vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Stalin a bomba Stalin a bomba David Holloway

Vynikající kniha o historii sovětské fyziky. Spousta užitečných informací jakož i drsných příhod s politiky. A další důkaz zrůdnosti komunistického režimu, který neváhal tvrdě zakročit proti své inteligenci.

18.06.2020 5 z 5

Výborná kniha s bohužel poměrně realistickými historkami o vojácích. Nevěřil jsem dokud mi táta nevyprávěl dost podobné co zažil on sám. Zde jsou samozřejmě soustředěné na omezený počet stran. Ale rád dávám plné hodnocení.

17.06.2020 5 z 5

Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč (a jak) psychosomatika funguje? Jarmila Klímová

Esoterika, alternativní "medicína", šarlatánství. Víc dodávat snad netřeba.

17.02.2018 odpad!

Sen noci darwinovské Sen noci darwinovské Josef Lhotský

Josef Lhotský napsal vynikající knihu mezi beletrií a odbornou prací. Kniha se četla sama, přečetl jsem ji snad za 4 dny a to jsem četl jen v MHD a autobuse. Velmi oceňuji originální dialogy, chování postav a jejich různá specifika, třeba Thompsonova jablka a podobně. Další pozitivum vidím v tom, že autor v podstatě nenásilnou formou dostane do čtenářů mnoho informací z historie biologie a Darwinova života, ale i z moderní biologie. Jako popularizační kniha je tedy publikace velmi hodnotná.

Co se týče záporů. Námět mi příjde trochu podobný jako u Gamowovy knihy Pan Tompkins v říši divů, ale podle autora jde o náhodu. Občas jsou v knize drobné nepřesnosti v částech, kde autor hovoří o fyzice. Ale autor je biolog, takže mu to nevyčítám tolik jako jiným autorům snažícím se popularizovat přímo fyziku.

Takže výsledkem je, že knihu hodnotím nejvyšším počtem hvězd. A doufám, že autor ještě něco napíše. :-)

26.09.2016 5 z 5

Koniec Pavúkov v Tatrách Koniec Pavúkov v Tatrách Milan Vranka

Velice zajímavá a čtivá kniha o vynikajících slovenských horolezcích, kteří zahynuli předčasně v horách. Mnoho z nich jsem znal i předtím a zejména příběh o havárii vrtulníku se zachránáři v mlýnické dolině je obecně známý. Na druhou stranu jsem se dozvěděl spoustu nových věcí o bratrech Pochylých a dalších. Za zvlášť zajímavý považuji příběh Ivana Bortela, jediného lezce z nešťastné výpravy do Peru, který nezemřel při lavině pod Huascaranem, ale o několik dní dříve při pádu v lehkém lezeckém terénu. Obecně je zajímavé, kolik z těchto lezců zahynulo velmi smolně v lehkém terénu. A jako varování by se měl uvádět příběh lezců zemřelých na Pumori, kteří měli odjet do Jižní Ameriky, ale dvě věštkyně jim "vyvěštily" neštěstí, takže změnili cíl, kde posléze tragicky zahynuli. Takže se názorně ukazuje cosi o horolezecké pověrčivosti a jejím smyslu a o úrovni "předpovědí" věštkyň. Navíc když jako neštěstí se dá s trochou snahy označit cokoli, od ztracené rukavice, přes zlomenou ruku až po smrt...

Druhá kratší část knihy potom rozebírá životy dvou legend horolezectví zemřelých na vážné choroby.

Celkově knihu hodnotím jako velmi zajímavou a poučnou. Dávám tedy plný počet hvězd.

22.09.2016 5 z 5

Teorie času Teorie času Tomáš Košumberský

Pan Košumberský, stomatolog a organizátor vzdělávacích pobytů pro lékaře se rozhodl po dlouholetém úsilí trvajícím již od gymnázia napsat knihu o fyzice. Škoda jen, že na tom gymnáziu přece jen nedával více pozor. Pak by totiž netvrdil ty nehorázné nesmysly, které můžeme v knize najít. Od toho, že údajně speciální teorie relativity je z roku 1916 a obecná z roku 1905, až po popírání vlivu OTR na GPS. Gravitační vlny a černé díry podle pana autora neexistují, jak ironické zrovna v roce, kdy jsme jejich existenci nade vší rozumnou pochybnost experimentálně prokázali.

Jako všichni lidoví vykladači fyziky je navíc zcela nepřístupný jakékoli kritice. Že kniha neprošla recenzním řízením je asi zjevné a zbytečné dodávat. Jako bonus uvádím, že si pán jako spoluautory uvedl Galilea Galileiho, Isaaca Newtona a Hermanna Minkowského.

Hodnocení je samozřejmě jasný odpad. Tato kniha nemá s realitou naprosto nic společného a nepřináší nic převratného, jen opakuje tytéž argumenty jako podobní odpůrci Einsteinových teorií už dlouho. Co na tom, že mnohokrát vyvrácené. Pokud bych měl doporučit k přečtení, pak tedy jen jako odstrašující příklad co všechno může někdo sepsat a co může vyjít.

04.07.2016 odpad!

Vysoké Tatry pro horolezce 2 Vysoké Tatry pro horolezce 2 František Kroutil

Sice už trochu starší, přesto stále vynikající a z větší části platný průvodce. Mnohokrát mi v horách pomohl. Samozřejmě neobsahuje nové cesty, ale ty stejně obvykle mají vyšší obtížnosti, takže je nelezu. Pro moje potřeby tedy dostačuje, jednoznačně tedy 5 hvězd.

28.03.2016 5 z 5

Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Frank Wilczek

Kniha sama o sobě vynikající a všechna čest Franku Wilczekovi za skvělou popularizační knihu. To se u lidí, kteří jsou zároveň špičkovými fyziky tak často nevidí.

Bohužel dojem z knihy mi trochu kazí český překlad. Pan překladatel (kterého je navíc skoro nemožné dohledat) originální text zjevně příliš nepochopil a tak se text hemží zbytečnými poznámkami překladatele. Jako příklad bych uvedl poznámku, že nano rovná se trpaslík. Ehm za prvé cože? Nano je předpona pro miliardtinu. A za druhé lidé kteří čtou tyto knihy to obvykle vědí. Ani překlad sám o sobě není o moc lepší, některé věty nedávají úplně smysl. A některé termíny jsou špatně přeložené. Třeba collider se nepřekládá jako srážeč částic nýbrž jako urychlovač částic. Ano sráží se tam částice, ale tady by měl překladatel přeložit jako urychlovač a v poznámce vysvětlit, že tam dochází ke srážkám.

Celkově bych čekal trochu více péče s knihou nositele Nobelovy ceny. Celé to na mne působí jako kdyby dali překlad nějakému studentovi anglistiky v bakalářském studijním oboru, který o fyzice neví zhola nic. Knihu si raději přečtu v originále.

Za knihu samotnou 5 hvězd jasných, za překlad ale jedna až dvě dolů. Nakonec asi jen jedna vzhledem k tomu, že knihy nositelů vědeckých Nobelových cen u nás tak často nevycházejí. Ale doufám, že úroveň překladů se do budoucna zvedne.

28.03.2016 4 z 5

Věda bez skrupulí aneb Obchod s fiktivními fakty Věda bez skrupulí aneb Obchod s fiktivními fakty Johannes Jürgenson

Cituji ze zadní strany vazby: "Napadlo by někoho, že vědci lžou a že některé obecně příjmané teorie a paradigmata jdou od začátku nesprávné? Pak vězte, že mezi ně mimo jiné patří teorie relativity, tvrzení o katastrofických změnách globálního klimatu i o nezbytnosti léčit rakovinu smrtělně nebezpečnými postupy, či ekonomický a peněžní systém s fatálními následky pro všechny. ... Přinesou však naději a osvobozeni těm lidem, s nimiž se manipuluje vyvoláváním strachu z AIDS, UV záření a dalších fiktivních nebezpečí..."

A to jsem prosím vybral jen největší perly. Knížku mi zapůjčila moje kamarádka a kolegyně abych se dozvěděl, co za neskutečné bláboly vychází. Jedna z málaknih kterou nedočtu, jelikož číst tuto snůšku lží, polopravd, omylů je nad moje síly.

Pro tuto knihu je i hodnocení odpad málo. Ale jelikož tady nic horšího není, dávámodpad a to natolik jistě jako u žádné jiné knihy. Víc než 0% si tato kniha nezaslouží.

10.01.2016 odpad!

Gravitace – Jak nejslabší síla ve vesmíru formovala naše životy Gravitace – Jak nejslabší síla ve vesmíru formovala naše životy Brian Clegg

Souhlasím s tím, že kniha je napsaná čtivě. Bohužel však obsahuje řadu chyb a nepřesností. Běžný čtenář je asi neodhalí, ale já jako fyzik ano. Je to dáno tím, že Clegg není fyzik, ale novinář popularizující vědu. Jen málo popularizátorů jsou skuteční odborníci na fyziku.
V hodnocení tedy nejsem úplně rozhodnutý. Za informace které kniha přináší bych jí dal 4 hvězdy. ale zasety chyby to sráží na 3. Je to sice popularizace, ale otázka je zda nám taková popularizace spíše neškodí... Ale prozatím dám asi 4 hvězdy.

28.12.2015 4 z 5

Pyramidy, obři a zaniklé vyspělé civilizace u nás Pyramidy, obři a zaniklé vyspělé civilizace u nás Hana Blochová

Pyramidy v Česku. Obři vysocí až 15 metrů a pohřbení pod Znojemskou rotundou nebo na Novém hrádku u Lukova. No člověk nemusí být moc génius aby poznal o jaký blábol jde. Paní Blochová evidetně nechápe ani základy biologie, jinak by věděla jak by to s tak obrovskými tvory dopadlo, geologie, jinak by nepovažovala přírodní jevy za umělé a už vůbec ne historie... Odpad!

15.12.2015 odpad!

Na vrcholu - Dějiny ženského horolezectví Na vrcholu - Dějiny ženského horolezectví Reinhold Messner

Poměrně dobrá a čtivá kniha o ženském horolezectví. Od prvních pokusů až po špičkové lezkyně současnosti. Messner popisuje příběhy jednotlivých významných lezkyň mezi nimi například Wandy Rutkiewicz, Gerlinde Kaltenbrunner a dalších. Celkově hodnotím za 4 hvězdičky.

15.12.2015 4 z 5

Mýtus evoluce Mýtus evoluce Jiří A. Mejsnar

Další z otřesných kreacionistických knih plných polopravd i vyložených lží. Zcela zaslouženě dostal autor bludný balvan. Odpad!

Darwinova černá skříňka Darwinova černá skříňka Michael J. Behe

Jak někdo může dát téhle snůšce nesmyslů, polopravd, omylů, nepochopení ale především vyložených lží 100% prostě nechápu. Tahle kniha není ani dobrá pro biology jako pobavení, je spíše smutná, užitečná je maximálně jako odstrašující příklad. Autor je sice biolog, ale biochemik,který o evoluci ví jak se ukazuje bohužel dost málo. Nicméně některým lidem evidentně stačí, že je biolog, shoduje se s jejich světonázorem a už mu dávají vysoké hodnocení. Nicméně já nemůžu jinak než dát zcela zaslouženě odpad!

15.12.2015 odpad!

Annapurna – 50 let expedic do zóny smrti Annapurna – 50 let expedic do zóny smrti Reinhold Messner

Vynikající horolezecká kniha popisující 4 z nejvýznamnějších expedic na nejtěžší horu světa. Nejprve je zde obsáhle vylíčeno první dobytí osmitisícovky Francouzskou expediíc v roce 1950, následuje první průstup Himálájské stěny v roce 1970, Messnerova expedice v roce 1985 a Československá polozapomenutá expedice v roce 1988. Všem kdo se zajímají o horolezectví mohu doporučit, dozvíte se řadu zajímavých informací.

13.09.2015 5 z 5

Příběh Země Příběh Země Robert Miller Hazen

Kniha mne naprosto uchvátila. Je velmi čtivá a zajímavá. Navíc obsahuje poměrně aktuální informace ať už jde o formování Sluneční soustavy nebo teorii sněhové koule. Většina knih popularizující vědu na českém trhu se týká fyziky nebo biologie, protože to se samozřejmě nejlépe prodává. Kniha zaměřená spíše na geologii a vývoj Země docela chyběla. Pro mne byla tato četba velmi přínosná. Měl bych sice pár drobných výtek k závěru knihy, ale přesto dávám 5 hvězdiček.

25.06.2015 5 z 5

Výstřední vesmír Výstřední vesmír Robert P. Kirshner

Mám pocit, že naše generace vědců a i odborné veřejnosti tak docela nedoceňuje objevy z dnešní doby, ale i z uplynulých několika desetiletí, včetně elektroslabého sjednocení, nebo právě zrychlené expanze vesmíru. Proto jsem mimořádně rád, že vznikla tato kniha autora, který se na objevu zrychlené expanze vesmíru přímo podílel a který je předním světovým odborníkem na supernovy. Kniha je už trochu staršího data, proto nebyly ještě všechny záležitosti kolem objevu vyjasněny, přesto mi kniha přišla lepší než kniha na totéž téma od Richarda Panka Čtyřprocentní vesmír. Možná i kvuli tomu, že Panek není vědec. V úvodu knihy je příjemné shrnutí historie objevování supernov a objevování expanze vesmíru. Dále jsou zmíněny metody měření a měření statistických odchylek. A pak už se autor pouští do samotného vývoje objevu jeho týmu a konkurenčního týmu z Berkeley. Zástupci obou týmů po zádluze v roce 2011 získali Nobelovu cenu za fyziku. Kniha se četla mimořádně příjemně a dobře, navíc pro mne přinesla i některé novinky a připomenutí zapomenutých věcí. Dávám tedy jasných 5 hvězdiček.

26.04.2015 5 z 5

Teorie všeho Teorie všeho John D. Barrow

I přes své stáří velmi aktuální kniha. Autor se v ní vyjadřuje ke snaze vědců vytvořit teorii všeho. Na rozdíl od většiny popularizátorů se nezabývá jen zákony přírody, ale i základními konstantami, počátečními podmínkami, interakcemi a částicemi, symetriemi a jejich narušeními, výběrovými jevy a organizujícími principy. Ukazuje že vše zmíněné je pro vybudování teorie všeho podstatné. Kniha je velmi kvalitní, navíc se čte dobře, dávám tedy zasloužených 5 hvězd.

20.04.2015 5 z 5

Schody ke hvězdám Schody ke hvězdám Anthony Francis Aveni

Zajímavý pohled na astronomická pozorování tří rozličných kultur, lidí, kteří postavili a používali Stonehenge, Inků a Mayů. A je zde i rozebráno k jakému účelu pozorování používali a jak s tím souvisely jejich stavby. Dále se dozvíme něco o jejich životě. A na konci knihy něco o původu naší moderní vědy z Babylonských a Řeckých pozorování a teorií.
Jak už jsem napsal, kniha byla hodně zajímavá z odborného astronomického pohledu. Ovšem moc se mi nelíbilo občasné srážení naší moderní civilizace a naší vědy a některé údajné souvislosti mi občas přišly až jako z numerologie. Naštěstí těchto věcí co mi vadily ale nebylo moc, takže si knížka 80% zaslouží.

02.04.2015 4 z 5

Ateista: Cejch, za který se nikdy nesmíme stydět Ateista: Cejch, za který se nikdy nesmíme stydět Petr Tomek

Petra Tomka znám osobně. Vyslechl jsem mnoho jeho přednášek a přečetl mnoho textů ať už o náboženství nebo o kosmonautice. A Petr mne nezklamal ani teď. Kniha je výborným pojítkem pro mnoho textů, které by se daly číst i nezávisle. Jsou rozděleny do několika skupin, například zde najdeme texty o Ježíšovi, o rovnoprávnosti mužů a žen a tak dále. Autor se samozřejmě vyjadřuje i k Dawkinsovi a dalším moderním ateistům. Ne že bych se všemi texty bez výhrad souhlasil, ale je příjemné si pro změnu přečíst názory inteligentního, racionálně uvažujícího člověka, místo názorů mnohých zaslepených věřících. Uděluji s radostí nejvyšší hodnocení.

P.S. Kromě toho je Petr jeden z nejlepších lidí co jsem poznal, takže i za to plné hodnocení. :-)

30.03.2015 5 z 5