vpadysak vpadysak komentáře u knih

Outsider Outsider Stephen King

Veľmi pekná mysteriózna detektívka. Od začiatku do konca je príbeh veľmi pútavý so sympatickými postavami. Zo začiatku sa zdá všetko jednoduché a jasné až tu zrazu príde zádrhel a všetko sa zmení. Ako sa s tým vysporiadali postavy si už prečítajte sami. Za mňa by som na konci privítal aj viac strán, ale autor sa rozhodol takto a s tým sa nedá nič robiť :-) Ale povedzme si na rovinu, nieje to jediná Kingová kniha, pri ktorej by čitateľ privítal koniec podľa seba a nie poľa majstra Kinga :-) Videl som pred knihou aj seriál a poznal som pointu, ale knihu som si veľmi užil. Určite doporučujem každému, kto má rád jemné mrazenie tam vzadu na krku :-)

05.10.2020 4 z 5

Za Boha a národ Za Boha a národ Jiří Rajlich

Veľmi pekný príbeh slovenského letca počas druhej svetovej vojny na východnom fronte.
Na Slovensku je toto obdobie stále máličko kontroverzné a autori sa veľmi o toto obdobie nestarajú. V poslednom čase sa to začína pomaly meniť.
Vďaka českému autorovi ostane tento príbeh nezabudnutý.

06.08.2020 5 z 5

Stopy dávnej minulosti 1 (Slovensko v praveku) Stopy dávnej minulosti 1 (Slovensko v praveku) Pavel Dvořák

Kniha nabitá informáciami o minulosti územia dnešného Slovenska.
Autor veľmi dobre vedel zvoliť správny pomer medzi historickými faktami a popularizáciou histórie. Čítanie je naozaj pútavé a zaujímavé.

06.08.2020 5 z 5

Vlny tíšia vietor Vlny tíšia vietor Arkadij Strugackij

Posledný diel trilógie o Maximovi Kammererovi ma potrápil. Celkovo je to zaujímavý príbeh so zaujímavom myšlienkou, ale čítanie hlásení z vyšetrovania ma naozaj vôbec, ale že vôbec nebavilo. Príbeh sa niekde v strede knihy zasekol a odsekol sa až niekde pred koncom. Ale som rád, že som vydržal. Záver a vysvetlenie celého príbehu stojí za to.

06.08.2020 3 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Nevedel som si predstaviť, ako môže vyzerať pokračovanie takej kultovky, ako je Žiarenie. To sa nedá, to nemôže fungovať...
A ono to funguje a ešte ako. Od začiatku do konca ani jedná nudná kapitola a ani jedna zbytočná stránka.
Danny už vyrástol a po svojom bojuje so svojími démonmi, podobne, ako kedysi jeho otec.
Postupne stretáva nových ľudí, pracuje v domove pre seniorov a pomáha im odchádzať.
Všetko si ide po svojom, až kým sa v jeho živote neobjaví Abra, ktorá má podobný dar, ako on a potrebuje jeho pomoc.
Doktor spánok je moderná, svižná a napínavá kniha s nezvykle (na Kinga) dobre zvládnutym koncom.

31.05.2020

Zápisky ostreľovača Zápisky ostreľovača Vasilij Grigorjevič Zajcev

Kniha pekná a pútavá, ale nemôžem sa zbavit dojmu, že Zajcevovi s knihou niekto pomáhal, aby bol asprávne ladená. Nevadí, vyrástol som v tej dobe a viem si politické ladenie odfiltrovat.
Prečo celú knihu spomína, že bojoval na lavom brehu Volgy, ked Volgograd je na pravom brehu? To netuším :-)

05.10.2019

Válka jako peklo Válka jako peklo Erhard Rauss

Táto kniha poskytuje skutočne mnoho informácií o nemeckom tažení v Sovietskom zväze.
Nemeckí generáli po vojne opísali s úžasnou presnostou všetko, čo malo vplyv na ich vojenské aktivity. Svoje skúsenosti popisujú naozaj detailne a objektívne. Cením si, že nepriatelské vojská rešpektujú a objektívne hodnotia.
Kniha je tak detailná, že doporučuje určité oblečenie, dokonca spodné oblečenie vojakov.
Doporučujem každému, kto sa zaujíma o východný front a pomery v rokoch 2. svetovej vojny.

18.03.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Podtitul tejto knihy by mal byt: Domáci kutil na Marse :-)
Hlavný hrdina sa nad všetkým najskôr zamyslí a so všetkým si hravo poradí.
Kniha je síce zábavnejšia ako film, ale až príliš bezstarostná a ja som ani na minútu nepochyboval, že to náš "Mek Gajver" na koniec dá. Ak by som uviazol na Marse, chcem mat túto knihu pri sebe :-)

03.02.2019 4 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Prvá polovica knihy paráda. V strede sa to trošku zadrhlo a v poslednej 3/4 som si želal, nech ten magor konečne skočí, nech už sa niečo deje.
Oživením boli spomienky na minulé prípady...
Pre mna celkom nezáživné čítanie.

26.12.2018 3 z 5

Správa o veciach na Yucatáne Správa o veciach na Yucatáne Diego de Landa

Výnimoočná kniha popisujúca zaujímavú epochu v dejinách Ameriky.

03.01.2016 5 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

Zaujímavá kniha z prostredia britských výsadkových vojsk a tajných služieb v Druhej svetovej vojne.
Dej sa odohráva ešte pred dňom D a nieje ešte úplne jasné ako to celé dopadne.

Pre mňa je kniha napísaná krásne realisticky a uveriteľne. Až pri jej čítaní si človek uvedomí, že výsadkári nepovyskakovali z lietadiel hala-bala, ale tomuto zoskoku predchádzal rozsiahly prieskum a výcvik v zázemi.

30.04.2014 4 z 5

Od Atlantidy k duté Zemi Od Atlantidy k duté Zemi Viktor Farkas

Autor nás od začiatku do konca doslova bombarduje tajomnými faktami, nálezmi, mýtmi a tajomstvami. Overenie týchto faktov je práca, tak na pol života... Nehovorím, že sú to všetko výmysly, skôr taký mix pravdy a fantázie, ktorý by mohol rozčeriť hladinu v dogmatických vedeckých kruhoch...

27.04.2014 3 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Nie som veľký milovník detektívok, ale túto klasiku som sa podujal prečítať.
Fajn dej fajn zápletka a úžasný detektív :-)
Mne sa páčilo prostredie uhladených vlasov a vyberaných spôsobov, kde aj zločinci sú veľkí gavalieri :-)

02.04.2014 3 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Celkom dobré pokračovanie klasiky, ktoré neurazí. Je písane modernejšie ako prvý diel, ale nie je to na škodu.
Ja som možno čakal niečo iné a viac ale ako to už s očakávaniami býva, všetcí spokojní byť nemôžu.
Určite stojí za prečítanie.

Koberčania Koberčania Terry Pratchett

Na prvý pohľad sa jedná o taký jednoduchý a naivný príbeh. Príbeh národa, ktorý žije v koberci a rieši svoje každodenné radosti a starosti. Pri bližšom zamyslení však ukrýva veľké množstvo narážok a právd, ktoré sú také jednoduché, ako koberec po ktorom dennodenne šliapeme a ani na um nám nepríde, že by sme sa mali nad tým zamyslieť.

Živý bič Živý bič Milo Urban

Pre mňa je táto kniha veľké prekvapenie.
Samozrejme som ju nečítal ako povinné čítanie v škole. Myslím, že vtedy by som ju šmaril niekam do kúta...
Ale ako to už v živote býva, dozrel čas a ja som ju po 15-tich rokoch skladovania v polici začal čítať.

Dej sa odohráva v dedinke na severe Slovenska. Ale to nieje podstatné, mohol by sa odohrávať hoci kde na Slovensku v tomto ťažkom období. Obyvatelia sú takí univerzálni, že sa mi chvíľami spájali s ľuďmi z môjho detstva.

Príbeh vykresľuje dopodrobna to čo sa odohrávalo asi všade na Slovensku, alebo vo svete. Ťažký život bežného obyvateľstva počas Veľkej vojny.
Pod nepredstaviteľným tlakom okolností padajú naučené dogmy, pravidlá a pretvárky a odhaľuje sa pravá podstata človeka.
Toto odhalenie vnútro je na jednej strane až zvieracie, pudové a násilnícke, ale na druhej strane túžiace po lepšom svete a po slobode.

Autor celú knihu pracuje s protikladmi a stavia oproti sebe bohatstvo a biedu, či krásu prírody a úbohosť ľudí. Naproti tomu v povahách ľudí nevidí len to dobré alebo zlé...

Knihu určite doporučujem. Je síce ťažšia, ale núti k zastaveniu a zamysleniu sa.

To To Stephen King

Možno budú mať miestni nadšenci tejto knihy na mňa ťažké srdce, ale mne sa To až tak veľmi nepáčilo.
Kniha je síce celkom dobre napísaná, ale ani to ma nepresvedčilo.
Na mňa asi najviac zapôsobilo úvodné šikanovanie zo strany spolužiakov a ďalej to bolo len horšie.
Postavy som si síce obľúbil, ale asi som sa s nikým nestotožnil, tak preto taký výsledok.
Ako plus je mnoho symboliky v knihe. Ak si niekedy knihu prečítam ešte raz, tak len z dôvodu jej lepšieho pochopenia.

SPOILER.
Černochovi sa zjavuje čierny vták, Dievčine krvácajúce umývadlo v kúpelni atd.
Naprieč celým dejom sa ťahajú trampoty s vodou. Najskôr je povodeň, potom chlapci stavajú priehradu, Stan sa podreže vo vani plnej vody, Vtáky sa kúpu v kupátku a nakoniecje zasa povodeň a padne na mesto vodojem plný vody. Voda tu hrá úlohu sily, ktorá vzniká práve v období, v ktorom sa hrdinovia práve nachádzajú. Najskôr sa snažia túto silu zadržovať priehradou, ale prídu veľkí chlapci a rozbijú im ju, preto sa ju snažia zadržať lepšou priehradou...Popod celé mesto je kanalizácia plná vody, ktorá roznáša po meste energiu Toho...
Ďalší symbol je sklenené spojenie knižnice pre deti s knižnicou pre dospelých. Na koniec toto exploduje a tým znemožní akýkoľvek symbolický návrat...
Posledným symbolom je vychádzanie hrdinov z podzemia obrovskou puklinou v ceste ako symbol znovunarodenia sa do noveho života.
Počas celej knihy si autor neodpustí sexuálne narážky, napríklad výzvy príšery v starom dome pri koľajniciach...náražky spolužiačok, ktoré si šuškajú, že TO nebudú nikdy robiť až po koniec príbehu, kedy hlavný hrdina šliape do pedálov na svojom veľkom bicykli... Miestami mi prídu tieto narážky až uchylácke.
Možno mal King takéto dospievanie, ale ja som takéto nemal, možno preto sa mi kniha až tak nepáči.

06.03.2014 3 z 5

Astronauti Astronauti Stanisław Lem

Mám radu pre potencionálnych čitateľov.
Vydržte kapitolu o polyméroch, aj keď to bude ťažké, vydržte, potom to už bude len lepšie...

22.02.2014 3 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Pre mňa úplná bomba. Príbeh je postupne tak vystavaný, že sa z rozprávania Ahmada Ibn Fadlána dozvedáme o živote na severe v období okolo r.1000. Pri stretnutí s tajomnými démonmi mi naskakovala husia koža :-)
Videl som aj film Vikingovia, ale kniha je pre mňa oveľa lepšia. Jediná chybička je, že je kniha taká krátka.

22.02.2014 4 z 5

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

Dobrodružná kniha o korzároch a pomeroch v oblasti Karibiku. Mal som dojem, že pozerám dobrodružný film typu Čierny korzár, alebo Ostrov pokladov. Príbeh je jednoduchý, priamy ale zaujímavý.

22.02.2014 4 z 5