila.

26.09.2016 2 z 5

Kroky v temnotě Kroky v temnotě Michelle Paver

Tak za jedno odpoledne přečteno. Problém je, jak ke knize budete přistupovat, pokud ji pojmete jako horor tak budete zklamáni. Pravda je, že obálka k tomu přímo vybízí (ale je otázka do jaké míry je to jen práce vydavatele). Spíše než strach mě bavil pohled do 30.let a expedice na neprozkoumané místo s krátkou ale zajímavou historií. A zde bych viděl druhý pohled na knihu, tedy pozorování psychologického vývoje hlavní postavy, která kolísá mezi dilematem, zda má splnit úkol a získat si uznání nebo podlehnout strachu (či přeludům?). Stránky ubíhají rychle a snad jediným škobrtnutím je úplný konec, který je prostě neuspokojivý. Celkově je cítit vliv Lovercrafta a Poa.
Škoda jenom, že z některých komentářů mám pocit, že někdo prostě neumí zapojit fantazii, když nedostane všechno naservírované pod nos.

11.05.2016 4 z 5

Tvář bolševismu Tvář bolševismu Pavel Jurijev

Když se mi tato brožura dostala do ruky, očekával jsem objektivní kritiku komunismu. To mě však přešlo již po přečtení předmluvy, kde je uvedeno, že "kniha" vychází v rámci jakési "České ligy proti bolševismu". Bohužel o autorovy se dozvídáme pouze to, že se jedná o sovětského novináře a bývalého komunistu. Samotná předmluva pak není ani nikým podepsána. Již po pár stránkách je cítit, že výtisk je pravicově zaměřen. Autor chrlí příklady zrůdnosti jednání NKVD, uvádí příklady osob z různých oblastí, ale již se neobtěžuje nijak doložit pravdivost svých tvrzení, s tím si ovšem nedělá hlavu po celou dobu. Dalším nedostatkem jsou pravopisné chyby, ty se vyskytují prakticky v každém odstavci a za větu: " ... placení agenti NKVD uřízli nos, uši, rty a vypíchali oS", by si měl vydavatel nafackovat. Odpad je podle mne na místě, ale to neznamená, že nedoporučuji k přečtení, ba naopak je zde vidět snaha o manipulování společenského mínění.

Závěrem mě napadá, proč se toto dílo vydává poprvé až v roce 2015, když bylo sepsáno (údajně) již v roce 1945. Vcelku slušný obrázek si uděláte, pokud nahlédnete do nakladatelství Bodyartbook.cz a prohlídnete si jimi vydávané tituly, mezi kterými jsou perly jako: "Židovské rituální vraždy", "Norimberské zákony", a podobné.

14.09.2015 odpad!

Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV. Lucemburský

Jedná se o historický pramen a tak je třeba ke knize přistupovat. Pokud se zajímáte o období Lucemburků, či středověkou Itálii, pak knihu rozhodně doporučuji.

21.06.2015 5 z 5

Válka hluku Válka hluku Patrick Ness

Dnes jsem dočetl tuto skvělou trilogii a můžu jen doporučit. Dějové zvraty se neustále střídají a nikdy nevíte co bude dál. Je škoda, že série Patricka Nesse je opomínána třeba na úkor popkulturním hovadinám typu stmívání.

25.08.2014 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Vynikající kniha, čekal jsem od ní hodně a dostal jsem ještě víc:). Ikdyž jsem si ji chtěl přečíst, až budu mít na celou serii čas, tak jsem to nevydržel a teď si budu muset pořídit všechny ostatní díly. Vždy mne rozesmály tak trochu parodie na pohádky a Geraltův suchý humor. Rozhodně doporučuji.

24.05.2013 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Kniha se četla vcelku snadno, příběh lehce uplynul, ikdyž jsem se ze začátku obával, zda mi nebude vyhovovat jazyk jakým hlavní postavy mluví, tak musím říct, že je se jedná převážně o anglicismy a dá se všemu porozumět či odvodit. Příběh mne moc nešokoval a čekal jsem ho on něco tvrdší, tedy hlavně střední část. Knihu však doporučuji, myslím, že příběh je docela reálný a rozhodně stojí se nad knihou zamyslet.

24.05.2013 4 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Knihu nelze hodnotit jinak než 5 hvězdama, jakmile jsem v obchodě viděl obáku, tak jsem věděl, že si knihu musím přečíst. Ze začátku jsem sice váhal, zda není spíše pro dívky, ale po několika stránkách mě naprosto strhnula a přečetl jsem ji běhěm dvou večerů. Příběh je opravdu krásný a ikdyž již od začátku víte, jak dopadne, stejně si říkáte, že se třeba něco stane a boj který nejde vyhrát, skončí dobře. A přiznám se, že ke konci jsem i zadržoval slzy (což se mi stalo pouze u Tří Kamarádů). Není co vytknout, je to jedna z nejlepších knih, co jsem četl a doufám, že se ostatní autorovy knihy přeloží co nejdříve.
Jinak, trošku jsem čekal, že kniha skončí u prostřed věty:)

21.04.2013 5 z 5