vikaa vikaa komentáře u knih

Lásky šlechtické Lásky šlechtické Zuzana Francková

Neurazí, nenadchne. Nic moc jsem nečekala, jen se mi dostala do rukou, tak jsem si ji přečetla. Na ukrácení dlouhé chvíle dobrý...

10.04.2024 3 z 5

Rozmačkané ego se slaninou Rozmačkané ego se slaninou Lenka Požárová

Mně se kniha četla dobře a bavila mě. Milostné scény byly líčeny celkem s vkusem a bavilo mě jak jídlo, pití a zajímavé destinace, tak i nespoutanost hlavní hrdinky. Věřím, že Lenka Požárová taková neřízená střela opravdu je.
Brzy si zase od ní něco přečtu, někdy má člověk prostě chuť na trochu toho nenáročného počteníčka:-)

08.04.2024 4 z 5

Pět hvězdiček z pěti moc často nedávám, ale tato kniha si výjimečné ohodnocení plně zaslouží. O Koreji jsem toho moc nevěděla, mimo to, že tam byla občanská válka a jedna její část byla socialistická a ta druhá, zlá (dle mínění naší tehdejší vládní garnitury) kapitalistická. Byla jsem šokována tím, co se v Koreji dělo během okupace za druhé světové války. Dívky "pro útěchu" byly verbovány z celé země pod falešnou záminkou práce v továrně na boty. Měly jen dvě možnosti - buď se podvolit svému nepříteli anebo zemřít. Často to byly pouhé děti, které byly poprvé odtrženy od původní rodiny a musely se vypořádat s tím, s čím se vypořádat nedalo. Z hlediska historie se o tomto sexuálním zneužívání a ponižování korejských dívek moc nemluví. Japonci se snaží tuto skutečnost bagatelizovat a Korejci se na ni snaží zapomenout. Svůj příběh "ženy pro útěchu" vypráví babička své vnučce, která byla jako miminko adoptovaná do USA a vypravila se hledat do Koreje své kořeny. Babička vypráví celý svůj život a nic nepřikrašluje. Navíc důležitou roli v celém příběhu hraje hřeben s dvouhlavým drakem, který se dědí v rodině z generace na generaci, od matky k dceři...
Přes velmi těžký námět a surové líčení válečné i poválečné historie v Koreji je kniha velmi čtivá a rozhodně ji doporučuji nejen těm, co se zajímají o historii druhé světové války a poválečné uspořádání světa.

05.04.2024

Odešla, ale vzpomínka zůstává Odešla, ale vzpomínka zůstává Phillip Margolin

Starý dobrý právnický thriller, kterému čas na čtivosti rozhodně neubral. Margolin dokáže připoutat čtenáře ke křeslu! Škoda, že s Betsy Tannenhaumovou nenapsal nějakou menší sérii. Určitě ráda sáhnu po nějaké jeho další knize.

02.04.2024 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Líbilo se mi, že v hlavní roli tohoto příběhu byl DŮM, který si žil vlastním životem anebo spíše pravidly toho, kdo jej navrhl a postavil. Dům obývaly dvě ženy. Jedna v minulosti, druhá v současnosti. Jedna mrtvá a druhá živá. Obě byly v okamžiku, kdy do domu vešly živé a nešťastné. Obě dům opustily, i když každá jiným způsobem... Jednání žen bylo pochopitelné a omluvitelné, jednání mužů bylo nepochopitelné a neomluvitelné. Muži zde nejsou vylíčeni v příliš příznivém světle. Závěr knihy mě nepřekvapil.

16.03.2024 4 z 5

Švestkový dvůr Švestkový dvůr Jan Drozd

Útlá novela o dětství a dospívání se odehrává v období před a během druhé světové války na panském dvoře poblíž Komárna. Autor líčí pěkné okamžiky z chlapcova dětství, které se střídají s těmi tragickými. Přesto je z knihy cítit, že chlapcovo dětství a dospívání je spíše šťastné a Jirka se dokáže radovat i z maličkostí. Přestože pracuje od útlého dětství, čas na zábavu se svými vrstevníky si vždy najde. Autor nás nenásilně seznamuje se slovenskými zvyky a tradicemi. V závěru se román zabývá sociálními problémy poválečné doby.

14.03.2024 3 z 5

Zmrzlinová královna Zmrzlinová královna Susan Jane Gilman

Přestože některé recenze tvrdí opak, já jsem všech 506 stránek románu zhltla jako kornout zmrzliny. Moc se mi líbil Malčin příběh od dětství až po stáří. Za svůj hořkosladký život urazila opravdu dlouhou cestu. NO TAK MĚ ZASTŘELTE, já jsem Malce alias Lilian prostě držela pěsti až do samotného konce. No a že byla občas drsná jako smirkový papír? Bez toho by určitě ve světě plném žraloků neuspěla. Za mně byla prototypem silné ženy se svými klady i zápory.
Líbilo se mi vylíčení historické etapy od roku 1913 po 80. léta 20. století v Americe z pohledu přistěhovalkyně. Knihu určitě doporučuji!

22.02.2024 5 z 5

Vánice Vánice Flint Maxwell

Knihu jsem přečetla skoro na jeden zátah, ale jen proto, že byla tenká a vlastně to byla taková dlouhá povídka. Mám ráda apokalyptickou literaturu a boj o přežití, ale tentokrát se to podle mě autorovi nepovedlo. Kniha byla opravdu moc jednoduchá a napsaná školským slohem. O hrdiny jsem se vůbec nebála a napětí a strach nefungovaly tak, jak by v hororu fungovat měly. Vlastně mě ani nezajímá, jak to dopadne. Další díly číst rozhodně nehodlám a hodnotím dvě a půl hvězdy.

16.02.2024 2 z 5

Polykač hříchů Polykač hříchů Francine Rivers

Spojení křesťanské ideologie a románu určenému víceméně pro ženy tady funguje. Kniha pojednává o osudech obyvatel jedné vesnice, jejíž počátky spadají až do období osídlování Ameriky. Staré hříchy vyplouvají na povrch a vznikají hříchy nové. Hříšníci, kteří se obávají pekla se rozpomenou na Polykače hříchů, který by mohl sejmout jejich vinu. Polykač hříchů je postava, jejíž počátky nalezneme ve Skotsku, Anglii a Walesu. Jedná se o osobu, která na sebe brala hříchy zesnulých a ze společenství byla vyloučena. Vypravěčkou je dívka Cadi, kterou ochromují pocity viny za zemřelou sestru a která trpí nedostatkem rodičovské lásky a pochopení. Jejím posláním je nalézt Ježíše a předat evangelium lidem svého společenství.
Ráda se podívám na film, nepamatuji se, že bych ho někdy v minulosti viděla.

15.02.2024 4 z 5

Babky Babky Marka Míková

Knížka pro děti, jejich rodiče i prarodiče. Já mám vnučku ještě malou, ale až bude v předškolním věku, tak si tuto knihu přečteme, aby věděla, že babičky mají stejně bohatý život jako děti. Že si dokážou užít každý den naplno, umí si trošku zabláznit a ví, že síla přátelství je pro život požehnání. Možná občas na něco zapomenou, možná se někdy pohádají, ale pořád si užívají krásy života. Ráda bych se svými kamarádkami takhle trávila dny v důchodu. A fajn je, že pokud má člověk přátele, může si tento "způsob" trávení času v pozdějším věku vybrat.

10.02.2024 4 z 5

Věnečky Věnečky Blandine Le Callet

Neotřelý nápad, kdy se během jedné svatby dozvídáme o jednotlivých účastnících svatby možná až příliš. Vypravěči jsou hosté svatby a je zajímavé, jak každého zaujme něco jiného. Někdo pozoruje svatební obřad a baví se na hostině, druhý sleduje své osobní cíle a třetí pochybuje a doufá...Zpočátku nesympatická nevěsta si to u mě vylepšila až v poslední kapitole:-) Nechte se překvapit!!!

10.02.2024 4 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Příběh napsaný podle skutečnosti vypráví o lásce a přátelství a o mládí a zrání v období druhé světové války. Kniha zaujme především knihomoly, protože její děj se odehrává z velké části v knihovně a hlavní postavy knihami opravdu žijí. Obě hrdinky prochází vývojem - od sobeckosti mládí a černobílého nahlížení na svět po zpracování svých životních zkušeností a zmoudření. Dalo by se říct, že Lily to měla v životě jednodušší - své mládí prožívala v míru a obklopena lidmi, kterým na ní záleželo. Přesto se na ní podepsala ztráta matky v mladém věku, kterou neměla čas pořádně zpracovat, protože její otec si velmi brzy založil novou rodinu. Proplout různými životními úskalími bez nehod jí pomáhá stará moudrá paní ze sousedství Odile. Na oplátku Lily dává Odile nový smysl života, chuť žít a možnost svěřit se s tím, co zapříčinilo její útěk z válečné a poválečné Paříže .
Kniha ukazuje krásu a nesmlouvavost mládí a krásu a moudrost stáří.
Já jsem nalezla v knize mnoho tipů na čtení a naději, že ať člověk udělá jakoukoli chybu, je v jeho silách ji alespoň částečně napravit, pokud opravdu chce. Nejvíce na mě zapůsobily "vraní dopisy". Udávání je něco pro mě zcela neomluvitelného, něco co nezavinila válka, ale charakter a závist obyvatel okupované Paříže.
"Ber lidi takové, jací jsou, ne takové, jaké je chceš mít"

08.02.2024 4 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Rozhodně bych nenazvala Naďu Horákovou královnou českých detektivek, ale její kniha mě bavila a nelituji, že jsem ji četla. Jak už bylo v komentářích uváděno, mnoho postav je spíše na závadu a psychologie postav tak trochu plave na povrchu. Příběh je poněkud překombinovaný, ale mně se četl dobře. Moje první kniha od Horákové a možná zkusím ještě nějakou další, abych si mohla udělat o autorce ucelenější obrázek:-)

01.02.2024 3 z 5

Uloupený život Uloupený život Karel Josef Beneš

Z knihy jsem byla před mnoha a mnoha lety úplně nadšená, dnes už mi připadá jazyk knihy trochu zastaralý a děj je poněkud pomalý, i když plný zvratů. Nicméně příběh má dodnes své nezaměnitelné kouzlo a hra autora s českým jazykem je přenádherná. Dříve jsem oceňovala především romantickou linku a psychologický přerod hlavní hrdinky, dnes už mě zaujala i doba, v níž se děj odehrává a bavilo mě číst i o nezdaru polární výpravy. Nevylučuji, že se ke knize ještě jednou na stará kolena vrátím...

21.01.2024

Neznám své jméno Neznám své jméno Péter Földes

Příběh malého pětiletého chlapce, který bloudí opuštěný Budapeští a potkává mnoho lidí, kteří se mu snaží pomoci, ale i ublížit. Jeho putování na konci války má šťastný konec. Líbilo se mi, jak autor barvitě vykreslil různé charaktery od těch dobrých, až po ty zlé. Kniha byla vydaná za socialismu, takže v ní najdeme i trochu té socialistické propagandy. Kniha zaujme i starší čtenáře. Čtyři hvězdy.

16.01.2024 4 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Knihu, kterou jsem četla v mládí jsem si připomněla kvůli čtenářské výzvě. Příběh Katky se mě v dětství líbil, dnes už mě spíše nudil a uspával:-) Druhá polovina knihy byla akčnější, ale dnešní mladé už podle mého názoru nemá šanci zaujmout. No a co se týká hlavní hrdinky....No comment. Tři hvězdy za vzpomínky.

10.01.2024 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Je to moje první "kunderovka" když nepočítám Kunderovo básnické dílo Monology, se kterým v pozdější době nechtěl být spojován. Monology miluji, tak proč nezkusit i nějaký Kunderův román, že??? No, zpočátku veliká rozpačitost s hodnocením, že Kundera není rozhodně můj šálek čaje. Pasáže o hudbě mě nebavily a připadala jsem si, že čtu nějakou diplomku, naopak popis Jízdy králů se mi líbil. Co se týče hlavních postav, tak byly veskrze nesympatické nebo alespoň autor se zaměřil na jejich špatné stránky. Žertů v knize bylo hned několik, nejen ten první a poslední, které převrátily Ludvíkovi život. Vypravěči se střídali, občas to vyžadovalo větší pozornost, aby čtenář věděl, kdo má právě slovo. Kniha pro mě získala spád až v okamžiku, kdy Ludvík začal realizovat svoji pomstu. Potom už jsem knihu přečetla téměř na jeden zátah - do první poloviny knihy jsem se vyloženě nutila. Líbil se mně popis poválečné doby, kterou jsem nezažila a jsem za to ráda. Za mě celkově 2,5 hvězdy a příště raději zůstanu u Kunderových básniček:-)

08.01.2024

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Trochu jiný příběh z války, než na které jsme zvyklí. O zajateckých táborech se toho nepíše tolik, jako o těch koncentračních. Takže nový pohled na válečné útrapy. Dějová romantická linka mě zaujala, občas jsem proklínala Izzinu počáteční lehkomyslnost, ale to už k mládí prostě patří. No a na závěr pro ty, kteří se smějí pravděpodobnosti přežití ženy v zajateckém táboře - život píše někdy příběhy, které jsou prostě neskutečně neuvěřitelné...

20.12.2023 4 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Nemůžu říct, že by kniha byla napsaná nějak čtivě, měla jsem trochu problém se začíst. Přestože je název knihy Útěk z Osvětimi, samotné vyprávění se útěku věnuje na pár stranách. Hodně se dozvíme o pobytu Rusů v koncentračním táboře, o jejich nezdolné vůli a také přesvědčení, že ruský člověk se nemůže jen tak vzdát a poddat nepříznivým okolnostem, ať jsou jakékoliv (tady je znát prosovětská agitka). Nejzajímavější a nejnapínavější část knihy, byl soud s nacisty, kde Andrej vystoupil jako jeden z důležitých svědků, zajímavá byla i část odehrávající se v lágrové nemocnici. Pogožev byl Ukrajínec, zemřel v roce 1990, tedy těsně po pádu železné opony. Zajímalo by mě, jaké politické názory zastával krátce před svou smrtí.

27.11.2023 4 z 5

Láska a sýr v Paříži Láska a sýr v Paříži Victoria Brownlee

Pěkná romanťárna s přesahem do gurmánosvěta. Když jsem četla o tom, jak si hlavní hrdinka vychutnává francouzské sýry a popisuje, jejich chuť a texturu, měla jsem chuť sbalit bágl a odjet do Paříže. Gastona ani Serge bych k tomu nepotřebovala:-)

12.11.2023 4 z 5