Vojslava Vojslava komentáře u knih

Jirkův tajný klíč k vesmíru Jirkův tajný klíč k vesmíru Stephen William Hawking

Příběh nezapře dětskou literaturu, ale hodně mne bavil, i některé hlášky mají potenciál k zapamatování a dalšímu využití. Nicméně - konečně zase po dlouhé době knížka, která dokáže vysvětlit některé pasáže z fyziky i humanitnímu vědci, jako jsem já. :-) A to se cení! Tímto děkuji svému synovci za zapůjčení a až dočte další díly, budu pokračovat...

09.08.2023 5 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Dočetla jsem a hlavou mi tak jako tak zní mnohokrát vyslovená otázka: O co jí jde? Dočetla jsem knížku zcela fascinovaně, pomalu a trochu se mi z ní dělalo špatně. Nemohla jsem se odtrhnout, hlavou se mi honily postavy, a která je kladná? a která je záporná? a co si z toho všeho mám odnést? Všechno to nakonec překryl pocit dobře prožitého zmaru, a zůstala jen chuť chvíli si číst s Olivií, nakopat většinu mužských postav, jet se Spisovatelkou na pobřeží a slyšet příst Pomeranče. Nelituju toho času s tolika stránkami... jen ten výsledek se možná dostaví později. A úplně stranou poznamenávám, jaká škoda, že za deset let už málokdo rozluští ty výborné podčarové narážky na doby, které jsou sotva za námi a na některé události, které by už se dít neměly.

06.08.2023 4 z 5

Zapomenutá smrt Zapomenutá smrt Stanislav Češka

Rychlá a přehledná detektivka, stejně jako ostatní autorova díla, i když tady bych spíš text označila žánrem "Kriminalista vzpomíná", což je však poplatné řešení tohoto konkrétního případu. Jinak bych ovšem autorovi doporučila, aby se aspoň sem tam vzdal oblíbených popisných přívlastků u jednotlivých osob, které dokáže opakovat skoro do zblbnutí, takže čtenář má občas dojem Ctrl+C a Ctrl+V... Ale jinak dobrý příběh na léto, zase se časem k autorovi vrátím...

02.08.2023 4 z 5

Vatikán a české země v letech 1914–1918 Vatikán a české země v letech 1914–1918 Marek Šmíd

Výborná a čtivá studie; mnohé, co jsem ve svých vlastních pracích spíš odhadovala, se mi tady potvrdilo. Čtenář ať neopomíjí rozsáhlé přílohy - jsou velmi výmluvné, zvlášť díky dikci a stylu. Každopádně ráda věnuju autorovi svůj další čas, protože mne zajímají dobové diplomatické vztahy i v jiných kontextech.

31.07.2023 5 z 5

Bretaňská idyla Bretaňská idyla Jean-Luc Bannalec (p)

Na každém dílu mne baví fakt, že neskutečně krátký čas na vyřešení případu subjektivně plyne tak volně... Tentokrát "zpomalovaly" dojem barvy a vůně... tolik odstínů modré bych chtěla vidět a mořskou mlhu taky... Případ svým řešením docela překvapil, byť se dalo odhadnout; který čtenář by první oběť s chutí vlastnoručně nezabil! :-) Jsem zvědavá, jestli se dočkáme ještě dalšího dílu, komisař dosáhl hodnocení 3+, má ještě co zlepšovat, takže možná...???

23.07.2023 4 z 5

Pečeť daru Ducha Svatého: Teologie svátosti biřmování Pečeť daru Ducha Svatého: Teologie svátosti biřmování Benedikt Tomáš Mohelník

Postupně čtená (velmi hutná) studie, kterou jsem potřebovala k vlastní přednášce, a když jsem vytěžila, co jsem potřebovala, pomalu jsem se jí probírala ke konci. Začátek pro mne užitečně informativní (pramenná část), druhá část inspirativní k dalšímu promyšlení (spekulativní část). Ale autor to taky tak zamýšlel, tedy díky za českou verzi jeho disertace.

21.07.2023 5 z 5

Pachatelé dobra Pachatelé dobra Věra Fojtová

Čtyři hvězdičky za přiměřeně přehledný a logický příběh, který ale nepostrádá určitou jiskru slušné detektivky. Určitě jsem si tenhle titul užila víc než pokus s "vinařskou sérií" téže autorky, a ačkoliv některé postavy a situace jsou černobílé až běda, přesto celek nepostrádá soudržnost a pointu. A vlastně i dobrý konec čtenář tak často poslední dobou v detektivkách nepotkával, takže i tomu patří pochvala...

19.07.2023 4 z 5

Na Boží cestu: Kápézetka pro uspěchané Na Boží cestu: Kápézetka pro uspěchané Jean Druel

Trochu s úsměvem bych polemizovala s podtitulem: ani Kápézetka - tohle není poslední záchrana, ale možná první, a nemusí být nutně pro uspěchané, když je vhodné se k ní vracet. Jak bych to jen popsala? Možná takový trochu RVP, ukazující směr a cíle, a to nejspíš taky autor chtěl. Každopádně nebylo asi marné si jako příručku opsat osnovu knihy a čas od času se k ní vrátit; a poslední hvězdu si autor vydělal neodolatelným stylem (a díky i za dobrý překlad); a nejvyšší čas osedlat si svého osobního draka!

18.07.2023 5 z 5

Pavilón se smuteční vrbou Pavilón se smuteční vrbou Robert van Gulik

Stručný příběh mne zase až tolik neuchvátil, ale to spíš jen proto, že nevelký rozsah nedovoloval detaily, které mne tolik baví v jiných autorových titulech. Jinak mne samozřejmě hrdinové baví pořád stejně, toto staré vydání mne navíc potěšilo stylizovanými autorovými ilustracemi - už dlouho jsem neměla knížku s obrázky! Každopádně pro momentální žhavý víkend ideální čtení do stínu...

16.07.2023 4 z 5

Krev v ráji Krev v ráji Peter Tremayne (p)

Pomalu doplňuji celou sadu, a tak jsem sáhla po poslední novince, i když jsem měla pocit, že bych možná potřebovala trochu i ten předchozí příběh. Všechna čest, ten malý ráj se topil v krvi rychleji, než bych čekala, a některé postavy bych nejradši prohodila skleněnou výplní, kdyby něco takového tehdy existovalo. Ale Fidelma si poradila opět brilantně (a v tomto případě bylo té právničiny i na mne docela dost) - takže budu muset asi velmi rychle sáhnout po dalším dílu.

13.07.2023 5 z 5

Vatikán a první světová válka Vatikán a první světová válka Marek Šmíd

Stručná fundovaná studie; prakticky ji ale mám jen jako úvod k dalším autorovým monografiím, které se zdají být rozsáhlejší a rozpracovanější. Nicméně pro rychlý přehled ideální a pro zjištění další literatury k tématu skvělý zdroj.

07.07.2023 5 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Tahle knížka ke mně přišla hodně zajímavou cestou: upozornil mne na ni můj hodně dobrý kamarád, pak jsme ji při společných projektech používali pro vzájemné povzbuzování a podporu - občas i vyjádření něčeho, co úplně nešlo zformulovat (zuřivě jsme hledali na internetu různé ukázky a vždycky jsme našli, co jsme potřebovali); nakonec jsem usoudila, že knížku kvůli textům i obrázkům nutně potřebuju, a tak jsem si ji nadělila k narozeninám, přistála mi na nočním stolku a asi tam ještě chvíli zůstane. :-)

03.07.2023 5 z 5

Smrt Horových služebníků Smrt Horových služebníků Paul Doherty

Co bych ke knize tak řekla? Prostě detektivka, přečtená poměrně rychle, protože zápletku bylo možno rychle odhalit, dvojčata se používat nemají :-) a historických příběhů s detektivní zápletkou jsem četla víc a poutavějších (včetně z prostředí starověkého Egypta). Možná zajímavosti ubíral poměrně fádní překlad a holá linie příběhů bez hlubšího prokreslení byť i jediné postavy. Uvidím, jestli mne časem série zláká dál.

03.07.2023 3 z 5

Na velké planině Na velké planině Johan Theorin

Zcela jsem souhlasila s autorovou předmluvou a odůvodněním, proč má rád povídky. Já taky, a tuhle sbírku jsem si velmi užila (koneckonců jako celý Öland). Zábava, romantika, pocit existenciálního naplnění, napětí i mrazivý thriller - všechno jsem našla, navíc ve velmi pěkném a čtivém překladu. Autor mne zkrátka uspokojil, už dlouho jsem tak pěkný povídkový výběr nečetla. Ideální rychlá příběhová bonboniéra na letní dny!

01.07.2023 5 z 5

Rány na cti Rány na cti Anthony Riches

Na první zalistování se mi knížka nezdála špatná, ale v mých očích ji hodně zabila autorova záliba v historii vojenství a strategii. Příběh se zdá být budován jen kvůli tomu, aby bylo kam posouvat kohorty a legie, a popisy bitev a střetů v druhé polovině byly úmorně jednotvárné. V zásadě jsem se v pohybech vojsk přestala orientovat kolem strany 100 a nevylepšilo se to až do finále. Tuším, že tohle moje srdcovka nebude a zatím se těmhle legiím vyhnu...

27.06.2023 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Příběh, od kterého se špatně utíká; jednak rozvíjení tématu, které na prvních stránkách vypadalo ach! tak primitivně, ale překvapilo: kladla jsem si často otázku, CO je vlastně hlavním autorčiným záměrem? S čím se to vypořádává a jak to, že jí záměr tak skvěle funguje? Možná i proto, jak překvapivě odkrývá jednotlivé vrstvy své příběhové reality způsobem, který připomíná velmi dlouhý a velmi ostrý nůž... A když celou historii dovede k - asi - šťastnému konci, utne závěr jako sekerou a zůstane víc otázek na vyústění celého příběhu než odpovědí. A teprve pak jsem pochopila, co autorka myslela tím názvem. Každopádně je to kniha, kterou si dopřeju časem ještě jednou.

23.06.2023 4 z 5

Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena Pavel Hošek

Konečně jsem viděla před sebou ve slovech zhmotnělé intuice, které mne provázejí už zhruba třicet pět let, kdy jsem poprvé objevila Středozemi. Fundovaná studie, u níž je vidět, jak dobře její autor stezkami Pána prstenů chodí; jako kdyby se s tvůrcem tohoto světa osobně znal. A text mi neposloužil jenom tématem: uvědomila jsem si, proč některé příběhy mluví a některé ne, proč mám sama potřebu je psát a proč mi také utvářejí určité úhly pohledu na existenci samotnou. Možná teď začne další období, kdy knihy začnou mluvit jiným jazykem. Uvidím. Třeba si uvědomím líp a jinak Příběh, do kterého patřím a který sama vyprávím.

19.06.2023 5 z 5

Hlasy kostí Hlasy kostí Johan Theorin

Moc mne potěšilo další pokračování oblíbené série, i když probírání se minulostí bylo tentokrát bolestivé asi pro všechny postavy. Poklidné tempo diktuje opět o něco starší Gerlof, a tentokrát z prolínání několika příběhů, které se nakonec posplétají do velmi studeného provázku, leze krajně osobní příběh táhnoucí se celá desetiletí. Kdo z nás by něco takového chtěl nosit celý život v hlavě - a pak být donucen rozkrýt takovou hrůzu? Každopádně jsem si další návštěvu na Ölandu užila.

14.06.2023 5 z 5

Bůh, Kristus a my Bůh, Kristus a my Herbert McCabe

Pět hvězdiček je zcela zasloužených; ovšem pocit z toho nemám uchvácený, spíš bych řekla... prostoupený. Spousta myšlenek ve mně tak trochu intuitivně rezonovala, část byla překvapením z nezvyklých úhlů pohledu, ale v zásadě všechny mi trochu něco poodkryly - takže mi tahle relativně nevelká knížka docela trvala. A některé suše britské hlášky, prostě ano, bez těch by to nebylo ono. Vezměte si to, čtěte to, klidně na části, inspirace textem asi přijde...

12.06.2023 5 z 5

Saturnálie Saturnálie Lindsey Davis

Čtyři hvězdy jsou jen tak tak dotažené - velmi rychle jsem se po dlouhé pauze do série vpravila, rozpomněla se na postavy, jejich charakteristiky i rodinné vztahy, u některých hlášek jsem se opravdu upřímně zasmála, ale stejně mne ten příběh nijak nevzal, nelákalo mne ho brát do ruky ve volných chvílích... nakonec jsem vlastně asi ani nepobrala ty dvě paralelní pátrací linky a celou pointu (byť je vystavěná tak, že stejně po pokračování časem sáhnu). Asi jsem se netrefila osobním vyladěním, nicméně stále mohu doporučit jako skutečně pěknou odpočinkovou četbu.

05.06.2023 4 z 5