Weezing Weezing komentáře u knih

Vyhlaďte všechny ty netvory Vyhlaďte všechny ty netvory Sven Lindqvist

Dobrá kniha o evropské koloniální minulosti, genocidě a vyhlazování domorodých národů. Navíc je kniha prokládána zážitky z autorových cest po Africe. Právě ta cestopisná část mě ale moc nebavila a přisla mi, že knize nic moc nepřidává. Je to krátké a čtivé, měl jsem to přečtené za pár hodin.

25.12.2022 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

"Jsou to netvoři, ne lidé!" křičela
"Napadlo tě někdy" odpověděl pomalu "že tohle je přesně co si oni myslí o nás?"

Knihu jsem četl před lety v originále, tak předklad v knize bude asi trochu jiný, ale tato výměna pro mě shrnuje myšlenku Makové války. Kniha je o tom, co jsme si jako lidé schopni udělat, když druhou stranu nepovažujeme za lidi sobě rovné, ale za nějaký podřadný odpad, proti kterému je vše dovoleno.

Maková válka přitom začíná celkem nevinně, Rin se dostane na vojenskou akademii a postupně se tam zdokonaluje v boji. Tato část knihy je podobná třeba Jménu větru nebo řadě jiných podobných fantasy o magických akademiích - i když trochu temnější. A pokud by to tak i pokračovalo, tak by tato knížka byla sice dobře řemeslně udělaná, ale jinak ničím zajímavá či originální. Ale poslední třetina knihy se překlopí do asi nejbrutálnějšího popisu války co jsem kdy ve fantasy knize četl. Určitě tuto knihu nedoporučuji lidem, co mají problém s násilím. Těm kterým to nevadí nebo to zkousnou naopak knihu doporučuji, protože mě opravdu přiměla k zamyšlení ohledně lidské povahy a co jsme si schopni navzájem udělat. Co tuhle knihu dělá ještě o něco děsivější je, že je inspirována skutečnými historickými událostmi a realita byla často horší než je popisováno v knize.

19.02.2022 5 z 5

Vdovin dům Vdovin dům Daniel Abraham

Bohužel jsem se měl problém do knihy na delší dobu začíst. Hlavní důvod bych viděl v tom, že je děj příliš předvídatelný, což je podstatný rozdíl od prvních dvou dílů, kde jsem opravdu neměl tušení co se stane a musel jsem číst dál, abych to zjistil. Tato kniha mi přišla spíše jako předehra před závěrečným aktem, kde si autor šibuje figurky tam, kde je potřebuje mít před finální knihou. Doufám, že se to vyplatí a pátý díl bude stát za to.

30.06.2019 3 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Konečně po dlouhé době něco u čeho jsem se nenudil a neměl jsem nutkání začít číst něco jiného. Kniha je hodně čtivá, čemuž pomáhají i krátké kapitoly a rychle ubíhající děj. Plus k tomu můžeme připočíst zajímavé postavy a svět, ve kterém na vás může vykouknout snad jakákoliv příšera, která kdy byla vymyšlena.

Jenom tedy škoda, že Kings of the Wyld nebylo přeloženo jako Králové Dyvočiny, to k tomu přímo vybízelo... ;)

23.06.2019 5 z 5

Percepliquis Percepliquis Michael J. Sullivan

Tak jsem se konečně dostal k ukončení této série. Předchozí knihu (Zimní slavnost) jsem četl v roce 2016. Poté se Argo na 2 roky odmlčelo. Za tu dobu jsem přečetl přes stovku fantasy knih a moje standarty se značně zvedly. Trochu jsem se proto obával, že knihu už nebudu hodnotit tak kladně jako předchozí díly.

Naštěstí moje obavy byly zbytečné. Druhou polovinu knihy (250+ stran) jsem slupnul za jeden den. Sullivan zkušeně režíruje závěr série a i když je příběh celkem předvídatelný, tak postavy si mě znovu získaly - hlavně tedy Arista, díky které především to bude opět 5 hvězdiček.

12.08.2018 5 z 5

Stín věcí ztracených Stín věcí ztracených James Islington

Tuhle knihu jsem četl už před rokem v angličtině a velmi pozitivně mě překvapila. Prostředí a počáteční premisa příběhu je důvěrně známá a nijak nepřekvapí: na severu je zeď, která odděluje temné hordy zla od končin obývaných lidmi. Ta je v poslední době stále slabší a slabší. Současně se někdo pokusí zabít Daviana, aspirujícího mága studujícího na universitě, který je zřejmě něčím důležitý...

V čem je ale tato kniha zajímavá? Tak v první řadě zajímavý příběh, který šlape od začátku do konce. Další silnou stránkou je řadu zvratů a obecná nepředvídatelnost postav a děje. Hodně postav není tím, kým se na první pohled zdají být a mají své vlastní cíle, kterých se snaží dosáhnout za každou cenu. A v neposlední řadě zde máme Caedena, který se probudí sám v lese a nic si nepamatuje. Postupně začíná rozplétat svou minulost a zjišťovat co se vlastně stalo. Výsledek nemohu prozradit, každopádně je to právě Caedenova linka a pointa jeho příběhu, která pro mě z této dobré knihy dělá knihu výbornou. Kniha obsahuje další zajímavé prvky (jako třeba cestování v čase), které dohromady vytváří celkem originální mix. Pokud bych měl vypíchnou nějakou slabší stránku, tak bych řekl, že většina hlavních postav je méně propracovaná, což plyne ze zaměření knihy na děj.

Pokud hledáte dobře napsanou klasickou epickou fantasy s řadou originálních nápadů, tak tohle je kniha pro vás.

27.07.2018 5 z 5

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

Velmi dobře zvládnutý konec série. Na rozdíl od předchozího dílu, kdy mi přišlo, že tempo děje v prostřední části pokulhávalo, tak zde to klapalo od začátku až do konce a neměl jsem čas se nudit. Příběh je dobře vystavěn, je nepředvídatelný a obsahuje řadu emocionálních momentů. Hodně tomu pomáhá Staveleyho výborná próza, která umí jednotlivým scénám vdechnout život. Závěr je potom opravdu epický.

23.03.2018 5 z 5

Ctnosti králů Ctnosti králů Ken Liu

Zajímavá kniha, kterou rozhodně stojí za to zkusit, i když k ní mám určité výhrady. Další díl si ale nenchám ujít.

Můj hlavní problém s knihou byl ve stylu vyprávění. Author používá omniscientního vypravěče, což by samo o sobě zase nevadilo, ale bohužel autor tento styl možná až příliš zneužívá. Příliš často skáče mezi jednotlivými perspektivami a podobně časté jsou skoky v lokaci i v čase. Výhodou tohoto přístupu je, že se neustále něco děje, autor vždy prostě přeskočí na místo, kde se zrovna odehrává něco zajímavého, chvilku se tam zdrží a jde se dál. Nevýhodu je, že příběh potom působí příliš zkratkovitě, jak bych nečetl příběh, ale nějakou historickou knihu, která jen shrnuje události daného konfliktu a není úplně jednoduché si k většině postav vytvořit nějaký vztah.

Ze začátku je příběh celkem rozháraný, postupně se ale postavy osekají a hlavní postavy se zůží na dvě. Druhá půlka knihy je díku tomu rozhodně lepší s rychlejším tempem vyprávění a zajímavějším dějem. Líbilo se mi, že žádné postavy nejsou vykresleny jen jako dobré nebo špatné a stejně tak celý konflikt je vykreslen komplexně se spoustu různých hráčů a vlivů. Jednotlivé postavy politikaří a podrážejí se a snaží se pro sebe získat co nejlepší postavení. Autor umí vytvářet zajímavé postavy, i když ty vedlejší jsou spíše jednoúčelové.

Svět, ve kterém se příběh odehrává, je odlišný od obvyklých fantasy kulis. Je zde patrná silná inspirace čínskou kulturou a do toho autor přimíchává létací mechanické draky, bojové vzducholodě a další zajímavé vynálezy. Dalším aspektem jsou bohové, kteří výrazně ovlivňují životy smrtelníků, aktivně podporují svoje oblíbence a snaží se klást překážky do cesty favoritům ostatních bohů. Závěrem bych chtěl pochválit hezkou obálkou, díky níž vypadá kniha mnohem lépe než anglický originál.

04.03.2018 4 z 5

Příběhy ze světa prachmistrů Příběhy ze světa prachmistrů Brian McClellan

Fajn čtení pro fanoušky Prachmistrů.

22.02.2018 4 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Obvykle scifi nečtu a po této knize jsem sáhl, protože jedním ze spoluautorů je Daniel Abraham, což je jeden z mých nejoblíbenějších fantasy spisovatelů. A kniha mě rozhodně nezklamala.

Příběh je zasazen do doby, kdy lidstvo obsadilo sluneční soustavu a máme zde tři hlavní frakce: Zemi, Mars a vnější planety. Mezi těmi dlouhodobě panuje napětí a stačí málo, aby toto napětí přerostlo k otevřenému konfliktu. Tempo vyprávění je vyvážené a kniha mě bavila po celou dobu četby. V první částí pohání příběh zejména záhada co se stalo na lodi Scopuli, druhá část je potom více akční.

Máme zde dvě hlavní postavy - detektiva Miller a zástupce velitele Holdena. Obě dějové linie se dobře doplňují, zatímco Millerova je ve stylu noirové detektivky, tak Holdenova je více akční a politická. V zajímavém kontrastu jsou i jejich charaktery, kde na jedné straně je cynický a nihilistický Miller a na druhé straně optimistický a idealistický Holden. Autoři myslím si zdatně ukazují, že každý přístup (jak Holdena, tak Millera) má svoje problémy a nedá si říct, že někdo z nich by byl veskrze kladná postava.

Závěr je potom krásně emocionální a líbil se mi, až na jeden podle mého názoru logický lapsus, který nebudu blíže popisovat, protože se jedná o spoiler. Pokud bych knize něco vytknul, tak bych ocenil propracovanější charakterizaci vedlejších postav (hlavně tedy posádky Rosinanty). Na to bude ale předpokládám prostor v dalších dílech, které si rozhodně plánuji přečíst.

31.01.2018 5 z 5

Lhářův klíč Lhářův klíč Mark Lawrence

Bohužel první půlka knihy mě moc nenadchla. Jedná se v zásadě o opakování předchozího dílu s pár změnami. A i když mě první díl bavil, tak zde mě to už nudilo. Je možné, že to ale bylo způsobé tím, že jsem ji četl v době, kdy mě nudily skoro všechny knížky. Naopak druhá půlka knihy je výrazně lepší a užíval jsem si ji podobně jako Prince Bláznů. Je vidět, že se jedná o druhou knihu v trilogii a závěr je hodně otevřený. Každopádně stále je to solidní kniha a pokud se vám líbil první díl, tak by vás tato kniha zklamat neměla.

21.01.2018 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Dlouho jsem čtení této knihy odkládal, i když fantasy čtu často, protože už jsem znal děj ze seriálu. Na jednu stranu sice už víte jak dopadnou hlavní dějové linky, na druhou stranu to ale příběhu dodává nový rozměr, kdy můžete podrobněji sledovat vývoj postav a určité události mají úplně jiný dopad, protože víte jaké budou mít důsledky v budoucnu. Určitě doporučuji přečíst i když už jste seriál viděli.

Každopádně kniha je excelentní a to jak z hlediska postav, které jsou opravdu komplexní a je radost o nich číst, tak z hlediska propracovaného světa, kde na každém rohu na vás číhají stovky let historie. Děj má vyrovnané tempo, neustále se něco děje a pomáhá i dobrý výběr a rozmanitost postav z jejichž pohledu je příběh vyprávěn. Dalším plusem je, že důležité události, který často radikálně změní vývoj děje se nedějí pouze na konci (jak bývá často zvykem u jiných autorů).

A v neposlední řadě je potřeba ocenit přínos této knihy a série na fantasy žánr jako takový, kdy inspirovaly řadu autorů a umožnily posun fantasy od hrdinských protagonistů a od klasického boje dobra se zlem, spíše k pojetí vyprávění o lidech (a dalších rasách) ve fantasy světech, kteří mají své dobré a špatné stránky a jejich konflikty často nemají správnou a špatnou stranu (respektive ty záleží na úhlu pohledu).

04.10.2017 5 z 5

Krev a jed Krev a jed Margaret Lindholm

Samostatně tuto knihu nemá moc smysl hodnotit, protože se jedná o první polovinu knihy Assassin’s Apprentice, která byla z nějakého důvodu v českém vydání rozdělena na dvě části - Krev a jed + Královská magie (a celá trilogie dokonce na 9!). Takže můj komentář se bude vztahovat ke kompletní knize.

Ze začátku to vypadá dost genericky. Máme tu kluka Fitze, který je nemanželský syn prince zdejšího království. Začnou ho vychovávat a (ne)překvapivě je dobrý skoro ve všem. Děj se také ze začátku celkem táhne. Fitz prostě tráví všechen čas na Buckeepu a my čteme popis toho jak se učí všemožným dovednostem - to už jsem viděl stokrát. Toto zabere asi 2/3 knihy Krev a jed (ale na druhou stranu je to krátká kniha). Poté ale co opustí Buckeep a vydá se do světa, tak se příběh stane celkem zajímavý a relativně nepředvídatelný.

Království, ve kterém se příběh odehrává, je ohrožováno tajemnými nájezdníky na rudých lodích. Ti mají možnost z lidí, které zajmou vysát jakoukoliv "lidskost". Postižení lidé pak jen útočí na kohokoliv na koho netrefí (včetně ostatních stejně postižených). Jinak obecně svět je z hlediska fantasy knih spíše standardní s pár zajímavějšími nápady tu a tam.

Hlavním plusem knihy jsou dobře propracované charaktery postav (hlavně kladné a neutrální). Jejich povaha, chování, motivace atd. dávají smysl a působí opravdově. Záporáci jsou už slabší, když to trochu přeženu, tak ti jsou prostě zlí a nemají rádi Fitze. Je ale pravda, že příběh je vyprávěn pouze z pohledu Fitze, takže není moc prostoru pro vysvětlení postojů ostatních postav.

Tuto knihy jsou se rozhodl přečíst, protože autorka a její série z tohoto světa jsou v zahraničí hodně populární. Musím říct, že první díl byl solidní a nejspíš budu v sérii pokračovat, protože zde vidím určitý potenciál.

28.09.2017 4 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Originální námět a temný svět, ve kterém je jeden démon odpornější než druhý. Každopádně příběh a většina postav mě nijak zvlášť nezaujala, takže další díl již nebudu číst.

31.08.2017 3 z 5

Temné bratrstvo Temné bratrstvo Luke Scull

Začátek knihy je celkem zmatený. Na čtenáře se valí spousta jmen, názvů, pojmů (které podle mého názoru nemusí asi hned znát) a chvíli trvá než se člověk zorientuje. Po prvních asi 50 stránkách jsem už většinu používaných pojmů a postav znal a do knihy jsem se začetl. Je zde i pár zajímavých nápadů: příběh se odehrává ve světě, kde mágové vyvraždili bohy, ukradli jim jejich magickou moc a tak ovládli svět, který si potom patřičně rozparcelovali. Dále magie se musí těžit jako jakákoliv jiná surovina (ropa, zlato).

Fanoušci série První zákon od Joea Abercrombieho si určitě všimnou hned několika velmi podobných postav. Máme tu postaršího barbarského šampiona ze severu Brodara Kayna (Logen), který byl vyhnán ze své domoviny . Dále mladého floutka Davaruse Cola (Jezal), který má přehnané sebevědomí a naivní představy o životě. A třetí podobnost je mrzák Eremul (Glotka), který pracuje pro režim, v jehož službách byl zmrzačen. Máme zde ale i další postavy: ambiciózní čarodějka Ylandris, Barandas - velitel tajné policie tyranského režimu magelorda Salazara a nakonec Sasha, bojovná členka konspiračního hnutí, jehož cílem je Salazarovo svržení.

Postavy, ač relativně zábavné, mi nepřišly moc komplexní. Jejich role a interakce jsou předvídatelné. Plusem je ale vyrovnané tempo vyprávění a dobrý závěr.

31.08.2017 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Jednoduchý, předvídatelný děj a postavy, některé opakované vtipy, nezvládnutý závěr. Na druhu stranu tam bylo několik zajímavých hlášek a scén (pracovní trh, albert a mágové, císař a vezír, ...). Více se mi líbila první polovina. (Možná bych normálně dal 4*, ale čekal jsem od toho víc po tom vychvalování všude možně. ).

"MATHEMATICS ISN'T ALL IT'S CRACKED UP TO BE."

16.07.2017 3 z 5

Stíny v létě Stíny v létě Daniel Abraham

Jedná se o originální dílo, které se do značné míry vymyká obvyklým schématům fantasy příběhů.

Hlavním plusem této knihy je neoddiskutovatelně uvěřitelná a propracovaná charakterizace postav. Obecně se jedná o dobré lidi, s jejichž morálními zásadami by se většina čtenářů ztotožnila. Následně jsou ale postaveni před těžká rozhodnutí, které jejich morální kompas podrobí těžkým zkouškám, kdy není vždy jednoduché říct, která možnost je ta "správná". To někdy i postaví protagonisty proti sobě navzájem. Právě tyto nuance v morálce postav se mi velice líbily, protože stejně jako v reálném světě většinou proti sobě nestojí hodná a zlá strana, ale spíše lidé s odlišnými zkušenostmi v odlišném prostředím, kteří se na problém dívají z jiného úhlu pohledu.

Ve světě Kvartetu vysoké ceny máme dvě oblasti: na straně jedné jsou tradicionalistické městké státy Khaiem a na druhé straně je pokroková a expanzivní Galtská říše. Jediné co Khaiem chrání před obsazením Galtskou říší je moc jejích básníků. Básnící jsou učenci, kteří jsou schopní spoutat "myšlenkové koncepty" (nazývané andaty) a přimět je, aby konaly jejich vůli. Díky těmto andatům mohou státy Khaiem zabránit jejich obsazení Galtskou říší.

Příkladem andatu je například andat Odstranění-části-která-pokračuje (zvaný zkráceně Bez-semen), který umí například přimět ženu k potratu nebo odstranit semena ze surové bavlny. Tato moc je v zásadě neomezená, takže stejně jako umí odstranit jedno semeno, tak jich může najednou odtranit tisíce či miliony a to na jakoukoliv vzdálenost. Na andatu Bez-semen je do velké míry i založena ekonomika městkého státu Saraykeht, který je středisko obchodu s bavlnou (odstraňování semen z bavlny je zdlouhavá práce a Bez-semen to umí udělat okamžitě). Spoutání takového andatu básníkem má ale svou cenu. Andat je v zásadě otrokem básníka, musí vykonat vše co mu básník nařídí, ale jinak se jedná o autonomní bytost, která se přirozeně snaží osvobodit. Jediným způsobem jak se osvobodit je smrt básníka, který daný andat spoutal. Pokud se andat osvobodí, tak spoutat daný andat znovu je mnohem těžšší. V této knize sledujeme básníka Hešaje a andat Bez-semen, kteří jsou uzavřeni v neustálém koloběhu nenávisti a oddanosti. Dobře to vystihl andat Bez-semen: "Někdy tahá ruka za loutku, někdy loutka za ruku, ale šnůrky vedou oběma směry".

Co zde naopak nenajdete jsou akční scény. Nejsou zde žádné bitvy, či souboje. Stejně tak magie, i když její koncept je velmi zajímavý, neslouží k boji nebo vyřešení problémů postav, ale spíše jako součást premisy příběhu. To ale neznamená, že by kniha byla nudná nebo pomalá. Po celou dobu se něco děje, postavy se snaží aktivně vyřešit svoje problémy a děj postupuje stabilně vpřed. Knihu jsem si opravdu užil.

12.07.2017 5 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Příjemné počtení. Začátek je trochu pomalejší, ale netrvá dlouho, aby se člověk zorientoval a následuje strhující příběh jak se Lockeho a jeho parta snaží přežít ve městě plném zločinců, vrahů a gaunerů (ale ne, že by tedy Locke byl nějaký svatoušek) a přitom ještě ulehčit kapsám vybraných šlechticů. Kniha má celkem temný tón, ale je odlehčena určitým vtipem a nadhledem.

Děj ze současnosti je prokládán kapitolami z Lockeho dospívání. Na začátku bych řekl že jsou tyto "flashbackové" kapitoly zajímavější než ty normální, ale to se zanedlouho otočí a ke konci knihy mi některé z nich už přišly zbytečné.

Svět ve kterém se příběh odehrává je prošpikován řadou zajímavých nápadů. Máme tu například prakticky neporazitelnou skupinu nájemných mágů, zápasy gladiátorek se žraloky nebo zahrada skleněných růží kde se trénují vojáci...

Co mi ale vadilo, bylo nelogické chování postav ke konci knihy. V zásadě mi přišlo, že autor moc nevěděl, jak se má Locke z určitých situací dostat a tak prostě nechal jednat jeho protivníky jako kdyby ztratili polovinu mozku.

05.07.2017 4 z 5

Lvi z Al-Rassanu Lvi z Al-Rassanu Guy Gavriel Kay

Rozhodně to nebyla špatná kniha. Je vidět, že autor je opravdu dobrý spisovatel a umí vytvářet živé a atmosférické scény. Pro hodně spisovatelů je próza pouze nezbytný prostředek pro předání příběhu, ale Kay to se slovy opravdu umí a je to vidět i po překladu. Autor má rád delší popisy a přímé akce zde moc není. Každopádně děj má spád a je překvapivě čtivý.

Příběh je zasazen do země velmi podobné Španělsku v době před reconquistou. Kniha je sice klasifikována jako fantasy, každopádně neočekávejte žádnou magii, čaroděje a nadpřirozené bytosti. Spíš bych řekl, že je kniha žánrově blíže historické fikci.

Protagonisté jsou dobří prakticky ve všem. Muži jsou nejlepší velitelé své doby a pochopitelně i nejlepší bojovníci. Z Jehanne, jednoho nejlepších lékařů na poloostrově, zase každý padne málem do mdlob a hned se to ní zamiluje. Což bych ještě (s přimhouřením oka) vzal, pokud by byly ukázány jejich negativní vlastnosti. Ale po přečtení knihy to vypadá, že nemají prakticky žádné záporné vlastnosti (hlavně Jehane). Jsou zde sice určité náznaky, ale bylo jich pomálo.

Mírně mě iritovala snaha autora zmást čtenáře. Např. někdo zemře. Nyní následuje 10 stránek náznaků, které ukazují, že zemřela postava Z, aby se potom ukázalo, že zemřela postava Y. Tato snaha nemá žádné opodstatnění v příběhu, ale má zřejmě sloužit k napínání čtenáře, nicméně když se to provede po x-té, už to očekáváte a přijde vám to laciné.

Příběh neobsahuje podle mého názoru moc zaběhaných klišé a je svůj. Časté jsou časové skoky, po nichž zpravidla následují delší rekapitulace událostí co se za tu dobu udály. Sledujeme postupné směřování Al-rassanu, kde se příběh odehrává, k válce a protagonisté musí činit těžká rozhodnutí kde je jedna možnost horší než druhá.

Co se týče hodnocení, tak je to opravdu na pomezí 4 a 5 hvězdiček.

07.05.2017 4 z 5

Černý arcimág Černý arcimág Brent Weeks

Zpětně jsem se rozhodl, že zhodnotím tuto sérii přičemž momentálně jsem u třetí knihy. Samozřejmě se vyhnu spoilerům.

Krátké srovnání s jeho přechozí sérií Noční anděl. Myslím si, že je zde dobře vidět, jak se Weeks od svého debutu velmi zlepšil jako spisovatel. V Nočním anděli měl svět a i některé postavy potenciál, ale děj se zbytečně plácal v milostném trojúhelníku a postavy vykresloval spíše jednostranně. Naopak Světlonoš je hned v několika směrem originální počin a svět i postavy jsou dostatečně propracované. Stejně jako v jeho minulé sérii i zde můžete očekávat rychlé tempo děje a velké množství dějových zvratů (a to nejenom na konci).

Líbí se mi zde dynamický vývoj postav. Hlavně mladší protagonisté se učí a přizpůsobují svému místě ve světě a ve třetím díle už jsou to dosti odlišní lidé od těch co jste poznali na začátku příběhu. Také se mi líbil vztah dvou bratrů Dazena a Gavina a jejich společná historie. Říci více by ale už byl spoiler.

Velkým plusem je zajímavý záporák, který se ale hlavně projeví až v dalších dílech (druhý a dál). Je inteligentní, schopný, přesvědčivý a když ho tak posloucháte, tak si říkáte, jestli na těch jeho slovech není přece něco pravdy. Umně mísí pravdu se lží, aby mu to pomohlo jeho cílům. Další zajímavou postavou je Andross, který také dostane prostor spíše až od druhého dílu. Jedná se o velmi schopného politika, manipulátora a nelítostného pragmatika. Ostatní postavy je mix vysoce postavených funkcionářů Chromerie (ústřední město světa a tamního náboženství) a několika mladších postav. I některé další by se zasloužily vlastní odstavec, ale zase to nechci s přehánět s délkou recenze. Řeknu jen, že vybrány byly dobře, nebyla tam žádná, u které bych vyloženě chtěl přeskakovat kapitoly nebo mě vůbec nezajímala.

Ve světe Světlonoše je jedno dominantní náboženství, které většina lidí vyznává. S určitými událostmi na začátku knihy se ale systém začíná hroutit a svět se ocitá ve válce. Sledujeme také nejvyššího představitele zmíněného náboženství, který je mimochodem ateista, jak se snaží tento systém zachránit.

Co se týče systému magie, tak ten mne moc nezaujal. Těžko se mi představují určité souboje a samotný systém je relativně složitý a proto musí autor strávit relativně dost stránek jeho vysvětlováním (což má ale celkem dobře rozvržené, tak to moc nenarušuje tempo vyprávění). A upřímně řečeno když se to vezme na základní úrovni, tak jednotlivé živly, které většinou magické systému ve fantasy využívají prostě nahradily barvy. Každopádně oceňuji snahu o originalitu.

07.04.2017