VikJones VikJones komentáře u knih

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

Prestoze King patri do petky mych nejmilovanejsich autoru, nemohu rict ze i vsechny jeho knihy jsou me oblibene.
Co se ale tyce Z Buicku 8, ten se rozhodne usadi na mem The Best of King zebricku velmi vysoko.
Jedna se o vyvazenou a citlivou knihu, ktera ma vse, pro co milujete Kinga a zaroven
ma i neco noveho. Struktura Z Buicku 8 ve forme kapitol vypravejici mysteriozni a makabrozni pribeh minulosti pretlumoceny ruznymi cleny policejni jednotky se strida s kratkymi useky pritomnosti, v nichz sledujeme sotva odrostleho chlapce vyrovnavat se se smrti jeho taty a kolegy policejni jednotky. Clenove jednotky, pomalu mu odvijejici pribeh, ktery pro jeho otce tolik znamenal a stal se jeho posedlosti, zaclenuji timto chlapce do kolektivu a davaji mu najevo ze je jim partnerem a kolegou.

Z Buicku 8 je skvely horor a mysterium ale take Kinguv osobity nahled do fungovani male Pennsylvanske policejni stanice a nebezpecneho tajemstvi, ktere musi strezit.

27.12.2017 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Serie od Lukjanenka se v nasi rodine 'traduje' jako velmi oblibena. Je kreativni a originalni, chvilemi desiva, chvilemi smutna. Urban fantasy je malo probadany zanr a autor si s nim velmi hezky pohral. Jeho schopnost popisu je uzasna. Dokaze vytvorit skvelou atmosferu. Doporucuji!

17.12.2017

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Malazska kniha padlych patri mezi me nejoblibenejsi knizni serie. Erikson je genialni spisovatel, mistr psaneho slova a vrlmi vzdelany clovek. Jeho plejada rozdilnych charakteru a dejovych linii je unikatni a originalni. Doporucuji kazdemu, kdo se neboji delsich serii, trochy cerneho humoru a vzacneho zanru temne fantasy.

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Miluji Pratchetta, nemam rad Gaimana. Nicmene spojeni jejich sil v Dobrych znamenich, jejich vzajemne obohacovani a propojeni jejich typickych znaku promenilo tuto knihu ve velmi originalni a vtipny vysledek. Je univerzalni pro vsechny vekove skupiny a rozhodne necim, co by mel precist kazdy fanousek at uz jen jednoho z autoru nebo obou.

17.12.2017 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jedna z nejlepsich knih od Agathy Christie. Vyzaduje pozornost, dava prostor samostatne dedukci, je kreativni a originalni. Christie ma uzasnou znalost ruznych negativnich lidskych vlastnosti a pritom dokaze psat postavy velmi opravdove. Nikdo neni jen 'zaporak', ac ma ve skrini nepekneho kostlivce.
Zaver knihy je skvely a necekany. Rozhodne doporucuji.

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Nejedna se sice o moderni horor a tak fanousci Saw a dalsich jednoduchych krvaku asi nebudou nejnadsenejsi,ale Svadrlik ma, a vzdycky mit bude, kouzlo lehce strasidelneho humoru. Skvele povidky idealni pro odlehceny vecer. Doprovozrne jsou bajecne vtipnymi ilustracemi.

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Maus ma pochopitelne svoji hodnotu. Jak umeleckou, tak i historickou a pochopitelne citovou. Co mohlo byt receno pozitivniho (a neni toho malo) uz receno bylo jinymi tak tedy jen subjektivne.
Za sebe mohu rict, ze mym nejvetsim problemem byl hlavni hrdina. Nesympaticky, povrchni a uknourany.
Nelibilo se mi nijak zvlast originalni prirovnani lidskych vrstev/skupin k urcitym zviratum. Uz to tu bylo. Autor rozhodne mohl byt originalnejsi, nez kocky, mysky, prasata. Vim, co se snazil rict a vim, proc tato zvirata zvolil ale i pres to si myslim, ze mohl byt odvaznejsi ve svem ztvarneni.

17.12.2017 4 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Neuveritelne zajimavy autor a jeste zajimavejsi kniha. Musim se popidit, zda se nekdy prelozila do anglictiny (a pokud ne, rozhodne by byla dobrym adeptem).
Urbanuv styl psani je vzdelany a inteligentni, atypicky a velmi specificky. Snove sceny, prolinajici se se skutecnosti, popisove casti, hlavni pribeh, to vse obepjate nadhetnou znalosti historie a architektury je necim neskutecnym.
Pravda, je to kniha nepatrne narocnejsi a asi se nehodi pro barbiny a novaky, ale je na tak vysoke urovni, ze doufam, ze se jednou stane ceskou klasikou a expanduje i za hranice. Subjekt by si to rozhodne zaslouzil.

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Astrid Lindgrenova a jeji knihy jsou soucasti asi vetsiny deti, jimz rodice cetli (a nebo v lepsim pripade, ktere cetly samy).
Jak si to tak precitam v dospelosti, autorka ma neotrely zpusob psani a vypraveni. Jiste, vetsina jejich charakteru se bohuzel vyjadruje ponekud otravne, ale mozna prave tato otravnost je hlavnim znakem Lindgrenove a jejiho stylu. Vetsinou je to i docela roztomile.
Jeji knizky jsou super, tuto nevyjimaje. Predne se mi libi jemne hororovy nadech, ktere maji urcite useky.

17.12.2017 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Moje srdcova zalezitost.
Ma sve mouchy, asi jako kazda kniha.
Bradburyho suchy styl se hodi vice do kratkych povidek, nez delsich del, nicmene v pripade Martanske kroniky sedi, alespon podle meho nazoru.
Depresivni prostredi, takrka hororove, je necim, cim se Bradbury vyznacuje a jedna se o jeho typickou atmosferu.
Rozhodne se nejedna o knihu pro pozitivni slunickare, ktere znechuti trocha ponurosti a ciste beznadeje, rozhodne je ale necim, cim si clovek s otevrenou mysli dokaze rozsirit obzory vziti se do lidi s jinym, ac negativnim, pohledem na budoucnost (a z hlediska metafory i na soucasnost).

17.12.2017 5 z 5

Megalodon. Pátrání po nejstrašnějším mořském predátorovi Megalodon. Pátrání po nejstrašnějším mořském predátorovi Jan A. Novák

Skvela kniha. Zajimava, dobre napsana, plna jedinecnych informaci o tematu, kteremu se venuje jen malokdo.

16.12.2017 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

V roce 2000, kdy byla tato kniha poprve publikovana v Cesku, mi bylo 11 tak jako Harrymu. Tak trochu jsme spolu vyrustali. Tato serie tedy pro mne ma i sentimentalni hodnotu. Kazdopadne, odprostim-li se od ni a podivam se na to objektivne, Harry Potter rozhodne v mych ocich nic neztraci.
Literatura, ktera se uz ted muze srovnavat s klasikou jako je cokoli od Lewise nebo Dahla, v mnohem ji i predci. Jeji unikatnost, spocivajici v postupnem dospivani jak hrdinu tak i prostredi knihy, je necim, co se nevidi casto. Jakmile se ponorite do deje, uz jste jeho soucasti.
Kdokoli si mysli, ze se staci podivat na filmy, je na velkem omylu a prijde nejen o hodne deje, ale i o neuveritelne genialni spisovatelsky styl.

Pán much Pán much William Golding

Jedna z mych nejoblibenejsich knih. Priznavam, dnes uz je trochu prezita a neaktualni.
Goldingova metafora na spolecnost, jeji vrstvy a zpusob jak se lide ve spolecnosti meni v zavislosti na tom, kde na jejim zebricku se usadi, se ale nemeni a (bohuzel) bude aktualni vzdy.
Skvele temne a kriticke nahlednuti do lidske duse