Weezing - Příspěvky

Lvi z Al-RassanuLvi z Al-RassanuG. G. Kay

Rozhodně to nebyla špatná kniha. Je vidět, že autor je opravdu dobrý spisovatel a umí vytvářet živé a atmosférické scény. Pro hodně spisovatelů je próza pouze nezbytný prostředek pro předání příběhu, ale Kay to se slovy opravdu umí a je to vidět i po překladu. Autor má rád delší popisy a přímé akce zde moc není. Každopádně děj má spád a je překvapivě čtivý.

Příběh je zasazen do země velmi podobné Španělsku v době před reconquistou. Kniha je sice klasifikována jako fantasy, každopádně neočekávejte žádnou magii, čaroděje a nadpřirozené bytosti. Spíš bych řekl, že je kniha žánrově blíže historické fikci.

Protagonisté jsou dobří prakticky ve všem. Muži jsou nejlepší velitelé své doby a pochopitelně i nejlepší bojovníci. Z Jehanne, jednoho nejlepších lékařů na poloostrově, zase každý padne málem do mdlob a hned se to ní zamiluje. Což bych ještě (s přimhouřením oka) vzal, pokud by byly ukázány jejich negativní vlastnosti. Ale po přečtení knihy to vypadá, že nemají prakticky žádné záporné vlastnosti (hlavně Jehane). Jsou zde sice určité náznaky, ale bylo jich pomálo.

Mírně mě iritovala snaha autora zmást čtenáře. Např. někdo zemře. Nyní následuje 10 stránek náznaků, které ukazují, že zemřela postava Z, aby se potom ukázalo, že zemřela postava Y. Tato snaha nemá žádné opodstatnění v příběhu, ale má zřejmě sloužit k napínání čtenáře, nicméně když se to provede po x-té, už to očekáváte a přijde vám to laciné.

Příběh neobsahuje podle mého názoru moc zaběhaných klišé a je svůj. Časté jsou časové skoky, po nichž zpravidla následují delší rekapitulace událostí co se za tu dobu udály. Sledujeme postupné směřování Al-rassanu, kde se příběh odehrává, k válce a protagonisté musí činit těžká rozhodnutí kde je jedna možnost horší než druhá.

Co se týče hodnocení, tak je to opravdu na pomezí 4 a 5 hvězdiček.

07.05.2017

Trůn lebekTrůn lebekP. V. Brett

Lol, takže Arlen + Jardir chytí démonského prince a potom půl roku nebo jak dlouho sedí na zadku a čekají, zatímco se krassijská říše i severní země rozpadají ve válce? gj..

Tři hvězdičky dávám jednak proto, protože mi přijde, že autor zbytečně natahuje děj a také protože se děj zaměřuje na všemožné politikaření všude po světě a Jardir + Arlen dostanou velmi málo protstoru. Jinak je to napsané podobným stylem jako předchozí díly.

23.01.2016

Černý arcimágČerný arcimágB. Weeks

Zpětně jsem se rozhodl, že zhodnotím tuto sérii přičemž momentálně jsem u třetí knihy. Samozřejmě se vyhnu spoilerům.

Krátké srovnání s jeho přechozí sérií Noční anděl. Myslím si, že je zde dobře vidět, jak se Weeks od svého debutu velmi zlepšil jako spisovatel. V Nočním anděli měl svět a i některé postavy potenciál, ale děj se zbytečně plácal v milostném trojúhelníku a postavy vykresloval spíše jednostranně. Naopak Světlonoš je hned v několika směrem originální počin a svět i postavy jsou dostatečně propracované. Stejně jako v jeho minulé sérii i zde můžete očekávat rychlé tempo děje a velké množství dějových zvratů (a to nejenom na konci).

Líbí se mi zde dynamický vývoj postav. Hlavně mladší protagonisté se učí a přizpůsobují svému místě ve světě a ve třetím díle už jsou to dosti odlišní lidé od těch co jste poznali na začátku příběhu. Také se mi líbil vztah dvou bratrů Dazena a Gavina a jejich společná historie. Říci více by ale už byl spoiler.

Velkým plusem je zajímavý záporák, který se ale hlavně projeví až v dalších dílech (druhý a dál). Je inteligentní, schopný, přesvědčivý a když ho tak posloucháte, tak si říkáte, jestli na těch jeho slovech není přece něco pravdy. Umně mísí pravdu se lží, aby mu to pomohlo jeho cílům. Další zajímavou postavou je Andross, který také dostane prostor spíše až od druhého dílu. Jedná se o velmi schopného politika, manipulátora a nelítostného pragmatika. Ostatní postavy je mix vysoce postavených funkcionářů Chromerie (ústřední město světa a tamního náboženství) a několika mladších postav. I některé další by se zasloužily vlastní odstavec, ale zase to nechci s přehánět s délkou recenze. Řeknu jen, že vybrány byly dobře, nebyla tam žádná, u které bych vyloženě chtěl přeskakovat kapitoly nebo mě vůbec nezajímala.

Ve světe Světlonoše je jedno dominantní náboženství, které většina lidí vyznává. S určitými událostmi na začátku knihy se ale systém začíná hroutit a svět se ocitá ve válce. Sledujeme také nejvyššího představitele zmíněného náboženství, který je mimochodem ateista, jak se snaží tento systém zachránit.

Co se týče systému magie, tak ten mne moc nezaujal. Těžko se mi představují určité souboje a samotný systém je relativně složitý a proto musí autor strávit relativně dost stránek jeho vysvětlováním (což má ale celkem dobře rozvržené, tak to moc nenarušuje tempo vyprávění). A upřímně řečeno když se to vezme na základní úrovni, tak jednotlivé živly, které většinou magické systému ve fantasy využívají prostě nahradily barvy. Každopádně oceňuji snahu o originalitu.

07.04.2017

Slova paprskůSlova paprskůB. Sanderson

Výborná kniha. Ještě lepší než předchozí díl Cesta králů a to hlavně z toho důvodu, že děj nemá prakticky žádná hluchá místa, což je u tisíci-stránkové knihy neuvěřitelné. Většina postav jsou staří známí z předchozího dílu a jejich cesty se začínají mezi sebou proplétat. Hodně prostoru dostává oproti minulému dílu Šalán, která ho využívá na jedničku. Dalším plusem pokračování je, že hlavní postavy jsou méně černobílé než v předchozím díle (hlavně Kaladin). S netrpělivostí očekávám další díl, který bohužel v překladu vyjde nejdříve tak za 3 roky.

Jablko Žezlo TrůnJablko Žezlo TrůnI. C. Esslemont

Jedna z nejlepších knih z obou Malazských sérií. Má asi nejvyrovnanější tempo + zajímavé postavy a konflikt. Čtenář se dozví mnoho nových informací o Segulezích a něco o Moranthech a historii Genebakis. Chyběl mi jen vynikající závěr (jako třeba v Daň pro ohaře) na který tam ingredience, myslím si, byly, takto byl jen velmi dobrý.

28.10.2016

Prach snůPrach snůS. Erikson (pseudonym)

Erickson si stále jede to svoje. To znamená, že i věci, co mi na jeho stylu psaní vadí, zůstávají:
- pomalý začátek
- Velkou část knihy zahrnuje popis pochodu nějaké armády.
- Jsou tam postavy, které jsou poprvé v knize představeny, do velkých detailů je popsána jejich minulost a pak vzápětí zemřou, bez nějakého většího vlivu na děj.
- Postavy začnou při sebemenší možnosti "filozofickou" rozpravu/monolog na náhodné téma.

Bohužel se přidávají další neduhy (často souvisí s tím, že tato kniha je jen úvodem k desáté):
- Střet na konci působí uspěchaně a uměle. Jako by byl přidán, jen aby byla na konci nějaká bitva.
- Z vtipných a zajímavých momentů v knize 5 ohledně Tehola se staly hloupé a nucené rádoby komické vstupy. I obecně humor už Eriksonovi moc nejde, i když se snaží.
- Bezvýznamný posun v ději oproti předchozím dílům.

31.07.2016

Dračí cestaDračí cestaD. Abraham

Zajímavá kniha od méně známého autora. Můžete se těšit na zajímavé, propracované postavy a na nečernobílý pohled na svět.

Tempo děje je po celou knihu vyrovnané a i když není nějak extra rychlé, tak rozhodně nenudí. Do děje jsem se dostal celkem rychle, a to nejspíše díky zajímavým postavám. Oproti tomu co se tvrdí na obalu knihy, tak jsem ve skutečnosti čtyři a ne tři. Tím čtvrtým je Dawson, vysoce postavený šlechtic, který všechny neurozené lidi považuje za méněcenné a prostoduché jedince, kterým šlechta musí vládnout, jinak by se navzájem pozabíjeli a celá civilizace rozpadla v prach. Jeho dějová linka se věnuje boji proti opozičnímu křídlu šlechty, které je více progresivní a snaží se zapojit i neurozené poddané do řízení království. Obě tyto frakce usilují o přízeň nerozhodného krále Simeona.

Hlavní silnou stránkou knihy jsou postavy. Každá mi přišla reálná, se svými problémy, názory a cíli. Některé z nich prochází vývojem, který je výrazně změní od stavu na začátku knihy (speciálně v jednom případě dosti překvapivým). Autor nijak paušálně nemoralizuje, i když třeba postavy dělají hnusné věci. Každá postava má svoje morální hodnoty vycházejících z její povahy a dosavadních zkušeností a na základě toho potom vnímají události knihy.

Další věcí, kterou se tato kniha odlišuje, je menší míra popisu násilí. Tím nemyslím, že by se nedělo, ale autor je nepopisuje do detailů, jak je v poslední době zvykem ve většině mainstreamových fantasy knih. Také nečekejte nějakou plejádu akčních scén a bojů. Většina postav, mimálně v tomto prvním díle, má sklon řešit problémy spíše slovem než mečem. Důležitější roli mají obchod a banky (Podobně jako třeba v sérii První zákon od Abercrombieho nebo ISOIAF od Martina), což v současném světě fantasy stále není moc obvyklé. Autor se v doslovu k zájmu o středověké bankovnictví přiznává, takže bych čekal, že toto téma bude mít důležitou roli i v dalších dílech.

Co se týče kritiky, tak v určitých místech musel autor nechat postavy zachovat se trochu nelogicky, aby je dostal kde je chtěl mít na konci knihy, ale byly to asi jen 2 případy, takže to není zas tak problematické, jak by se mohlo zdát. Slyšel jsem, že druhý díl by měl být ještě lepší než tato kniha a proto se na jeho čtení těším.

02.02.2017

MortMortT. Pratchett

Jednoduchý, předvídatelný děj a postavy, některé opakované vtipy, nezvládnutý závěr. Na druhu stranu tam bylo několik zajímavých hlášek a scén (pracovní trh, albert a mágové, císař a vezír, ...). Více se mi líbila první polovina. (Možná bych normálně dal 4*, ale čekal jsem od toho víc po tom vychvalování všude možně. ).

"MATHEMATICS ISN'T ALL IT'S CRACKED UP TO BE."

16.07.2017

Temné bratrstvoTemné bratrstvoL. Scull

Začátek knihy je celkem zmatený. Na čtenáře se valí spousta jmen, názvů, pojmů (které podle mého názoru nemusí asi hned znát) a chvíli trvá než se člověk zorientuje. Po prvních asi 50 stránkách jsem už většinu používaných pojmů a postav znal a do knihy jsem se začetl. Je zde i pár zajímavých nápadů: příběh se odehrává ve světě, kde mágové vyvraždili bohy, ukradli jim jejich magickou moc a tak ovládli svět, který si potom patřičně rozparcelovali. Dále magie se musí těžit jako jakákoliv jiná surovina (ropa, zlato).

Fanoušci série První zákon od Joea Abercrombieho si určitě všimnou hned několika velmi podobných postav. Máme tu postaršího barbarského šampiona ze severu Brodara Kayna (Logen), který byl vyhnán ze své domoviny . Dále mladého floutka Davaruse Cola (Jezal), který má přehnané sebevědomí a naivní představy o životě. A třetí podobnost je mrzák Eremul (Glotka), který pracuje pro režim, v jehož službách byl zmrzačen. Máme zde ale i další postavy: ambiciózní čarodějka Ylandris, Barandas - velitel tajné policie tyranského režimu magelorda Salazara a nakonec Sasha, bojovná členka konspiračního hnutí, jehož cílem je Salazarovo svržení.

Postavy, ač relativně zábavné, mi nepřišly moc komplexní. Jejich role a interakce jsou předvídatelné. Plusem je ale vyrovnané tempo vyprávění a dobrý závěr.

31.08.2017

Hra o trůnyHra o trůnyG. R. R. Martin

Dlouho jsem čtení této knihy odkládal, i když fantasy čtu často, protože už jsem znal děj ze seriálu. Na jednu stranu sice už víte jak dopadnou hlavní dějové linky, na druhou stranu to ale příběhu dodává nový rozměr, kdy můžete podrobněji sledovat vývoj postav a určité události mají úplně jiný dopad, protože víte jaké budou mít důsledky v budoucnu. Určitě doporučuji přečíst i když už jste seriál viděli.

Každopádně kniha je excelentní a to jak z hlediska postav, které jsou opravdu komplexní a je radost o nich číst, tak z hlediska propracovaného světa, kde na každém rohu na vás číhají stovky let historie. Děj má vyrovnané tempo, neustále se něco děje a pomáhá i dobrý výběr a rozmanitost postav z jejichž pohledu je příběh vyprávěn. Dalším plusem je, že důležité události, který často radikálně změní vývoj děje se nedějí pouze na konci (jak bývá často zvykem u jiných autorů).

A v neposlední řadě je potřeba ocenit přínos této knihy a série na fantasy žánr jako takový, kdy inspirovaly řadu autorů a umožnily posun fantasy od hrdinských protagonistů a od klasického boje dobra se zlem, spíše k pojetí vyprávění o lidech (a dalších rasách) ve fantasy světech, kteří mají své dobré a špatné stránky a jejich konflikty často nemají správnou a špatnou stranu (respektive ty záleží na úhlu pohledu).

04.10.2017

Stín věcí ztracenýchStín věcí ztracenýchJ. Islington

Tuhle knihu jsem četl už před rokem v angličtině a velmi pozitivně mě překvapila. Prostředí a počáteční premisa příběhu je důvěrně známá a nijak nepřekvapí: na severu je zeď, která odděluje temné hordy zla od končin obývaných lidmi. Ta je v poslední době stále slabší a slabší. Současně se někdo pokusí zabít Daviana, aspirujícího mága studujícího na universitě, který je zřejmě něčím důležitý...

V čem je ale tato kniha zajímavá? Tak v první řadě zajímavý příběh, který šlape od začátku do konce. Další silnou stránkou je řadu zvratů a obecná nepředvídatelnost postav a děje. Hodně postav není tím, kým se na první pohled zdají být a mají své vlastní cíle, kterých se snaží dosáhnout za každou cenu. A v neposlední řadě zde máme Caedena, který se probudí sám v lese a nic si nepamatuje. Postupně začíná rozplétat svou minulost a zjišťovat co se vlastně stalo. Výsledek nemohu prozradit, každopádně je to právě Caedenova linka a pointa jeho příběhu, která pro mě z této dobré knihy dělá knihu výbornou. Kniha obsahuje další zajímavé prvky (jako třeba cestování v čase), které dohromady vytváří celkem originální mix. Pokud bych měl vypíchnou nějakou slabší stránku, tak bych řekl, že většina hlavních postav je méně propracovaná, což plyne ze zaměření knihy na děj.

Pokud hledáte dobře napsanou klasickou epickou fantasy s řadou originálních nápadů, tak tohle je kniha pro vás.

27.07.2018

HodinářHodinářJ. Deaver

No ke konci už jsem se tomu ději musel smát, protože těch zvratů bylo prostě přehnaně moc, ale jinak celkem dobré.

Válka za bílého dneVálka za bílého dneP. V. Brett

Autor pokračuje v nastoleném trendu z minulých knih. Tentokrát kniha obsahuje flashbacky Inevery. Nejdřív jsem si říkal, že už to trochu přehání, ale nakonec mě to zaujalo., až na to, že po X-té omílá události ukradení kopí Arlenovi a i další známé události. Plus za Rojerovu svatbu a souboj na konci. to bylo celkem zajímavé Jinak se v zásadě nic moc neděje, Leesha jede do Krassie, nic moc tam neudělá a pak zase odjede. Mezitím v Kotlině bojují proti démonům. Ale čte se to dobře stejně jako předchozí díly.

22.01.2016

Smaragdová bouřeSmaragdová bouřeM. J. Sullivan

Děj této knihy mi přišel méně zajímavý než v těch předchozích. Royce a Hadrian stráví většinu času na lodi, kde se učí být námořníky. Hlavně dějová linka série se také nijak zásadně neposune. Přijde mi to jako vyplýtvaný díl.

Následuje SPOILER!:
To že nikoho nenapadlo, že ten dopis mohl být podvržený mi přijde do nebe volající hloupost. Mě napadlo hned. Přijde mi velmi nepravděpodobné, že by na to nikdo ani nepomyslel, zvlášť když je Merrick znám svou lstivostí.

25.01.2016

Rudá zeměRudá zeměJ. Abercrombie

Asi nejlepší kniha od Abercrombieho co jsem četl. Líbilo se mi vše od zajímavých postav (Temple, Sty, Jehně..), k prostředí a dobrému balancu realističnosti/příběhovosti, kde nezachází do přílišných extrémů. Další věcí co se mi líbilo, byl sarkastický styl vyprávění, který sice už autor používal i dříve u některých postav (Glotka, Gorst), ale zde mi to více sedlo.

25.02.2016

Za stínyZa stínyB. Weeks

Ne že bych čekal nějaké zázraky po minulých dílech, ale ty nebyly ani vyloženě špatné a tak jsem většinu chyb přešel, protože mi přišlo, že se autor postupně zlepšuje a třetí díl by třeba mohl být i kvalitní. Omyl.

Většinu knihy vypadalo nadějně, že se schyluje k epickému vyvrcholeníí, ale dostali jsme trapný závěr, plný klišé nejhoršího druhu. Nechci spoilovat, ale až se k tomu dočtete, tak se celkem nasmějete (případně si ukroutíte hlavu). Jsou spisovatelé, kteří umí téma o které se autor snažil, podat, aniž by to vyznělo tak strašně hloupě a levně, ale Weeks není jedním z nich.

Je to škoda, protože svět který Weeks vytvořil je zajímavý a uměl bych si v něm představit i více knih (lépe napsaných samozřejmě). Také některé vedlejší postavy byly fajn. Tohle + za dobrou první polovinu 3 hvězdičky.

03.03.2016

Půlnoční vlnyPůlnoční vlnyS. Erikson (pseudonym)

Pozitivní je, že děj už se tolik nevleče jako v minulých knihách. Postavy nejsou špatné, ale obecně se mi líbily méně než ty v předchozích dílech. Trull je fajn. Tehol a Bugg ze začátku vtipní, poté stále méně a méně protože to začíná být trochu ohrané. Dost by mě zajímalo jak se dali dohromady. Šurk mi ze začátku přišla jako dobrý nápad, ke konci to už sklouzávalo ke klišé. Plus za Konývku. Kalený meč ok. Seren Pedac nudná, nezajímavá. Brys a Kuru Quan měli celkem zajímavé kapitoly.

Co se mi nelíbilo bylo království Leder. Ne kvůli tomu čím bylo nebo co dělalo, ale jak ho Erickson pojal. Na každé druhé stránce je nějaký monolog o tom jak je styl života Letheru zkažený a hnusný. A to nejenom od jejich nepřátel, ale ode všech, včetně vysoce postavených ledeřanů jako Brys a Kuru Quan. Tato jednostranost mě dosti zarazila, protože v této sérii je často nahlíženo na problém z více stran a úhlů pohledu a skoro nic není čenobílé. Ani Pannionské dominium nevyvolávalo u postav MoI (Vzpomínky ledu) takový odpor jako Lederas v této knize, což je přinejmenším divné. Přišlo mi, že prostě Erikson je vytvořil jako strawmen argument proti kapitalismu (vyhnat všechno ad absurdum a pak to kritizovat), bez nějakého dalšího účelu či myšlenky.

12.04.2016

Vichr smrtiVichr smrtiS. Erikson (pseudonym)

Tohle tedy bylo celkem podprůměrné. Jsou tam vlastně 2 části. 700 stránek popisu klábosení/filozofování postav, zatímco někam jdou. Na konci 200 stránek je potom vyvrcholení, které mě zklamalo. Všechny důležité zvraty víte, že se stanou dopředu. Oulanská dějová linka vede od nikud nikam a nemyslím si, že nějak ještě může pokračovat. Třaská linka asi ještě bude pokračovat, ale moc zajímavá není.. možná by to bylo lepší posunout do nějaké příští knihy. Boj mezi kancléřem a králem-zaklínačem také je irelevantní, protože od první třetiny/poloviny víte, kdo bude ovládat Lederas na konci knihy (nebudu rozvádět pro ty co ještě nečetli).

Abych to shrnul, tak je tam 700 stránek, které připravují vyvrcholení, ale to je tak slabé, že to rozhodně nevyváží, že jste museli číst stovky stránek nudného klábosení. Po minulé dobré knize zklamání.

05.05.2016

Trnový císařTrnový císařM. Lawrence

Nebylo to špatné, ale rozuzlení bylo uspěchané a závěrečná pointa ohledně identity Mrtvého krále mi přišla vycucaná z prstu.

18.01.2017

Císařovy čepeleCísařovy čepeleB. Staveley

Tato kniha mě velmi pozitivně překvapila. Popis knihy lehce navnadí, ale nenadchne. Protagonisté co trénují v nějakém klášteře/vojenské akademii je celkem časté klišé. Každopádně provedení je výborné. Do příběhu jsem se dostal celkem rychle, knihu jsem přečetl během několika dní a po dlouhé době jsem se mi znovu u nějaké knihy stalo, že jsem ji četl dlouho do noci a nechtělo se mi ji odložit.

Svět vypadá relativně propracovaně, každopádně v rámci této knihy z něj čtenář uvidí jen malou část. Zbytek světa je referován jen pár poznámkách různých postav roztroušených po knize. Příbeh je vyprávěn prostřednictvím tří postav (Kaden, Valyn a Adare). Nejméně prostoru je věnováno Adare a myslím si, že to bylo správné rozhodnutí, protože její kapitoly patřily k těm méně zajímavým. Naopak popis výcviku obou bratrů byl zajímavý a vyskytovalo se zde i hodně vedlejších postav, které jsem si oblíbil.

Je to velice čtivá kniha. Děj sám o sobě má celkem rychlé tempo a nikdy se zbytečně nevleče, Sem tam se vyskytují pasáže textu vysvětlující historii nebo mechaniky světa, ale jsou správně rozmístěné a dostatečně krátké, aby to nenarušovalo tempo vyprávění.

To neznamená, že kniha je bezchybná. Hlavně závěr knihy by si zasloužil trochu přepsat podle mého názoru. Vadilo mi v něm určité nelogické chování postav a absolutní neschopnost císařské gardy, což by měli být elitní vojáci. Také soud s knězem se mi moc nelíbil, ale popis proč by vyžadoval spoiler.

27.01.2017

PercepliquisPercepliquisM. J. Sullivan

Tak jsem se konečně dostal k ukončení této série. Předchozí knihu (Zimní slavnost) jsem četl v roce 2016. Poté se Argo na 2 roky odmlčelo. Za tu dobu jsem přečetl přes stovku fantasy knih a moje standarty se značně zvedly. Trochu jsem se proto obával, že knihu už nebudu hodnotit tak kladně jako předchozí díly.

Naštěstí moje obavy byly zbytečné. Druhou polovinu knihy (250+ stran) jsem slupnul za jeden den. Sullivan zkušeně režíruje závěr série a i když je příběh celkem předvídatelný, tak postavy si mě znovu získaly - hlavně tedy Arista, díky které především to bude opět 5 hvězdiček.

12.08.2018

Stíny v létěStíny v létěD. Abraham

Jedná se o originální dílo, které se do značné míry vymyká obvyklým schématům fantasy příběhů.

Hlavním plusem této knihy je neoddiskutovatelně uvěřitelná a propracovaná charakterizace postav. Obecně se jedná o dobré lidi, s jejichž morálními zásadami by se většina čtenářů ztotožnila. Následně jsou ale postaveni před těžká rozhodnutí, které jejich morální kompas podrobí těžkým zkouškám, kdy není vždy jednoduché říct, která možnost je ta "správná". To někdy i postaví protagonisty proti sobě navzájem. Právě tyto nuance v morálce postav se mi velice líbily, protože stejně jako v reálném světě většinou proti sobě nestojí hodná a zlá strana, ale spíše lidé s odlišnými zkušenostmi v odlišném prostředím, kteří se na problém dívají z jiného úhlu pohledu.

Ve světě Kvartetu vysoké ceny máme dvě oblasti: na straně jedné jsou tradicionalistické městké státy Khaiem a na druhé straně je pokroková a expanzivní Galtská říše. Jediné co Khaiem chrání před obsazením Galtskou říší je moc jejích básníků. Básnící jsou učenci, kteří jsou schopní spoutat "myšlenkové koncepty" (nazývané andaty) a přimět je, aby konaly jejich vůli. Díky těmto andatům mohou státy Khaiem zabránit jejich obsazení Galtskou říší.

Příkladem andatu je například andat Odstranění-části-která-pokračuje (zvaný zkráceně Bez-semen), který umí například přimět ženu k potratu nebo odstranit semena ze surové bavlny. Tato moc je v zásadě neomezená, takže stejně jako umí odstranit jedno semeno, tak jich může najednou odtranit tisíce či miliony a to na jakoukoliv vzdálenost. Na andatu Bez-semen je do velké míry i založena ekonomika městkého státu Saraykeht, který je středisko obchodu s bavlnou (odstraňování semen z bavlny je zdlouhavá práce a Bez-semen to umí udělat okamžitě). Spoutání takového andatu básníkem má ale svou cenu. Andat je v zásadě otrokem básníka, musí vykonat vše co mu básník nařídí, ale jinak se jedná o autonomní bytost, která se přirozeně snaží osvobodit. Jediným způsobem jak se osvobodit je smrt básníka, který daný andat spoutal. Pokud se andat osvobodí, tak spoutat daný andat znovu je mnohem těžšší. V této knize sledujeme básníka Hešaje a andat Bez-semen, kteří jsou uzavřeni v neustálém koloběhu nenávisti a oddanosti. Dobře to vystihl andat Bez-semen: "Někdy tahá ruka za loutku, někdy loutka za ruku, ale šnůrky vedou oběma směry".

Co zde naopak nenajdete jsou akční scény. Nejsou zde žádné bitvy, či souboje. Stejně tak magie, i když její koncept je velmi zajímavý, neslouží k boji nebo vyřešení problémů postav, ale spíše jako součást premisy příběhu. To ale neznamená, že by kniha byla nudná nebo pomalá. Po celou dobu se něco děje, postavy se snaží aktivně vyřešit svoje problémy a děj postupuje stabilně vpřed. Knihu jsem si opravdu užil.

12.07.2017

Krev a jedKrev a jedM. Lindholm

Samostatně tuto knihu nemá moc smysl hodnotit, protože se jedná o první polovinu knihy Assassin’s Apprentice, která byla z nějakého důvodu v českém vydání rozdělena na dvě části - Krev a jed + Královská magie (a celá trilogie dokonce na 9!). Takže můj komentář se bude vztahovat ke kompletní knize.

Ze začátku to vypadá dost genericky. Máme tu kluka Fitze, který je nemanželský syn prince zdejšího království. Začnou ho vychovávat a (ne)překvapivě je dobrý skoro ve všem. Děj se také ze začátku celkem táhne. Fitz prostě tráví všechen čas na Buckeepu a my čteme popis toho jak se učí všemožným dovednostem - to už jsem viděl stokrát. Toto zabere asi 2/3 knihy Krev a jed (ale na druhou stranu je to krátká kniha). Poté ale co opustí Buckeep a vydá se do světa, tak se příběh stane celkem zajímavý a relativně nepředvídatelný.

Království, ve kterém se příběh odehrává, je ohrožováno tajemnými nájezdníky na rudých lodích. Ti mají možnost z lidí, které zajmou vysát jakoukoliv "lidskost". Postižení lidé pak jen útočí na kohokoliv na koho netrefí (včetně ostatních stejně postižených). Jinak obecně svět je z hlediska fantasy knih spíše standardní s pár zajímavějšími nápady tu a tam.

Hlavním plusem knihy jsou dobře propracované charaktery postav (hlavně kladné a neutrální). Jejich povaha, chování, motivace atd. dávají smysl a působí opravdově. Záporáci jsou už slabší, když to trochu přeženu, tak ti jsou prostě zlí a nemají rádi Fitze. Je ale pravda, že příběh je vyprávěn pouze z pohledu Fitze, takže není moc prostoru pro vysvětlení postojů ostatních postav.

Tuto knihy jsou se rozhodl přečíst, protože autorka a její série z tohoto světa jsou v zahraničí hodně populární. Musím říct, že první díl byl solidní a nejspíš budu v sérii pokračovat, protože zde vidím určitý potenciál.

28.09.2017

Leviatan se probouzíLeviatan se probouzíJ. S. A. Corey (pseudonym)

Obvykle scifi nečtu a po této knize jsem sáhl, protože jedním ze spoluautorů je Daniel Abraham, což je jeden z mých nejoblíbenějších fantasy spisovatelů. A kniha mě rozhodně nezklamala.

Příběh je zasazen do doby, kdy lidstvo obsadilo sluneční soustavu a máme zde tři hlavní frakce: Zemi, Mars a vnější planety. Mezi těmi dlouhodobě panuje napětí a stačí málo, aby toto napětí přerostlo k otevřenému konfliktu. Tempo vyprávění je vyvážené a kniha mě bavila po celou dobu četby. V první částí pohání příběh zejména záhada co se stalo na lodi Scopuli, druhá část je potom více akční.

Máme zde dvě hlavní postavy - detektiva Miller a zástupce velitele Holdena. Obě dějové linie se dobře doplňují, zatímco Millerova je ve stylu noirové detektivky, tak Holdenova je více akční a politická. V zajímavém kontrastu jsou i jejich charaktery, kde na jedné straně je cynický a nihilistický Miller a na druhé straně optimistický a idealistický Holden. Autoři myslím si zdatně ukazují, že každý přístup (jak Holdena, tak Millera) má svoje problémy a nedá si říct, že někdo z nich by byl veskrze kladná postava.

Závěr je potom krásně emocionální a líbil se mi, až na jeden podle mého názoru logický lapsus, který nebudu blíže popisovat, protože se jedná o spoiler. Pokud bych knize něco vytknul, tak bych ocenil propracovanější charakterizaci vedlejších postav (hlavně tedy posádky Rosinanty). Na to bude ale předpokládám prostor v dalších dílech, které si rozhodně plánuji přečíst.

31.01.2018

Ctnosti králůCtnosti králůK. Liu

Zajímavá kniha, kterou rozhodně stojí za to zkusit, i když k ní mám určité výhrady. Další díl si ale nenchám ujít.

Můj hlavní problém s knihou byl ve stylu vyprávění. Author používá omniscientního vypravěče, což by samo o sobě zase nevadilo, ale bohužel autor tento styl možná až příliš zneužívá. Příliš často skáče mezi jednotlivými perspektivami a podobně časté jsou skoky v lokaci i v čase. Výhodou tohoto přístupu je, že se neustále něco děje, autor vždy prostě přeskočí na místo, kde se zrovna odehrává něco zajímavého, chvilku se tam zdrží a jde se dál. Nevýhodu je, že příběh potom působí příliš zkratkovitě, jak bych nečetl příběh, ale nějakou historickou knihu, která jen shrnuje události daného konfliktu a není úplně jednoduché si k většině postav vytvořit nějaký vztah.

Ze začátku je příběh celkem rozháraný, postupně se ale postavy osekají a hlavní postavy se zůží na dvě. Druhá půlka knihy je díku tomu rozhodně lepší s rychlejším tempem vyprávění a zajímavějším dějem. Líbilo se mi, že žádné postavy nejsou vykresleny jen jako dobré nebo špatné a stejně tak celý konflikt je vykreslen komplexně se spoustu různých hráčů a vlivů. Jednotlivé postavy politikaří a podrážejí se a snaží se pro sebe získat co nejlepší postavení. Autor umí vytvářet zajímavé postavy, i když ty vedlejší jsou spíše jednoúčelové.

Svět, ve kterém se příběh odehrává, je odlišný od obvyklých fantasy kulis. Je zde patrná silná inspirace čínskou kulturou a do toho autor přimíchává létací mechanické draky, bojové vzducholodě a další zajímavé vynálezy. Dalším aspektem jsou bohové, kteří výrazně ovlivňují životy smrtelníků, aktivně podporují svoje oblíbence a snaží se klást překážky do cesty favoritům ostatních bohů. Závěrem bych chtěl pochválit hezkou obálkou, díky níž vypadá kniha mnohem lépe než anglický originál.

04.03.2018

Cesta králůCesta králůB. Sanderson

Jedna z vrcholných sérií soudobé fantasy tvorby (spolu s Písněmi ledu a ohně a Kronikou královraha). Autor vytvořil velmi zajímavý svět se spoustou národů a kultur, který nevytváří dojem, že byl zkopírován z jiných děl. Magie je klasicky velmi propracovaná jak je u Sandersona zvykem. Tento díl slouží jako seznámení s postavami a navede je na začátek cesty touto sérií. Hlavní (i vedlejší) postavy jsou zajímavé a nikdy se mi nestalo, že bych o nějaké vyloženě nechtěl číst.

Na druhou stranu kniha obsahuje pár pomalejších pasáží, kdy se je tempo děje až moc pomalé, ale na konci vám bude stejně líto, že kniha nemá dalších 1000 stránek.. :) Dalinar a Kaladin mi přišli jako trochu moc černobílé postavy, ale to se v dalším díle změní. Jo a na posledních 150 stránkách vás čeká opravdu epické vyvrcholení.

Sběratel kůžíSběratel kůžíJ. Deaver

Připadá mi, že Deaver od určité doby píše podle jedné šablony.

První přichází tmaPrvní přichází tmaR. S. Bakker

Divím se, že se tolik lidí neorientovalo v ději.. po prvních 50 stránkách už nebyl problém si myslím. Jinak musím vyzdvihnout zajímavé postavy což je hlavní pozitivum této knihy. Děj se hodně zaměřuje na politiku různých frakcí a národů, které spolu soupeří a na pozadí se vrací prastaré zlo na které všichni zapomněli.

Válečný prorokVálečný prorokR. S. Bakker

Tento díl by se měl jmenovat "O tom jak je Kellhus superman". V zásadě nic jiného sem tam neděje. Bohužel Kellhusův vliv na většinu postav je takový, že se z nich stanou blábolící trosky, které ho slepě následují, takže ke konci už vám nezbyde skoro nikdo na kom by vám záleželo. Jinak děj je primárně zaměřen na popis cesty "křížové výpravy" od města ke městu a poté pois několika bitev (což je postupně stále více repetitivní).

Pán chaosuPán chaosuR. Jordan

Kniha měla pomalý rozjezd, hodně různé politiky a přešlapování na místě, ale postupně nabírala na zajímavosti a vyústila v dosti epický závěr.

Plusy:
- Taim
- Egwainina storyline (bohužel měla málo prostoru)
- Siuan
- kapitoly s Randem jsou relativně dobré

Zápory:
- Nynieva + Elain storyline zase úplná ztráta času
- Matt opět nuda (má v příběhu jiný účel než si stěžovat na Aes Sesai a hrát hry v hospodách?)
- Faile: asi nemusím vysvětlovat

08.12.2015

1 2