Vojslava Vojslava komentáře u knih

Údolí havranů Údolí havranů Barbara Erskine

Příběh s obligátními dvěma časovými rovinami a jejich prolínáním; autorka se co do počtu postav a jejich vzájemných vztahů rozmáchla opravdu široce, ale srozumitelně a nepříliš komplikovaně. V druhé části jsem si říkala, že tu máme takové svého druhu Quo vadis, ale čistě jen kvůli času, místu a okolnostem :-) Závěr vyřešen a žádná postava neopominuta, i když tedy vzájemné porady všech jasnovidců napříč časem na posledních stránkách za účelem řešení celé zamotané situace byly až moc časté, jakpak by si autorka poradila bez nich? Celkově ale pohodlná četba na volné odpočinkové chvíle, až budu někdy nemocná, bude knížka možná adeptem na druhé čtení.

28.05.2023 4 z 5

Být živí v Bohu: Křesťanská imaginace Být živí v Bohu: Křesťanská imaginace Timothy Radcliffe

Konečně dočten vytoužený dárek z minulých Vánoc: a docela bych chtěla, aby četba byla ještě přede mnou. Obvyklý šarmantní a zároveň vysoce britský autorův styl tentokrát popisuje tak klíčovou otázku (aspoň z mého úhlu pohledu je text právě o ní, i když sám autor by se mnou možná nesouhlasil), jak být opravdu živí? A jak zároveň ukázat, kdo v nás tenhle "život živí", abychom byli věrohodní? A jak si tuhle "živost vyživit" a udržet? Mám jako plod četby v kapitolách své jasné favority, spoustu poznámek o knihách a filmech, které chci přečíst a zhlédnout... a chuť být živá. Díky, bratře Timothy...

25.05.2023 5 z 5

Konvertitka Konvertitka Stefan Hertmans

S anotací, kterou kniha má, je možné očekávat více či méně romantický milostný příběh, takže jsem byla překvapená tím, co čtu. Putování po stopách příběhu, který vyvstává ze základů dvou reálných středověkých listin, to je způsob odkrývání historie, který mi velmi konvenuje (taky jsem ráda rozkrývala příběhy, které mi vyprávěly archiválie, a zažila jsem i pocit "tady se dotýkám prostoru, který zažil TEN příběh"). Přitom se autor nevyhýbá i osobní reflexi a dojmům natolik, že se jeho svět a ten, který hledá, pomalu prolíná, i když jsou oba pořád rozpoznatelné. Křesťanská Evropa této doby z příběhu nevychází s čistým štítem... a dívat se na historii z druhé strany určitě neuškodí. Za mne dobré a zajímavé počtení.

14.05.2023 4 z 5

S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i zlý pán S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i zlý pán Josef Ptáček

Přívětivé a nízkoprahové úvahy, jak se jako křesťané pohybovat na sítích a nejen to. Pro mne osobně sice nic převratného, ale autor odvedl výbornou práci (doufám, že ho budu mít příležitost brzy osobně pochválit) a umím si představit velkou cílovou skupinu čtenářů, která v textu najde fundované odpovědi na své (možná trochu) tápavé kroky v tomto prostředí. A partie Osvědčených tipů je dost podnětná!

12.05.2023 4 z 5

Pozlacená klec Pozlacená klec Hana Marie Körnerová (p)

Tak tohle byla opravdu plnokrevná červená knihovna. :-) Na intriky tohoto typu jsem nikdy neměla talent, takže jsem vlastně ani nepochopila, že děj intrika je, jen jsem si říkala, jak tohle může hlavní hrdinka nepobrat... dobře. Nicméně pár poklidných minut jsem s knihou strávila, proto si titul svých pár hvězdiček zaslouží, ale s hrdiny se už zcela jistě nepotkáme.

10.05.2023 3 z 5

Na čem záleží - Rozhovory s Franzem Kettem o jeho životě a pedagogice Na čem záleží - Rozhovory s Franzem Kettem o jeho životě a pedagogice Eva Muroňová

První bleskurychlé čtení rozhovoru, na který jsem byla opravdu zvědavá - teoretická příručka k tomuto pedagogickému směru v češtině, pokud vím, neexistuje a rozhovor s jejím tvůrcem ji aspoň do jisté míry nahrazuje; první vhled tu je možné určitě získat. A osobní stránka (včetně fotografií) dokreslí téma z jiného úhlu. Jsem celistvě uspokojený čtenář...

04.05.2023 5 z 5

Satanovo sousto Satanovo sousto Mons Kallentoft

Nemohu si pomoci, pořád mne tahle řada baví - i bez nápovědy obětí, i když ta byla v minulých dílech velmi reflektivní a zajímavá. Díl od dílu si celý tým řeší své osobní problémy - a promítají se do děje víc, než bychom čekali. A lehkým jazykem popsané strašlivé děje, o kterých nicméně tušíme, že by velmi dobře mohly být reálné a jejich analogie možná i reálné jsou. Pomalu už přestávám tyhle knížky považovat za detektivky a baví mne víc ta psychologická stránka. A dobře... evidentně si ještě můžeme počkat na další díl...

01.05.2023 4 z 5

Čas prázdných kostelů Čas prázdných kostelů Tomáš Halík

Některé z textů jsem slyšela takříkajíc "v přímém přenosu", ale zážitek z četby je přece jen něco jiného. Celou dobu se mi vracely vzpomínky "co se vlastně tenkrát dělo - co se mohlo a nemohlo?", nicméně témata, která kazatel rozvíjí, jsou podstatně univerzálnější, platnější - a bohužel některá se skutečně naplnila a šance byla promarněna. Není špatně občas tenhle malý svazek vzít a možná ho kromě duchovního občerstvení použít jako jakési zpovědní zrcadlo...

28.04.2023 5 z 5

Jákobův žebřík Jákobův žebřík Ljudmila Ulická (p)

Vlna čtenářského uchvácení jako u některých předchozích děl se sice nedostavila, ale přesto jsem se s jistou mírou fascinace probírala vyprávěním, deníky a dopisy, abych se neustále (stejně jako mnohé postavy) tázala, kdo je tu vlastně hlavní hrdina? O to víc mne vlastně uspokojil závěr, který byl s mými intuicemi ve velmi těsném souladu a celé obsáhlé rodinné historii dal skutečně hlubší smysl; teprve tam se daly mnohé postavy pochopit. Samotný text je ovšem hodně strhující, žádná část mne nenechala úplně chladnou nebo mne nevedla k přeskakování nebo odkládání knihy. Celek mi ovšem zanechává otázku, která na mne svůdně pomrkává ze hřbetu další knihy připravené ke čtení: Co je člověk?

24.04.2023 4 z 5

Svatý Augustin - Postní promluvy Svatý Augustin - Postní promluvy Aurelius Augustinus

Ta pravá kniha pro druhou polovinu letošní postní doby. Spousta podnětů k zamyšlení (a to stejnou měrou od Augustina i autora v průvodní studii) a jako vždy kvalitní překlad a vědomí, že rok po roce budu mít kam sáhnout a nejspíš si všimnu něčeho nového a zajímavého. Všechny promluvy (ač často sledují stejnou strukturu) jsou totiž opravdu hodně hluboké - a některé i pěkně vypečené, takže jsem se nad nimi i potrefeně pousmála. Zkrátka četba určitě ne jen na jednu kvadragesimu!

03.04.2023 5 z 5

Hodina Benátčana Hodina Benátčana Marie Cristen (p)

Slabě pod čtyři - první díl série jsem četla kdysi skutečně hodně dávno a na vztahy postav a minulý děj jsem se musela hodně rozpomínat. Nicméně začíst se do nenáročného děje a užít si (fiktivní) středověké Bruggy (které mne kdysi před asi třiceti lety neskutečně v reálu nadchly) stálo za to, na odpočinek víc než vhodný příběh. Jen tedy občas zakolísal překlad, terminologie a korektura, ale v míře snesitelné. Časem sérii nejspíš dokončím.

03.04.2023 4 z 5

Saturnin se představuje Saturnin se představuje Miroslav Macek

Bleskurychlá četba se zajímavým poznatkem, proč se Saturnin jmenuje Saturnin; přibrzdila jsem pouze ve chvílích, kdy jsem v souboru relativně nesourodých anekdot narazila na nějakou, kterou jsem ze dřívějška neznala. Obávám se, že třetí hvězda je jen za to, že jsem nějakou takovou našla, ne za "příběh". Kam se ztrácely postavy? :-) Do dalších dílů už asi nepůjdu, ale k "základnímu" Saturninovi se samozřejmě ráda vrátím.

26.03.2023 3 z 5

Šaty pro královnu Šaty pro královnu Jennifer Robson

Pěkná oddychová tak trochu romantika, ale téma je zajímavé, a ačkoliv hlavní postavy jsou dílem autorčiny fantazie, oceňuji, že v závěru pečlivě uvádí vlastní "historii příběhu" (a taky ten recept!). Po knize jsem sáhla hlavně kvůli klíčovému tématu výšivek, které mne na známé fotce (té, co je na titulce) vždycky zaujaly, a velmi jsem si užila scény z dílny s popisy, jak se na nich (asi) pracovalo. Ale téma přátelství Ann a Miriam bylo taky silné a hezké... a vlastně si hrozně ráda představuju těch pět obrazů z výstavy. Rozhodně příjemná, zajímavá četba, kterou bych si možná časem i ráda zopakovala.

25.03.2023 4 z 5

Spřádači snů Spřádači snů Barbara Erskine

Něco maličko pod čtyři, ale četbu jsem si celkem užila. Když už se sny promítají do snů, někdo ve snu žije a pro někoho se sen stane realitou a realita trochu snem, začíná mít příběh prazvláštní barvitost, i když na přehlednosti mu to rozhodně nepřidá. :-) Příjemná četba na předjarní večery, oddychovka oddychovek, nakonec pointa je jasná, všichni dojdou aspoň nějakého ukotvení a oceňuju, že nevznikla žádná milenecká dvojice. Kdo autorku rád, přijde si jistě na své!

20.03.2023 4 z 5

Mnišské srdce Mnišské srdce Joan Chittister

Tahle kniha se nedala přečíst příliš rychle - zkrátka si jednotlivé kapitoly vyžadovaly určitou reflexi. Komentáře k Řeholi sv. Benedikta i celé této spiritualitě, které jsou nadto koncipovány a vysvětlovány tak, že jim porozumí i ten, který rozhodně není insiderem, jsem ocenila - zvláště první část. Druhá už pro mne trochu ztrácela tah na branku, byť koncepci jsem rozuměla a na kvalitách text neztrácel. Nejvíc jsem ocenila praktické postřehy a rady a vytěžila několik dobrých a podnětných podnětů nejen pro postní dobu, kdy jsem se prakticky do četby víc zahloubala. Nakonec musím říct, že mne vlastně bavilo, jak je text "čtením pro ženy" sepsané někým, kdo opravdu ženskou spiritualitu žije. Není to ve smyslu sentimentu, roztomilosti nebo čehokoliv jiného, co si pod tímto pojmem většina společnosti představuje. Je to text s hlubokým porozuměním ženskému srdci - a věřím, že autorka jistě mnoho žen doprovázela k plnějšímu prožívání jejich víry. Rozhodně mou knihovnu tenhle svazek zatím neopustí.

17.03.2023 4 z 5

Nonstop Eufrat Nonstop Eufrat Veronika Bendová

Tak tahle knížka mne osobně bolela. Několikrát jsem po téhle cestě doprovázela své dobré přátele na cestě vedoucí mimo službu a vím, že tak, jak je to popisováno, to hodně je a zároveň není. A sbíhala se u mne lecjaká bolest a ta je k neunesení. A nemůžeme nic, jen doufat, že všechno dopadne nejlíp, jak může. A že systém a okolnosti a ani nikdo z nás nesemele další služebníky. A jestli nějaké poučení... žít vztahy kvalitně a pravdivě, nebo nás lži do vlastní kapsy zabijí. A jako literárně skvělá knížka, autorka předvedla vysokou kvalitu!

05.03.2023 4 z 5

Za války, 1919: Čas nových začátků Za války, 1919: Čas nových začátků Cynthia Harrod-Eagles

A chtělo by se vykřiknout: A to jsem ráda, že to všechno dobře dopadlo! Ztráty nevyrovnány, ale téměř každá vztahová linka nachází řešení, rány se aspoň trochu hojí a poválečné léto až idylicky nabízí naději, která v reálu tak silná jistě nebyla. Ale to, co jsme očekávali od série, jsme jako čtenáři dostali, a dobře tak. Vím, kam uhnout, až se budu potřebovat odreagovat od reality a najít pocit, že věci mohou dopadat i dobře...

05.03.2023 4 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Hříčka? Knížku jsem četla na doporučení svého dobrého kamaráda, a absolutně jsem nelitovala - proč si nepustit fantazii na špacír a nepřipustit alternativní dějiny, které se prostě... dějí? A pak si jenom užívat příběh. Jenže dobrým zdrojem zájmu byly i jednotlivé epizody, které z historie známe (a tady je fakt výhoda být tak trochu historik) - odehrávají se prakticky stejně, ale v jiném kontextu nabývají úplně jiného významu a posouvají dění jinam... skvělá autorská práce. A třetí vrstva, kterou si uvědomuji, už tak veselá není: jak je křehký systém, o kterém se domníváme, že je pevnější než skála. Uvědomit si, že to, co považujeme za absolutně jisté, nemáme řádně odůvodněné, nejsme schopni si za tím stát a obhajovat si to - a pak stačí i jenom prostá shoda náhod, aby bylo všechno jinak. Ačkoliv žánr "alternativní dějiny" je velmi specifický a jako takový se musí číst, přesto není od věci se občas tímto směrem zamyslet. Ale mé celkové hodnocení: ano. A možná se k titulu ráda i vrátím.

25.02.2023 5 z 5

Případ ukradené soli Případ ukradené soli Stanislav Češka

Čtyři hvězdy na rozloučenou, autor všechno přehledně uzavřel... a tak ani nevadilo, že případ byl opět prosté a jednoduché vyprávění. Všechno do sebe tak nějak zapadlo, jediná výtka: občas si měl redaktor všimnout, kdo s kým vede rozhovor, sem tam jsou připsány repliky špatným osobám... ale srozumitelnosti to neubírá. Tak jo, díky za pár příjemných dní na Velké Moravě!

20.02.2023 4 z 5

Bretaňská pýcha Bretaňská pýcha Jean-Luc Bannalec (p)

A ústřice jsou taky fajn! Tenhle díl jsem četla mimo pořadí (nemohla jsem ho sehnat), ale uspokojil stejně jako ostatní. Asi jsem v jeho rámci s komisařem Dupinem soucítila víc než obvykle (příběh případu se neskládá a žádné kafe?!?) a vychutnala jsem si ho až do konce - jako ústřici! Protože zvrat na posledních stránkách, to chceme (většinou) a krásné přátelské závěry taky! O krásách Bretaně a exkluzivitě tamější kuchyně ani nemluvě...

16.02.2023 5 z 5