vnimat_Krasu vnimat_Krasu komentáře u knih

Hleď, prázdnota Hleď, prázdnota Philip Fracassi

Panejo. Výtečná představivost, barvitá práce s jazykem, cit pro popis i pro detail. Fracassi je dobrej. A nejde o žádnýho upachtěnýho Lovecraftovskýho fanboye, ale chlapa, co mistrně tíhne k pitvě lidský duše a sem tam si ujíždí na pointách obalených v černým humoru. Snad i proto mě nejvíc bavily ty kousky, který nejsou tak explicitní. "Bezpečnostní pojistka" a "Mandala" si hrajou s ďábelskou pointou, "Surfer Girl" pak s dokonalou sondou do mozku latentního psychouše. Chci víc. A mnohem.

12.09.2022 5 z 5

Smrt má kola Smrt má kola * antologie

Tahle sbírka je poklad z půdy. Navzdory společnýmu jmenovateli se totiž Hainingovi podařilo sestavit pestrou sbírku silničního teroru. Mezi všema pak dominuje "Duel" od Mathesona (předloha úplně prvního Spielbergova filmu!), Dahlův "Stopař" s jeho typickou pointou nebo černě vtipný Archerův "Nikdy nezastavujte na dálnici" s až ďábelsky prostým koncem. Nebýt několika slabších kousků v poslední části, byl by to v podstatě stejk bez flaks. Kinga, Ballarda nebo Lansdalea v jedný vazbě totiž nedržíte každej den.

12.09.2022 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Cením hned několik fajn nápadů, vycházejících hlavně z genia loci (řopíky!) a cením i prostředí samotný. Orlický hory tu dělají rozdílový body. Do 'kingovský' poetiky totiž dodávají kus českýho srdce. Kdyby se výrazněji krátilo (472 stránek ve velkém formátu je na žánrovku overkill) byl bych spokojenější. Díky slušný práci s tempem a formě lehké jako pírko, to ale zásadně nevadí. Je to page-turner. Kvalitní. Nic dalšího člověk ani nepotřebuje vědět. Kupujte.

31.08.2022 4 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

Fracassi je skvělej spisovatel. Moc pěkně pracuje s jazykem, občas zabíjí trefným přirovnáním a rozehrává pět fajn charakterů, aniž by musel nějak zuřivě flashbackovat. Jako autor je tak v podstatě hidden gem. Má v sobě kus zdatnýho prozaika, ale zároveň umí plavat v pokleslým žánru, kterej ctím.

24.08.2022 4 z 5

Asi to skončím Asi to skončím Iain Reid

Jízda dysfunkčního páru sněhovou vánicí za rodiči je vším, jen ne - ehm - jízdou dysfunkčního páru sněhovou vánicí za rodiči. Iain Reid seká věty a užívá si nelineární psychologickou hru, kterou musíte číst mezi řádky. Nepíše klasickej děs. Spíš rostoucí podivno s dobrou pointou. Čím dýl mám od dočtení, tím víc ve mě ASI TO SKONČÍM zraje. Je to blbě uchopitelná atmosférická pumelice. A kdo si rád střihne zahloubanější horory typu Vosí Továrny od jmenovce Bankse, ten si v Levných knihách porochní. Česká obálka je navíc úplně skvostná.

18.08.2022 4 z 5

Dvě klikaté cesty Dvě klikaté cesty Tom Franklin

Tři slova. Není to detektivka. Je to spíš psychologický drama o dvou chlapech, co se v dětství kamarádili a v dospělosti stojí proti sobě. Jeden je dobrej policajt, druhej je podezřelej z únosu mladý holky. A Franklin vypráví o všem možným, jen NE O TOM ÚNOSU! Atmosféru kolem řeky Mississippi líčí přitom moc pěkně. Pár flashbacků je dokonce výtečnejch. Jenom se knížce obdivuhodně daří míjet veškerá témata, o nichž jsem si chtěl číst. Doufal jsem v hutnou krimi laskominu à la True Detective. Dostal jsem rozvláčnou sondu do duše dvou chlapů s matným závěrem.

18.08.2022 2 z 5

Doupě / Zhroucení koně Doupě / Zhroucení koně Brian Evenson

Minimalismus, paranoidní edice. Evenson si labuží v Kafkovské atmosféře a rozmazává podivno do všech směrů. Totálně nádherné jsou zdejší variace na McCarthyho. Černá kůra - o dvou pistolnících v jeskyni - by mohla prodávat husí kůži po kilech, o dystopickém Hlášení bych se zase tuze rád dočet trochu víc. Tak jako v jakékoliv povídkové sbírce, i tady je pár slabších kusů. Našel jsem tu ale i jeden totální Everest. Povídka Méďa Srdcík je totiž hororová extratřída. A kór ty čtenáře, kteří se snaží nebo čekají potomka, rozseká na miliardu kousků.

27.07.2022 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Legenda. A právem. Vlastní zážitky totiž Clavell otisknul do knížky bez typických klíčé války. Možná mi po letech chyběl trochu sevřenější příběh. Na druhou stranu, o to líp tu tu fungují ty maličké zápletky. Ta o vojínovi, co má problémy s vlastním genderem. O sněti v paži. Nebo o pompézní psí hostině. Celé čtení jsem si říkal, jak si Clavell vůbec dovolil vyhnout se všem těm brutalitám v táboře. Neustálá smrt, podvýživa, nemoci, smrad. To všechno se jen tak vznáší ve vzduchu, ale jinak na to Clavell dlabe. Na konci mi to ale cvaklo. Král Krysa není knížka o hrůzách války. Je o chlapovi, co se uměl přizpůsobit.

27.07.2022 5 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Nejslabší Raker. Oblouk s Healym je totiž veskrze stupidní a příběh jede na Weavera až překvapivě po rovnoběžkách. Zmizelí s kapkou hororové atmosféry jdou autorovi stokrát líp. A i když občas lkám nad překombinovaností Rakerových zápletek, tady bych nějaký ten twist ocenil milerád.

08.07.2022 2 z 5

Tmavomodré sbohem Tmavomodré sbohem John D. MacDonald

Fuck off všem thrillerům, které potřebují tisíc stránek, aby rozvinuli děj. MacDonald sprintuje, zhušťuje story, dávkuje atmosféru šedesátkového Miami a píše jakoby nic. A i v dnešní době nabízí jeho bad-guy sympaťák Travis McGee přesně tu správnou kombinaci nadčasového stylu a staré školy, kterou bych povinně míchal do infuzí. Proberte antikvariáty a knihovny. Tohle je jednoznačný poklad z půdy.

08.07.2022 5 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Nohavica jednou řekl o jedné své baladě, že už to není tak zpěv jako spíš blití smutku. A já si na to vzpomněl při čtení Zahrady. Těch tři sta stránek odhalující story jedné dysfunkční rodiny z Budějic je totiž ponořených do černoty. Odhalování rodinného tajemství tu připomíná jeden obří quest z nějakého velikého RPG, kde hrdina nachází tu v zemi relikvie, onde ve starém domě dopis, jindy vedlejší postavu, co se podělí o cennou informaci, atd. A ačkoliv jde spíš o intošinu, autor píše superčtivě a s širokou slovní zásobou (a svěží orientací v české literatuře) výborně valí. Dojímá, mrazí, ale přitom zbytečně nevydírá. Kdybych se místy trochu neztrácel v časových souvislostech a pointu, ke které Boček umně graduje, neodhad někdy v první třetině čtení, klidně bych tasil touchdown.

25.06.2022 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

V rámci thrillerových ibuprofenů, pro okamžité zahnání panické touhy po zvratech, velmi uspokojivá věc.

17.06.2022 3 z 5

Příliš tiché lesy Příliš tiché lesy Kimi Cunningham Grant

Příliš tiché lesy jsou takový "román pod deku". Grantová umí studenou atmosféru, postupně odhaluje minulost obou uprchlíků a staví je před obtížně řešitelnou trabli. Nečekejte ale žádný akční thriller. Spíš slow-burn knížku, v níž hraje prim vztah táta-dcera, a upíná se na závěrečnou pointu, která mi docela sedla. Nebýt slabší hlavní postavy (chlapská mentalita autorce moc nejde) a několika dějových děr, byl by to vlastně velmi slušný Cormac McCarthy Light.

17.06.2022 3 z 5

Dědictví Dědictví Miguel Bonnefoy

Nečtu osudový ságy. Jenomže Bonnefoy to nejnádhernější z nich podává na 140 stránkách, aniž by je obíral o emoce, který se zasekávaj do srdíčka. Tímhle pletencem životů chilských Francouzů se do mě zase strefil. Fandil jsem Lonsonierům v první světový, v druhý světový, při sexu s duchem i u Pinochetova převratu. Černý cukr měl rum a temnější závěr. Dědictví je ale výtečný i tak. Je to teskná náladovka, která se fantasticky páruje s vínem. Nabídněte si.

06.06.2022 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Vůbec by mě nepřekvapilo, kdybyste Billyho Summerse po prvních šedesáti stránkách odložili. Děj se skoro nehýbe a King chrlí skoro až nepřehlednou porci vedlejších postav. Jen co se ale stane to, na co se zabiják Billy Summers v první části chystá, vyroste v knížce srdce. Billy, Alice i Bucky je fantasticky trefená trojice postav, které navzdory všemu přejete vše nejlepší. A je opojně zvláštní, že ačkoliv jde o knížku o pomstě nájemného zabijáka, je to ten nejlepší feel-good příběh, který jsem za poslední dobu čet. Nejlepší King od Dallasu 63. Asi by už měl psát jenom o atentátech odstřelovačkou.

29.05.2022 4 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Lovecraft nařezanej Janou Eyerovou zní z voleje jako něco, čím bych si chtěl vytapetovat pracovnu. Jen kdyby to Sarah Perry nemíchala tím nejméně vlídným způsobem ever. Bez srdíčka. Bez opratí. Bez napětí. Zato s květnatými popisy prostředí a pocitů, které jsou jinak líbezně nádherný. Strašně jsem doufal, že se mi to časem začne líbit víc. Děj je totiž fajn, chirurgický i archeologický odbočky sexy, ale bohužel. A to jsem tomu do poslední stránky věřil.

25.05.2022 3 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Tahle knížka je souboj dvou odlišných polovin. Tu první jsem zgustnul. Premisa čtyř hororových spisovatelů nahnaných do strašidelnýho domu totiž vzbuzuje naděje. Čtveřice autorů je navíc fajnově různorodá a čtenář nemá tucha, jestli je zlo opravdový nebo jde o důmyslnou habaďůru. Bohužel mi zároveň brzo docvaklo, že Scott Thomas si tu jenom rozpitvává slibnej námět, aniž by znal jeho pointu. Děj začne bejt jedna veliká šablona, objevujou se a zase odcházejí postavy, který se autorovi momentálně hodí do krámu, a celý to směřuje ke škrtnutí sirkou AKA klasický třešničce scary-house hororů. Béčkovitost mi nevadí, chraň bůh. Jenomže ta v KILL CREEK je děsně zaměnitelná a nemá třeba poetiku nebo genius loci fantastickýho TI ZA ŘEKOU od Buehlmanna. 472 stránek je navíc úmorná darda. A vzhledem k tomu, jak mi ke konci odpadla starost o postavy neřku-li o celou historii domu u rybníka Kill Creek, dočítal jsem fakt horko těžko.

18.05.2022 2 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Na tu čtyřku to zaokrouhlím. Autorka totiž tentokrát sympaticky štěpí detektivní linie. Ve Skotsku řeší zvrácenou reality show, ve který nadržený chlapy loví a zabíjí rumunský šlapky. Ve Francii zas nelegální dárcovství orgánů smíchaný s kanibalismem. Jo. Šestej díl se dotkne hned dvou béčkově hororovejch premis a já si v tý extrémně čtivý formě užíval, jakej drive ta série zas po čase má. Po příšerným Dokonalým zločinu jak z červený knihovny je Callanach zpátky tam, kde ho chci mít. Jistej. Lidskej. Jednoduše napínavej.

08.05.2022 4 z 5

Společenství Společenství Bentley Little

Tohle mě trápí. Little má v rukávu pár super idejí (např. zmrzačenej Pahýl, co žije ve křoví, je vpravdě ďábelská myšlenka), ale zkrátka se mu nepodařilo mě svým Společenstvím přibít k příběhu. Dobrá premisa je tu totiž rozmělněná v přepáleným počtu normostran, do nichž autor nemá moc co dát. Hlavní postava tu píše horory. A když vypráví o svojí práci, říká, že je "něco jako Stephen King". Dokonale tahle věta vystihuje celou knížku. Nezbytný věci jsou prostě jednom jedny.

28.04.2022 3 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Příběh Richarda, co se na nesmyslně drahý vejšce kamarádí s partičkou machýrků, je navzdory skoro šesti stům stránkám neuvěřitelně čtivej. Tu atmosféru studia, pochlastávání, lásek na jednu párty, experimentování se vším možným, přemírou volnýho času a psaní esejí si tu Tarttová dává. Je to celý jako Kingova novela Srdce v Atlantidě jenom o level lepší. Pohlcující, fantasticky napsanej pan Román. Labužnický rochnění se v lidskejch chatakterech a velkolepá walk of shame vyhoněnýmu snobství. Mistrovský dílo.

28.04.2022 5 z 5