Vlk.kh Vlk.kh komentáře u knih

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Detektivky předhánějící se v rafinovanosti a sadismu vrahů a posouvající tak celý příběh za hranici uvěřitelnosti, neřku-li do absurdna, začínají být už docela únavné.

03.06.2022 2 z 5

Klenoty středočeského pravěku Klenoty středočeského pravěku kolektiv autorů

Obsahem nepříliš rozsáhlá publikace o zajímavých nálezech ze středních Čech v rozmezí od mladší doby kamenné po závěr doby římské a období stěhování národů. Nejedná se o texty vyloženě odborné a jsou určené pro širší veřejnost, tudíž by publikace měla být srozumitelná - ač mám o jejich mentálních schopnostech často pochybnosti - i pro mládež. Text je doplněn o pefektní fotografie artefaktů, nálezových okolností z terénu a kresebné rekonstrukce.

03.06.2022 5 z 5

Prokletá věž: Poslední bitva křižáků o Svatou zemi Prokletá věž: Poslední bitva křižáků o Svatou zemi Roger Crowley

Z mého pohledu nadšeného laika perfektní historická práce se spoustou informací a přitom srozumitelně a čtivě napsaná i pro širší veřejnost. Samozřejmě, autor předpokládá, že čtenář má alespoň ponětí o tom, že bylo něco, jako křížové výpravy a tzv. Křižácké státy na východě, ale pokud by člověk takové ponětí neměl, těžko by sáhl právě po této knize. Autor popisuje - a to velmi detailně - nejen samotné obléhání a pád Akkonu, ale uvádí do kontextu i řetězec předcházejících událostí a válečných tažení, stejně jako politické, ekonomické a další aspekty. Za sebe mohu jen doporučit.

04.02.2022 5 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Trochu krkolomně poskládaný příběh a zápletka. V sérii "Dánovek" řadím spíše k těm slabším.

21.12.2021 2 z 5

Prázdný trůn Prázdný trůn Bernard Cornwell

Po stereotypním vybíjení neustále se obnovujících mohutných armád pohanů vcelku příjemné překvapení a osvěžení. Tahle kniha měla pro mě spád a zajímavý děj, rozhodně neškodilo, že seveřané tady hrají víceméně druhé housle. To mečové čarování si mohl autor sice odpustit, ale jinak je tato kniha v rámci série lehký nadprůměr.

29.11.2021 4 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Dobrá práce, pane Urbane! Temnota rezonující v povídkách nádherně sedla do tohoto dušičkového období, kdy jsem knihu četl. Na rozdíl, od řady jiných povídkových antologií tady pro mě nebyl vyloženě podprůměrný kus, který bych měl problémy dočíst, nebo ho rovnou přeskočil - naopak, z průměru zde vystupuje několik kousků, které jsou z mého pohledu "majstrštych" hororového žánru.

04.11.2021 4 z 5

Dějiny smrti Dějiny smrti Philippe Ariès

Ufff - no, na to, jak jsem se na tuhle "cihlu" těšil, jsem se jí místy prokousával docela těžce. Jako celek je kniha rozhodně monumentem, za kterým jsou dlouhá léta střádání informací, ale jak už tu níže psal uživatel Apostasis, musel bych patrně být rodilý Francouz, nebo se výrazně zajímat o jejich dějiny, abych knihu plně docenil. Čtenář se tu dozví hromadu zajímavých informací, platicích po vztah ke smrti a pohřebnímu ritu všeobecně, ale značná část knihy mapuje tuto historii právě ve Francii ( jasné, auor je Francouz, tak to dává smysl ). Také jsem očekával větší porci podkladů pro starověk, ale tam je to pojato velmi okrajově a letem světem a hlubší rozbor autor začíná v podstatě až s obdobím středověku.

03.11.2021 4 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Nedočteno, asi po jedné třetině jsem to vzdal. Četba je relax a má být pro člověka potěšením, popř. poučením a tady jsem z toho necítil nic. Nelogický a neuvěřitelný postup hrdinů mě vyloženě iritoval a po naprosto nesmyslném zásahu policie společně se zásahovkou, kdy si nechají v budově, kterou zajišťují kvůli potenciálnímu šílenému vrahovi jen tak pobíhat nějakého pisálka ozbrojeného násadou od smetáku, tak to už bylo trochu silné kafe. Ani se mi nechce věřit, že román Hastrman, ze kterého jsem byl nadšený je od stejného autora.

08.10.2021

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Tak tohle jsem nezvládl, i když jsem se snažil. Prokousal jsem se cca do půlky knihy a musel to odložit s prohlášením: Vzdávám se. Motivační to asi je, o tom se nemohu přít, ale na můj vkus až moc uměle vykonstruovaná pohádka. Jak nasvědčuje celá řádka pokračování knihy, marketingový tah se zadařil.

21.09.2021

Příšery odnikud Příšery odnikud Ivan Mackerle

Na konci povinné školní docházky a začátkem střední školy jsem docela hltal časopis Fantastická fakta, v jehož edici knížka vyšla - záhady, to bylo holt tehdy moje. Některé knihy od pana Mackerleoho mám rád dodnes, ale tahle mezi ně patřit nebude. Přečetl jsem ji z nostalgie po oněch časech posedlostí tajemnem, ale už to nějak není ono. Některé kapitoly mi přijdou hodně za pomyslnou čarou.

15.09.2021 2 z 5

Deník morového roku Deník morového roku Daniel Defoe

Asi tak první půle knihy mě hodně držela - syrové a nepřikrášlené popisování průběhu morové rány -, pak ale opakující se výčet mrtvých a vzájemně si podobných scénářů malinko zevšední. Ne, že by to začalo vyloženě nudit, ale tak trochu se to okouká. Paralelu s covidem v tom nevidím ( krom toho, že obé v podstatě oběhlo a nakazilo téměř celý svět ), černá smrt byla přecejen o dost jiné a silnější kafe, než co se děje nyní.

05.09.2021 3 z 5

Vlčice Vlčice Zdeněk Žemlička

Lev potloukající se a lovící v lesích na území Čech v období horizontu Marobudovy říše? Tak to jo... Kdyby tam autor frknul třeba medvěda, tak bych to i přes další nedostatky možná dočetl, ale tohle mi stačilo.

31.07.2021

Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Tim Voors

Osobně se na tuhle tůru nechystám, za Velkou louži mě to netáhne, ale i tak jsem tulák a vandrák a tahle kniha byla přesně něco pro mou krevní skupinu. Není to suchý itinerář, jako třeba Jakubův cestovní deník, ale autorovy myšlenkové pochody a občasné filosofování také nejsou nic náročného, aby to bylo určeno jen pro nějakou užší skupinu čtenářů. Je to čtivé, dobrodružné, místy vtipné a vhodné pro každého, kdo se rád ztratí na pár dní do přírody a nepotřebuje k tomu nutně autokemp a bandy řvoucích lidí kolem. Ve mě osobně to vykřesalo jiskru po delší době upustit od třídenních vejšlapů po lesích a horách a podniknout zas něco delšího a trochu praštěnějšího, dokud to jde :-) Nemohu vynechat a nezapět chválu na fotografický materiál - ty snímky divoké krajiny jsou úchvatné.

29.07.2021 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Velmi krátce, protože bych v podstatě jen rozváděl myšlenky v hodnoceních přede mnou. Příběh je jednoduchý, ale pěkný. Archaická mluva a styl vyprávění jsou za mě osobně velké plus a čtenáře to přiblíží tehdejší době. Ovšem ustavičné rozvláčné tlachání vypravěče, tvořící zbytečnou vatu, to bylo utrpení, nuda a vskutku lotrovské trápení čtenářovo. Za tahle rozvláčná a z mého pohledu hluchá místa, co odvádí pozornost od děje musím hodnocení knihy významně strhnout směrem dolů.

26.07.2021 2 z 5

Doba koronavirová Doba koronavirová Václav Cílek

Celkově lepší průměr. Kvalita textů byla kolísavá, některý super, jiný slabší, některý i nudný, ovšem to se od podobné publikace dá víceméně očekávat. Co ten který z autorů, to odlišné téma, pohled na věc, styl psaní a způsob, jakým téma uchopil a je na vkusu každého, co si z knihy odnese a co se mu zalíbí, proto tu nebudu některé autory vyzdvihovat a jiné hanět. Celkový obrázek z téhle mozaiky si udělá každý čtenář sám.

23.07.2021 3 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Jelikož k nějakému oslavování bratří Mašínů mám hodně daleko, měl jsem strach se do knihy pustit a dlouho to odkládal, protože jednoznačný obdiv autora k oběma bratrům je dobře znám. Nicméně, musím uznat, že i tak mě příběh bavil a doplnil jsem si mnohé informace o tehdejších událostech - můj negativní náhled na onu "odbojovou" skupinu to nijak nepoznamenalo. Ač se autor snaží být objektivní, to nadržování je v textu stejně patrné, např. při postřelení a zmrzačení venkovského velitele dobrovolných hasičů během žhářských akcí podpalování stohů neváhá okamžitě přispěchat s tím, že onen vážně zraněný chlapík byl sympatizant komunismu a příslušník pomocných hlídek VB - no, ale to jaksi Mašín v době, kdy do něho pumpoval olovo s úmyslem ho zabít nevěděl, takže žádná polehčující okolnost. Právě určitá autorova glorifikace skupiny kolem bratří Mašínů a vymýšlení, co se komu v danou chvíli honilo hlavou, nebo co přesně kdo udělal, i když jsou někteří ti lidé dávno po smrti a žádné paměti nezanechali a nejsou svědkové, čili jde v těchto pasážích o čistou fikci, sráží v mých očích hodnocení knihy lehce dolů. Nicméně všem zájemcům o tento střípek z naší historie - rozhodně si to přečtěte.

17.07.2021 3 z 5

Střet impérií Střet impérií Ben Kane

Na rozdíl od trilogie o Teutoburském lese jsem tady zohlednil při hodnocení spíše popisované období, o kterém jsem toho zatím moc nepřečetl, než příběh sám - ten mi přišel víceméně průměrný a ledacos se dalo předvídat. Za přečtení to ovšem rozhodně stojí.

09.07.2021 3 z 5

Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů S. C. Gwynne

Zatím asi nejdetailnější kniha zabývající se kmenem Komančů, která v češtivě vyšla. Publikací, kde je zmíněn Quanah Parker a nějaký ten střet s rangery jsem sice četl víc, ale Říše letního měsíce je monumentální dílo, které přináší informace, o kterých jsem neměl zatím ani páru uvádí je v jedinečném kontextu doby a dalších událostí. Na knize bych vyzdvihl i její syrovost, co se popisu nájezdů týče, protože ač jsou Indiáni v mých očích národ rozhodně zasluhující úctu, obdiv a respekt, zároveň se jednalo o národ, který se taky s nikým nemazal, i když leckteří současní sluníčkoví blábolisté např. ohledně Toltéků se snaží razit opačný názor a překrucování historie. Svobodní Indiáni byli přírodní lid žijící prostě a v souladu s okolím, ale rozhodně ne žádní mírní hipíci.

02.05.2021 5 z 5

Archeologie pravěkých Čech. 8, Doba římská a stěhování národů Archeologie pravěkých Čech. 8, Doba římská a stěhování národů Eduard Droberjar

Asi nic pro naprostého laika, co zatím o Germánech na našem území a celkovém evropském kontextu doby římské nic nepřečetl - chce to mít alespoň nějaké povědomí. Nicméně pro mě, jakožto zájemce o dané období ve smyslu reenactoringu ( jak se teď módně a nablble s oblibou říká, za mě spíš hezky, česky živoucí, nebo oživená historie ) je to cosi, jako povinný "slabikář", na který pak navazuje další literatura. Od roku vydání jsou sice některé výzkumy o dost dál a máme i další nálezy a informace, ale kniha má pořád co nabídnout.

19.04.2021 5 z 5

Srebrenica: Zpráva o válečném zločinu Srebrenica: Zpráva o válečném zločinu Norbert Both

Krásná ukázka marných politických kydů, bezzubosti světových organizací zaměřujících se proti páchání válečných zločinů a zoufalé situace prostých vojáků a velení v poli, kde jsou často vrženi do víru událostí bez dostatečného vybavení a jasných rozkazů, co mají dělat. Velmi solidní práce popisující nejen události na bojišti, ale i politické pozadí celého dění ( jak já říkám, zasr. politika. Byla to, je a bude jen špína, nic jiného ). Je zde zmíněno i zločinné chování muslimských jednotek a bojůvek, ale jen okrajově - tady je třeba vypíchnout, že prasárny páchala každá strana a ne se zaměřit čistě na řádění srbských polovojenských jednotek na civilním obyvatelstvu. Je děsivé, jak je tenká hranice k vyvražďování sousedů a páchání etnických čistek na základě odlišnosti náboženství, nebo národnostní příslušnoti. Kéž by to bylo mementem pro multi-kulti zastánce v současném hroutícím se západním světě.

28.03.2021 4 z 5