Vincos Vincos komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

"(Lidé) se shromáždili po celé Zemi. Na Trafalgarském náměstí, na náměstí Nebeského klidu i na Times Square, všude sledovali gigantické obrazovky.
V kancelářích se shlukli kolem počítačových monitorů. V barech beze slova hleděli na televizi v rohu. Doma seděli bez dechu na gaučích a nedokázali odtrhnout oči od příběhu, který se před nimi odvíjel."

Originální scéna. Myslím, že jsem ji ještě nikdy neviděl.

Námět je super, ale to zpracování místama velký špatný. Dialogy jsem po nějaký době radši úplně přeskakoval, hroznej patos.

Autor je hlavně nerd a až potom spisovatel. Když knížku psal, tak měl v hlavě jen to, jak bude vypadat/znít ve filmu, a při psaní dialogů dal dohromady to nejhorší z Apolla, Armagedonu a Pearl Harboru.

14.10.2020 2 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Už tu někdo vyzdvihoval tu Čapkovu obrovskou znalost života na venkově ?! Odkud to má? Buď se neuvěřitelně nadrtil, nebo má skvělou pamět. Myslím ale, že spíš to první, jeho otec jako lékař asi moc "gazdovat" nemusel.

05.07.2020 5 z 5

Neztraťte motivaci v době blahobytu Neztraťte motivaci v době blahobytu Marian Jelínek

Tahle knížka není švédská detektiva. Jestli z ní opravdu chcete něco dostat, musíte ji číst pomalu a hlavně u ní přemýšlet. Pokud to uděláte, změní se zásadním způsobem váš pohled na to, co v dnešním světě znamená být šťastný a úspěšný, a přehodnotíte vaše životní cíle.

17.02.2020 4 z 5

Prodávejte tam, kde kupují Prodávejte tam, kde kupují Miroslav Princ

Knížka vhodná jak pro obchodníky-zaměstnance, tak freelancery, kteří se prospektování a prodávání chtě nechtě musí věnovat.
Obě skupiny v ní najdou spoustu praktických tipů a otázek k zamyšlení, díky kterým snad přijdou na lepší způsob, jak začít konverzaci s potenciálním klientem než větou "Dobrý den, rád bych Vám nabídl (XY)".

17.02.2020

Nepohodlný agent Nepohodlný agent Jaroslav Spurný

Mě to bavilo. Pokud jste mladší ročník a neznáte všechny korupční, privatizační a jiné aféry, které se tu od revoluce odehrály, tak se o nich díky této knížce dozvíte. Pravda, ne systematicky, ne dopodrobna (to by knížka musela mít ne 200, ale 2000 stránek), ale pro mě osobně čtivým způsobem a v podání dvou lidí, kteří se touto problematikou zabývají desítky let. Prokládání rozhovoru dobovými články pana Spurného je taky velké plus.

26.05.2019 4 z 5

Portnoyův komplex Portnoyův komplex Philip Roth

Roth je génius.

18.03.2019 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Ještě nikdy se mi nestalo, že bych po přečtení knížky nevěděl, jestli dát 2 nebo 5 hvězd;
2 - za ty pseudoromantické bláboly hlavně v první půlce knihy, zdlouhavé popisy všeho možného, zbytečné repetice a -filozofové prominou- desítky stran filozofických úvah, které spíš měly vyjít v nějaké útlé samostatné knížce a jen jejich výcuc se měl dostat do románu,
a 5 za skvělý příběh s ještě lepším finále, kde je tak věrně popsáno znechucení životem, že se jím nakazí i ten největší optimista.

27.12.2017 3 z 5

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

Kdyby byla knížka o polovinu kratší, jenom by jí to prospělo. A spoustu lidí, kteří ji odložili (včetně mě) by ji možná dočetlo.
Je tam spoustu kapitol, které připomínají deník teenagerky a "děj" je tak všední a předvídatelný, že se musíte nudit.

03.09.2017 2 z 5

Jakub fatalista a jeho pán Jakub fatalista a jeho pán Denis Diderot

" Jeho hněv nikdy nedovedl odolat dobrému vínu a krásné ženě. To bylo psáno tam nahoře o něm, o vás, čtenáři, o mně a o mnohých jiných"

Některé pravdy jsou zkrátka nadčasové.

Když si člověk dokáže zvyknout na styl, jakým je to napsáno, je to celkem sranda:)

17.05.2017 5 z 5

Boxerské povídky Boxerské povídky * antologie

Překlady některých povídek jsou hodně mimo (viz boxer s drsně chlapskou přezdívkou "Míša", nebo části, kde se boxeři zdraví slovy "Haló"), to vážně trhá uši a kazí to celkový dojem.

18.02.2017 2 z 5

Fyzika nemožného Fyzika nemožného Michio Kaku

Pro ty, kteří mají zájem přečíst tuhle knihu a zároveň spadají do kategorie lidí, u kterých zájem a znalosti o fyzice skončily pokusy o rozsvícení žárovky na jednoduchém elektrickém obvodu, mám důležité upozornění: NENÍ to kniha pro Vás, pro úplné laiky (a tedy ani pro mě).
Pokud se do ní přesto pustíte, připravte se na to, že si budete muset spoustu věcí dohledávat, zvláště v druhé části knihy.

31.12.2016

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Od první chvíle mě knížkou provázel Čtvrtníček v roli Yossariana. Vzhledem Asyřana sice nepřipomíná ani trochu, ale některé scény jako by byly napsány přímo pro něj (např. scéna, kdy si Yossarian v rouše Adamově dojde pro vojenskou medaili)

Než jsem si knížku přečetl, někde jsem zaslechl, že to je "něco na způsob MASHe". No, s MASHem to má určitě společnou protiválečnou náladu, ale Hlava XXII je daleko odvážnější a upřímnější; Hawkeye často lituje jak americké vojáky tak obyčejné Korejce, trochu hraje na city. Útočí na válku jako takovou, ale i přesto si sem tam střihne nějakou tu patriotickou poznámku.

Yossarian naproti tomu střílí do vlastních řad - do generálů, plukovníků a různých kariéristů, kteří si na válce chtějí namastit kapsy. Yossarianovi je ve výsledku úplně fuk, proti komu to vlastně bojuje, kdo je ten dobrý a kdo špatný, hlavní je, vyváznout z toho blázince naživu.

Hlava XXII je skvělou protiváhou takových těch válečných dokumentů a hollywoodských trháků, ze kterých má člověk pocit, že každý voják Spojenců byl štěstím bez sebe, když se měl postavit Geršákům, protože přece bojoval za dobrou věc. Skutečnost je taková, že ve chvíli, kdy vám šrapnel roztrhá kamaráda přímo před vašima očima, tak se vám ty ideály hodně rychle rozplynou a uvědomíte si, že jste jenom jedna prťavá nevýznamná součástka obřího kolosu.

31.07.2016 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Opravdu nerozumím nadšení kolem této knihy.
Ústřední příběh víceméně neexistuje.
O životě hrdinů před katastrofou se dočtete zhruba tři věty, o katastrofě samotné vůbec žádnou. Kniha se skládá z:
90% popisem míst, kterými dvojice přeživších prochází (tato místa se liší pouze tím, že na jednom místě je vzduch "kyselý", kdežto na jiném už "mrtvolně kyselý"),
z 5% popisem jejich jídelníčku (střídavě konzerva s meruňkami a konzerva s fazolemi)
a z 5% neuvěřitelně prázdných dialogů mezi synem a otcem, o tom, jestli jsou ti hodní nebo špatní.

" (Hodní lidé) Určitě jsou.
Opravdu?
Tak jo.
Já ti vždycky věřím.
Neřekl bych.
Věřím. Musím ti věřit."

Ano, vím co si myslíte - v knize se skrývá obrovská hloubka a já bohužel nemám to štěstí a intelekt, abych ji byl schopen pojmout. To dokážou pouze lidé, kteří udělují Pulitzerovu cenu.
Určite se jedná o jedinečný způsob jak vykreslit postapokalyptickou atmosféru světa. Jedinečný určitě, jedinečně nudný.

09.01.2016 odpad!

Napoleon a ženy Napoleon a ženy André Castelot

" Šťastné manželství vyžaduje neustálou výměnu ložního prádla."
Moudrý to muž, ten Bonaparte.

04.04.2015 4 z 5

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway