VítekP. VítekP. komentáře u knih

Dějiny Boha Dějiny Boha Karen Armstrong

Informacemi přímo nabušená kniha. Velké díky Karen Armstrongové jakožto průvodkyní historií a za dopodrobna popsaný nástin vnímání Boha v průběhu věků.

30.09.2023 5 z 5

Historie českých komunit v Rumunsku Historie českých komunit v Rumunsku Desideriu Gesce

Jestli by si měl člověk přečíst jen jednu knihu o české menšině v Rumunsku, pak je to právě tato. Informačně bohaté a komplexní.

26.04.2023 5 z 5

Srbský deník Srbský deník Jan Jícha

Kniha mi vtipnou formou poskytla základní vhled do této balkánské země. Autorovi se musí nechat, že napsal toto dílo velmi čtivě.

26.06.2022 5 z 5

Etnické skupiny, hranice a identity Etnické skupiny, hranice a identity Thomas Hylland Eriksen

Tato publikace čtivě popisuje rámce definic jako národ, etnicita, kultura a podobně. Obzvlášť se mi líbila pasáž od Miroslava Hrocha, ve které zmíněný historik pojednává o rozdílech mezi etnickou skupinou a národem. I když se mi kniha dobře četla, myslím si, že pro čtenáře nepolíbeného základy antropologie/etnologie to může být trochu oříšek.

23.04.2022 4 z 5

Cizinci před branami Cizinci před branami Zygmunt Bauman

Z. Bauman hezky popisuje, jak není problematika migrace černobílá. Od tohoto díla jsem nicméně čekal trochu více. V knize mi chyběl popis a názor autora na cílenou finanční a sociální pomoc přímo v místě konfliktu/problému, který migraci vyvolává. Během čtení mě navíc zmáhala neustálá kritika individualismu a obhajoba principu společnosti. Přesto doporučuji přečíst.

17.04.2022 3 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Nemohl jsem jinak, než dát 5 hvězdiček. Ty patří zaprvé autorovi, který dokázal za 2 roky sepsat takovýto informačně bohatý skvost. Muselo být nesmírně obtížné zpracovat Elonův dosavadní životní osud v celé jeho šíři.
Těch 5 hvězdiček nicméně patří i Elonovi samotnému za jeho houževnatost a za to, co všechno vytvořil. Tento svět by potřeboval více takových inspirativních lidí, jako Mr. Musk.

28.03.2022 5 z 5

Motýlek 2. díl Motýlek 2. díl Henri Charrière

I když jsem nečetl první díl motýlka a rovnou se vrhl na ten druhý, nebyl to pro mě vůbec žádný problém. Velmi poutavé a čtivé dílo, které seznámí čtenáře s životem vězně a vězeňským prostředím v první polovině 20. století.

04.02.2022 5 z 5

Vytěsněná Evropa? Kontexty a perspektivy evropské východní otázky Vytěsněná Evropa? Kontexty a perspektivy evropské východní otázky Petr Hlaváček

Tyto věcné a hutné knihy, jako je tato, mám velmi rád. I když mi její přečtení kvůli neustálému dohledávání informací trvalo dost dlouho, rozhodně dávám palec nahoru.

15.09.2021 5 z 5

Při poslouchání audioknihy jsem zaslechl pár opravdu zajímavých myšlenek, které mě uchvátily svými jasnými formulacemi. Nicméně pro mě osobně se nejednalo o průlomovou knihu, ale i tak ji všem doporučuji.

04.08.2021 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tak to byla pecka! G. Orwell dokázal srozumitelně vystihnout vztah mezi myšlením a jazykem. Tento vztah je v tomto díle promítnut do totalitního světa, který svým nikdy nekončícím dilematem mezi bezpečím a svobodou dělá tuto knihu tolik nadčasovou.

08.07.2021 5 z 5

Putin a putinismus Putin a putinismus Walter Laqueur

V mém případě se jedná o druhou publikaci zaměřující se na problematiku Ruska a musím říct, že mi Laqueurovo pojetí přišlo komplexní a srozumitelné. Jednu hvězdu však odebírám za poslední třetinu, která pro mě osobně byla méně záživná a nejméně informačně bohatá.

23.05.2021 4 z 5

Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Mark Galeotti

V mém případě se jednalo o první zkušenost s knihou pojednávající o Putinovi či Rusku. Kniha mi přišla věcná a názorově nevyhraněná, což jsem přesně od této publikace chtěl. Navíc forma byla pro mě velmi čtivá a celkově členění obsahu mi sedlo také.

25.04.2021 4 z 5

Vertikály svobody Vertikály svobody Martin Schmarcz

Mám rád, když mi někdo nabourává mou názorovou bublinu. A to se přesně Martinu Schmarczovi podařilo. Obzvlášť se mi líbila počáteční "teoretická" část esejí se zajímavými myšlenkami, které mě obohatily. V "praktické" části jsem si rád vyslechl pádné argumenty autorových názorů a porovnal s názory vlastními. V některých situacích jsem však měl pocit (není jich však mnoho), že si některé myšlenky trochu protiřečí.

23.04.2021 4 z 5

Prezidenti rozdělené Ameriky Prezidenti rozdělené Ameriky Martin Kovář

Prezidenti rozdělené Ameriky je má vůbec první přečtená kniha pojednávající o hlavách státu USA. A musím říct, že kniha splnila všechna má očekávání. Každá kapitola daného prezidenta obsahovala jak jeho osobní život, tak i popis prezidentství a potřebný historický kontext. Díky tomu bylo pro mě čtení této publikace srozumitelné a velmi obohatilo mé znalosti z americké historie.

26.03.2021 5 z 5

Svižné, zábavné, odlehčené ... Skvělá forma, jak čtenáře seznámit s touto částí kavkazského regionu.
Dílo svým přátelským stylem otevírá téma Gruzie a Arménie a poskytuje základní informace, od kterých se čtenář může dobře "odrazit" a následně, v případě zájmu, rozvíjet znalosti o těchto dvou zemích.

20.02.2021 5 z 5

Brexit: Drama psané přes průliv Brexit: Drama psané přes průliv Martin Kovář

Když jsem si tuto knihu zakoupil, očekával jsem od ní trochu něco jiného (podrobný vývoj situace ohledně Brexitu za posledních 5 let). Místo toho však kniha nabídla základní diskurz o historickém vývoji Britských ostrovů.
Nicméně právě díky tomuto zpracování má kniha mnohem vyšší přidanou hodnotu, než kdyby se jednalo jen o pojednání posledních pěti let. Autor v textu dává do souvislostí historické události, které se zrcadlí v dění v mnou zmiňovaných posledních pěti letech.
Díky tomu čtenář lépe pochopí, z jakých důvodů k Brexitu opravdu došlo.

05.02.2021 5 z 5

Nadvláda mužů Nadvláda mužů Pierre Bourdieu

Velmi zajímavá kniha, u které jsem však velmi brzy narazil na neznalost základního pojmosloví Pierra Burdieua (na což naráží uživatel "dedliipf" v komentáři níže). I přes místy velmi odborný styl psaní se kniha četla dobře.
A jedna věc, před kterou smekám nejvíce: opravdu jsem měl pocit, že se spisovateli (ač muži) podařilo vystoupit ze zažité struktury myšlení a z vrtulníku nezaujatě nahlížet na problematiku nadvlády mužů a tento fenomén popsat v celé své šíři.

18.01.2021 5 z 5

Islám - Historicko-kritická studie Islám - Historicko-kritická studie Jaya Gopal

Klobouk dolů před obrovským rozhledem J. Gopala. Na druhou stranu mám výhrady k formě - některá souvětí řádně prověřila mé znalosti větné skladby a dala mi pořádně zabrat. Nebojím se přiznat, že některé věty jsem prostě nerozluštil.
Mám proto pocit, že by kniha byla po zpřehlednění vět a absencí občasných emočních výlevů čtivější a tak o 50 stran kratší.
Za mě nicméně obohacující dílo, které zpestří kdejakou knihovnu nejen svým grafickým ztvárněním pevné vazby.

16.11.2020 4 z 5

Jazyk, kultura a společnost. Úvod do lingvistické antropologie Jazyk, kultura a společnost. Úvod do lingvistické antropologie Zdeněk Salzmann

Průkopnická kniha z 90. let minulého století, která našincům v Česku nastínila tématiku a přístup lingvistické antropologie. Toto téma je srozumitelné podané, navíc proloženo zajímavými výzkumy z historie.

28.10.2020 5 z 5

Tyranie okamžiku Tyranie okamžiku Thomas Hylland Eriksen

Pomalý a rychlý čas - akcelerace globalizace a pokroku - přetlak informací.
O tom všem a dalších věcech souvisejících píše autor v knize, která svou šíří obsahu výrazně předčí šíři v počtu stran.
Heslovitost mé první věty tohoto příspěvku prozrazuje, že i já jsem otrokem času - i já jsem součástí a spolutvůrce tyranie okamžiku.

11.10.2020 5 z 5