Vlk.kh Vlk.kh komentáře u knih

Král duchů Král duchů David Gemmell

Slibný rozjezd a poté zklamání. Historickou fantasy mám rád a začátek příběhu vypadal opravdu nadějně - ještě ke všemu z doby a prostředí, které mě zajímají. Poněkud klišáčtí bubáci, to bych ještě schroupl bez problémů, ale jakmile se část hrdinů přenesla do jiného světa s jiným jazykem a dvěma Měsíci, do toho zlá čarodějka ( připadal jsem si jak při čtení jiné adaptace příběhu Dorotky v zemi Oz ), tak v tuto chvíli mě to absolutně přestalo bavit. Do druhého dílu se pouštět určitě nebudu. Je to škoda, námět na příběh vypadal dobře.

25.06.2020 2 z 5

Šedí jezdci Šedí jezdci Louis L'Amour

Nevím, možná jsem už z kovbojek vyrostl, ale tohle bylo takové nemastné, neslané a vývoj děje se dal předpokládat - a přímo začátek vypadal tak nadějně, zločinecká banda z válečných veteránů.

19.06.2020 2 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Perfektní! Výborný fantasy příběh v komiksovém podání - jen by mi k tomu sedla lehce ponuřejší kresba, klidně i černobílá ( černobílý akvarel s odstíny od bílé, přes šedou, atd... ). Ale jinak nemám co vytknout.

10.06.2020 4 z 5

Klika byla vysoko Klika byla vysoko Roman Szpuk

Skvělý spisovatelský počin a skvělý čtenářský zážitek. Četl jsem doma, venku, při courání přírodou. Pan Szpuk má velmi podobné postřehy, jako já sám, dívá se na věci a děje podobnýma očima, táhne ho to k podobným "exotům" a svobodným lidem - já ovšem nemám tak vytříbený jazyk a sdělovací schopnosti, abych to dokázal vykreslit a popsat tak, jak to umí on. Na jedné stránce u mě dokázal vykouzlit úsměv, hned na další hluboce dojmout, nebo rozesmutnět, ale celou knihou prostupovalo souznění s jeho duší.

09.06.2020 5 z 5

Hipster s andělskou hlavou Hipster s andělskou hlavou Jack Kerouac

Od Kerouaca jsem zatím nic četl, ale chystám se právě začít - nicméně předtím jsem si řekl, že by nebylo na škodu autora poznat, aby člověk věděl, kdo to vlastně byl (zpravidla to bývá obráceně, něco se přečte, líbí se to a pak se teprve pídí po tom, co za persónu byl tvůrce ). Krátce k hodnocení knihy: Stručná, přehledná, plná fotografického materiálu a graficky velmi zdařilá. K osobě samotného Jacka Kerouacka - cítím spíš antipatii. Pro feťáky, alkoholiky a homosexuální orgie opravdu pochopení nemám. Rebelský přístup k životu a společnosti blízký mému přesvědčení vypadá trochu jinak. Každopádně i tak jsem odhodlán pustit se do Dharmových tuláků a Na cestě. Uvidíme, zda mě osloví alespoň autorova tvorba, když jeho osobnost ve mě takto zprostředkovaně budí spíše odpor.

07.06.2020 4 z 5

Jakubův cestovní deník Jakubův cestovní deník Jakub Čech

Nic moc - spíš nic, než moc. Jsem tulák a vandrák, takže mám rád knihy o toulání, šlapání, putování...však víme, co myslím. První půlka knihy mě bavila, ovšem pak to šlo postupně do háje. Jak už tu bylo napsáno v jiném komentáři - jeden den, jako druhý. Vstal jsem, šel jsem snídal jsem, potkal jsem x lidí, dali jsme řeč, udělal jsem si oběd, šli jsme, usnul jsem v devět...sem tam něco, co oživilo děj, ale i tak dost bída posléze i nuda. Já vím, má to v názvu deník, tak bych měl čekat deník, ale tohle je prostě jen přepsaný blog.

04.06.2020 2 z 5

Věk nerovnováhy: Klimatická změna, bezpečnost a cesty k národní resilienci Věk nerovnováhy: Klimatická změna, bezpečnost a cesty k národní resilienci Václav Cílek

Tak tohle mi vážně moc nesedlo. Jak jsem fanda páně Cílka a většiny jeho knih, resp. i knih, kde funguje, jako editor, tak tady tedy ne - ani ne průměr, spíš podprůměr. Není to chyba autorů, ale spíš nejsem ta cílová skupina, pro kterou je kniha napsána. Našel jsem si tam pár zajímavých pasáží, kde jsem vstřebal hromadu nových informací ( hlavně těch pasáží ohledně vývoje klimatu v minulosti, souvislostech různých jevů, atd.) ale zbytkem jsem se prokousával s velkou námahou, ledacos i přeskočil. Bylo to pro mě až příliš odborné, ale hlavně se rozpitvávala témata, co mě v podstatě nezajímají.
Ale jak už jsem napsal, není to chyba kolektivu autorů, jen tahle kniha není holt pro mě.

24.05.2020 2 z 5

Smích a slzy Vladimíra Menšíka Smích a slzy Vladimíra Menšíka Slávka Kopecká

Pana Menšíka jsem miloval od dětství - hlavně díky Arabele a pohádce Princové jsou na draka. S věkem jsem pak postupně ocenil i jeho komediální a charakterní role. Ale teď ke knize samotné - ve zkratce, je dobrá. Ale co bych vytkl a co je podle mého názoru na škodu je, že velkou část textu tvoří vzpomínky kolegů umělců ( což samozřejmě samo o sobě je v pořádku! ) a to časem sklouzává do monotonního opakování stejných skutečností, jak byl pan Menšík skvělý člověk a jaké měl velké zdravotní problémy. Ono je to všechno samozřejmě pravda, ale když to čtete po několikáté po sobě, už je to nezáživné. Uvítal jsem proto každého vzpomínajícího mistrova kamaráda, který přidal k dobru i nějakou tu historku z natáčení, nebo veřejného vystoupení.

04.05.2020 3 z 5

Návrat do divočiny Návrat do divočiny Aleš Palán

Po přečtení komentářů předchozích čtenářů jsem byl obezřetnější a knihu si tentokrát nešel koupit, ale půjčil jsem si jí z knihovny. Inu, není to úplně špatné, líbí se mi. Ale jsem rád, že jsem si Návrat do divočiny jen vypůjčil - dát relativně nemalý peníz za knihu, která je spíš fotoalbem s textem co by se dal použít do malé brožurky, nebo jako rozsáhlejší článek, to se mi tedy opravdu nechce. Je to takové nedotažené, čekal bych trochu víc.

01.05.2020 3 z 5

Čerwuiš Čerwuiš Alberto Vojtěch Frič

Úžasná kniha, kterou mohu doporučit nejen všem dalším fandům Indiánů a přírodních národů, ale i těm, kteří se všeobecně zamýšlejí nad životem v naší takzvané civilizaci, přetvářkou, zbytečností některých věcí a gest, pokrytectvím a cítí touhu po prostotě. Pan Frič skvělou formou popisuje své přátelství s Indiánem Čerwuišem, jejich společnou cestu Evropou a hlavně pobyt v Praze, kde jsem při čtení některých pasáží absolvoval spontánní výbuchy smíchu ( například scéna konfrontace s šesticí strážců zákona nemá chybu, ale i další situace, které Čerwuiš řeší se svou přímočarou přirozeností ). Malou pachuť hořkosti pak vyvolá nastavení zrcadla naší už tehdy falešné a pokřivené společnosti a v neposlední řadě závěr knihy, kde je znát, že Indián si od nás odnáší ono pověstné "dračí semínko" zaseté do svého srdce a mysli.

26.04.2020 5 z 5

Germáni: Tajemné národy ze severu Germáni: Tajemné národy ze severu Ernst Künzl

Perfektní a srozumitelný souhrn dějin germánských kmenů od prvních písemných zmínek po vytvoření státních celků, jako například Franská říše. Co bych ještě vyzdvihl - na rozdíl od jiných knih, které to opomíjejí - jsou zde informace i o důležitých událostech vztahujících se přímo k území Čech, např. slavná Marobudova říše, události za Markomanských válek, atd. To vše dáno do kontextu dějin celého tehdejšího známého světa - rozumějme světa známého Římanům.

29.03.2020 5 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Vzdávám se - prokousal jsem se asi za polovinu a zkrátka to nejde. Dobré, zajímavé období, originální zápletka, ale stráááášně zdlouhavé a místy i nezáživné ( ani potyčka s vikingy to nezachrání ). Tenhle románský cestopis mi bohům žel nesedl.

09.03.2020

Římské legie Římské legie Daniel Peterson

Pěkně zpracovaná publikace obsahující základní informace o fungování a výzbroji legií - a pomocných sborů - římského impéria v několika staletích. Text je doplněn řadou fotografií skupin věnujících se tzv. living history z daného období a kniha je svým zpracováním velmi podobná titulům Vikingové znovuzrození ve fotografiích, nebo Oděv a zbroj vojáka ve středověku.

07.03.2020 5 z 5

Keltika Keltika Robert Holdstock

Velmi originálním způsobem pojaté provázání řecké a keltské mytologie - částečně umístěné na pozadí skutečných historických událostí, jako např. tažení spojených keltských kmenů na Delfy. Jak už tu bylo uvedeno, není to příběh z Ryhopského lesa, ale i tak je to parádní. Pan Holdstock to s mytologií zkrátka uměl a musel mít ohromné znalosti a ještě větší fantazii, kterou dokázal uchopit a spoutat do slov na papíře. Těším se na další díl.

07.03.2020 4 z 5

Etruskové Etruskové Friedhelm Prayon

Stručné, srozumitelné a zajímavé. Ale vzhledem k tomu, že kniha byla vydána pomalu před čtvrt stoletím, tak se obávám, že poznatky a některé hypotézy dnes budou asi někde jinde.

23.02.2020 3 z 5

Zapomenutá legie Zapomenutá legie Ben Kane

Lepší průměr. Byl jsem namlsaný z Kaneovi trilogie pojednávající o osudech legií v bitvě v Teutoburském lese a následných taženích, ale tohle se bohůmžel nemůže oné trilogii rovnat. Popis zkaženého a zkorumpovaného Říma super - hlavně pohled na věc ze stran otroků se mi líbil. Dále pasáže točící se kolem školy gladiátorů a jejich klání, to byla také velká paráda, ale to je tak vše, co bych zde vyzdvihl. Osudy postav, na kterých je vystavěna kostra příběhu mi nepřišly příliš uvěřitelné. Stejně tak líčení tažení proti Parthům pak sklouzlo do takové monotonní roviny, kdy to začalo pomalu nudit. V neposlední řadě bylo v knize na můj vkus až moc věštění, znamení, předpovědí, atd...v historické fantasy bych to bral - mám jí jako žánr velmi rád - ale tady mi to dost skřípělo a jak to bylo časem v textu dost zhusta, začalo to být na nervy jdoucí. Ještě si rozmyslím, jestli se vrhnu na další pokračování, nebo ne. A abych nezapoměl - v knize se minimálně třikrát Říman pokřižuje.... no, v 1.století před Kristem, nevim, nevim...ale to může být jen blbý překlad, mohlo to být třeba přežehnal, nebo něco takového. A nebo se Římani křižovali ( teď nemyslím oblíbenou kratochvíli s odsouzenci ) už před příchodem křesťanství a já o tom hold nevím.

22.02.2020 3 z 5

Modřínová duše Modřínová duše Pavlína Brzáková

Krásná kniha, i když na druhou stranu dosti tragická, co se obsahu týče. Jakožto věčný lesní tulák jsem si užíval vyprávění o pobytu v drsné přírodě, přetrvávajících zvycích posledních příslušníků lesního lidu a vyprávění příběhů z jejich folklóru. Na druhou stranu je kniha plná zničených a ztracených lidských bytostí, které pod jhem démona vodky upadají do stále většího bahna. Jde o vykořeněný a v podstatě zlikvidovaný lid, který už nikdy nebude stejný, jako býval, až nakonec zanikne nadobro. Člověk svým způsobem nechápe sílu puzení paní Brzákové, které jí opětovně vracelo mezi tyto lidi, protože násilí a všudypřítomný silný alkoholismus bych třeba já osobně rozhodně moc nezvládal. Jedná se o smutné vyprávění z mizejícího světa kdysi svobodných a hrdých lidí z tajgy.

02.02.2020 5 z 5

Nájezdy synů Nájezdy synů Lasse Holm

Určitě o třídu lepší, než předchozí díl. Má to větší spád a není tam tolik skřípajících nelogičností - tedy až na ty čachry na lodi v závěru knihy, to bylo dost přitažené za vlasy. Autor by se měl vybodnout na nějaké detektivní dějové linky a držet se klasického historického románu, protože to mu jde. Tou detektivkou to akorát kazí.

10.01.2020 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Horor to tedy rozhodně není, jak už tu bylo napsáno. Ale příběh je to pěkný, taková příjemná oddechovka a rozhodně lepší, než některé Kingovy špalky z poslední doby v rozsahu x - set stránek a pokoušející se o hororovou atmosféru, které ale vůbec nefungují a člověk je vyloženě unavený, když se tím prokouše. Tohle bylo takové lehké, příjemné počtení, ač se rozhodně nejedná o "klasickou Kingovku"

19.12.2019 3 z 5

Lips Tullian: Stříbrný poklad – Konec Sahrbergovy bandy Lips Tullian: Stříbrný poklad – Konec Sahrbergovy bandy Kája Saudek

Tohle jsem v dětství hltával a vůbec podobné komiksy - Třikrát Kája Saudek, časopis Kometa, co tehdy vycházel, komiksy z Ábíčka, atd. - a upřímně mi to bylo mnohem bližší, než nějací hopsající a létající týpci v harapeskách a přihřátě upnutých trikotech.

15.12.2019 5 z 5