vitas76 vitas76 komentáře u knih

Sedm krátkých přednášek z fyziky Sedm krátkých přednášek z fyziky Carlo Rovelli

Srozumitelně, lidsky jsou zde přiblíženy čtenáři zásadní teorie moderní fyziky.

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Zajimávé, osvěžující a dechberoucí zároveň. Tuto knihu jsem nemohl odložit rozečtenou dokud jsem nepadl únavou. Temná hmota, která se pohybuje na pomezí Sci-fi a alternativní vědy je přesně šálek mého čaje. Nikdy neřikej nikdy a Sovy nejsou tím čím se zdají být. ;)

09.02.2020 5 z 5

Pole – Hledání skryté síly vesmíru Pole – Hledání skryté síly vesmíru Lynne McTaggart

Krásně, čtivě a srozumitelně sepsaná kniha, která podává vědecky podložené svědectví o tom co starověké mýty, náboženství a filozofie tvrdí již dávno. Autorku chválím nejen za celý koncept a formu knihy ale především za její exaktně vědecký přístup kde všechna tvrzení v knize opírá o vědecké práce dnes již celosvětově uznávaných vědeckých autorit. Doplněním zdrojů konkrétních prací v poznámkách, které je možno dohledat, je kniha cenným průvodcem pro každého člověka zajímajícího se o tuto problematiku.
Tahle kniha je pro mě něco jako satisfakce všem lidem, kteří se nikdy nenechaly oblbnout oficiálními bulshity takzvané vědy! (PA)vědy, kterou nejen u nás ale všude ve světě bedlivě střeží spíše dogmaticky církevní než vědecké „Sisyfovské“ spolky skeptiků, maskujících se do středověkých kápí a metajících po vybraných jedincích balvany jelikož oni jsou přec bez viny.

Kvantová noc Kvantová noc Robert J. Sawyer

Celkem zajímavé propojení psycholgie s kvantovou problematikou a sociologií, poměrně srozumitelně podané. Pro mě asi nejzajímavější myšlenkou knihy byla nemožnost vědomého posunu mezi Q1, Q2, Q3 kde byla mírná narážka na moc kolektivního nevědomí, které Vás nepustí z jedné do druhé skupiny. Velice mě potěšil závěrečný výčet doporučené odborné literatury z niž autor čerpal doplněné o česky/slovensky vydané tituly.

27.05.2018 5 z 5

Od vědy k Bohu Od vědy k Bohu Peter Russell

Od fyziky k metafyzice je to pouhá "meta" a to ještě bůhví kdo jí tam dal. Vlastně on ví dal jí tam sám a pojmenoval ji člověk. A jestli se někomu podařilo toto téma přiblížit široké veřejnosti bez zbytečných dogmatických závěrů tak to je právě Peter Russel. Mezi vědou a spiritualitou není třeba hledat rozdílu ale spíše průniky. Jedno může krásně doplnit druhé a naopak. Pravou sílu poznání vnímám jako poznání, pochopení a procítění. Pouhá teorie bez prožitku zůstává zase jen pouhou teorii. Všem koho kniha oslovila doporučuji další zajímavou knihu "Od mysli k hmotě: Nová alchymie vědy a ducha" F. A. Wolf.

31.01.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Poprvé když jsem knihu četl běhal mi mráz po zádech, podruhé jsem měl již možnost konfrontovat s knihou A.Huxley "Konec civilizace" až s odstupem let jsem se dostal ke knize "MY" J.I. Zamjatin z které údajně oba zmínění autoři čerpali inspiraci. Možná že někomu mohou tyto antiutopie (dystopie či kakotopie jak zde mnozí rádi používají) připadat jako nikdy neuskutečnitelné Sci-Fi. Mě naopak jako jedna z možných alternativ velice blízké budoucnosti mezi níž a jinou alternativou v ideálním případě naplněním nějaké utopie ať již vycházející z Platón "Ústava", T. More "Utopie" nebo A.Huxley "Ostrov" Nás dělí pouze křehká hranice a led na, kterém tancujeme je čím dál tenčí. K antiutopickým románům, které mě oslovili bych rád zařadil R. Bradbury "451 stupňů Fahrenheita" a Walter Tevis "Zpěv drozda". Všechny zde uvedené tituly bych nejen doporučil ale jejich důkladné studium přímo vyžadoval od všech světových politiků.

28.01.2018 5 z 5