vnimat_Krasu - Příspěvky

SkálaSkálaP. May

Ultimátní fuck-off všem, co chtějí detektivku o deseti vraždách a alkoholického detektiva k tomu. Skála je pomalá, teskná a spíš než ve střevech umrlého Angela Macritchieho se hrabe v dětství hlavního hrdiny. Peter May mistrně prolíná několik variací minulosti se současným vyšetřováním, nechá hrdiny potkávat se po letech a pro zápletku využívá jedinečného prostředí skotských vřesovišť. Netáhne děj složitými kličkami, ale vleče za sebou jednu z nejmrazivějších atmosfér, kterou si v kriminální kategorii vašeho knihkupectví můžete koupit. Za perfektní propojení příběhu o přátelství a láskách dospívajících s uvěřitelnou kriminální linkou pět pocitových hvězdiček!

23.07.2013


Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýM. Faber

Viktoriánskej Londýn, pach poševního sekretu, starý hadry, tuny mejkapu, obyčejná romance a tak MODERNÍ literatura. Kouzlo Kvítku se vlastně nedá pořádně vysvětlit. Jde v podstatě o cajdák, tu sprostý, tu něžný, bez zásadních zvratů a překvapení. Faber je ovšem klávesnicový génius a zemitější konkurenci pro Jane Austen sepsal tak, že skoro až cítíte všechnu tu levanduli, mýdlo, exkrementy na podrážce a levné parfémy. Kvítek zkrátka strhne. Kapitoly dávkuje jako špičkový televizní seriál, sem tam decentně pomrkává na čtenáře a v závěru mu uštědří mlaskavý políček. A vy budete chtít číst dál. A to je pro paní Knížku vůbec ta nejlepší možná vizitka.

19.03.2015


HypnotizérHypnotizérL. Kepler

Joona Linna je sympaťák, i když je to jen typická policejní kebule a v první čtvrtině stráví dobré čtyři strany charakteristikou svých spolupracovníků, o kterých se pak už zmíní leda v jedné nerozvité větě. Rodina Erika Marii Barka mě však od začátku do konce neuvěřitelně lezla na nervy. Hypnotizér Erik, který po celý příběh nevyvede alespoň jedinou racionální věc, Simona, příklad hysterky a prototypu ženy, jíž by muž nechtěl mít doma, a Benjamín trpící těžkou nemocí coby tou nejstarší thrillerovou berličkou všech dob. Zprvu zajímavá dějová linie se navíc během půlky knížky rozmělní do kávového lógru a je nahrazena nezáměrným sci-fi, to když Erik s Joonou vyvozují závěry fantastičtěji než Sherlock Holmes. Mě zkrátka Hypnotizér od prvopočátku stále něčím iritoval. Aby se kniha stala světovým bestsellerem, stačí, aby její autoři vdechli svému dílu čtivou formu (kterou Keplerovi neupírám), dodali všechna možná žánrová klišé a příběh zjednodušili i pro ty nejméně náročné čtenáře. Někomu to možná ke štěstí stačí, mně ne.

28.01.2011


Kniha zvláštních nových věcíKniha zvláštních nových věcíM. Faber

On to prostě umí.
Napojit hromadu těžkých myšlenek, témat a parafrází do knížky, u níž obracíte stránky jako šílenci. Kniha zvláštních nových věcí není o vesmíru. Je o vztahu dvou lidí. Jeho a jí v dopisech, ve kterých najdete sami sebe. Jak vám někdo chybí. Jak je vám smutno. Jak je vám pak hloupě, když kvůli práci zapomínáte na toho druhého.
Čtete, teskníte a zároveň si říkáte: pane Faber, jste fakt hustej.
Vít vít ejte v literární extralize.

11.11.2016


Harry Potter a Fénixův řádHarry Potter a Fénixův řádJ. K. Rowling

Nejodvážnější z Potterů, v němž se Rowling vykašlala na čtyřikrát úspěšný mustr a vpustila do příběhu tíseň, strach a zvláštní opravdovost. Kouzelnický svět, který čtyři své romány budovala, totiž začala úspěšně bourat, a já se jako nadšený čtenář předchozích knížek začal o své oblíbence regulérně bát. Filmová adaptace tu metamorfózu z dětského Pottera, kterého usurpují pěstouni a který se bojí nových předmětů, v dospělého a zodpovědného člověka prostě nedokázala zachytit. A je to škoda. Fénixův řád totiž představil novou tvář tohoto fenoménu, která vydržela i do dalšího dílu a kterou zlikvidovaly až diletantsky naivní závěrečné Relikvie.

15.07.2014


Dívka v leduDívka v leduR. Bryndza

Instantní polívka.
Čte se dobře a kór ke konci jsem oceňoval, jak Bryndza krátí a zbytečně nekecá. A ačkoliv nejspíš uhádnete vraha tak o dvě stě stránky dřív, než by bylo košer, bude vám to luft. Všechno je totiž takové, jaké má být.
Jenom ta přidaná hodnota - ta tam chybí.
A pokud už se těšíte, jak po přečtení přidáte věcný komentář na Databázi knih, mákněte si. Pozítří už totiž nebudete vědět, kdo byl dívka a kdo led.

21.02.2017


Lovci hlavLovci hlavJ. Nesbø

Svěží, svižný thriller, který perfektně kluše díky vypravěčskému talentu autora a jeho skvělé rovnováze mezi humorem, vulgaritou, nadhledem a vážností. Drsná anglická škola vymáchaná v norském počasí, příjemná především díky minimu hluchých momentů a absenci planého tlachání. Za barvitý popis ruličky od toaletního papíru promočené od výkalů a za tempo, jehož zásluhou se mi text jen stěží podařilo odložit, nadšený a lehce zaslepený plný počet.

22.12.2011


Hodina děsuHodina děsuS. King

Miluješ? Miluju. A pravá láska je věčná.

06.07.2013


ZmizeláZmizeláG. Flynn

A ono to jde. Napsat thriller tlustý jako cihla a přitom ho neprodlužovat úvahou, proč je pot hlavního hrdiny divně cítit po tabáku, když se přitom včera opil v nekuřácké restauraci (ahoj, Norsko!). Flynn si hraje se čtenářem, porcuje ho uvěřitelně neuvěřitelnými zvraty a šponuje seč může. A hlavně čaruje s tempem, opouští klasické osnovy a posadí vás na zadek, když to nejméně čekáte. Zhltnuto jako by to byl dezert. A přitom to je kompletní thrillerové menu. Přečtěte si to!

06.05.2014


Temné koutyTemné koutyG. Flynn

Abyste prý hltali slova, musíte se v knize s někým sžít. Anebo tu knihu musí napsat Gillian Flynn. Temné kouty neoplývají sympaťáky. Čím však oplývají bohatě, a v dnešní záplavě generických detektivek jsou proto unikátem, je nelacinost. Temné kouty jsou zvrácené, ale ne přehnaně. Jsou brutální, ale ne na oko. Překvapí, ale ne za každou cenu. Hvězdu dolů za srovnání se slohově vybroušenější Zmizelou. Skvělým thrillerem jsou ovšem Temné kouty nesporně.

26.06.2014


Na západní frontě klidNa západní frontě klidE. M. Remarque

Právoplatná povinná četba, díky níž se první světová válka již nikdy nesmaže ze čtenářských pamětí. Remarquovi se podařilo vetknout do svých děl nejen svůj přirozený pacifismus a odpor k válce, ale především pohledy do duší vojáků, vůni šizené polévky a tvrdou kůrku fasovaného komisárku. Hladové, studené a nadčasové drama z olova.

03.10.2011


Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiR. Riggs

Jak tomu u hororových fantasy bývá, nejvíce nás děsí to, o čem víme prd. Dokud tedy Jacob jen pátrá a hledá odpovědi, Riggsova kniha je neobyčejně silná a vtahující. Když je ovšem nutné přistoupit na kompletní fantasy svět autora a v podstatě jen čekat na závěrečné finále, tempo i dobrodružství na tom silně tratí. Navzdory tomu je nutné ocenit Riggsův novátorský přístup, nevyhraněnost co se týká čtenářské cílové skupiny, a famózní fotografický doprovod, díky němuž na Ptáka a ostatní jen tak nezapomenete.

24.08.2012


Noční cirkusNoční cirkusE. Morgenstern

Morgenstern má jazyk vybroušený do hladka. Z jejích popisů unikátního černobílého cirkusu jsem byl na větvi i napoixté a vůně skořice, vanilky a horké čokolády jsem se téměř mohl dotknout. Autorka však jakoby byla překvapená, že jí to tak krásně jde, a výtečnou písemnou formu rozmazala do nesmírně vlekoucího se děje. Namísto kouzelnické romantiky (na kterou jsem se vážně těšil) je Noční cirkus dílem spíše košatě popisným. Místo kýženého souboje kouzelníků navíc Morgenstern neustále posunuje základní pravidla a jemnou sympatickou magii postupně přemění ve zbytečnou a nepoetickou megalomanii. Je to škoda. Spisovatelský talent je tu totiž hmatatelný a o to více mrzí, že je utopený v potůčku s balastem.

03.07.2013


Ostré předmětyOstré předmětyG. Flynn

Není třeba explicitních brutálních scén ani pětistránkových popisů pitvy, aby Gillian Flynn napsala nechutný negativní thriller. Stačí jí hrdinka jak z příručky o antipatii, a drsně vtipné poznámky, jimiž svůj sloh prolíná. Nenechte se unést svými choutky po detektivce. Ostré předměty jsou tmavým příběhem o jedné divné rodině, kde jsou vraždy holčiček až na druhé, třetí koleji. V porovnání se Zmizelou prohrávají ve svižnosti. Na debutový titul jsou ale až překvapivě vyzrálé.

20.05.2014


Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáE. Cline

Vlastně moc nezáleží na tom, jak moc kovaní jste hráči.
Cline je totiž suprovej vypravěč a očividně miluje Harryho Pottera. A pokud byste dali ledvinu za zopáknutí zážitku z Ohnivýho poháru, je Ready Player One zatraceně cennej achievement.

Přečtete ho totiž jako nic.
A i když zpětně uznáte, že začátek se možná až příliš táhne a že konec to vezme trochu zhurta, budete mít chuť si natáhnout vizor a přesunout se zpátky.
Návyková je totiž knížka skoro jako, ehm, dobrá videohra.

30.08.2017


Záhada na zámku StylesZáhada na zámku StylesA. Christie

Jsou knížky, co mají skvělou formu, a pak jsou ty, co mají super obsah.
Skvělý jsou ty, co mají obojí.
A úchvatný jsou ty, u kterých si přes dokonalej obsah formy ani nevšimnete.
Jako Záhada na zámku Styles.
Mon ami.

18. července


PovídkyPovídkyZ. Svěrák

Pan Svěrák kdesi prohlásil, že jako mladý začal psát knížky pro děti, protože měl nad nimi zkušenostní převahu a nad dospělými nikoliv. Kdyby Zdeněk Svěrák napsal své Povídky dnes, možná by se staly úsměvnou a především vyrovnanou knihou plnou milého čtení. Rozpětí stáří autorových povídek je však příliš široké a s ním je široký i rozptyl kvality či zajímavosti jednotlivých segmentů. Pár sympatických kousků by se tu našlo, o tom žádná, převládá však jen šedá nuda nepromakaných nápadů, které Svěrák nevyužil do své filmové či divadelní tvorby. Maminky a tetičky budou spokojeni, čtenáři toužící po pointě a dravosti nikoliv.

14.12.2010


Pod kupolíPod kupolíS. King

King není mistrem hororu díky námětům, ale pro svůj neobyčejný cit při vedení postav. A tak namísto aby se v hromadě obyvatel městečka čtenář ztratil a většina osudů jej tak přestala nezajímat, jemné operace s charaktery v nečekaně věrohodných situacích dovedou udržet čtenářovu pozornosti na tisícovce stran. Rennie, Julia, Barbie, Sanders, Šéf, Cox, Brenda a Junior. A vlastně i všichni ostatní.

21.02.2012


SněhulákSněhulákJ. Nesbø

Autor není dokonalý, ani jedinečný, jak vyplývá z okolních reakcí. Má ovšem smysl pro řízné zápletky a jeho forma je zatraceně čtivá. Holeovky jsou zkrátka sázkami na jistotu. Navzdory tloušťce zmizí z vašeho nočního stolku za pár večerů, ač se vám z jejich dějů nevryje do pamětí vlastně nic zásadního. Sněhulák zahlcuje jmény, několika nepodstatnými vedlejšími liniemi, avšak Nesbø strukturuje kapitoly jako scénáristé těch nejlepších televizních seriálů. Pětisetstránkové vyprávění zkrátka nelze přestat číst. A ač mi je autorova sériová výroba o něco vzdálenější, než třeba pro radost psaní Lovci hlav, pro jeho stigma současné špičky žánru mám rozhodně pochopení.

13.11.2012


Dívka ve vlakuDívka ve vlakuP. Hawkins

Není to tam. Paula Hawkins má prostě do Patricie Highsmith daleko. Neumí vyprávět s nadhledem, neumí se oprostit od thrillerových klišé a neumí... zkrátka příliš neumí. Vyprávění z několika perspektiv tu bohužel pozbývá tenze. A to především proto, že zde není s kým soucítit, ani do koho se vžít. Výsledkem silné mediální podpory je protentokrát příběh o alkoholismu, co by moc rád šokoval, tne ovšem maximálně do kategorie young adult. Gillian Flynn i Caroline Kepnes jsou úplně někde jinde.

29.12.2015


Skrytá tělaSkrytá tělaC. Kepnes

SrátNaAmyAPrvníchStoStránek. Protože takhle nemastnej začátek si Joe Goldberg nezasloužil. Jen co však v jednom baru objeví opálenou Love, je to rázem celé zpátky. A máte chuť si zas nainstalovat Tinder, napsat scénář a přát si, aby vám Susan Sarandon řekla, že jste boží. A pokud nejste boží vy, Caroline Kepnes je. Z obyčejnýho městskýho stalkingu vykouzlila prominentní kokainovou lásku, co si vás omotá kolem prstu. A pokud bude někdy zfilmovaná, bude mít to nejlepší obsazení na světě. All You Need Is LOVE! A třetí díl.

16.04.2016


Ví o toběVí o toběS. Pinborough

Prej napiš komentář.
Ke knížce, jejíž děj je postavenej na tom, abyste netušili, co se stane za chvíli.
Tak to teda pěkně děkuju.

Prostě si to přečtěte.
A nevěřte ničemu.

24.05.2017


LežLežC. L. Taylor

Já vlastně od thrilleru víc nechci.

Chci akci. Ta tady je.
Chci formu, od který se neodtrhnete. Taky splněno.
Chci se bavit. A Lež baví.

Asi bych moh strhávat hvězdičky za hlavní hrdinku, co se od začátku chová trochu na pěst, ale v tomhle případě prostě odpouštím ledascos. Ten spád by totiž Taylorová mohla vyučovat.

10.07.2017


Milostné rošádyMilostné rošádyR. Dahl

Nevím sice, kdo jste, panáčku, ale hrozně jste mě potěšil.

16.12.2010


Šedé dušeŠedé dušeP. Claudel

Cokoliv se o Šedých duších napíše, nikdy se nepodaří vystihnout neskutečně ponurou atmosféru, tajemné postavy a životní svízele, ze kterých mi bylo skrze stránky těžce na srdci. Claudel je skvělý vypravěč. Životní pravdy se mu do příběhu povedlo implementovat nenásilnou, čtivou, místy až psychicky nepříjemnou formou. Doporučuji obzvláště těm, kteří považují za nejjadrnější čtivo zabývající se negativními důsledky válek McEwanovo Pokání. Zde jakoby opravdu vše krásné a nevinné muselo v důsledku těžké doby ustoupit temnému a zvrácenému. Krásný nekrásný zážitek.

16.12.2010


Obchodník se smrtíObchodník se smrtíH. Laurie

Pokus o Woodyho Allena s pistolí a žvárem u huby. Propálený ksicht spisovatele z humorných seriálů bohužel nerovná se vtipný thriller, nýbrž jen útržkovité skeče s pointami, ze kterých by ráda sršela vůně kvalitní whiskey a týden dlouhé strniště. Ucítíte však jenom starou moč. A to nechcete.

03.10.2011


SpasitelSpasitelJ. Nesbø

Spasitelem se Nesbø konečně zbavil nálepek typu "ukecaný Chase" nebo "akčnější Larsen" a vytvořil si svůj vlastní žánr. Chladného thrilleru, který se nebojí často střídat lokace a postavy, a občas vás překvapí ďábelsky vtipnou kompozicí textu (viz slohově hravý začátek v Oslu). Coby spisovatel se rozhodně zlepšuje a tříbí napětí. Nemůžu se však stále zbavit dojmu, že je Nesbø za každou cenu posedlý šokézní pointou, která pak vedle vcelku realisticky vedeného příběhu působí nemístně. Harry poprvé relativně sympatický, Beáta tradičně nemastná a neslaná.

18.08.2012


ČistýČistýA. Miller

Román, co útočí smradem. Tlejícími kostrami, výkaly v nočnících a zkaženým dechem. Veliký palec vzhůru za to, jak Miller košatým jazykem popisuje starou Paříž a postavy spíše načrtává, než aby se zdlouhavě babral jejich minulostí. A ve vší té práci, kterou si dal s vytvořením živoucí a nevábné části Paříže, se rozhodl popadnout příběh za pačesy až v samotném závěru knihy. A mně to nevadilo. Rozměrně jsem si totiž užíval drobných detailů a (díkybohu) nepřehnané porce deprese.

15.09.2013


Indická nevěstaIndická nevěstaK. Fossum

Začátek bych si nejradši namazal na chleba a snědl na posezení. Tak vynikající je. Jen škoda, že je starý romantik Gunder mnohonásobně zajímavější postavou, než zbytek zdejší vesnice. A tak jen co jeho indická love story ustoupí do pozadí tradiční kriminálce, vražedné tempo se začne pomalu rozmělňovat. Blyštivou hvězdu za povedený, netradičně opravdový konec. Provokatér je u mě ve spisovatelčině žebříčku svojí originalitou přesto o něco výše.

19.08.2014


TyTyC. Kepnes

Ztělesněný sex. A dotek originality v záplavě generických thrillerů. Kepnesová píše s lehkostí pírka, formuje dvojici hlavních postav a překvapuje twisty přesně v místech, kdy je nejméně čekáte. Díky čemuž otáčíte stránky jako na trní, vzpomínáte si na to nejlepší od Flynnové nebo Highsmithové a zoufale si toužíte pustit Hanu a její sestry. Aaah, still shaking. Přečtěte si to!

15.07.2015


1 2 3 4 5