Vlk.kh Vlk.kh komentáře u knih

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Kdysi jsme to na základní škole četli při hodinách čtení - myslím, že tenhle předmět dnes už ani neexistuje :-) nebo alespoň ne v takové podobě, jako tenkrát.

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Tuhle knížku jsem v dětství miloval. Když jsem jí zrovna nečetl, tak jsem v ní často listoval a díval se na obrázky. Jooo, to všechno vodnes čas, jak zpíval Walda :-)

Mistři kamenného dláta Mistři kamenného dláta Jiří A. Svoboda

Odborníci a osvícenější laici sledující vývoj výzkumů by asi označili knihu za zastaralou a překonanou - ovšem já nejsem ani jedno a vzhledem k mým omezeným znalostem mohu s klidným srdcem říci, že jsem naprosto spokojen :-)
Kniha se zabývá postupným vývojem činnosti pravěkého člověka, která by se dala označit za uměleckou - od prvotních symbolických rytin na kostech, jednoduché vyřezávané kostěné předměty až po plastiky a nejznámější jeskynní malby světa. Autor popisuje v kostce i nálezové situace z daných míst, pokud se dochovaly - zbytky ohniště, barviv, nástrojů, dokonce tisíce let staré otisky nohou v jeskynních sedimentech a jílech.
Líbil se mi i pokus o přibližné vysvětlení rituálního významu některých předmětů a maleb v kontextu uměleckých projevů současných přírodních národů - nebo toho, co z nich zbylo, Bohům žel. Čtenář tyto teorie může přijmout a nemusí, autor nikomu nic nenutí, jen seznamuje.
Obsahem knihy je i řada nákresů a fotografií - zčásti samozřejmě černobílých vzhledem k datu vydání publikace.

Podzemní památky středních Čech Podzemní památky středních Čech Václav Cílek

Předně upozorňuji, že nejsem žádný odborník, ani extrémně zapálený laik do dané problematiky. Co se podzemí týče, tak asi jako každý normální kluk jsem měl tendenci s pocitem dobrodružství i lehkého šimrání strachu a respektu prošmejdit kdejakou jeskyni, lom, nebo přístupné sklepení v okolí. Jako hrdý Kutnohorák mám nějaké ponětí a zájem o středověké, i starší dolování a jako tramp a tulák nejednou přespávám v jeskyni, či pod převisem, takže je mi tohle prostředí alespoň trochu, pocitově známé.
Každopádně konečně k hodnocení - kniha se mi velmi líbí. Fotografický materiál, to je nádhera sama o sobě a stejně tak doplňující kresby a grafické listy s tématikou podzemí.
Hned úvodní pasáže o pravěkém hornictví jsou hodně zajímavé a pro mě, jakožto jedince fascinovaného životem a zručností našich dávných předků to bylo rozšíření obzorů.
Následný rozbor jednotlivých kovů a měst, či oblastí spjatých s těžbou není o nic méně zajímavý - kor, když máte řadu těch míst prošlápnutou, jak se říká. Tady ale člověk zjistí, že zdaleka nevěděl o všem a neviděl vše zajímavé. Nezbývá, než se na ta místa vrátit a procházet je znovu a znovu.
Pasáže o podzemní fauně a flóře, ale hlavně co se podzemních hub týče, to bylo taky něco úžasně zajímavého. Vůbec by mě nenapadlo, co všechno tam dole může růst.
Některé stati textu na mě byly příliš odborné - naštěstí jich nebylo mnoho a není to chyba knihy, ale mých nedostačujících znalostí :-) - ale myslím si, že kniha je srozumitelná pro širokou laickou veřejnost a možná i zajímavá pro zapálenější a znalejší jedince, nebo odborníky na hornictví, speleologii, historii, atd. atd.

12.12.2019 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Subjektivně, nic moc. Hodnotil bych asi jako slabší průměr, až podprůměr, ale i tak docela úspěch - z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud je velká reklamní masáž plná plků, jako "mrazivý severský thriller", top thriller, nálepka světový bestseller, apod. máte reálnou šanci, že utratíte peníze a hlavně svůj čas strávený četbou za kupku literárního hnoje. Tohle ještě docela šlo, ale i tak je to slabota. Příběh mě nijak zvlášť nedokázal vtáhnout - kolikrát jsem četl a nevěděl jsem co. To, co by mělo vyvolávat napětí a šokovat čtenáře na mě nijak nefungovalo. Asi už mám po krk knih s těžko uvěřitelnou zápletkou a předhánějící se v tom, že pachatel bude geniálnější, zvrácenější a nevím, co ještě, až je z toho ve finále blbost, když se nad tím člověk zamyslí. Nemohu si pomoct, ale starším knihám tzv. drsné školy z dvacátého stol. kde jsou uvěřitelnější kriminalisté i kriminálníci to nesahá ani po kolena. Nebo s knihami Dominika Dána, co se současnosti týče - s tím se nějaký Kaštánek vůbec nedá srovnávat a to opět z důvodu, co jsem uvedl výše, policisté, prostředí, zápletky i zločinci jsou tam uvěřitelní, přirození a člověku je to celé tak nějak "bližší", než tyhle bláboly vyšroubované leckdy až do absurdna. Howgh!

11.12.2019 2 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Nejprve si dovolím drobnou kritiku, než se uchýlím k velebení díla. Ač mě Juraj dokázal udržet bez větších výkyvů zájmu u knihy až do konce, musím podotknout, že - z čistě subjektivního pohledu - roztáhnout příběh točící se kolem jednoho obléhání jedné pevnosti na nějakých pět set stránek není nejšťastnější nápad. Holt jsem byl zvyklý z předchozích knih na něco jiného - cválání krajinou, různá místa, různé situace, zkrátka na menším rozsahu stran toho hrdinové stihli v minulosti podstatně víc. Byl jsem v pokušení právě za tohle ubrat jednu hvězdu v hodnocení, ale nakonec jsem to neudělal. Právě to, že i přes velmi omezený prostor dokázal autor rozvést příběh do takového rozsahu a ještě udržet napětí, si zaslouží plný počet :-) Jinak naprostá spokojenost, hadrácké přičmoudlé kebule pukají pod údery čakanů, mečů a kulí z mušket o sto šest, příměs fantastiky na pozadí historických událostí opět výrazněji neruší a i pár těch naprosto nečekaných zvratů se našlo. Jen jednu nelogičnost nemohu Voroninovi odpustit - když už bych tu vlčí čubku dostal do spárů, rozhodně bych jí po tom všem, co spáchala nesvázal a netransportoval někam do horoucích pekel před řádný soud. Předhodil bych jí nejdříve svým vojákům a když by se hoši dostatečně vyblbli, nechal bych jí smáznout z povrchu zemského, jaképak copak. S sebou bych vzal maximálně její nasolenou makovici, jako důkaz. Ale chápu, že jí autor potřeboval pro další vývoj příběhu, tak to pořešil trochu jinak.

07.12.2019 5 z 5

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

Díky pro mě nešťastné volbě povídek a novel v téhle knize hodnotím jako o dost slabší kus, než předchozí díl. Co byla jednoznačně ta lepší část knihy jsou texty Chladný vzduch, Pickmanův model, Volání Cthulhu a Případ Charlese Dextera Warda. Ostatní mě buď nijak zvlášť nezaujalo, nebo se jednalo o čiré utrpení, jako v případě Snového putování k neznámému Kadathu - a to ještě v takovém rozsahu, co se počtu stran týče - tohle zkrátka nebylo pro mě.

27.11.2019 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Syrové vyprávění, které pro mě bylo zhruba do půlky knihy zajímavé, ovšem potom začal zájem pomalu upadat. Začalo to být stále dokola to samé - pokus o odvykačku, návrat mezi své, zmáknutí pár klientů, našlehnutí, pokus o odvykačku, návrat mezi své....a tak dále a tak dále. Mimo jiné jsem začal mít neskutečnou alergii na slovo cool, které tam bylo téměř na každé stránce, na některé i dvakrát :-) ale chápu, že má jít o přepis vyjádření mladé narkomanky, takže to nelze knize vyčítat. Jinak sympatie k hlavním "hrdinům" vyprávění jsem necítil žádné. Sice ještě tehdy nebyla patrně žádná velká osvěta mezi mládeží ( na rozdíl ode dneška, kdy to do každého cpou od základní školy, takže začít fetovat může akorát opravdový pitomec ), ale k veškerým narkomanům chovám silné antipatie, opovržení a veskrze negativní emoce. Hlavně v dnešní době, kdy je jich všude plno, šíří nakažlivé choroby, páchají trestnou činnost a ničí životy svých blízkých. Snad bude tahle knížka pro hodně mladých lidí výstražným mementem, aby se vyhnuli podobnému svinstvu, ale jsem v tomhle směru spíš skeptikem.

27.11.2019 3 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Hodně dobrá kniha, podobná vyprávění založená na vlastních prožitcích mám rád. Při četbě jsem rozhodně neprožíval jen pozitivní hnutí mysli - má neměnná a stále doutnající nenávist k Rudému dobytku se opět rozhořela naplno - ale kdyby autor vynechal ona zvěrstva, násilí, nepravedlnost a krutý osud mnoha lidí, zkrátka to zlé, s čím se setkal, nemělo by asi smysl něco podobného napsat a číst. Děj mě pohltitl a s napětím jsem fandil hlavnímu hrdinovi, i některým dalším epizodním postavám. Ono sice bylo jasné, že to nedopadne špatně - jinak by to nemohl pan Michael Krupa po letech vyprávět - ale i tak člověka děj vtáhne a prožívá horké chvilky s hlavním hrdinou naplno. Co se mi ještě líbilo je, že autor popisuje nejen útrapy své a ostatních spoluvězňů, ale i strašlivý dopad Stalinského bolševismu na veškeré prosté obyvatelstvo v zemích pod jeho krutovládou.

21.11.2019 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Tohle bylo hodně kouzelné a poetické pozastavení v obhroublosti reality všedních dní. Zvolil jsem audio verzi čtenou panem Svěrákem a dobře jsem udělal. Při poslechu jsem se přistihl, že se často usmívám pod vousy a celkový zážitek podtrhlo samovolné vyvolávání vzpomínek na vlastní dětství, které jsem také trávil z valné části na venkově a poznával tamější svérázné lidi a krásu a smysluplnost běžných dní. No ale to už bych se rozepsal o věcech, co sem nepatří, jde přece o hodnocení díla páně Svěráka :-) Takže dvěma slovy - naprosto perfektní!

20.11.2019 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Jsem trochu na rozpacích a nejsem si jist, jak přesně uchopit hodnocení knihy. No, ale pokusím se. Takže, vypravěčské umění je jednoznačně na jedničku - nic jiného jsem ostatně od pana Štěpána Krále ani nečekal, protože vyprávět, resp. psát on rozhodně umí, o tom není sporu a zároveň je to asi jediný důvod, proč jsem knihu dočetl až do konce. Ta zápletka je sama o sobě taková "divná" a moc mě nechytla. Bylo tam několik momentů, kdy jsem začal pociťovat napětí a děj mě vtahoval, ale stejně tak mě za chvíli jako by odstředivou silou opět vyplivl ven. Možná rozvláčností některých pasáží, které mě spíš uspávaly, nebo nešťastně podchyceným spojením detektivky a hororu - on totiž ten bubák na mě moc děsivě nepůsobil, spíš vůbec a když už se v podstatě vědělo, o co, resp. o koho jde, už jsem si jen říkal: Nooo, tak se hněte, už to nějak skončete, ať to mám z krku...Od Kinga mám pár srdcovek a stále ho beru, jako jednoho ze svých nej...autorů, ale je třeba neztrácet kritický pohled na dílo a tohle mě opravdu moc nebralo. K Outsiderovi se v budoucnu už určitě nevrátím.

18.11.2019 2 z 5

Nevděčný syn Nevděčný syn Dean Koontz

Tak tohle bylo dobré, takovéhle horory můžu. Čert vem, že je tam hodně podobností s jinou Koontzovou knihou Půlnoc - opět šílený vědátor s touhou vylepšit lidskou rasu ( tam to byl Thomas Shadack ), opět se mu jeho dítka trochu vymykají z kontroly a začínají páchat zvěrstva ( tady je to nová umělá rasa, nešťastná z vlastní existence a páchající bestiální vraždy, v Půlnoci se stávají upravení lidé tzv. regresivisty, ukájející svou vnitřní prázdnotu plejádou nejnižších pudů, zahrnujících lov, vraždy a páření bez citů ) Ale jak už jsem napsal zkraje, bylo to dobré. Líbí se mi i způsob, jakým autor uchopil starou hororovou klasiku a roztáhl jí až do dnešních dnů. Těším se na druhý díl, snad zůstane laťka stejně vysoko.

06.11.2019 4 z 5

Keltové. Čechy v 8. až 1. století před Kristem Keltové. Čechy v 8. až 1. století před Kristem Zdeněk Beneš

Perfektní publikace pro všechny, co se zajímají o problematiku "keltského etnika" na našem území do hloubky. Kniha obsahuje množství skvělých fotografií artefaktů a kresebných rekonstrukcí a popisuje všechny aspekty tehdejšího života od zemědělství, různých řemesel, vývoje a změn společenského uspořádání, proměn pohřebního ritu a mnoho dalšího. Narozdíl od množství starších knih se nejedná jen o opisování prací dua Drda - Rybová a podobných, ale přináší i množství nových poznatků a teorií. Po přečtení téhle knihy mi spousta dříve získaných vědomostí konečně zapadá do přehledného kontextu.

25.10.2019 5 z 5

13x český horor 13x český horor Zdeněk Bölten

Bohům žel, i přes malý rozměr knihy a nevelký počet stran nedočteno. Po několika "hororových" povídkách mi, obrazně řečeno došel kyslík a musel jsem to odložit s tím, že u tohohle nebudu ztrácet svůj čas. Povídky mají horší atmosféru a "napětí", než rozprávky od táborového ohně na dětském táboře.

20.10.2019

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Asi jako zdaleka ne jediný jsem byl ke knize nasměrován mediální kampaní kolem filmu p. Marhoula, co běží právě v kinech. Zatím jsem ho neviděl, ale řekl jsem si, že si to rozhodně musím přečíst, protože se všude psalo a mluvilo o realistické brutalitě, syrovosti a drsnosti příběhu z období světové války. No, abych se přiznal, tak jsem měl trochu jinší očekávání. Násilí a perverznosti v knize působí dost účelově, protože když mladý hrdina potká už x -tého agresora, nebo úchyla, začne to dost nudit. Mimo jiné pak z knihy vyplývá, že tam kdesi v Polsku, nebo blíže neurčené východní Evropě bylo vesnické obyvatelstvo tvořeno jen z negramotných odiotů, ochlastů, zoofilů a dementních existencí libujících si v trápení druhých. Jako, ano, nebezpečných a zlých deviantů je dost a dost a válka v lidech neprobouzí rozhodně to nejlepší, co v sobě má, ale tohle mi přišlo krapet přitažené za vlasy.
Co se mi líbilo, tak některé epizodní mikropříběhy postav a popis všeobecně přetrvávající víry v pověry a čarodějnictví, ale zrovna o tom asi kniha být neměla, je to takový "vedlejší produkt" hlavního příběhu.
Takže, suma sumárum, je to průměr. Není to úplně špatné, ale ani extra dobré a rozhodně to moc nešokuje. Možná jsem po tom, co jsem načetl o válce a dalších zvěrstvech už přece jen kapku otrlý, ale až na občasné drobné záškuby to se mnou moc nehnulo.

04.10.2019 2 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Hmmmm, jak to shrnout v několika větách? Zkrátka - první část knihy popisující zmizení el. energie, následná apokalypsa, epidemie a v mnohých případech ztráta lidství, tak to mě dokázalo ke knize přikovat. Naštěstí jsem samozřejmě nic takového nikdy nezažil a snad ani v takové míře nezažiju, ale působilo to na mě dost realisticky. Slupka civilizace je hodně tenká a když už jednou pukne, představoval bych si to nějak takhle - možná až na přemrštěnou rychlost celkového kolapsu v prvních 24 hodinách, to bylo takové moc hrrr. Pokud by se v podobném kvalitativním duchu nesl zbytek knihy, dám plné hodnocení a doporučuji.
Ovšem pak přišlo trochu rozčarování. Záležitosti kolem politiky a hlavně komoušů, to posunulo dobře rozjetý příběh do polohy jakési prapodivné frašky. Při popisu některých záporáků, kteří působili spíše, jako nějaké karikatury jsem vraštil čelo - proč? Jako by najednou autor ztratil směr, jaký styl příběhu chtěl vlastně psát. Nejdříve temná, katastrofická fikce a najednou? Přiznám se, že cca od poloviny mě kniha přestala víceméně bavit - až na světlé chvilky, kdyby těch nebylo, nečetl bych to do konce.
No, samostatná kapitola jsou věci kolem malé Katky. Hodně drsné a syrové a také se přikláním k názoru, že možná až zbytečně. Právě ve světle takových vyloženě zlých situací v románu vyniká onen pro mě rušivý protipól té politické spatlaniny, nelogiky jednání některých postav a ona místy nepatřičná komediálnost.

27.09.2019 3 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Knihu Talisman jsem zkoušel číst poprvé už před více, jak patnácti lety a po chvíli ji odložil. Po tom, co se mi docela líbilo její volné pokračování jsem si řekl, že jí dám po letech opět šanci - člověk se přecejen trochu posouvá a zraje. Ale bohůmžel opět nedočteno. Sice jsem se dostal dál, než před lety, ale ani putování Jacka po teritoriích mě nedokázalo zaujmout. Při pohledu na špalek zbývajících stránek se mi protáčely oči v sloup. Děj, ani příběh mě vůbec nechytl, takže bohůmžel, opět nedočteno.

26.09.2019

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Skvělá kniha pro milovníky severské mytologie a to i pro úplné začátečníky, protože kniha je psaná srozumitelným jazykem, narozdíl od veršovaných ság, ze kterých vychází - ale i to bych doporučil přečíst, Edda, apod. jsou alfou, omegou pro všechny vyznavače Ásů a jejich příběhů.

20.09.2019 5 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Nemůžu si pomoci, ale tohle je bohůmžel pro mě béčko i mezi béčky. Krom knih Spad, Poločas rozpadu a knih Perunova krev se pro mě páně Kotleta stává svou tvorbou brakem mezi brakovou literaturou. Jak už tu pár lidí napsalo, i když květnatěji a více do hloubky - je to vcelku o ničem. Jen masakrování všeho a všech a do toho Kotletovo oblíbené porno, které tam prostě musí nacpat, i kdyby nevím co. Podobnou krvavou oddechovku jsem občas vyhledával, ale mistr v tomto žánru u nás Boiohemu je a asi navždy bude jen jeden a to Jirka Kulhánek. Ať se to fanouškům Kotlety líbí, nebo ne, nesahá mu ani po kolena a je to v podstatě slabý odvárek. Příběhy jsou vesměs opravdu, jak přes kopírák - jak to trefně uvedl sharik - a je to celé příliš jednoduché, pubertální, povrchní a nudné. A to mám přitom fantastiku i drsnější příběhy v nejrůznějších formách rád.

16.09.2019 1 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Dominik Dán

Bylo to dobré. Líbilo se mi, že v knize se odvíjí opět dvě dějové linie - jedna ohledně vraždy, druhé vlákno se točí kolem mafie a z dalších knih známého Bosse a jeho partičky. Ale pointa mě zklamala a to hlavně v objasnění oné vraždy. Dost to shodilo hodnocení knihy a pokazilo celkový dojem, který byl v první polovině četby hodně dobrý. Pak se to postupně začalo kazit, takže vyloženě TOP to v mých očích jako celek není. Ale jak už jsem napsal v úvodu - bylo to celkem dobré, průměrná Dánovka.

11.09.2019 3 z 5