von Bahnhof von Bahnhof komentáře u knih

Dokonalá chuť Dokonalá chuť Natalie Young

Tenhle příběh v sobě skutečně nese hlubokou lidskou linku, protože prase tohle nevymyslí, ale tuším, že i kanibal by si ekloval sežrat vlastní manželku!
Ovlivněna módním trendem originality za jakoukoliv cenu autorka nastavila uměleckou laťku opravdu vysoko, navíc v tzv. vyspělých zemích jsou témata vražd a násilí velmi vděčnou kulturní záležitostí, prostě to nese prachy, prachy, prachy...
Přečetl jsem sice jen deset tisíc slov z ukázky, přesto věřím, že se i v dnešní době může objevit literární hrdinka, která sice nebude tak výrazná jako Lizzie Prainová, zato bude duševně normální :-)

28.11.2016 odpad!

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Řemeslně napsaná limonáda! K dokonalosti chybí už jen usměvavý americký seržant s přilbou nedbale posunutou do týla, balíčky žvýkaček po kapsách, ale hlavně podávající naší slepé hrdince najlonky, které už fakt dost potřebovala.
Dočetl jsem kupodivu až do konce, zajímala mě představa realtivně mladého autora o dosud největší poznané hrůze lidských dějin. Myslím ale, že ani Hollywood se neodváží...

18.10.2016 1 z 5

Dějiny Francie: od počátků po současnost Dějiny Francie: od počátků po současnost Georges Duby

Opravdu vyčerpávající množství informací, ale většinou velice zajímavých :-)

15.08.2016 5 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Scarlett O´Harová měla oči zelené beze stopy hnědi.
Zapomněl jsem snad něco podstatného?
(Film jsem naštěstí neviděl.)

06.08.2016 1 z 5

Vlhká místa Vlhká místa Charlotte Roche

Opravdu nechutná kniha, vhodná leda pro úchyly, kteří by rádi genitál snad už i na TV obrazovce! Naštěstí civilizovaná média jdou vstříc jen slušným kulturním lidem, takže žádné přirození, ale něco lidského - například vraždy a mučení jiných lidí, krev na stropě, ropné a rasové války, případně v nouzi alespoň nějaké to znásilnění, ujeté nohy, zmlácená stařenka ... a další skvostné příběhy ze života, proti kterým jistě nebudou protestovat ani členky okrašlovacích spolků. Proto neztrácejte čas čtením takových nechutných knih a dejte si k snídani raději noviny nebo TV, ať vaše hlava nedopadne jako ta moje...

Autorka se při psaní knihy evidentně skvěle bavila, ale nejspíš mnohem více při čtení pozdějších recenzí:-)

17.03.2016 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Kniha o tom, jací skutečně jsme! Civilizace je pouhý náhubek.

06.03.2016

Život na Mississipi / Jak jsem se protloukal Život na Mississipi / Jak jsem se protloukal Mark Twain (p)

Velmi zajímavá kniha, hned mi byl Mark Twain bližší, dokonce se pro mě stal jedním z nás:-)

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Strašlivá volba!

18.02.2016 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Kultovní kniha, kulty jsou přece nedotknutelné :-)

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Letos zasadím další strom, snad i stromy.

18.02.2016 5 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Všech pět bez komentáře!

18.02.2016 5 z 5

Mulatka Gabriela Mulatka Gabriela Jorge Amado

Zdá se to dnes neuvěřitelné i mně samotnému, ale byla to oblíbená kniha mého dětství, zvláště v době nemoci, to když moji rodiče neprozřetelně odešli do práce a knihovnu mi nechali napospas...

18.02.2016

Vzestup člověka Vzestup člověka Jacob Bronowski

Skvěle napsaná, mimořádně lidská kniha, poklad v mojí knihovně, který lze otevřít na kterékoliv stránce a vždycky se zase začtete! Dalšího vydání se u nás přirozeně nedočkala - nejspíš proto, že v ní nenajdete násilí, zdravou výživu, sex, ideologii, ba dokonce ani módní pitvu rozervané depresivní duše. Naštěstí tedy nikdy nebude bestsellerem, i když tehdejší náklad 69 tisíc by ji dnes vynesl na knižní Olymp...
Faktem ale je, že dnes zas není problém koupit si například knihu Vzestup peněz:-)

20.12.2015 5 z 5

Bible domácího pečení Bible domácího pečení Rose Levy Beranbaum

Hollywoodská žvanírna, navíc s megalomanským názvem! Zato na obrázcích uvidíte jak vypadají nůžky nebo kuchyňský nůž, budete poučeni, že do robota na těsto máte nejdříve nasadit hnětací hák, že červená řepa vám úchvatně obarví těsto na růžovo, že například konkrétní těsto obsahuje 0,73% droždí a další životně důležité rady.
Už na první pohled je to dílko z jiné kultury, kde musíte mít vše ošetřeno tak, aby váš právník měl jen minimální šance - to když si třeba propíchnete pomoučený prstík těmi nůžkami nebo se po nesprávném procentu droždí nafouknete tak, že se vám v tanečních všichni pánové raději vyhnou...
Peču chleba dlouhé roky bez právníka, mám poměrně bohatou knihovnu, ale tohle je nejhorší kuchařka, kterou jsem kdy měl v ruce, neměl jsem to kupovat!

13.12.2015 1 z 5

Chléb - připravený ručně nebo v domácí pekárně Chléb - připravený ručně nebo v domácí pekárně Eric Treuillé

Vynikající kniha, podle které se navíc dá i skutečně péct vynikající chleba:-) Velmi přehledná a pro daný účel vyčerpávající, přitom relativně stručná. Jeden z pokladů v mojí knihovně!

13.12.2015 5 z 5

Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Benjamin Kuras

Skvělé čtení pro všechny zamindrákované Čechy, kteří mají na dvě půlky rozdělenou dokonce i zeměkouli. Na té jedné není nic, na té druhé všechno – a uprostřed hluboko mezi nimi je Praha…
Autor snaživě podpořil zaklínací formulku TOHLE JE MOŽNÉ JEN U NÁS, která se mezi Čechy objeví vždy, když nedbalostí propagandy zjistí, že se lže, krade a podvádí všude, případně když nějaký šmejd nelze vydávat za produkt Číny.
Nestydím se za to, že jsem Čech a nemám s tím problém. Nepotřebuji kohokoliv ujišťovat jak šííleně miluji to náádherné Česko, protože nemám potřebu z Čechů tahat prachy do bank po celé zeměkouli. Dokonce se hluboko do Čech velice rád vracím z těch různých půlek, k příjemnému pocitu stačí jen bojkotovat média česká i ta cizí.
Pravdou sice je, že za vyspělými zeměmi zaostáváme – například máme méně paneláků i méně dluhů než leckterá vyspělá země, odpadky většinou neházíme pod sebe, s humanitárním bombardováním jiných národů umíme zatím jen radit, ale zas máme hezčí holky, z nichž některé dokonce ještě umí nosit sukně :-)
Na rozdíl od autora jsem však optimista – vyspělé země jistě dohoníme!

02.12.2015 1 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Každý normální muž někdy loví svoji bílou velrybu, ale žádný ji nikdy neuloví, protože cílem je lov, nikoliv Moby Dick! Proto Břeťa i Viktor nemohli dopadnout jinak :-)

07.11.2015 4 z 5

Katapult Katapult Vladimír Páral

Nejsou to sice Milenci a vrazi, ale i tak je to síla, zvláště od autora teprve po třicítce:-) Vyjádření životních i manželských stereotypů je přímo bravurní! Často se sám sebe ptám jak by asi dopadly tyto knihy napsané dnes:-)

07.11.2015 4 z 5

Tajné dějiny Paříže Tajné dějiny Paříže Andrew Hussey

Je to prostě úplně jiná Paříž, než jakou vám neservíruje kterákoliv cestovka. Některé CK sice "umí" Paříž perfektně, ale tohle i při nejlepší vůli není v jejich silách. A je docela zajímavé vzít si tu knihu do Paříže místo tištěného průvodce :-)

30.10.2015 5 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Přesně to vystihla eva-lupen, ano, je to kovbojská bible!
Ve 13 jsem měl přečteného např. Zolu a další, pak jako kluk jsem o prázdninách přečetl v letní zahradě stoh rodokapsů - mizerných i dobrých, ale k žádnému jsem se už nikdy nevrátil, byly prostoduché jako dnešní TV seriály o čemkoliv. Pak přišel Monte a bylo vymalováno, dnes mám v knihovně raději hned dva výtisky, další dva jsem daroval, protože tohle neprodávám:-) Přijdu, sáhnu do police, odnesu do postele - a rázem jsem v jiném světě, kde pojmy čest, právo a spravedlnost nikdy neztratí svůj význam, protože nejsou výplodem uslintaných předvolebních letáků, ale samozřejmou součástí každodenního života!

30.10.2015 5 z 5