Vlk.kh Online Vlk.kh komentáře u knih

Před Draculou: Archeologie upíra Před Draculou: Archeologie upíra Tommaso Braccini

Pro zájemce o mýtus revenantů v původní, Hollywoodem nezmršené podobě jednoznačně zajímavé čtivo. Ač jsem na podobné téma už přečetl ledacos, tak Bracciniho kniha mi rozšířila obzor jiným směrem od klasických, mnohokrát opakovaných a opisovaných východoslovanských motivů. Co mě ale začalo postupně malinko štvát a na základě čeho snižuji i hodnocení knihy je autorovo opakované omílání už zmíněných příběhů a text se tak zbytečně natahuje ( i když celkově není příliš dlouhý, cca sto stran knihy jsou přílohy, jako např. autorem zmiňované dobové zápisy, apod.) a místy se stává méně zaživným. Celkově ale hodnotím spíš pozitivně, je to rozhodně lepší kniha na vyšší úrovní, než někteří "záhodologové" a další podobní pisálci.

18.03.2021 3 z 5

Jak přejít řeku Jak přejít řeku Václav Cílek

Tak, jako u několika dalších knih pana Cílka mám pocity rozporuplné, opět je tu velká tematická roztříštěnost v textech. V první části knihy autor popisuje vznik slova antropocén, rozepisuje se o problémech ohledně dnešní doby, klimatu, přicházejících krizích, krizi uprchlické, atd. - tato část mě hodně bavila a je velmi zajímavá. Pak přišel obrat v tématech a s ním spojené zadrhnutí, protože následující texty se zaobírají rozjímáním nad umělci, kteří mi nic neříkají a jejich dílem, které mě pranic nezajímá. Po útrpném prokousání se uměleckým rozborem a požitky s ním spojenými, jsem opět našel ztracenou nit zájmu o autorův text. Ač se pan Cílek rozepisuje o svých oblíbených, už v několika knihách zmiňovaných Navazích a už několikrát ohraném, evidentně jeho hodně oblíbeném Detroitu, nemohu si na poslední třetinu knihy stěžovat. Takže suma sumárum, začátek a konec velmi dobré, bez té prostřední části bych se klidně obešel :-)

23.02.2021 3 z 5

Záhady neznáma Záhady neznáma David Jefferis

Na základní škole, kdy jsem se rád rýpal v různém tajemnu, záhadách, kdy jsem hltal záhadologické televizní série A. C. Clarka, jako Svět tajemných sil, tak byla tohle moje veliká srdcovka - a soudě podle dalších komentářů jsem zdaleka nebyl jediný.

14.02.2021 5 z 5

Encyklopedie pohlavního života 10-13 let Encyklopedie pohlavního života 10-13 let Christiane Verdoux

Jak už tu bylo uvedeno, v pubertě jsem nadšeně čerpal teoretických znalostí z této knihy - k pozdějšímu praktickému bádání :-)

14.02.2021 5 z 5

Zbraně, které zasáhly do vývoje lidstva 1 Zbraně, které zasáhly do vývoje lidstva 1 Vicente Segrelles

Jako děcko jsem byl z téhle publikace unešený - stejně, jako z dalšího dílu.

14.02.2021

Cesta bílým tichem Cesta bílým tichem Knud Rasmussen

Knud Rasmussen zažil ještě labutí píseň přírodních etnik na severu Země a jejich folklor a zvyky a tyto zážitky zachytil v knize Cesta bílým tichem. V tom pro mě spočívá její jedinečnost a vypovídací hodnota - je to svět, jaký kdysi byl a už nikdy nebude. Kam jednou vleze naše slavná, nenažraná civilizace, tam nastává rozklad a konec starých hodnot a zvyklostí. V závěru knihy je to ostatně dobře zachycené v kapitole Moderní eskymáci.

04.02.2021 4 z 5

Germanie Germanie Publius Cornelius Tacitus

Pro mě, jakožto ( jak se teď módně a protivně říká po anglicku ) reenactora doby římské, konkrétně zaměřeného na germánské kmeny jde o jedinečnou studnici poznání od člověka, který tehdejší Germány potkával a znal. Hlavně díky Tacitovi a tomuto jeho textu máme alespoň nějaké bližší informace o raných Germánech, co se týče rozdělení kmenů, jejich zvyků, výzbroje a odívání.

26.01.2021 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Velmi stručně v pár větách: Ano, není to špatné a občas jsem se i nahlas zasmál, ale znovu se k téhle knize vracet nebudu. V porovnání s tím, co pan Zibura napsal v minulosti je to jednoznačně nejslabší kus.

06.01.2021 3 z 5

Archeologie Germánů v Pojizeří a v Českém ráji Archeologie Germánů v Pojizeří a v Českém ráji Jiří Waldhauser

V podstatě asi jedna z prvních u nás napsaných publikací na toto téma, vydaných po pádu totality, kdy byla tato stránka dějin víceméně tabuizována. Autor se, jak už vyplývá z názvu, věnuje především osídlení v Pojizeří - má tam prý chalupu - ale nechybí poměrně obsáhlý a přehledný popis všeobecných informací o Germánech a stručné vyhodnocení celkových poznatků o germánském osídlení na celém území Čech. Podrobněji se autor zabývá i králem Marobudem a jeho říší.

03.01.2021 5 z 5

Pradávná medicína Pradávná medicína Wolf-Dieter Storl

Z části dosti zajímavé, z další části tak trochu pohádkaření a u některých konkrétních věcí uvedených v knize by mě opravdu zajímalo, ze kterých zdrojů autor vychází, protože v jiných odborných titulech o některých jím zpracovaných tématech toho moc není - protože to zkrátka není historicky, resp. archeologicky, či jinak doložitelné. Celkový dojem - taková zvláštní všehochuť. Ale nutno uvést, že mezi vyloženě ezopošuckou literaturou na podobná témata ( a že jí je ) tahle kniha od pana Storla přes všechny nedostatky ční, jako jasný maják nad temnou hladinou nesmyslného blábolení.

31.12.2020 3 z 5

Brána ze slonoviny, brána z rohu Brána ze slonoviny, brána z rohu Robert Holdstock

Asi nebudu sám za sebe nějak moc obšírně popisovat svůj dojem z knihy, protože to naprosto a přesně vystihl přede mnou už ludek.n. Do poloviny příběhu to docela šlo - možná proto, že jsem fanda knižní série a byl jsem stále plný nadšení a očekávání - ale pak jsem uvízl na místě, k další četbě se musel přemlouvat a nutit. Předchozí díly série a hlavně Les mytág sám o sobě jsou o několik tříd výše, než Brána.

26.12.2020 2 z 5

Heroinové deníky Heroinové deníky Nikki Sixx (p)

Žádný zázrak - ale nutno uvést, že nejsem fanda téhle kapely a tudíž ani hlavního protagonisty a nechovám pražádný obdiv ani k feťákům. Co se knize nedá upřít, tak zajímavé grafické zpracování - až na ten červený text na černém podkladě, jak tu už bylo zmíněno -, ale po obsahové stránce za mě opravdu nic extra. V podstatě se to stále opakuje dokola a po nějaké době se mi to celé dost okoukalo a začalo nudit - prostě smažky, co se stále sjíždí, ojedou, co jim padne pod ruku, atd. ale co se týče pekla závislostí a osobních prožitků na toto téma, jsou rozhodně lepší knihy.

10.12.2020 2 z 5

Magické houbičky Magické houbičky Andy Letcher

Já osobně jsem byl zvědavý hlavně na to lidové vyprávění a legendy o houbách, historii jejich poznávání a určování, plus něco málo z historie jejich užívání - především u přírodních etnik. Výše zmíněné informace v knize sice naleznete, ale velká část se pak zabývá moderní podzemní kulturou pojídačů "psychohoubiček" a s tím spojenou řadou osobností, které mi nic neříkají a jsou mi víceméně úplně fuk.

28.11.2020 3 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Příběh to vůbec není špatný - obzvláště to brnkání na psychostrunu, kdy hlavní hrdina neví, jestli se už úplně zbláznil, nebo je to, co se kolem něho děje realita. Ale že by to byla nějaká pecka, co se týče hororového žánru, to zase ne. Pár pěkně vykreslených "mrazivých momentů" tam sice je, ale není jich mnoho.

22.10.2020 3 z 5

Led Led Pavel Korněv

Dost podprůměrná záležitost. Jak už tu zaznělo v jiných komentářích, začátek parádní - první čtvrtinu knihy jsem si užíval. Pak to začalo skřípat a děj se pro mě změnil jen v jakousi vatu, nebo bahno, kterým se čtenář brodí odnikud nikam. Ač tam bylo dost zajímavých nápadů, začal jsem se nudit a od poloviny knihy už jsem vyloženě trpěl. Myslím, že by tady prospělo, kdyby autor sesekal děj jen na délku povídky, max. novely a odpustil si plytké natahování plné zbytečných mrtvol, dialogů a událostí, které vás už pak přestanou zajímat a příběh se v podstatě nikam dál neposouvá.

29.09.2020 2 z 5

Krvaví havrani Krvaví havrani Simon Scarrow

Viz. uživatel Richie1 - po vypravěčské stránce to odsejpá, o tom žádná. Ovšem z pohledu logiky a historických reálií, co se bojů týče to dost skřípe, což je patrné už u některých předchozích dílů, které jsem četl. Děj, resp. zápletka jak už bylo řečeno, taky není žádný velký zázrak a vývoj situace lze od půlky knihy předvídat. Průměrné čtení, jednorázovka, ke které se vracet už nebudu, ale pořád je to lehce nadstandart proti některým jiným kusům tematicky stejného zaměření.

20.09.2020 3 z 5

Tekumseh (1. díl) Tekumseh (1. díl) Fritz Steuben

Jak už tu bylo napsáno přede mnou - kniha je překvapivě syrová a drsná, vzhledem k tomu, že to vycházelo v edici pro děti, resp. mládež. Oproti naivnějším Mayovkám je to velmi příjemné překvapení.

15.08.2020 4 z 5

Utajené dějiny Čech I. Utajené dějiny Čech I. Otomar Dvořák

Neskutečné blábolení - jen snad, že by to člověk bral, jako nepovedenou fantasy, nebo dětskou rozprávku před spaním. Ten dodatek názvu knihy - Historie, o které nechtějí odborníci slyšet vcelku chápu - mohl by je složit infarkt.

06.08.2020 1 z 5

Předkřesťanská náboženství severních Indoevropanů: Tradice Keltů, Germánů a Baltů v kritické perspektivě humanitních věd Předkřesťanská náboženství severních Indoevropanů: Tradice Keltů, Germánů a Baltů v kritické perspektivě humanitních věd Jan Reichstäter

Tak, jedno upozornění hned zkraje - Kniha rozhodně není nic pro ezopošuky, čtenáře knih s názvem "Moudrost druidů, Keltská magie" a podobných slátanin. Jedná se čistě o literaturu faktu a proto je náhled pana Reichstatera kritický i k mnoha zažitým interpretacím výkladu pohanských kultů Keltů, Germánů, apod. Člověk vlastně zjistí, že valná většina toho, co v minulosti přečetl jsou pouhé domněnky, navíc šířené zástupy opisovačů obšlehávajících teze svých předchůdců - což v této knize neplatí, naopak je zde přehršel původních zdrojů, kam až lze do nejstarší možné historie dohledat původní spisy pojednávající o starých pohanských kultech. Opět tu člověk zjišťuje, že např. i u Germánů a původního náboženství skandinávských etnik toho moc není a víceméně vše vychází z islandských ság sepsaných v době, kdy tzv. vikingskému období už odzvonilo, čili to pár staletí nazpět mohlo být také docela jinak.
Knížku bych jednoznačně doporučil někomu, kdo už má o historii Keltů a germánských kmenů něco načteno a stejně tak i nějaké informace o jejich ať už diskutabilních, nebo doložitelných kultech, legendách a panteonech bohů a namísto naivního a romantického přístupu k problematice je schopen i nadhledu a kritického myšlení.

25.07.2020 4 z 5

Pokrokem k zániku Pokrokem k zániku Mnislav Zelený-Atapana

První část knihy mi úplně nesedla - ne, že by povídání o našich krajanech v Jižní Americe nebylo zajímavé, ale na základě titulu bych čekal něco trochu jiného. Další část zabývající se politickou situací v oněch končinách byla zajímavější, ale pořád to nebylo ono. Až asi v poslední třetině jsem se dočkal toho, co jsem v knize hledal a to názory pana Zeleného na naší vyčpělou civilizaci, takdy už to pro mě dostalo jinačí grády. Nevýhodou ovšem je - a to se táhne celým svazkem - že jde o různé sebráně články a proto se dost věcí opakuje, byť v různých obměnách. Co bych ale vyzdvihl, tak to, že názory a postoje pana Zeleného jsou v dnešní na hlavu postavené době krásně nekorektní a většinou mi mluví z duše.

04.07.2020 3 z 5