vlkcz vlkcz komentáře u knih

Ohnivé křídlo Ohnivé křídlo JP Koskinen (p)

(MiniSpoiler)
Ono by to svádělo i k vyššímu hodnocení, ale když člověk nechá knihu trochu uležet, zjistí, že ono to zase takové veledílo opravdu není.
Hlavní klad je skutečnost, že román přibližuje dobu, která není úplně v obecném povědomí. Zatímco svět se zmítá v krizi, která za sebou nechává miliony nezaměstnaných, Rusko potřebuje pracovní sílu k tomu, aby vůbec něco vybudovalo. Takže se Amerikou pohybují agitátoři, kteří se snaží tento "ráj na Zemi" přiblížit chudákům bez práce. Samozřejmě, že ti, kteří se nechají zlákat rychle poznávají byrokratickou realitu Ruska se stalinistickými čistkami.
Bohužel to je asi tak všecko. Oba dva hlavní hrdinové jsou spolu osudově spojeni už od začátku knihy. Zatímco k autistickému Kaarlemu, kterého nezajímá nic jiného než létání a je pro splnění své touhy schopen čehokoliv, si čtenář jakýs takýs vztah vybuduje a jeho příběh prožívá s ním (a může tedy vidět, že přeci jen u něj k nějakému osobnímu růstu dojde), u jeho kamarádky Lindy už je to komplikovanější. Jednak nedostává tolik prostoru a objevuje se epizodicky, jednak i ten její růst je takový podivný. Zpočátku to vypadá, že je podobně jako Kaarle letectvím, posedlá stavěním domů, ale v Rusku velice rychle pochopí o co jde a začne dělat kompromisy. A nakonec to vypadá tak, že pohyb na tom pohyblivém písku stranické přízně a politiky ji zaujal mnohem víc, než její dětské sny. Díky tomu sice na jednu stranu může držet nad Kaarlem ochrannou ruku, ale člověka nutně napadá, čím to bylo vykoupeno.
Navíc je to celé napsané tak nějak přímočaře a nepřekvapivě.
Takže nakonec i ty 4* jsou nadhodnocené.

26.03.2024 4 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Přiznávám, že film se mi už z hlavy trochu vykouřil, ale teď mi znovu naskakoval. Zatímco před těmi třiceti lety jsem si užíval hlavně příběh a nádhernou krajinu, teď mě uchvátil hlavně ten filozofický podklad, oslava osobní svobody, nepoddajnosti.
Ještě poznámku k audiu. Jan Schánilec má úžasný hlas, ale přeci jen mi trochu vadila jeho výslovnost anglických slov. Druhá věc, která mě pak u audia vadila bylo přerušování příběhu "kapitola X", "část Y", protože ty celky jsou opravdu krátké. Dneska by režisér nejspíš zvolil nějaké zvukové přechody, které by tolik nerušily.
Ale jinak skvělý zážitek.

17.03.2024 5 z 5

Vaši duchovní společníci Vaši duchovní společníci Sonia Choquette

Co dělá tuto knihu originální je to, že autorka přistupuje k tématu až vědecky. Kategorizuje jednotlivé typy duchovních průvodců a co je jejich doménou.
Předkládaná cvičení se pak dají najít i jinde.
Trochu mi vadila typická americká ukecanost a opakování hlavních myšlenek pořád dokola, takže v závěru už jsem trochu ztrácel pozornost, ale celkově jde o dobrou knihu. Ale praxi samozřejmě nenahradí.

13.03.2024 4 z 5

Když papež odchází... Když papež odchází... Jan Jandourek

Taková stručná historie papežství posledních zhruba 100 let končí zvolením Benedikta XVI., takže není úplně aktuální. Ale pro základní přehled čtenáři, který do problematiky není hlouběji zasvěcen naprosto postačující.

12.03.2024 4 z 5

Totál Balkán Totál Balkán Blanka Čechová

Vlastně depresivní, když si člověk uvědomí, kolik lidské dobré vůle je promrháno, aby bylo učiněno formulářům a úředníkům zadost. Že pomáhat člověk může hlavně tomu všemu navzdory. Jak je obtížné pochopit cizí mentalitu. A že se nemáme zabývat institucemi a vidět konkrétní lidi.
Přesto neuvěřitelně vtipné, místy dojemné, plné kontrastů a podnětů k zamyšlení.
Bravo.

11.03.2024 5 z 5

Stručné dějiny Hnutí Stručné dějiny Hnutí Petra Hůlová

(Drobný SPOILER)
Samozřejmě, že to není originální. Orwell, Huxley, Páral a mnozí další taky ukazovali, co se stane, když se dobrá myšlenka změní v -ismus. Jak na sebe nalepí psychopaty nebo lidi, kteří mají nějaké trauma, vymyje jim mozek a udělá z nich nemyslící roboty. V tom se možná Hůlová od většiny svých inspirátorů liší. Zatímco hrdinové podobných knih většinou nahlédají do absurdity světa, který je obklopuje, a snaží se na ni reagovat, byť by to bylo formou sebeoběti, Hůlová stvořila hrdinku, která už (nebo ještě) reflexe schopná není a ukazuje, jak daleko už náš svět v robotizaci lidí pokročil. Protože přes všechnu zvrácenost a podivnost světa, který autorka představuje, nedá až tolik práce představit si, že od něčeho podobného zase až tak daleko nejsme.
Brilantní.

07.03.2024 5 z 5

Jezovita Balbinus Jezovita Balbinus Stanislav Komárek

Na román příliš zatížené akademickými odkazy a faktografií, na odbornou knihu zase dost domýšlení a fabulace. Možná tahle žánrová neukotvenost (jakkoliv byla zřejmě záměrem autora) mi brání dát plný počet.
Ale neznamená to, že bych se nebavil a nepoučil. Komárkův styl je lehký, takže i tuto "obrozeneckou" ikonu představuje s vtipem a skutečně z Balbína dělá člověka z masa a krve. A občasná srovnání jeho doby s dneškem prostě nemají chybu.
Takže asi 4,5*.

06.03.2024 4 z 5

Stav beztíže Stav beztíže Caroline Myss

Na to, že jde o Američanku, tak jde o hodně slušnou knihu. Konkrétních příběhů ze života jen pár, žádné opakování nejdůležitějších myšlenek kapitoly v jejím závěru. Sevřené, celkem hutné, Terezie z Avily a Jan od Kříže se tímto zařadili do mé fronty "must read".

04.03.2024 4 z 5

Vlhošť - Hora v labyrintu skal Vlhošť - Hora v labyrintu skal Václav Cílek

Na Vlhošť jsem poprvé narazil v Urbanově Hastrmanovi a jeho atmosféra mě uchvátila. Ostatně i Václav Cílek tento román v knize zmiňuje jako jeden z mála uměleckých počinů, který byl Vlhoštěm a jeho okolím inspirován a navíc odpovídá duchu místa. (Pořád mám trochu problémy s TÍM Vlhoštěm. Nevím proč, myslel jsem, že je TA.)
Samotná kniha je složená vlastně ze dvou částí. V té první podává Jiří Adamovič geologický popis místa. Pro neodborníka je tato část hůř čitelná, ale i tak podává zajímavou historii horotvorných procesů, z kterých hora vzešla a které jí daly dnešní podobu.
Ve druhé části se Václav Cílek s etnografem Kamilem Podroužkem věnují širšímu okolí hory s rozmachem, který je pro Václava Cílka typický. Od vykopávek památek na mezolitické obyvatele, přes historické proměny osídlení, až k současným problémům s vodou a proměnou vegetace. To vše s přesahy do řady vědních oborů, jejichž poznatky svými úvahami (a občasným humorem) propojuje.
Celkově jde o nesmírně zajímavou knihu, která měla pro mě pouze dvě drobné chybičky. První je přílišná odbornost první části, ale to je dáno mým nedostatečným vzděláním v oboru. Druhá výtka pak směřuje k některým fotografiím z doprovodné dokumentace, kde jsem občas nevěděl, co mám vidět.

29.02.2024 4 z 5

Neuvěřitelné technologie starověku Neuvěřitelné technologie starověku David Hatcher Childress

Velký potenciál zůstal nevyužit. Jednak historickými nesmysly, jak píše honajz, jednak chybějící strukturou a přeskakováním mezi tématy. Dlouhé citáty z knih jiných autorů jsou únavné, jakkoli jsou mnohdy na vyšší úrovni než autorův vlastní text.
A úroveň překladu tomu nasazuje korunu. Nejdřív jsem si myslel, že je to dáno tím, že se překladatel neorientuje v terminologii, která se v tomto typu literatury objevuje, o to větší bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že jako spolupřekladatel je uveden "záhadolog" Jaroslav Mareš, který by s ní měl být dobře obeznámen.
Části o pyramidách zajímavé, ale celkově už jsem četl na toto téma mnohem zajímavější knihy.

24.02.2024 2 z 5

Dobro v tobě Dobro v tobě Linda Olsson

Jedna z těch knih, kde se toho zdánlivě moc neděje. Na první pohled, na povrchu. Ale když se člověk ponoří pod hladinu, do myšlenkového i citového světa hrdinky, je to sakra vzrušující.
Kniha o traumatech, jejich potlačování i vyrovnávání se s nimi, o cestě k sobě i k druhým lidem. Kniha, která i přes pár nečekaných odhalení plyne klidně a zvolna a nechá v člověku stopu.

16.02.2024 5 z 5

Král zvedá meč Král zvedá meč Jan Bauer

Hodně slabé nejen v rámci žánru, ale i vzhledem k dalším knihám autora. V podstatě jde o povídky mapující podstatné události života mladého Karla IV. Pokusy o atentát během italského tažení, neshody s otcem při správě českých zemí, problémy bratra Jana Jindřicha v Tyrolích, cesta k císařské volbě. A když bylo nejhůř, kde se vzal, tu se vzal dominikán Pavel jako pravá Deus ex machina.
Ale ony to nejsou vlastně ani pořádné povídky, spíš mi to přišlo jen jako náčrt, který se už autorovi nechtělo dál rozpracovávat, tak aby byl alespoň nějaký děj, tak se Karlovi do postele vnutí nějaká lepá děva, případně se zmaže s kumpány, kde si postěžuje na otce, nesmyslně se najednou objeví piráti... Prostě takový guláš z toho, co je známo a co případně vyfabulovali další autoři píšící o Největším Čechovi. Zkusím ještě druhý díl, který alespoň podle anotace a komentářů vypadá kompaktněji, ale začátek série tedy hodně podprůměrný.

12.02.2024 1 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Kniha, která musí dostat každého, kdo má otevřené srdce i mysl. Protože cesta k nim není samozřejmá, takže každý takový čtenář nutně vidí v hrdinkách sám sebe. Ti, kdo se ale na takovou cestu ještě nevydali, budou nacházet v knize nelogičnosti a budou pobouřeni věcmi, které by jejich přesvědčeními mohly otřást. I moje hnidopišské já našlo řadu "chyb", ale tentokrát mi nějak nevadily. Protože ten příběh není dokument o cestě někam, ale slouží jako kulisy pro svědectví o cestě sami k sobě i k sobě navzájem.
Navíc je to skvěle napsáno. S pochopením pro jednání všech postav, lehkým humorem a citlivým dávkováním "hlubokých" myšlenek.

11.02.2024 5 z 5

Večer tříkrálový Večer tříkrálový William Shakespeare

Svižně napsaná komedie. Četl jsem překlad Antonína Přidala vydaný Větrnými mlýny. Velký klad tohoto vydání je v úvodu, který pomůže pochopit některé dobové narážky a hru zasazuje do kontextu doby a celého Shakespearova díla. Docela by mě zajímalo, zda je i v originálu odkaz na Romea a Julii, nebo jde o překladatelskou licenci.
Roztomilá je pak závěrečná, Antonínem Přidalem přidaná, scéna Šaška a Překladatele.

30.01.2024 5 z 5

Sběratel vůní Sběratel vůní Dominique Roques

Zajímavá kniha, která v sobě nese několik rovin. V první jde o cestopisné eseje. V těch dalších se pak čtenář dozví spoustu informací o parfémařství, aniž by autor zabíhal do přílišných technikálií, rostlinách, na kterých do značné míry závisí, jejich produkci, sklizni, zpracování a obchodování. A na pozadí toho všeho úvahy o udržitelnosti nejen parfémářského průmyslu a našem přístupu ke zdrojům.
Přesto je znát, že autor není spisovatel a i když především v poetických popisech přírody a jejich vůní je skvělý, forma je trochu roztříštěná a sdělení většinou stručné. Což možná bylo cílem, ale mě to trochu rušilo.
Každopádně je to kniha, která i v člověku, který považuje parfémy za zbytečnost zanechá dost námětů k přemýšlení a možná povede k lehkému přehodnocení jeho přesvědčení.

27.01.2024 4 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Když už tady padají různá přirovnání k Agatě Christie, Claire North a dalším, já od začátku viděl filmovou řeč Davida Lynche.
Originálně pospojované neoriginální motivy. Escape game s motivy Na Hromnice o den více s Poeovsky temnou atmosférou starých šlechtických sídel, zabydlená panoptikem, téměř bez výjimky, nesympatických postav.
Tak do půlky jsem si říkal, že na detektivku celkem dobré a že ty 4* asi budou zasloužené. S postupujícím časem, kdy se začaly objevovat i přesahy do jiných témat a žánrů jsem svoje mínění měnil a i když těch 5* není úplně bezchybných, kniha si je určitě zaslouží. Jen člověk musí akceptovat pozvolný styl vyprávění.
A je kniha vyprávěna více než dvěma perspektivami, když vypravěčem je stále jedna osoba, byť v různých tělech?

23.01.2024 5 z 5

Jedlá semena z přírody Jedlá semena z přírody Doris Grappendorf

Protože nejsem ani biolog ani kuchař, nechávám bez hodnocení.
Z mého tedy laického pohledu jen hodně subjektivní postřehy.
Co mi chybělo, byly podrobnější popisy rostlin, zvlášť pokud je uvedeno, že některé z uvedených lze zaměnit s jedovatými příbuznými. Samozřejmě jitrocel, kopřivu a další, běžně známé rostliny pozná každý, ale u těch méně známých by nějaký klíč k určování pomohl.
Naopak mi přebývaly recepty. Vzhledem k tomu, že většina z uváděných semen v receptech vystupuje v podstatě jako koření (čajová lžička na půl kila dalších surovin), přišlo mi, že by úplně stačila poznámka, lze zaměnit za hořčici (pepř, koriandr apod.).
Ale jako inspirace určitě dobré. Člověka nejdřív překvapí co všechno se dá jíst, aby si po určité době uvědomil, že to je vlastně logické a že je jen v zajetí vlastních (společenských) stereotypů.

19.01.2024

Pokoj zázraků Pokoj zázraků Julien Sandrel

Možná mám nějaký čtenářský blok, protože se mi začínají množit knihy, u kterých objektivně uznávám, že jsou dobré, ale přesto mi jejich četba nepřináší to uspokojení, které by se dalo čekat.
Nebo jsem toho prostě už přečetl tolik, že mi u dalších knih přijde, že se jen opakují? Upracovaná svobodná matka, vychovávající teenagera. Klišé. Žena, která dává kariéře víc než dítěti. Klišé. Tragédie, která jí z toho vytrhne a donutí dělat věci, které v ní probudí hravost, odvahu vystoupit ze své komfortní zóny, atd... Klišé, klišé klišé.
Ale je to napsané svižně, se střídmou dávkou humoru (u francouzských autorů nezvyklou), s myšlenkami k rozjímání.
Jak říkám, objektivně hodně dobrá kniha, u které mi osobně ale chybělo takové to wow, ze kterého bych si sedl na zadek.

18.01.2024 4 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Lepší 3*. Nečekal jsem Budžese, ale přesto si myslím, že téma se dalo pojmout lépe. Ne snad myšlenkami, tam to je v pořádku, ale formou a stylem. Pokud už se střídají vypravěči, tak by bylo lepší, kdyby to střídání bylo předvídatelnější a ne, že až po několika větách člověku dojde, že nemluví Róza, ale Péťa nebo teta. Takhle to působí trochu chaoticky a tříští celkový dojem.
Celá kniha pak vypadá jenom jako příprava na rozsáhlejší prózu, která by ještě měla projít nějakým "učesáním" a dopracováním některých témat. Ale je možné, že to byl úmysl. Věk hrdinky by k takovému přímočarému a nevyzrálému stylu sváděl, takže autorka tuto formu zvolila i s tímto ohledem. Jen mně to úplně nesedělo.
Soukupové K moři mi přišlo přeci jen zvládnutěji.

12.01.2024 3 z 5

Čísla života Čísla života Dan Millman

Mezi 3* a 4*.
Millman představuje jeden ze systémů, které popisují člověka. Kladem je, že nehodnotí, co je dobře a co špatně, ve všech vlastnostech, s kterými přicházíme na svět, nás učí vidět příležitosti. A tím, že je můžeme poznat, jsme o krok blíž k jejich využití. Ale nestačí číst, musí následovat činy.

11.01.2024 3 z 5