vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Staň se mistrem vyjednávání Staň se mistrem vyjednávání Alexandra Carter

Velká kouřící kupa hnoje. Ze všech pracovně-seberozvojových knih, které mi prošly rukama, je tato nejzbytečnější a nejbezobsažnější. Pokusy o psychologii, ale žádné vyjednávání. Potřeba vyjednávat vzniká z potřeby dosažení nějakého cíle nebo aspoň kompromisu. Pak je dobrá analýza potřeb a motivů "protivníka", trocha zdravé manipulace neuškodí. Ale ne, tato kniha Vas nabádá převážně k sebeanalýze a sebepoznání. Možná je v knize i něco užitečného, ale je to zahrabáno pod tak tlustou vrstvou hnoje, že se k tomu dostanete jen těžko.

27.02.2024 odpad!

Vinnetou Vinnetou Karel May

Dnešnímu zkušenějšímu čtenáři neuniknou drobné nedostatky jako použitá anglická slovíčka a poněkud sebestředně pseudohrdinský nádech, ale je třeba brát v potaz rok vzniku a tehdejší možnosti Karla Maye. Vinnetoua jsem četl coby asi třináctiletý a hltal jsem každé slovo, hlava živě tvořila scenérie divokého západu a přírodu, jakou ve střední Evropě budete hledat jen těžko. Když to čtu dnes, se čtyřicítkou na krku, kniha brnká na tu správnou nostalgickou strunu a já se při čtení vracím do svého třináctiletého já. Díky knihám od Štorcha, Maye, Vernea a dalších bylo moje dětství mnohem bohatší, než by mohlo být bez nich a já jsem za to vděčný.

19.01.2024

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Legendy a Latečka jsou jiná, než mé tradičně čtené žánry. Fantasy svět kouzel, orků, gnomů a sukub je jen pozadí pro startup netradičního podniku v neznámém prostředí. Přesto je příjemně čtivý a přitom pohodově oddychový, má dokonce lehkou pointu a ponaučení. Ideální lehká četba třeba na dovolenou nebo do čekárny u doktora.

14.01.2024 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Nedočteno, tedy nehodnotím a odkládám na neurčito. City postapo je sveřepý žánr a není snadné vymyslet slušný námět a udržet čtivost. Dle mého názoru se to ani zde, minimálně ze začátku knihy, nepovedlo. Pokud se to rozjíždí později, tak daleko jsem se číst nedonutil.
Ve všech knihách z tohoto žánru ale vládne nějaký druh totality, společnost je rozdělená na třídy nebo kasty, ať už společenskou doktrínou nebo zdí.. A utlačovaní občané/poddaní touží po svobodě.
Město v oblacích zřejmě není jiné, proto ta ztráta zájmu.
Nicméně se ke knize možná ještě vrátím. Možná.

09.01.2024

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Už to je přes dvacet let, kdy jsem Noční kluby četl poprvé a byl naprosto unešen, asi pět let, co jsem je četl s nadšením podruhé, tak proč si je nepřečíst potřetí, že. I když nejsem ten stejný čtenář, jako před dvaceti lety, pořád Kulhánek baví, děj strhává a řádky utíkají před očima jako divé a není to jen kvůli mě oční vadě..
Ale přece jen zkušenějšímu oku neuniknou drobné nedostatky, nesmyslné anglické slovíčko sem (rodičce se neříká press, ale push..), zeměpisně to zase nesedí tam, ale co, na spádu a čtivosti to neubere a možná si kluby za 5-10 let přečtu zas, budu-li živ a co se zraku týče, i zdráv.

04.01.2024 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

04.01.2024 5 z 5

Láska - cesta ke zdraví i k Bohu Láska - cesta ke zdraví i k Bohu Miroslav Hrabica

Doufám, že není nikdo tak málo chytrý, aby podle této, nebo jiných knih od autora, cokoliv dělal nebo měnil. Kvalitou obsahu a sdělení se tato "kniha" nijak neliší od chyby tisku s názvem Strážná věž, ale o co je nebezpečnější, je to, že se tváří jako seberozvojová literatura a někdo by ty rádoby návody mohl vzít vážně.

27.12.2023 odpad!

Prvky, vitaminy a byliny trochu jinak Prvky, vitaminy a byliny trochu jinak Miroslav Hrabica

Nijak nepodložené názory autora bez špetky vědeckého zázemí. Řadím do skupiny ezoblábolů a astrologie.

27.12.2023 odpad!

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

Humor tak černý, že by mohl krást kola a vynikající hra s jazykem, tak bych definoval první dojmy z knihy. Některá slovní spojení jako by žila vlastním životem a ani příběh nezaostává, spád a čtivost bych zařadil spíše někam k Žambochovi nebo Kotletovi (tím nechci rozhodně porovnávat styl, pouze spád a čtivost), až se divím vcelku nízkému hodnocení. Pokud máte rádi suchý černý humor, inteligentní hru s češtinou prokvetlou brutalitou, tohle si určitě užijete. Vím, že já ano. Zvláště první část Aktivní olovo rozhodně stojí za pozornost.

26.12.2023 4 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

Překvapivě dobré! Pro takový námět jsem nečekal takový spád a čtivost! Od páně Žambocha nečekané téma, přesto nezklamal. Příběh by si zasloužil pokračování, když už na konci bylo našlápnuto..

24.12.2023 5 z 5

Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě John Plant

Tak dlouho jsem zvažoval koupi anglického originálu knihy mého oblíbeného youtube kanálisty, až vyšla v češtině a v zápětí jsem ji dostal od všímavé manželky. V knize se sice nedozvíme o moc víc, než je ve videích, nicméně některé detaily, ve videích nezmíněné (protože se tam nemluví), jsou docela důležité a je lepší prolistovat knihu než se proklikávat hodiny videí. Takže za mě super kniha a hodnotný kousek do mé tábornické/bushcraft/survival knihovny. Co jediné bych knize snad mohl vytknout, je malý rozsah. Autor mohl ještě s vydáním počkat, až bude mít víc obsahu, tj. více ověřených technologií a návodů.

28.11.2023 5 z 5

Tajný atlas Tajný atlas Michael A. Stackpole

Už tomu bude osm let, kdy jsem se pokoušel první díl přečíst. Odradilo mě až přílišné množství postav, intrik, politiky, tajných spojenectví a šeptání za zavřenými dveřmi. Jelikož sérii Maska válečníka mám velice rád a stále ji považuji za jednu z nejlepších fantasy sérií vůbec, dávám Věku objevů druhou šanci a pokusím se nějak nezáživnou částí prokousat. Staré hodnocení tedy mažu a knihu beru do ruky s otevřenou myslí.

08.11.2023

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

Všech předchozích 12 knih jsem hodnotil maximálním počtem hvězd, slovy procent bych žádnou z nich nezařadil pod osmdesát procent. Kniha třínáctá je tak první, která ode mě dostala "jen" čtyři hvězdy. Proč? jednak je to témeř úplnou absencí Willa, pak je to možná i jiným překladem (ano, u této knihy se změnil překladatel a tím trochu i styl) a hlavně i poněkud protaženým dějem. Je vidět, že autor už se vyčerpal a je zde až příliš "náhod".

08.11.2023 4 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

Od začátku této knihy mi styl psaní připadal jiný, než předchozích dvanáct knih. Ne horší, nebo lepší, ale přece jen jiný. Podíval jsem tedy, kdo to překládal a ejhle, moje podezření se potvrdilo, změnil se, netuším proč, překladatel. Pokud přečtete 12 knih v jednotném stylu, změny stylu si všimnete.

23.10.2023 4 z 5

Technologie zpracování kovů - základní poznatky Technologie zpracování kovů - základní poznatky Adolf Frischherz

Výborná dílenská příručka pro nejednoho kutila nebo řemeslníka.

20.10.2023 5 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Počítejte se mnou. Ačkoliv se autor zarytě vyhýbá zmínkám o věku postav, víme s jistotou, že Willovi bylo na začátku série 15 let, podle popisů Haltovi cca 50+. Z náznaků můžeme odvodit, že v desátém dílu tedy bylo Willovi cca 25 a Haltovi tedy cca 60. Pokud je děj dvanáctého dílu zasazen o cca 20 let později (všechny naše "mladé" postavy mají nitky stříbra ve vlasech a Maddie má 15-16 let a narodila se až pár let po svatbě), znamená to, že Halt tam poskakuje a pobíhá ve svých osmdesáti letech?

10.10.2023 5 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Takže, po povídkovém doplňujícím jedenáctém díle, s odstupem dejme tomu dvacet let, se hraničářův svět stává poněkud temnějším, až by se dalo říct, že zčernal jako zlevněnka v Přívozu. Na co většina čtenářů čekala od druhého dílu, si Will moc neužil a teď je z něj Zorro mstitel, což se nelíbí bandě jeho kamarádů a snaží se mu ze všech sil najít nějakou zábavu. Já bych řekl jen ho nechte, cesta mstitele z pera páně Flanagana bylo bylo zcela jistě dobré čtení, ale to ne, to by některý dvanáctiletý čtenář mohl mít zlé spaní, nebo se dát na drogy, nosit čepici kšiltem dozadu a vůbec spadnout k okraji společnosti.

Postavy tak říkajíc z knihy na knihu dospěly, přece jen hlavní čtveřice byla až do desátého dílu taková dětská, vlastně vcelku příjemným způsobem. Odrostlejšímu čtenáři to tak nabízí vzpomínání na vlastní mládí a tehdejší optimistickou naivitu, že vždycky všechno dobře dopadne a dnešní nasranost je zítřejší příležitostí. To, že postavy Hraničáře tak skokově dospěly, je vlastně tak trochu bolestné a popravdě ne zcela žádoucí (mluvím samozřejmě za sebe).

Svět hraničáře se změnil.
Není horší, nebo lepší, je temnější a blízký konec, vlastně několik konců, je cítit v ovzduší.

Přiznám se, je mi z toho trochu smutno. Will mi bude chybět. To už je halt nebezpečí větších knižních sérií, ony postavy, existující pouze v těch písmenkách, Vám přirostou k srdci. To si taková postava neexistuje a pak si ve Vás vyvolává emoce, potvora.

09.10.2023 5 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Ačkoliv autor v této knize poněkud vypadl z rytmu, nastaveného předchozími deseti knihami, doplnil střípky, které přece jen trochu chyběly a doplnil tak celkový obraz Hraničářova světa.

08.10.2023 5 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Japonské reálie oživily sérii a tedy i desátý díl hodnotím velice čtivě a spádně. Hlavní hrdinové působí stále stejně hrdinně a naivně, ve světě hraničáře stále neexistuje sex a děj má stále maximálně dvě linie pro maximální přehled a udržení spádu. Odkládám desátý a chytám jedenáctý.

02.10.2023 5 z 5

Pohlazení pro duši Pohlazení pro duši Miroslav Hrabica

Autorovi bych doporučil terapii. Než trochu přemýšlet o důvodu věcí a převzít zodpovědnost za vlastní jednání, je mnohem jednodušší si vše těžko uchopitelné, nebo hůře pochopitelné zjednodušit na vyšší moc, že? Není to nic jiného než alibismus a přenesení viny jinam, než na sebe. Přitom se autor snaží vyvolat v člověku pocit viny za přirozené věci? Takový rozpor v knize svědčí o velmi nemocné mysli autora a mě fascinuje, že mu tenhle paskvil někdo vydal. Dovolím si malou analýzu a vsadil bych všechny svoje knihy na to, že je pan Hrabica zapíraný nebo latentní homosexuál a tyto své potlačované touhy (všichni víme, že z potlačování potřeb vznikají komplexy) si vybíjí tímto směrem. Napadá Vás lepší důvod, proč by mu sexualita tak vadila a tolik o ní nakecal a kritizoval ji?

19.09.2023 odpad!