vladka321 vladka321 komentáře u knih

Kříž Kříž Ingar Johnsrud

Knihu a tím celou trilogii jsem dočetla, ale ta doba... určitě zajímavá zápletka, rozhodně to bylo napínavé, ale strašně, strašně zdlouhavé.

04.03.2022 3 z 5

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Více než legrační pojetí podzimu života mi tato kniha spíše připomínala obžalobu systému, výchovy, předností společnosti i pocitu, že se člověk prostě nedočká uznání, natož pak pochopení či soucitu. Trefně autorka připodobňuje člověka sešlého věkem k malému dítěti. Zuby žádné nebo poskrovnu, totéž vlasy. Rozum by se také dal podobně přirovnat. Avšak u miminka je toto roztomilé, zatímco u stařečka nechutné. A to je jen jedno z přirovnání, které z knihy vyplývá. Moudrost, rozvážnost, lidskou zralost nikdo neocení. Ba naopak vše je přítěží a tak uděláme pomocí léku z člověka jenom loutku, však on si již stěžovat nebude a kdo by to také odhalil? Je to smutné a zároveň varováním pro nás všechny. Vůbec se nedivím, že spisovatelka a především novinářka měla obrovskou touhu vše ze sebe dostat a upozornit na bezpráví a mnohá příkoří na stařečcích páchaných.

24.02.2022 4 z 5

Fatima: Neberte mi moje dítě Fatima: Neberte mi moje dítě Fatima Mirembe

Byla to opravdu zajímavá kniha o životě v Africe. Jak tam ženy nemají veskrze žádná práva a dokonale patří svému muži a ten si s nimi může nakládat dle svého uvážení. Systém zrovna tak. Je to čtení smutné, i když příběh spěje k dobrému konci. A to neprozrazuji nic nového. Pochopíte již v předmluvě. Nicméně slohová stránka mi přišla taková umělá, nedozralá. Možná to tak bylo schválně, aby byl znát ten civilizační propad ve spojení s kulturou, kde si opravdu ženy nemohou být ničím jisté. Vzdělání minimální, práva žádná. Pocit naplnění, láska a spokojenost jsou možná slova, která tam ani neznají. Je to smutné.

23.02.2022 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babička je česká klasika a já ji mám velmi ráda. Četla jsem s vnučkou, tu to ale nebavilo. Bylo to na ni dlouhé. Nicméně se jí líbilo, když jsme si povídaly o období, situacích i příhodách jednotlivých postav a porovnávaly i moje vzpomínky z mého mládí a dětství. Samozřejmě nejvíce zaujala Divá Bára.

21.02.2022 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Dokonalé, jinak se to ani nedá nazvat. Přerod chlapce v muže v tom nejděsivějším, co si jen člověk ani nechce představovat. Hbitý a přitom slušný jazyk, toho si cením především. Poutavé vyprávění, které vás prostě nechce pustit. Kniha i vyjadřování mi přijde moderní. Kdo by byl řekl, že to je psáno tak velmi dávno.
Nicméně obžaloba války, pošramocených a zmařených životů tolika lidí. A stále to není dost, stále lidstvo chce válčit, chce dobývat, chce vnucovat... Je to tak nepochopitelné!!!

15.02.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Drsný osud. V šesti letech prožitého života, který vydal na celou knihu. Tolik změn jiného člověka nepotká za celý život. Přesto hrdinka stále myslí pozitivně, chce žít, chce být šťastná a své štěstí vyloženě hledá v každé maličkosti, v každém dni. Je to hezky napsaná kniha, plná emocí, těžkého údělu, ale i lásky a naplnění. Život Aničky opravdu měl smysl a stál za zdokumentování.

13.02.2022 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Z této knihy mám přesně ten pocit, kdy jsou si všichni blízcí a přitom nesmírně vzdálení. Opět dokonalé vykreslení postav a jejich charakterů. Až jsem měla pocit, že jsem v ději s nimi a pozoruji je. Moc povedená kniha, výborně volené zápletky. Klubko se krásně rozmotávalo a na konci zase pěkně pevně smotalo.

06.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tato kniha se mi opravdu moc líbila. Prostě za poslední dobu TOP. Doporučuji přečíst všem, kteří milují ságy, trochu historie a opravdovosti.

06.02.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kniha by byla zajímavá, kdyby mě stále tam vzadu něco nenašeptávalo, že něco podobného jsem již četla. Hodně mi to připomínalo jednu knihu (povinnou četbu), kde se otec ve vězení chlubí vlastním synem, který ho udal úřadům. A se slovy: "vychoval jsem dobrého syna" útrpně přijímal svůj trest.
Tak nějak mě však možná i tento úděl nutil číst dál a dále, zda i v této knize se podobnému dostojí.

Rozhodně však bylo dobrým tahem vsadit na dětský domov, vyrůstání v něm a snahu zařadit se následně do "normálního" života. To knize dodává jistou originalitu a určitě přidává i na poutavosti. Nicméně čtení o tom co by, kdyby mě tak trochu otravovalo.

04.02.2022 3 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Na knihu jsem se moc těšila a s chutí se do ní začetla. Musím však přiznat, že jsem byla poněkud zklamána. Především zvláštním slohem, kdy jsem nechápala, kdo vlastně situaci popisuje a o kom je řeč. Bylo to pro mě zmatené a to i poté co jsem se zorientovala v časech (kdy se střídá minulost, přítomnost i budoucnost) a ve třech vyprávějících osobách. Nicméně poselství knihy je zcela jasné a i když bylo patrné, že se jedná o veliké ukrutnosti, přesto se těmto autorka pokusila vyhnout. Snažila se najít lidskost v nelidskosti a to mě popravdě opravdu dostalo. To světýlko lásky a naděje.

27.01.2022 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Tento díl série byl opravdu napínavým a velmi drsným vyústěním. Od začátku mi bylo docela dost smutno a hodně jsem cítila s matkou Alice. Její sílu a ryzost citů k Martinovi jsem obdivovala. A i když došlo k malému selhání, přesto jsem jí to shovívavě odpustila. O to více mě překvapilo zakončení celého příběhu. Tentokráte jsem autora ohavných činů opravdu neodhalila až téměř do konce. Kniha má dokonalý rozjezd a neuvěřitelné tempo, které vás provede celou knihou.
Navrch všemu jsem byla moc ráda, že v příběhu jíž nebyl nějakou náhodou oživen Jurek, protože to by mě zklamalo a asi bych i knihu odložila.

26.01.2022 5 z 5

Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Václav Čtvrtek (p)

Tato kniha byla moje první přečtená kniha. Mám ji s věnováním od své první paní učitelky, která mě učila v první až třetí třídě. Tuto knihu jsme dostali všichni její prvňáčkové a také jsme ji společně přečetli. Bylo to krásné období, krásné čtení a úžasný autor, který to prostě s dětskou dušičkou uměl

22.01.2022 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Tento díl mi přišel poněkud zvláštní. Přiznám se, že patrně nejslabší díl z celé série. Vše směřovalo na hlavního hrdinu a jeho minulost. Opět velmi promyšlené, nicméně příliš zkonstruované až do krajnosti. Objevuje se zde snad až nadčlověk s vlastnostmi, které nejsou obyčejnému člověku dané. A to je to, co mě nebaví. Nechci číst sci-fi, ale dobrou detektivku a to se tady moc nepovedlo. Přesto čtivé a samozřejmě dynamické.

22.01.2022 3 z 5

Piknik v Provence Piknik v Provence Elizabeth Bard

Kniha mě popravdě příliš neoslovila. I tak jsem ji dočetla a zkusila pár zajímavých receptů. Pyré ze žlutého hrachu s pomerančovo-zázvorovou zálivkou je dokonalé. Králík s pastisem, fenyklem a čerstvým hráškem lahodné. Maďarský třešňový dort neodolatelný a zálivka na salát je v mé lednici nyní stálým hostem.

17.01.2022 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

EPILOG:
Při slově "promiň" se mi vehnaly slzy do očí.
Při slově " Gratuluji" jsem se rozesmála.
A to je asi to nejvíce, co mohu sdělit, abych nic neprozradila. Kdo dočte až sem, pochopí. Dějem jsem popravdě byla trochu zmatená, chvilkami mi to připomínalo jistou detektivku. Nicméně vše našlo svůj smysl i cíl. Bylo to pěkné.

08.01.2022 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Tento díl se mi líbil o malinko méně. Bylo to napínavé jako ostatně vždy. Stejně tak neotřelé a zajímavé. Nicméně mi to přišlo dost komplikované a překombinované. Ovšem kniha se četla dobře, děj odsýpal a na konci jsem téměř nedýchala.

29.12.2021 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Krásná klasika, kterou si vždy velmi ráda přečtu.

24.12.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Toto opravdu bylo totální sáhnutí vedle. Kniha na mě nepůsobila vůbec dobře a nedovedu si představit žít v tak nepříjemných rodinách. Jestliže opravdu něco takového existuje, potom se nedivím, že jsou lidé, kteří domov mají spojený jen s těmi nejhoršími vzpomínkami a nechtějí se vracet. Měla jsem se leknout hned, jak jsem uviděla podtitulek knihy se slovy "závist a chtíč".

24.12.2021 1 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Velmi pěkně zpracovaná kniha. A co kniha, celá série. Velice promyšlené, gradující, chytlavé a především napínavé. Těším se na další díl.

15.11.2021 5 z 5

Večeře u mahárádži a jiné povídky Večeře u mahárádži a jiné povídky Igor Chaun

S chutí jsem v knihovně sáhla po útlé knížečce s povídkami Igora Chauna a obsah mě nezklamal. Povídky jsou dlouhé tak akorát, abych si je mohla přečíst i vícekrát a ony dolehly přesně do toho koutku mozku, kam mají a vyvolaly přesně ten zvláštní pocit tajemna a provokace. Líbí se mi sloh, jazyk i forma jimiž jsou povídky psané. Doporučuji :-)

05.11.2021 5 z 5