vikaa vikaa komentáře u knih

Bude to dobrý rok Bude to dobrý rok Lucy Diamond (p)

Super oddechovka, příběh jsem si užila. Tři ženy a tři osudy. Kavárna na pláži se mi možná líbila o fous víc, ale dobrý. Určitě sáhnu i po dalších knihách autorky.

09.05.2023 4 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Lucy Diamond (p)

Knížka, která si nehraje na žádnou velkou literaturu. Přesto má co nabídnout - pěkné chvíle při dovolené, oddechu a relaxaci. Účinný lék proti stresu. Čím víc mám v běžném životě problémů, tím častěji sahám po těchto oddechovkách a jsem maximálně spokojená:-)

21.04.2023 4 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Kniha líčí osudy německé rodiny, která vlastní uměleckou kavárnu a jejich přátel. Příběh rodiny se odehrává na sklonku 2. světové války, ale především po porážce Německa. Autorka líčí život obyčejných lidí, kteří se musí vyrovnat s tím, že je celý svět odsuzuje a zřejmě i právem. Nepřestávají však žít, doufat a milovat...Já si čtení užila a doufám, že se brzy dostanu i k dalšímu dílu.

15.04.2023 4 z 5

Na březích švestkového potoka Na březích švestkového potoka Laura Ingalls Wilder

Knížka, ke které se ráda vracím. Knížka, která mě vždycky zahřeje u srdce. Škoda, že v tomto překladu a s těmito ilsutracemi nevyšly i další díly.

11.04.2023 5 z 5

Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Laura Ingalls Wilder

Půvabné vyprávění o autorčině dětství. Laura se svou rodinou zažívá neuvěřitelná dobrodružství, přestože by se jejich život mohl zdát být poněkud jednotvárný, plný práce a starostí o to, jak přežít mimo civilizaci měst. Rodina je převážně soběstačná, tatínek je všeuměl, který neztrácí nikdy dobrou náladu a maminka je milá a pečující. Děti jsou vychovávány k poslušnosti, ale i k odvaze, práci a samostatnosti. Kniha je nejen o tom, jak se žilo v 19. století v USA během osídlování, ale především o tom, jak "pěstovat" rodinné hodnoty. Vůbec se nedivím, že tohle dílko získalo takovou popularitu v mnoha zemích světa. Z knihy vyzařuje láska a pohoda.

05.04.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Knihu jsem si vybrala na vánoce a moc jsem se na ni těšila, protože Kateřina Tučková je pro mě nejlepší žijící česká autorka. Miluji její míchání beletrie s dokumentaristikou a vůbec mně nevadí, že stírá hranici mezi skutečností a fikcí. Před čtením jsem byla upozorněná, že knihu z mého okolí nikdo nedočetl, přestože se jednalo o zdatné čtenáře. Mně se kniha líbila, zaujalo mě téma o kterém jsem toho moc nevěděla, doba, která se nezmění jako mávnutím kouzelného proutku díky nějaké revoluci a tak jako vždy po přečtení Kateřininých knížek mám chuť sbalit batoh a jet se podívat na místa, kde se román odehrává. Je pravda, že některé dokumenty ke konci knihy jsem přečetla spíše rychločtením, nicméně dokreslovaly dobu i děj, tak bych na tomto monstrózním historickém pojednání (románu) nic neměnila. Ocenila jsem závěrečnou kapitolu, kde se autorka zmiňuje o skutečných lidech, kteří se stali předlohou knižních hrdinů. Za mně si kniha zaslouží rozhodně čtyři plné hvězdy a čas, který jsem četbou strávila považuji za dobře naplněný.

21.03.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Příběh malé opuštěné a stále znovu opouštěné holčičky, která dospívá v mladou, nezávislou a osamělou ženu. Ženu, která si musí většinu času vystačit sama se sebou a přesto nepřestává podvědomě toužit po hřejivé lidské sounáležitosti a lásce. Malá Kya je připoutána svým osudem k bažině, kterou miluje nade všechno na světě. Bažina je její domov a je pro ni naprosto nepředstavitelné, že by ji mohla někdy opustit. Kya nachází ve svém životě spoustu opovržení, ale nakonec i pochopení a lásku. Lásku k Tateovi, který ji nakonec do konce života miluje takovou jaká je a nehodlá na ní nic měnit. A smrt Chaseho, kterému by Kya možná odpustila zradu a ponížení, ale nemohla mu odpustit násilí, které zažívala i její matka, je možná pochopitelná z pohledu dívky z bažin, ale...
Už se moc těším na film, který jsem dosud neviděla.

19.02.2023 5 z 5

Příběh dvou staletí Příběh dvou staletí Rachel Harris

Pro cílovou skupinu dobrý a pro relaxaci taky dobrý:-) Druhá polovina knihy byla o dost zajímavější.

11.02.2023 3 z 5

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Přestože nejsem již dávno cílová skupina (young adult), příběh byl zajímavý a čtivý a nevadila mi ani kritizovaná "mělkost" příběhu a "povrchnost" hlavní hrdinky. Panebože, vždyť té holce bylo šestnáct, tak co byste od ní asi čekali??? Já bych knihu rozhodně doporučila nejen mladým, ale i těm o pár let (nebo desítek let) starších, kteří si chtějí jednoduše odpočinout u romantického příběhu s tématikou návratu do minulosti.

02.02.2023 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Můj třetí Remarque po více než dvaceti letech. Nejoblíbenější byla kniha Nebe nezná vyvolených, kterou jsem v mládí četla několikrát. Téma Tří kamarádů je podobné, kniha nezklamala, ale jedním dechem jsem ji nepřečetla.

22.01.2023 3 z 5

Příště bez citronu Příště bez citronu Lucie Mečířová

O této knize jsem slyšela dost chvály, tak jsem byla ráda, když se mi dostala do rukou. Ze začátku mě příběh bavil, Nancy mi připadala jako normální holka, která se snaží vypořádat s traumatem po svém. Takže jsem její chování a pocity svým způsobem chápala. Zhruba v polovině se ale plynulost děje nějak "zasekla" a já se musela nutit k tomu, abych knížku dočetla. Za mě hodně sexu a ty psychologické vsuvky mně připadaly nějak nešikovně naroubované, jako opsané z učebnice. Vzhledem k tomu, že se jedná o prvotinu autorky, třeba se ještě na české literární scéně, kde máme poměrně hodně dobrých spisovatelek, prosadí a takzvaně se vypíše. Kniha měla opravdu špatné korektury, já si toho moc nevšímám, ale tady bylo chyb v textu opravdu jako máku.

15.12.2022 2 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Skvělá rodinná sága mapující nepěkné období našich dějin. Tentokrát na mě kniha působila dost depresivně (rozhodně víc než Kyselé třešně), ale možná to bylo způsobeno i mým osobním nastavením. Na Lenčiných knihách se mi líbí, že postavy nejsou nikdy černé nebo bílé, ale mají v sobě dobrou i špatnou stránku tak, jak je tomu i ve skutečném životě.

14.11.2022 4 z 5

Půlnoční klub Půlnoční klub Christopher Pike

Taková povídka s nevyužitým potenciálem. A u seriálu je to podobné. Cílová skupina míří do teenagerovských řad, nicméně i ti by si zasloužili dějovou linku lépe rozpracovat a dát tomu spád. Tři hvězdy za nápad a za to, že se kniha dala přečíst na jeden zátah. Seriál ale asi nedokoukám.

20.10.2022 3 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. Překvapilo mě poměrně vysoké hodnocení na DK. Mně osobně kniha teda neučarovala, ty dvě hvězdy jsou za trochu humoru, kdy jsem se nad nešikovností Poppy usmála. Kdyby to byla parodie na ženské romány, tak by kniha dávala možná smysl. Ale jako vážně pojatý román pro ženy, to podle mě nefungovalo. Nicméně věřím a je to vidět i podle komentářů, kniha si své čtenářky určitě najde. Další knihy autorky v nejbližší době číst nehodlám:-(

28.09.2022 2 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Příběh plný nečekaných zvratů, sympatická hlavní hrdinka, která má jednak pubertální dceru a samozřejmě také svá temná tajemství. A navíc je farářkou. Děj je okořeněný špetkou duchařiny a pořádnou dávkou napětí. Nudit se nebudete!!!

17.08.2022 4 z 5

Osobní asistentka Osobní asistentka Renée Knight

Kniha mě bavila. Dvě hrdinky a ani k jedné není možné cítit sympatie. Autorka ukazuje důležitou práci těch, které nejsou ve světě velkého obchodu vidět. Možná, že jsou tyto "druhé ruce" úspěšných dobře zaplaceny za jejich loajalitu a výkonnost, ale přesto nikdy nedostanou možnost vystoupit ze svého stínu. Nikdy???

04.08.2022 4 z 5

Mrak Mrak Gudrun Pausewang (p)

Kniha, která má jen 144 stran a přesto o ní možná budete dlouho přemýšlet. Jak už bylo napsáno, bez ohledu na to, jak a kým byla tato kniha distribuovaná, hodnotím ji kladně. Příběh byl uvěřitelný, čtivý a rozhodně působivý. Já jsem Jannu Bertu obdivovala za její vůli přežít. No a skutečnost, že si člověk podmaňuje přírodu často necitlivě a bez ohledu na důsledky svého konání, to já osobně nevnímám jako propagandu...

21.07.2022 4 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Napínavé, vzrušující a plné nečekaných zvratů. Boj na život a na smrt. V sázce je život malého děvčátka. Tenhle příběh Vás určitě nezklame!

02.07.2022 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Příběh jedné velké rodiny, v níž se odehrává láska, žárlivost, nenávist i zrada. Smrtelná nehoda malého Prokůpka nastoluje i po letech otázku viny a trestu. Od začátku autorka nijak nezakrývá, kdo za nešťastnou smrt malého chlapce může, ale to, kdo se stane vykonavatelem pomsty, odkrývá, jak je jejím zvykem až v posledním okamžiku. Napínavé, drsné a temné...

26.06.2022 4 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Virginia Cleo Andrews

Nejslabší a nejvíce zvrácený díl této série. Po přečtení celé série začínám trošku pochybovat o autorčině duševním zdraví... No, myslím, že si od ní dlouho nic nepřečtu (možná nikdy)

25.06.2022 3 z 5