vlkodlaq

BibleBible neznámý, neuveden

Na počátku bylo slovo, a to stálo za prd. Každý má právo věřit čemu chce. Já věřím v krásný svět bez církví a s lidmi, kteří přemýšlí.

20.06.2017odpad!

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Poprvé jsem četl Malého prince někdy na střední škole a moc jsem to nechápal. Přišlo mi to jako pěkné příběhy, ale ne zas tak převratné, aby to ospravedlnilo ten humbuk kolem.
Po letech chápu víc a už i chápu, proč ten humbuk.

30.08.2021

BibleBible neznámý, neuveden

Kdy už konečně lidem dojde, že náboženství je stvořeno člověkem pouze jako nástroj moci?
1 - Náboženství je na světě mnoho a každé je jiné, uctívá jiného boha/bohy (něktrá jsou samozřejmě příbuzná).
2 - Většina náboženství má toho jediného pravého boha samozřejmě, ti ostatní jsou úplně mimo přece.
3 - Ryze z logiky pravděpodobnosti, reakce na argument "co když zrovna tohle náboženství má pravdu", není mnohem pravděpodobnější, že "pravdu" nemá ani jedno?
4 - Toto se týká nejen minulosti, ale i dnešních dnů. Pokud nebudeš dodržovat pravidla té či té církve, čeká tě postih. Pokud nebudeš poslouchat příkazy, čeká tě postih. Pokud poukážeš na nedostatky, čeká tě postih. Pravidla jsou zase u různých náboženství různá. Není pravděpodobnější, že si to celé jeden člověk
vymyslel k manipulaci druhým?
5 - Ta v dnešní době nejroztahanější náboženství byla také v minulosti nejvíce propagována mečem. Křížové výpravy jsou jen malá ukázka.
Takže "přijmi víru nebo zhyň s mečem v pajšlu" mi taky nepřijde jako nic jiného než rozšiřování mocenského vlivu na větší území a větší počet oveček, které odvádí desátek do nenažraného chřtánu církve.
6 - Nemám to jak dokázat, ale pevně věřím, že my, ačkoli malý národ, jsme toho dali světu tolik, v poli techniky, farmacie, materiálového inženýrství, umění.., právě proto, jak ateistický národ jsme. Nejsme omezeni v růstu a vývoji doktrínou a náboženskou obcí.

K hodnocení bible. Je to historická a kulturní památka a tak by s ní mělo být zacházeno, dát ji pod sklo v muzeu a v žádném případě ji nebrat vážně, natož pak na ní postavit společnost! Jako kniha nemá žádnou literární hodnotu. Ani jako kniha příběhů, protože ty si často protiřečí a je v nich brutalita, nesmyslnost i rozmanité úchylárny. Hlavně starý zákon, to je hardcore.

03.04.2018odpad!

BibleBible neznámý, neuveden

Podařilo se mi získat (jako studijní materiál a investici) svatou bibli z roku cca 1850. Přes velice zastaralý sloh i pojmy rozumím obsahu, švabach je s trochou snahy taky čitelný, ale ta náplň, to je ten pravý masakr, s moderním vydáním bible se to nedá ani v nejmenším srovnávat, 170 let stará bible je teprve ten pravý metal! Poměrně detailně popisované masakry žen, mužů i nemluvňat, střeva sem, hlavy tam, do toho poněkud vyšší level incestu i zoofilie, exkrementy, mučení, popravy, svatá genocida a to jsem to jen zběžně pročetl.
Skutečně jsem čekal, že tak stará bible z prudérní a upjaté doby bude stejně prudérní a upjatá, skutečnost mě nepřestává udivovat. Není bez zajímavosti, že čím starší bibli vezmeme do ruky, tím větší je podobnost s koránem. Tohle že četly naše praprababičky? Pak se není čemu divit, že měli z boha smrtelnou hrůzu a pro nedostatek jiného čtiva i informací všeobecně se z bible stala životní náplň. Že to někdo bral vážně tehdy, je pochopitelné, ale že to někdo ještě pořád bere vážně i dnes..

15.08.2019odpad!

19841984G. Orwell (pseudonym)

Kniha tak depresivní až mi běhá mráz po zádech. Orwell musel být svým způsobem geniální, že dokázal tak přesvědčivě předjímat vývoj společnosti. Je to samozřejmě mírná nadsázka, ale co jiného tu máme dnes? Ministerstvo spravedlnosti jako ministerstvo pravdy, ministerstvo financí jako ministerstvo hojnosti atd atp. Ta naše zářná demokracie nám začíná postupně mutovat a degenerovat v totalitní režim založený na ekonomice. Úřady o nás ví úplně všechno, velké společnosti jsou v těsném závěsu. Slovo soukromí má stále se měnící význam, úplné soukromí už prakticky neexistuje. Sice máme svobodu slova, ale nikdo neslyší. Na druhou stranu se nám tu začíná jako plíseň šířit fanatická korektnost, ať už genderová, nebo jiná. Přesto, že náš otisk v digitálním světě je už kompletní a úplný, stále nejsou digitální volby. Proč? Protože výsledek takových voleb by znatelně hnul politickým pozadím a to ta naše vláda dinosaurů pochopitelně nechce. A to přesto, že digitální volby i s pořizovacími náklady stojí třetinu těch "papírových". Z knihy je mi zle, protože odráží mnoho ze současné doby.

23.07.2020

Lovci mamutůLovci mamutůEduard Štorch

Štorcha jsem jako kluk přímo žral (ano, některé knihy měly okousané rohy :-) ) a jednoznačně patří k mému literárnímu vývoji a tak se znatelně podílel na tvorbě mé osobnosti. Lovci mamutů jsou to první, co jsem od Štorcha četl a byl to dobrý start. Co by snad desetiletý jsem si tak vyráběl pazourkové sekyry, oštěpy a lovil, co se jen na poli za domem mihlo, ale polní křeček není debil a nikdy se ulovit nenechal :-).

06.11.2014

Robinson Crusoe (převyprávění)Robinson Crusoe (převyprávění)Josef Věromír Pleva

Pokud bych měl vybrat jen jednu knihu, která by charakterizovala mé dětství, váhal bych mezi Robinsonem a rychlonohým Džarem. Obě knihy jsem četl mnohokrát, Robinsona v různých verzích přece jen vícekrát, dohromady snad více než desetkrát, nicméně převyprávění pana Plevy je jednoznačně nejčitelnější a nejpoutavější. Četl jsem i obrovsky rozsáhlý nejstarší český překlad a přes jiný příběh, jak jsem znal a archaický styl to stálo za přečtení, i když znovu říkám, že verze p. Plevy je mému stále klučičímu srdéčku nejbližší. Jako kluk jsem dělal cihly a hrnce z hlíny, lovil oštěpem a ve svahu si hloubil zaručeně pravou jeskyní a vůbec si užíval dětství, až mi zrak vlhne, když na to dnes vzpomínám. Krásné to bylo.

31.03.2020

Boží bludBoží bludRichard Dawkins

Vynikají! Doporučuji jako povinnou četbu všem vyznavačům bible. Toto je ten pravý materiál pro očistu ducha. Očistu od masových iluzí.
Tato kniha je, na rozdíl od bible, napsaná inteligentním vzdělaným člověkem, který předkládá ucelené logické argumenty na základě dlouholeté analýzy. Na rozdíl od mnoha věřících svůj názor nikomu nevnucuje a ani neříká, že věřící jsou hloupí, jen že ignorují logiku a argumenty. Podle mě ignorovat logiku a argumenty je hloupé ve všech aspektech lidského konání, nejen v otázkách náboženství, ale to je jen můj soukromý názor.
Autor podává bravurní úvahy a nesnaží se kritizovat, celou knihou se nese více méně smířlivý tón. Kniha vám pomůže pochopit mnohá proč a možná i změnit svůj Pohled na věc a učinit ten velký krok a přestat se spokojovat až jen s tím, že to tak prostě je a už se neptej.

Závěrečný doslov doporučuji ignorovat, neměl v knize vůbec být a považuji za drzost do cizí knihy vkládat své názory.

02.05.2020

O čem sním, když náhodou spímO čem sním, když náhodou spímAndrej Babiš

Stydím se za Prchala, skutečného autora textu. Že mu není stydno, já bych na takovou sracku žaludek neměl. A to myslím ten text, i práci pro Babiše jako takovou. Babišovo jméno se navíc stává i synonymem pro nadávku, jako "jdi k Babišovi", nebo "no to mě Babiš na holý záda", nebo jak jsem se praštil kladivem po palci a rozhořčen bolestí zvolal "do Babiše!".

02.09.2020odpad!

DobrodruhůmDobrodruhůmTereza Ramba

Už jsem dílo jednou komentoval, ale neodolám a dovolím si ještě jednou, tato kniha a reakce na ni totiž umožňuje úžasný demografický průzkum. Dle mého názoru se opravdu nejedná o cestopis, ale o cestu do nitra duše Terezy Ramba, což její fanoušci evidentně ocení, ale cestovatele to znechutí. Jsem toho názoru, že kniha má především zavádějící název, dobrodruzi totiž mají poněkud jiný pohled na cestopis. Na knize není vskutku dobrodružného zhola nic. Pár poznámek z několika menších dovolených po těch nejzprofanovanějších destinacích, kam dobrodruh nepáchne. Zbytek jsou duševní výlevy autorky. Jako nic proti tomu, chápu, že to někoho může bavit, pouze mě irituje ta propagace coby cestopisu. Jako cestopis je to pro mě jednoznačně odpad a měním podle toho své hodnocení. Pokud by se to jmenovalo například "Mé postřehy z cest" nebo dovolených se zařazením do autobiografie nebo deníků, neřeknu proti půl slova, především proto, protože bych to nevzal do ruky.

25.12.2020odpad!

Dobrodružství Toma SawyeraDobrodružství Toma SawyeraM. Twain (pseudonym)

"Tome!" Žádná odpověď. "Tome!!"
Jako by teta Polly volala mé dětské já. To já jsem byl Tom Sawyer, to moje dětství je v knize zaneseno, to o sobě čtu, když převracím ty stránky. Tom Sawyer a samozřejmě i Huckleberry Finn jsou velmi těsně spjati s mými dětskými dobrodružstvími, natolik těsně, že při čtení znovu prožívám to příjemné šimrání v útrobách. Znovu prožívám jejich i své příhody a už jen těžko rozeznávám hranici mezi nimi a nevadí mi to. Naopak, je mi to velice milé.

30.08.2021

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Po letech z radostí čtu znovu a ačkoli od té doby uběhlo mnoho knih, které bych bez skrupulí označil za lepší, promyšlenější a domyšlenější i poutavější, než den trifidů, pořád zastávám názor, že trifidi jsou základní stavební kámen moderní sci-fi literatury a etalon, podle něhož můžeme porovnávat pozdější tvorbu.

28.01.2018

Noční klub - díl prvníNoční klub - díl prvníJiří Kulhánek

Po pár letech jsem neodolal a čtu zas. Přes roky, které mezitím utekly, si děj poměrně živě pamatuju (aby taky ne, když už to čtu po třetí), takže žádné překvapivé zvraty se nekonají, přesto čtu s nadšením a skoro až hltavě. Pořád jsem toho názoru, že noční klub je etalonem české sci-fi/fantasy liteartury a jedna z nejlepších knih tohoto žánru k doporučení. Pane Kulhánku, dopište prosím a vydejte další knihu, Vaši fanoušci si to jistě zaslouží a věřím, že bude skvělá. Ačkoli s ní Vy nejste spokojen a možná nikdy nebudete, nám se jistě líbit bude!

06.02.2018

Lady FuckinghamLady FuckinghamOscar Wilde

Pro nefernefer: Pravděpodobně právě ti, kteří to nedělají, ani za zavřenými dveřmi, ani jinde, potom píšou ty nejzavilejší kritiky. Proč, můžu jen hádat, ale tipnul bych si závist nebo popírání vlastních tužeb a tím sebe sama, niterní rozpolcenost a nevyrovnanost. I například uživatelka metalan, která knihu hodnotila jako "odpad", napsala, že "něco tak perverzního nečetla", ale hned potom píše "bylo to opravdu hrozné,už jsem se těšila až jí konečně dočtu". Asi to přece jen tak hrozné nebylo, když to přečetla celé? :) Nemusím být zrovna psycholog na úrovni Freuda, abych v tom rozklíčoval popírání a rozpolcenost. :D

16.04.2018

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Sám sebe překvapuju, ale vzal jsem do ruky Playera po nějaké době, otevřel, že si přečtu jen pár oblíbených pasáží, samozřejmě jsem ho přečetl celého. Po šesté. I po šesté baví. I když už ho znám skoro nazpaměť, pořád napíná. Nominuji playera do top5 knih mého života.

15.09.2018

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Ready player one je jediná kniha z těch více než čtyř set, které jsem četl, kterou můžu číst po osmé (!) a stále mě napíná a čtu hltavě. Ne, že bych si to nepamatoval, už to znám obstojně zpaměti, přesto mě to pořád baví. Příště udělám alespoň změnu a playera si přečtu v originále. Ne, že by moje angličtina byla na takové úrovni, ale právě, že to tak znám, to asi zvládnu.

07.11.2021

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem ZemanemTato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem ZemanemRadim Panenka

Nejhorší na knize je ten upřímný podtón, který Vám nutí myšlenku "to jako sakra tohle myslí vážně??" To už radši kuchařku Ládi Hrušky, ten je alespoň vcelku neškodný, jenže tenhle pán na přebalu je prezident ČR (čemuž se stále nepřestávám divit).

25.07.2019odpad!

O čem sním, když náhodou spímO čem sním, když náhodou spímAndrej Babiš

Je to možná trochu tvrdý příměr, ale ze zběžného pročtení mi kniha připomíná Mein Kampf, jakože Já jsem vlastně ten dobrý a všechno to myslím strašně dobře a dělám to jen pro Vás, Já z toho vůbec nic nemám. Věc druhá, v "knize" není snad jediná originální myšlenka, prakticky všechno je ukradeno z jiných, starších děl a výroků, ať už autorů domácích, tak zahraničních. Bez skrupulí (a bez ozdrojování) používá citace a výroky známých osobností. Upřímně mě udivuje 24%, kniha nemá hodnotu ani toho papíru a upřímně mě děsí, že národ tomuhle člověku umožnil přístup k moci. Teď už se ho nezbavíme.

25.07.2019odpad!

Stručná historie časuStručná historie časuS. W. Hawking (pseudonym)

Podle IQ testu Mensy je mé IQ nadprůměrné a mám li být upřímný, tady je mi to platné jako psovi kalkulačka. Spoustu toho zkrátka nechápu a i u toho, co si myslím, že chápu si zase nemůžu být jist, že to chápu správně. Kniha je plná úvah, které jsou na první pohled podány srozumitelně, nicméně jak si my, co máme IQ pod mrzkých 150 můžeme být jisti, že chápeme hloubku sdělení od někoho, kdo se pohyboval v úplně jiných mentálních sférách? Nemůžeme. Byť se Hawking snažil složité myšlenky vysvětlit obyčejným lidem tak, aby to pochopili, ne vše lze. Je to jako s Veverkou a turbodmychadlem. Váš dar vysvětlování může být sebevětší, přesto veverka funkci turbodmychadla nepochopí. Může to být i velice chytrá veverka a vy to můžete vysvětlovat sebelépe, pochopení turbodmychadla je prostě mimo mentální možnosti veverky. U některých částí jsem se cítil jako ta veverka, dokonce jsem dostal chuť na oříšky.

08.04.2020

Bible SvatáBible Svatá neznámý, neuveden

Jedno z nejstarších fantasy děl, dnešní autoři tohoto žánru se stále mají co učit a co by dnešní spisovatel dal za to, aby jeho kniha měla tak velký fanklub jako tato. Konkurenci v podobné věkové kategorii má snad jen v Koránu, kdoví, jestli to nenapsal stejný autor (ano, vím, Korán je přepsaná bible), kdyby tak byl věděl, že ho tolik lidí vezme vážně :-) A kdyby věděl, že se najdou tací, kteří bibli (a podobně) využijí jako nástroj moci k ovládání mas i jednotlivců, asi by své dílo radši nechal v šuplíku :) (pokud v té době už měli šuplíky..)

03.09.2014odpad!

Dva divošiDva divošiE. T. Seton (pseudonym)

Po skoro dvaceti letech čtu znovu a kniha je krásná, až dojímá. Dost se v Yanovi vidím, kluk, který měl k dispozici kousek přírody jen pro sebe, neutuchající vášeň pro každou chvilku strávenou v ní a nenapravitelnou duši romantika. Dřív jsem si myslel, že tyhle záliby mě v dospělosti opustí, opak je ale pravdou, jsem ještě větší milovník přírody, čundrů a zálesáctví a s postupem času se má skoro až posedlost ještě prohlubuje.

10.06.2016

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Takže čtu už po třetí a tentokrát si dělám zápisky a zmíněné filmy, staré hry, knihy a hudbu hledám, sleduju, poslouchám, čtu a hraju a cítím se být vtažen do prostředí knihy o to více. Až si za nějakou dobu playera přečtu zas, budu u těchto zmínek jen moudře/znalecky pokyvovat hlavou a třeba právě zmiňovanou hudbu si pustím jako pozadí. Každopádně jsem tak narazil na zajímavé filmy i knihy, které rozhodně stojí za pozornost. Filmy sice působí archaicky a po stránce efektů uboze, když ale tohle člověk velkomyslně přehlíží, příběhy mají hloubku. Dnes jsou filmy na oko tak úžasné, že člověk jen těžko sleduje vlastní děj a za pár dní už skoro neví, o čem to bylo, jen že to bylo SUPER!

20.06.2017

StalingradStalingradF. Kotleta (pseudonym)

Tradiční Kotleta, jak ho známe. Naštěstí to není takové porno, jako Perunovi krve a swingersparty, oproti spadu je ho tu pořád dost. I vulgarismy je kniha prodchnutá, nicméně tady mi to v rámci příběhu tak nějak pasuje. Co je třeba zmínit, je tradiční Kotletovská čtivost, zas až tak moc se toho nestane, ale zhltnul jsem to za pár dnů.

22.09.2019

Tajný život stromůTajný život stromůPeter Wohlleben

Jsem celoživotní milovník přírody, lesa a klidu a protože toho tichého a klidného lesa máme u nás už celkem pomálu, rád si o něm i přečtu. Jelikož se vzdělávám a příroda mě zajímá ze všech stran od dětských let, sleduji pořady i výzkum, kniha mi tak nedala mnoho nového, přesto ji hodnotím jako skvělou, je příjemně ucelená o pro mnohé nudném tématu autor vypráví čtivě a poutavě.

25.02.2020

UndergroundUndergroundF. Kotleta (pseudonym)

Pan Kotleta je (už skoro podobně jako pan Kulhánek) mistrem jednolinkové akční sci-fi. Jednoduché linie, ale velice spádné a velmi čtivé. Underground nabízí děsivou realitu nedaleké budoucnosti, která je, až na některé drobnosti, klidně možná, některé části jsou smutnou realitou už dnes, vezměme si příklad třeba z Agrofertu a vlivu, který má, myslím, že na to autor naraží. Velmi věrně vykreslený svět i postavy jasně značí Kotletův autorský vývoj, za který jsem rád. Méně porna, ale stále dost, aby to okořenilo příběh, hlubší myšlenky a výraznější pointa. Co se mě týče, Kotleta se už nesmazatelně vryl do literárního kamene české skály a vytvořil novou "svatou sci-fi trojici" Kulhánek, Žamboch, Kotleta.

15.05.2020

Paní jezeraPaní jezeraAndrzej Sapkowski

Přiznávám, měl jsem velká očekávání, jednak tím, že to je poslední díl, ale taky hodnocením zde na databázi, snad i pro to je mé zklamání tak velké.
Číst paní jezera jako samostatnou knihu, byl by to dokonce zřejmě odpad. Při hodnocení posledního dílu se nebráním srovnávání s celou sérií. Stále trvám na tom, že první tři díly byly opravdu skvělé, Zaklínač byl Zaklínač a řešil zaklínačské věci, čím více se do příběhu montovala military a politika, tím víc čitelnost upadala. Poslední tři knihy jsem četl trochu nuceně a poslední jen, abych to konečně dorazil. Paní jezera byla plná odboček a slepých dějových linií, vsuvek a strašného přeskakování z z linie do linie, až se to velmi negativně projevilo na spádu a čtivosti.
A co Ciri? Má oblíbenkyně dílů předchozích? Silně přeskakovala mezi poslušnou ženou, jak se asi v Polsku sluší a patří a do toho najednou sebrala hrdost a udělala něco kurážného, aby toho později litovala? Ne, to není hrdinka fantasy. Ne v Paní jezera. Rozpoznávám prvky polské fantasy, která je často fakt divná, hlavně přístupem k ženám. Samozřejmě tu byly i spádné a velmi čtivé pasáže, ale tentokrát minoritní podíl.
Závěr byl, a tady budu drsný, vyloženě ubohý a zklamal mě na celé čáře, cítím, že autor už to chtěl mít konečně za sebou a mnoho toho utnul, zalepil a sflikoval. Rozhodně mi slzy z očí nevytlačil, jen mě znechutil a rozhodně mě nebavil. Je tu zde i mnoho rozporů s náznaky v knihách předchozích a celá série tak ztrácí na kvalitě i důvěryhodnosti.
Opravdu jsem čekal epické vygradování příběhu, ale bez náznaku pocitu viny označuji poslední díl jako nejhorší ze série a celou sérii jako podprůměrnou a musím říct, že hodnocení i celkový věhlas zaklínače mě velmi udivuje. Nechal jsem se napálit a přečtení celé série spíše lituji. Ve srovnání třeba ze sérií Věž Drakonis od Stackpolea na mě působí Zaklínač vyloženě slabě, ani dobré první tři díly to nezachrání.

20.03.2021

Ready Player One - Hra začínáReady Player One - Hra začínáErnest Cline

Ready player one jsem komentoval už několikrát, ale tak to už u některých knih bývá, že se Vám zapíší do paměti velmi hluboko, vracíte se ke knize jako takové, i později v myšlenkách. Při tom to ani není sci-fi, je to beletrie! Virtuální realita není nic nového a všechna ta hejblata zprostředkující lepší "herní" zážitek jsou jen otázka času, mnoho z nich už existuje (haptické rukavice), další jsou ve vývoji a budou brzy na trhu (všesměrový trenažér), vývoj softwaru VR je jedním z hlavních úkolů velkých firem posledních let (Facebook, Google..). I ta pistole z reálu knihy na otisk prstu existuje. Přesto, že knih a filmů operujících s virtuální realitou je mnoho (z těch nejznámějších třeba Matrix) Cline vytvořil virtuální univerzum doposud nevídaných rozměrů a zároveň velmi blízké realitě a postavený na popkultuře osmdesátých let, tím je příběh blízký a snadno vstřebatelný i pro čtenáře, kteří obvykle sci-fi neholdují a i právě proto, že kniha technicky vzato není sci-fi, ale dejme tomu herní beletrie.
Můj závěr je, Ready player one patří k tomu nejlepšímu, co jsem v životě četl (sedmkrát) a ještě se ke knize jistě mnohokrát vrátím. Doporučuji všem se špetkou fantasie nebo zálibou ve starých videohrách nebo třeba jen oblibou knih, filmů a hudby let osmdesátých.

09.05.2021

AmandaAmandaKristýna Sněgoňová

Druhý výlet do vesmíru dvojice Kotleta-Sněgoňová se opět velice povedl. Stalo se toho méně než v díle prvním, ale o to více děj odsýpá spád je strmý, jak to od Kotlety očekáváme. Příběh se odehrává na jedné planetě, můžete se tak těšit na méně vesmírné sci-fi a více akce, spousta živočišných druhů a nějaká ta vymyšlená udělátka a hejblata však nechybí.
Snad i díky kolegyni Sněgoňové je kniha méně pornografická, než Kotletovy dřívější počiny a ději to spíše prospělo, než ublížilo. Takže děkuji a jen tak dál, už se chystám do KD pro další kousek

SpasitelSpasitelAndy Weir

Spasitel je naprosto špičková tech sci-fi, jakých vyšlo v češtině jen málo, z patra mě napadá jen Marťan od stejného autora. Pokud Vás baví tech sci-fi, apokalyptická budoucnost, cestování vesmírem a mimozemská inteligence, pak si na Spasitelovi pošušňáte jako vegan na svátečním stejku.

Kniha lesní moudrostiKniha lesní moudrostiE. T. Seton (pseudonym)

Aneb z čeho by se tvůrci příručky mladých svišťů mohli bohatě poučit :-) A pak začít úplně znova :-)
Tyhle knihy (u táborového ohně, dva divoši, Rolf zálesák...) mě utvářely po celé dětství a mají velký podíl na tom, jaký jsem dnes. Byť už jsem ve věku, kdy se přestává říkat mladý muž, stále (stále víc) jsem milovník přírody, zastánce zásad a hlavně srdcem zálesák.

25.07.2014