Vlk.kh Vlk.kh komentáře u knih

Psychologické aspekty zabití: Prožitky vojáků Psychologické aspekty zabití: Prožitky vojáků Daniel Štrobl

Dana znám z dob, kdy jsem sám sloužil - což nemá vliv na hodnocení knihy - a už tehdy byl zapáleným odborníkem a často jsme si povídali např. o prožitcích vojáků ve Vietnamu, protože už v té době se znal osobně s několika veterány a celkově měl o téhle problematice velký přehled. Jeho přednášky na útvaru vždycky stály za to. Nemám psych. vzdělání, ale i tak pro mě kniha byla plně srozumitelná a travitelná. Jednoznačně parádní počin na hodně zajímavé, byť ponuré téma.

04.02.2024 5 z 5

Děti Jasanu a Jívy: Dějiny Vikingů Děti Jasanu a Jívy: Dějiny Vikingů Neil Price

Podrobný výčet superlativ tu přede mnou sepsali předchozí čtenáři, takže to vezmu velmi stručně - kniha Děti jasanu a jívy je jednoznačně tím nejlepším, co jsem o historii vikingů kdy přečetl a měla by být základním kamenem knihovny každého vážného zájemce o toto fascinující období lidských dějin.

17.01.2024 5 z 5

Žoldnéři fantasie: Lovci monster Žoldnéři fantasie: Lovci monster Michael Bronec

Moje první setkání s Žoldnéři a musím říci, že to není špatné. Po čtení některých jiných analogií povídek, jako např. ceny mloka, apod. jsem k téhle sbírce přistupoval poněkud skepticky, ale jsem příjemně překvapen a celek hodnotím lehce nadprůměrně. Tady je holt docela znát, že autoři povídek už mají něco za sebou a to se projevuje na jejich kvalitě. Několik povídek bych hodnotil, jako hodně povedené, jinde průměr, kde autor podle mě nevyužil potenciál tématu, co si zvolil. Pár kusů je v mém osobním žebříčku pod čarou průměru, ale každý autor zkrátka píše trochu jinak a každý má svou základnu fanoušků, kterým jeho tvorba sedne. Nuže, vzhůru na další svazek ze žoldnéřské řady, co se mi dostal do rukou - Osamělé válečníky.

11.12.2023 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Knihy, které Leoš Kyša píše pod jménem František Kotleta moc rád nemám. Ty, které jsem dočetl do konce bych spočítal na prstech jedné ruky a ostatní jsem odložil s tím, že je to brak i mezi brakem (a to mám pokleslou literaturu celkem rád, svého času jsem byl členem kultu uctívačů velkého Jirky Kulhánka, jehož knihy jsem hltal a četl opakovaně). Ovšem tady jsem zbystřil. Z některých páně Kyšových povídek jsem věděl, že psát opravdu umí a může to mít i jinačí úroveň, než jeho hlavní proud, čili kniha, kterou napsal pod svým pravým jménem by taky mohla spadat do téhle jiné kategorie. Nu a nespletl jsem se, bylo to vcelku příjemné počtení a kdybych to nevěděl, nevěřil bych, že pánové Kyša a Kotleta jsou jeden a ten samý. Takže abych to shrnul, byl jsem spokojen, žádná bezduchá vyvražďovačka s přetlakem trapných, rádobyhumorných hlášek - pokud se v Sudetenlandu humor vyskytuje, je to především formou přijatelné ironie a sarkasmu, což je fajn. Nejde o žádnou akční jízdu a estrádu, jako u jiných knih, takže někteří skalní fandové s tím asi budou mít problém, ale pokud p. Kyša v budoucnu bude pokračovat ve své tvorbě i po téhle linii, rozhodně se tomu nebudu vyhýbat, jako klasickým "kotletovkám".

08.12.2023 4 z 5

Zakletý klášter Zakletý klášter Juraj Červenák

Vezměte pomyslný shaker, vložte ostrého chlapíka s knírem a licousy, (jako míval Lemmy Kilmister), koltem proklatě nízko a výkonnou winchesterovkou, který se vrací po třinácti letech dobrodružného života lovce odměn za velkou louží zpět na rodnou hroudu - v tomto případě do Horních Uher druhé pol. 19. stol. Přidejte pohřešovaného šlechtice, který se vydal hledat bájný poklad templářů, okořeňte špetkou duchařiny, přidejte nebojácnou sestru hlavního hrdiny, která je zároveň ženou pohřešovaného, přidejte vzdělaného a národně buditelsky založeného faráře a jeho inteligentní a rošťáckou schovanku, k tomu prohnilého barona a jeho otrlé bouchače, drsného vymahače župního práva s jednotkou pandurů (ne, obrněnce to nejsou) a tlupu zbojnické svoloče, která má dalako k horním chlapcům z rozprávek o Janošíkovi. Pro čichový požitek vhoďte svěží vůni zalesněných slovenských hor a pach dýmu střelného prachu a nemalou porci krve. Přizvěte mistra vypravěče Juraje Červenáka a nechte ho odvést jeho kus práce s promícháním výše zmíněných ingrediencí a máte poslední u nás vydaný román výše zmíněného autora. Právě jsem dočetl a jsem spokojen. Není to trio Stein, Barbarič, Jaroš, není to ani žádný z bijců z hist. fantastiky, které se kdysi Ďuro věnoval, nicméně je to pořád zábavné, napínavé a částečně i poučné čtení, které má spád. Mám pocit, že se začala psát další knižní série, která mě chytne a nepustí

19.11.2023 5 z 5

Minulost, kterou nikdo nezapsal Minulost, kterou nikdo nezapsal Petr Květina

Perfektní! Zatím asi nejlepší publikace (nejen) o pravěku, kterou jsem kdy četl. Velká přidaná hodnota jsou zde kulturní antropologie a etnografie, které vytváří společně s archeologií srozumitelný a plastický obraz o životě našich předků v mladších fázích doby kamenné. Víc k tomu asi netřeba nic dalšího psát, jen bych papouškoval předchozí hodnocení uživatele witiko.

26.10.2023 5 z 5

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Michael Weber

Je mi líto, ale nedočteno. Je znát mravenčí práce s detaily, kterou musel autor vynaložit a určitě i spousta dřiny s hledáním historických reálií, ale po 200 stranách jsem musel odložit. Jak už tu bylo řečeno, dělá to na mě dojem jakéhosi válečného deníku, který se nikam neposouvá, nějaký děj, co by mě zaujal jsem nezaznamenal a řada věcí se opakuje - přišli jsme tam a tam, potoky krve, masakr, všechny jsme zabili, teď se za to stydím a pak zase nanovo.

13.08.2023

Katáriové: Impérium lovců mamutů Katáriové: Impérium lovců mamutů Libor Balák

Nedočteno, vzdal jsem to někde po padesáté stránce. Koupil jsem si tuhle knížku po kamarádově nadšené recenzi, že jde o příběh postavený na nejnovějších výzkumech a lovci z období pavlovienu už tam nejsou vykresleni, coby poloopice neschopné souvislé řeči, jako ve starých dobrých Lovcích mamutů. No, v tomhle měl pravdu, to pojetí je úplně někde jinde a naši předci se zde prohánějí na saních tažených sobím spřežením, apod., ale některé věci mi nepřijdou moc uvěřitelné, zatím jsem o nich v odborné literatře nečetl - ale taky nevím všechno - a jiné naprosto nesmyslné a absurdní. Text lákající na knihu s tím, že ukazuje pravou tvář lovců mamutů bych ale bral dost s rezervou. Největší problém mám ovšem s tím, jak je to napsané. Pár příkladů: Lovci po postavení jurty rozvěsili kolem stěn a pod stropem, cituji, tenkou nepromokavou folii podobnou našemu igelitu... no, za mě dost nešťastný popis čehosi, co může být snad materiál z močových měchýřů velkých zvířat, ale taky nemusí, protože autor se tím dál nezabývá a nevysvětlí. Druhým příkladem budiž např. scéna, kdy jedna skupina hledá zprávu zanechanou skupinou jinou. A autor neváhá v textu napsat: Jak ale mohli poslat zprávu na dálku, když neměli smsky, ani email? - tohle je obrat dobrý tak do rozprávky pro mateřské školy a prvních pár tříd základky. A podobných "bot" je tam víc, alespoň v té části, kterou jsem přečetl, než jsem knihu odložil a následně poslal dál do světa. Pan Balák je sice špička v ilustracích a obrazových rekonstrukcích pravěku a vytvořil pár opravdu parádních komiksů, ale tenhle jeho spisovatelský počin je z mého hlediska hodně mimo. Své čtenáře si tahle knížka asi najde - viz. můj kamarád, kterému se líbila - ale já jsem holt asi krapet náročnější a koupi tohoto kousku považuji za vyloženě vyhozené peníze.

17.05.2023 odpad!

Stříbrný orel Stříbrný orel Ben Kane

Je mi líto, ale tohle je další kus, co končí v kategorii nedočteno. Po přečtení prvního dílu jsem si řekl, že další už číst nebudu, ale uběhlo něco vody a tak jsem se rozhodl přimhouřit oko a dát Benu Kaneovi s touhle sérií ještě šanci. Bohůmžel, nedávám to - když si budu chtít přečíst fantasy, znám celou škálu lepších autorů. Co se týče hodnocení toho ostatního krom pohádkové linie plné vizí a věšteb, tak plně souhlasím s tím, co napsala čtenářka orinka3.

30.01.2023

Krvavé oko Krvavé oko Giles Kristian

Tam je tolik nelogičností a nesmyslů a celé to natolik skřípe, že víc, jak dvě hvězdy tomu dám nemohu - podprůměr, další díly číst určitě nebudu.

11.12.2022 2 z 5

Lidé z bažin Lidé z bažin P. V. Glob

Sice již starší publikace, přesto vynikající a mohu doporučit všem zájemcům o období prvních několika století n.l. v severní části Evropy. Kniha detailně popisuje nálezové okolnosti, výsledek pitvy a průběh konzervace u několika zachovalých těl nalezených v dánských bažinách. Mimo holá fakta ohledně stavu těl a předmětů u nich nalezených autor popisuje i možné rituály, které mohly provázet smrt a manipulaci s těly obětovaných jedinců a celkově se snaží vše zasadit do kontextu s písemnými prameny dobových autorů, jako např. Tacita a jeho Germanie.

03.11.2022 5 z 5

Příběhy civilizace a barbarství: Pod nadvládou Říma Příběhy civilizace a barbarství: Pod nadvládou Říma Marek Vlach

Vypisovat podrobně, o čem to vlastně je asi nemá smysl - popis knihy výše je vyčerpávající, tak jen stručně.
Jde o vynikající publikaci, která zkraje nastiňuje vznik Říma a v kontextu s jeho další historií pak rozebírá jednotlivá témata, jako provincie a jejich správu, armádu, nebo politické, ekonomické a náboženské aspekty. Kniha obsahuje stovky fotografií a obrazových rekonstrukcí a jednoznačně ji řadím mezi to nejlepší, co u nás kdy na podobné téma vyšlo.

03.10.2022 5 z 5

Mytologie Slovanů Mytologie Slovanů Aleksander Gieysztor

Vezmu to velmi zkrátka, protože superlativ tu přede mnou bylo napsáno mnoho - nemohu, než souhlasit. Jedná se o komplexní studii o archaickém náboženství Slovanů a kvalitou zpracování u nás nemá obdoby - snad až na knihu Perun bůh hromovládce od Michala Téry, ta mi přijde na stejně dobré úrovni. Pro mě osobně byl docela problém prokousat se úvodní rozsáhlou pasáží o dějinách bádání, ale to problém můj a nikoliv knihy a autora. Také se přikláním k tomu, co tu už bylo napsáno přede mnou a to, že kniha není pro ezopošuky a fanatické slovanofily věřící chatrným, nesmyslným a pavědeckým teoriím a mýtům - tady jde totiž o fakta, čili nic pro výše zmíněné skupiny.

13.08.2022 5 z 5

Kdo přichází v hodině vlků? Kdo přichází v hodině vlků? Otomar Dvořák

Víceméně jde o soubor textů, které autor vydal už v jiných knihách. Fantastická a mýtická linie knížky je v pořádku - ostatně, s tím k tomu přistupujete, že budete číst o podobných fenoménech a příbězích. Malér za mě ovšem nastává, když autor na podporu svých leckdy hodně křehkých teorií začíná používat historická fakta, která jsou leckdy buď upravená pro vlastní potřebu, nebo naopak úplně mimo. Například uvádět, jako historický zdroj dobrodružství cestovatele Ibn Fadlána, konkrétně zcela smyšlené pasáže z románu Pojídači mrtvých od Michaela Crichtona je hodně velký faul. Ibn Fadlán sice existoval a sepsal zápisky ze svých cest, ovšem jeho putování s vikingy na sever a následný boj proti démonickým wendolům je čistá fikce romanopisce Crichtona a následného filmového zpracování Třináctý bojovník ( u nás pod názvem Vikingové s Antonio Banderasem ). Jedna věc je psát o lidových báchorkách a pověstech a druhá věc je použít jiné báchorky a vydávat je za historický fakt.

16.07.2022 2 z 5

Geronimo - paměti náčelníka Apačů Geronimo - paměti náčelníka Apačů S. M. Barrett

Skvělá kniha obsahující nejen vyprávění samotného Geronima, ale v kontextu s ním i celkový přehled dějin kmenů, kterým říkáme Apači, zejména v průběhu 18. a 19.stol. V některých kapitolách se pak autoři věnují podrobněji jednotlivým osobnostem souvisejícím s tématem, např. Mangas Coloradas, Cochise, Apache Kid, gen. Crook, stopař Al Sieber, a další. Ve své knihovně v části věnující se domorodým Američanům řadím na čestné místo např. vedle knih Říše letního měsíce, nebo Mé srdce pohřběte u Wounded Knee.

08.07.2022 5 z 5

Toulky po okraji Midgardu: Příběhy z mého života Toulky po okraji Midgardu: Příběhy z mého života Wolf-Dieter Storl

Nemalá část textu a životních příběhů se opakuje v knize Jsem součástí lesa. Překlad a gramatika jsou docela mizérie, jak už je u tohoto nakladatelství zvykem - minimálně v knihách od Storla. Stejně, jako v knize o šamanismu zde autor uvádí nepřesnosti v popisu některých mýtů a celkově zkrátka tomu prapodivnému hopsání od Germánů a Keltů za Ganéšou do Indie a přes Indiány zpět prostě nemohu přijít na chuť.

26.06.2022 2 z 5

Šamanství - Kořeny naší spirituality Šamanství - Kořeny naší spirituality Wolf-Dieter Storl

Po přečtení této pro mě v pořadí čtvrté knihy od pana Storla mám už celkem jasno, že jeho skalním a nekritickým fanouškem opravdu nebudu. Co se týče "ezo-obsahu" knihy, tak s tím člověk počítá už na základě názvu a hlavně i autorova zaměření, čili to nelze nijak kritizovat. Co mě ovšem na autorovi irituje jak zde, tak i v dalších jeho knihách je, že si na můj vkus občas až moc vymýšlí. V jiných knihách jde např. o to, že píše o užívání různých bylin v době kamenné, pro což zkrátka neexistuje žádný důkaz, ale co mě podebralo u této konkrétní knížky je, že zcela nepokrytě překrucuje mýty. Jeden příklad za všechny - autor zde popisuje, že germánský ( severský ) bůh Thor křižuje oblohu na voze taženém dvojicí beranu a rovnou ještě doplní, jak to krásně zapadá, protože beránky můžeme vidět na obloze ve formě mraků... No, vzhledem k tomu, že podle starých ság táhla hromovládcův vůz dvojice kozlů Tanngnjóst a Tanngrisni, tak je celá beránková teorie docela zcestná. Jistě, mohlo by jít o chybný překlad, ale to bych zase pochyboval, že by autor psal o kozlech ve formě mraků. A to je jen jedna ze zásadních chyb, na které jsem v knížce narazil a které srážejí mé hodnocení směrem dolů. Když se nad tím pak člověk zamyslí, tak dojde neodbytně k názoru, proč by měl vlastně brát pana Storla vážně a proč ho vlastně vůbec dál číst.

22.06.2022 2 z 5

Noční příběh Noční příběh Carlo Ginzburg

Místy možná trochu těžší čtení - přecejen se jedná o studii - ale fenomén čarodějnictví je zde uveden do takových kontextů, na které jsem zatím nikde jinde nenarazil. Takže pokud vám nestačí jen Kladivo na čarodějnice a chcete se celé záležitosti podívat na kloub z poněkud širšího hlediska včetně hledání kořenů u dávných pohanských kultů, rozhodně po této knize sáhněte.

20.06.2022 4 z 5

Jsem součástí lesa Jsem součástí lesa Wolf-Dieter Storl

Vzhledem k tomu, že jde v podstatě o popis životní cesty a já mám rád příběhy, se mi tato knížka líbila víc, než jiné, co jsem zatím od Storla četl. Přelétání z Ameriky do Indie, Evropy a zpět mi zároveň osvětlilo, z čeho pramení takový ten "myšmaš" nauk a myšlenek, kterým na mě zatím přečtené knihy od autora působí. Celkově to není špatné, ALE! Sakra, ten překlad zase! Překlepů, jako maku a taky by si měl překladatel zjistit, o čem vlastně píše, pak by nevypotil takovou kravinu, jako např. to, že v americké prérii se potulovala s Indiány stáda buvolů ( což je v textu opakovaně ).

18.06.2022 4 z 5

Arcanum Arcanum Thomas Wheeler

V první části knihy jsem si říkal, že to má skvělý potenciál a líbí se mi i vypravěčský styl a to ani nemluvím o skvělém výběru hlavních hrdinů. Zkrátka, mohl to být kandidát na plný počet hvězd, coby příjemná, temná oddychovka. Ale... první, za co jsem se rozhodl srazit hodnocení byla přítomnost překlepů a hrubek v textu a namátkou za "zavil bolestí" by zasloužila odpovědná osoba ukřižovat. Jak se příběh začal rozplétat a spěl ke svému "velkému finále", začalo mi to celé poněkud skřípat a proto další hvězda z hodnocení dolů - nebudu zde vypisovat o co přesně šlo, protože bych musel zmiňovat rozuzlení, což by asi další potenciální čtenář těžko ocenil. Každopádně, na té poslední třetině příběhu je znát, že autor se věnoval psaní filmových scénářů a za mě to zkrátka není moc šťastné a posouvá to celou knihu o další třídu níže, i když člověk čeká jen zábavu a nic hlubokomyslného, škoda.

11.06.2022 3 z 5