VesmirnaOndatra VesmirnaOndatra komentáře u knih

Paralelní světy Paralelní světy Michio Kaku

Kniha o tom, že možno niekde tam, za M-bránou zo strún a zmačkaných kvarkov žijú miliardy iných Vesmírných Ondatier. A ja len dúfam, že aspoň jedna z nás má v sobotu večer lepší program ako písanie tejto recenzie

Nesúrodé a s ničím nesúvisiace poznámky:

Koniec sveta, ako ho poznáme:
"Prostor mezi galaxiemi sa bude zvětšovat nadsvětelnou rychlostí, a z vesmíru se tak stane děsivě prázdné místo."
Ale zas koľko miesta bude v rannej 212-ke

Podivné dôsledky kvantovej fyziky:
"Představte si, že chcete přejít místnost. Podle Newtona prostě zvolíte nejkratší trasu mezi bodem A a bodem B. Ale podle Feynmana je nutné uvážit všechny možné dráhy spojující bod A a bod B. To znamená, musíte vzít v úvahu i cesty vedoucí přes Mars, Jupiter, přes nejbližší hvězdu, a dokonce i dráhy vedoucí zpátky v čase."
Tak a už mi je jasné, prečo sa dokážem stratiť aj na návšteve v trojizbáku. Ja proste pri tej Proxime Centauri vždy nejak zle odbočím.

"...takže kdykoliv přecházíte místnost, vaše tělo přitom pročmuchává všechny možné dráhy včetně těch, které sahají až ke vzdáleným kvazarům, či k velkému tresku"... a neomylne si vyberie tú, kde leží zabudnutá kocka lega

Všetko čo ste chceli vedieť o cestovaní v čase, ale báli ste sa spýtať
Všetci vieme, že cestovateľ v čase naráža na kdejaké logické paradoxy, môže spôsobiť zánik civilizácie, prípadne, ak si nedá pozor, môže zavraždiť svojich rodičov ešte predtým, ako sa im stihne narodiť a tak ďalej a tak podobne. Ale sú tu aj ošemetnejšie záležitosti. Napríklad sa môžete stát svým vlastným otcem (že sa toho Freud nedožil!) A pár filozofov sa dokonca pohrávalo s myšlienkou, že ak by ste popri tom cestovaní v čase podstúpili i zmenu pohlavia, mohli by ste sa stať nielen svojím otcom ale současne svou matkou, otcem, dcerou, i synem - tedy celou rodinou*
No, predpokladám, že sociálka by vám vás odobrala, ale minimálne by odpadol problém čo kúpiť mame na narodeniny.
(Ináč jedno mi nie je jasné, bola by som v tom prípade aj svojím vlastným bratom?)

Čomu sa vyvarovať pri cestovaní červími dierami:
"Stephen Hawking sa svojho času nechal počuť, že pokud červí díry existují, byly by ideální pro rychlé lety vesmírem. Mohli by ste projít dírou na opačnou stranu galaxie a vrátit se včas zpátky na večeři"
To je síce pekné, ale ak to u nás bude prevádzkovať ŽSSR, mohlo by sa stať, že sa na tú večeru vrátite rovno ako hlavný chod. A o pol hodinu neskôr ešte raz ako dezert #VerySlovakProblems

Temná hmota:
"Na odvážní jedince, kteří dokážou odhalit tajemství temné hmoty a temné energie, určite čeká police plná Nobelových cen." No upratovačky na intráku, ktoré po semestri čistia chladničky v spoločnej kuchynke vedia o pôvode temnej hmoty určite svoje.

-----
*Na túto tému vám môžem odporučiť jeden výborný film (na základe poviedky známeho scifi autora). Nepoviem vám, ako sa volá, lebo by to bol donebavolajúci spoiler, ale keď ho uvidíte, spomeňte si, že som vám ho odporúčala :)

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

V rámci rereadingu po 10 rokoch sa začína vynárať istá znepokojivá otázka, ktorá by sa dala formulovať asi takto:

Ako sa mi za tých 10 rokov mohlo trikrát podariť zamilovať sa do mužov, ktorí nemali radi humor Douglasa Adamsa?? Trikrát.

Sú proste otázky, na ktoré ani 42 nie je uspokojivá odpoveď.

09.01.2019 5 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

O tom, ako:

1) vykrádať sejfy
2) baliť baby v bare
3) konštruovať atómové bomby
4) pozerať na svet otvorenými očami
5) počítať z hlavy tretie odmocniny
6) mať v p**i
7) opravovať rádiá
8) a tiež o tom, že nikdy nie je naškodu naučiť sa hrať na bongo.

Body 6, 4 a 2 sa mi zatiaľ osvedčili a koketujem s 8
Bod 5 odporúčam neskúšať, ak vaše IQ nie je dosť vysoké na to, aby mohlo v aute sedieť na prednom sedadle

Edit: po zrelom uvážení som sa rozhodla, že do trojky nejdem, lebo pri mojich technických schopnostiach by z toho mohlo vzísť niečo, čo by sa konzistenciou, vzhľadom i letalitou nebezpečne blížilo prihorenému sójovému pudingu.

09.01.2019 4 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Vonnegut je pre mňa taký Bukowski sci-fi literatúry.

Jatka som čítala kedysi na strednej a veľa som si z toho nepamätala, len som na sto percent vedela, že je to o nejakom chlapíkovi, ktorého uniesli mimozemšťania. Takže ma teraz dosť zarazilo, že jak čítam tak čítam, je to o nejakom chlapíkovi, ktorému preskočilo. Holt, stratené ilúzie. Tak to chodí.

Čo sa nezmenilo ani za tých skoro 15 rokov je, že mi kniha ale že dosť liezla na nervy. Bola psychadelická, roztrieštená a rezignovaná. Napriek tomu dávam 4 hviezdičky, pretože mám slabosť pre Vonnegutov štýl a smutný humor, pretože (de)kadencia jeho viet ma vždy dostane, a pretože v tom jeho "tak to chodí" sa mu podarilo pomerne presne vystihnúť nezmysel života.

Veta, čo by sa krásne vynímala ako epitaf:
Já, Billy Pilgrim zemřu, zemřel jsem a stále budu umírat třináctého února roku 1976

Mäso - Vtedy na východe Mäso - Vtedy na východe Arpád Soltész

Až neverím, že u nás mohla vzniknúť takáto kniha. A nie preto, že je o organizovanom zločine a politikoch, súdoch, tajných službách a takých veciach. To je nič oproti tomu, že sa niekto konečne odvážil písať tak, jak postavám huba narástla a nie tou naondulovanou slovenčinou, v ktorej sa píšu (a do ktorej sa prekladajú) takmer všetky knihy na Slovensku.

Zhrnutie v jednej vete. Začiatok s nádychom "akože true story" koniec tak trochu na Tarrantina a medzi tým veľmi dobrá kriminálka s kopou hlášok, krvi a ľudského bahna, možno nie tak ľúbivá a profesionálne napísaná ako dánovky, ale zato oveľa živelnejšia.

Upozornenie pre ľudí narodených na západ od východu.
V tejto knihe je použitá východniarčina. Akože veľa východniarčiny. Ja mám za sebou niekoľkoročný (takmer dobrovoľný) intenzívny kurz, takže pri výrazoch ako poď na kavej, odtamadiaľ a pod. ma dnes už chytá len nostalgia a nie infarkt, ale viem si predstaviť, že to nie je pre každého.

Hviezdička dole za, na môj vkus, trochu prepálený záver a tiež za to, že mu tá východniarčina občas skĺzavala až do manierizmu

Veta vhodná ako epitaf (masového vraha):
Na svete sú celé cintoríny, na ktoré by mohol vzniesť nárok ako spoluautor.

09.01.2019

Artemis Artemis Andy Weir

Pri čítaní tejto knihy som sa o zváraní dozvedela dve veci. A to je presne o tri viac, ako som kedy o zváraní chcela vedieť.

09.01.2019 2 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Poviedky ako život. Krátke a bez pointy.

Křehké věci: Krátké fikce a divy Křehké věci: Krátké fikce a divy Neil Gaiman

Páči sa mi, že Gaiman využíva plot twisty nie ako nástroj prekvapenia, ale ako niečo, čím skrúti príbeh do nekonečnej Moebiovej pásky a uzavrie ho do seba. Práve týmto vo mne priemerné (aj keď krásne napísané) poviedky vyvolali veľmi zvláštny pocit osudovosti až mystiky, ktorý mi zostáva aj niekoľko týždňov po prečítaní.

Poviedky, ktoré si z nejakého dôvodu pamätám

Jiní lidé 4,5*- Príbeh samotný nie je nijako zvlášť originálny. Vlastne, pri jeho čítaní asi budete mať pocit, že ste ho už určite niekde počuli. A budete mať pravdu. Pretože viete ...čas je tu premenlivý...(Poviedku som pôvodne čítala oficiálne zadarmo tu a zaujala ma tak, že som si zohnala celú zbierku
Když Říjen vládl 2*- Horor, predovšetkým pre tých, ktorí majú dodnes hokej v českých názvoch mesiacov
Slunečný pták 4,5*- Furt králíka, každej den máme králíka, ani Pinďa to už nežere...
Vládce Glenu 3*- Novela k Americkým bohom. Priveľa Tieňa, primálo Stredy.
Studie v Smaragdové 4*- Sherlock Holmes naruby a lovecraftovský bonus
Záškrt tvurce nemocí 5* - To že ste hypochonder ešte neznamená, že vám nič nie je
Harlekýnsky Valentýn 3* - Ako všetky vnútornosti, aj zlomené srdce je výborný zdroj železa

Kniha okrem toho obsahuje aj niekoľko básní, ktoré považujem za viac alebo menej strašné (aspoň v preklade) okrem básne

Den, kdy přiletěly talíře 5* - pretože je o mne a pretože viac lietajúcich tanierov do ľúbostnej poézie!

Pečeme s Kafkou Pečeme s Kafkou Tom Gauld

Nikoho, kto sa už niekedy chystal na trojdňový predĺžený víkend na horách a nabalil si do kufra štyri knihy, jednu, čo práve číta, druhú, pretože tá, čo práve číta má už len 124 strán do konca, ďalšiu, lebo čo ak sa ukáže, že tá čo si vzal, keby náhodou dočítal tú, čo práve číta, je hovadina a ešte jednu, lebo človek nikdy nevie, a potom zistil, že tá posledná sa tam ani bohovi nevopchá, takže naveľa naveľa odtiaľ s ťažkým srdcom vytiahol oteplovačky ešte sa mu aj pekne urobilo miestečko na jedného malého Pratchetta, len keby nezavadzala tá blbá kefa na vlasy, ale zas nemôže mať človek všetko, aj tak sa ide len na tri dni a veď prinajhoršom si dá na hlavu čiapku, proste nikoho, komu sa už stalo niečo podobné, Pečeme s Kafkou nenechá úplne chladného.
Je to proste kniha tak predchnutá láskou ku knihám, že mi je až blbé dávať tomu nižšie hodnotenie, tak zostávam pri troch, ale popravde, asi dvadsať obrázkov má zaujímavú myšlienku, na piatich-šiestich som sa fakt že pobavila, zvyšných 120 strán mi prišlo ako celkom milé obrázky, ktorých pointu som už videla nakreslenú, napísanú alebo zhmotnenú niekde inde, nejak lepšie.

Kraken Kraken China Miéville

Zaváraní anjeli, nakladané božstvá a apokalypsa ako forma happeningu.

Chalan má nápady a s jazykom to fakt vie, nepochybne to malo svoje (päť) hviezdne momenty, ale, a v tomto som asi konzervatívne staromódna, som presvedčená, že v knihe, ktorá má cez 500 strán, by mal dej tvoriť tak od oka minimálne tých 30 percent textu. Nehovorím, že som si to svojím spôsobom neužívala, ale proste, 200 strán pred koncom a vyvrcholenie v nedohľadne, začala som sa trochu nudiť a uspokojenie na konci som cítila tak akurát z toho, že sa už konečne môžem pustiť do niečoho iného. A pritom zaujímavý príbeh, len ho tam bolo málo.

Poznámka na okraj:
Tá makabrózna estetika a živelnosť v používaní metafor mi v mnohých momentoch pripomenuli Kopřivov Asfalt, ale kým u Kopřivu z toho cítiť ľahkosť a úsmev na tvári u Miévilla z toho cítiť skôr drinu, krv a pot.

Řev motýlů Řev motýlů Reginald Hill

Na to, že ide o knihu, ktorá sa s tým nepára a rovno na prednej obálke neokrôchane inzeruje, že humoristická detektívka z golfového klubu a k tomu je ešte aj zelená takým tým nevkusným spôsobom, aký možno vidieť len u niektorých druhov exotických plesní, crocsov a očných tieňov z hlbokých 80-tych, to vôbec nebolo zlé.

Proste milé, veľmi, veľmi nenáročné a miestami naozaj úsmevné, takže tomu odpúšťam, že je to blbosť a nie detektívka

Fell: Kruté město Fell: Kruté město Warren Ellis

Kresba má taký ten šmrnc staničných záchodov v podchode medzi tretím a štvrtým kruhom pekla v druhej tretine novembra v pondelok za desať pol piatej ráno týždeň pred výplatou a samotné príbehy sú len o čosi menej bezútešné ako stav môjho účtu tri dni po Bibliotéke, ale úplne najdepresívnejšie na tom celom je, že to nemá pokračovanie.

Vyhlasujem to za najlepší komiks, aký som kedy mala v rukách.

Bowie: Ilustrovaný životopis Bowie: Ilustrovaný životopis Fran Ruiz

Bowie je snáď prvý človek, ktorému surrealizmus a červená pristanú viac ako mne.

"Začínám navenek vypadat stejně zvláštně, jako se cítím uvnitř"

Lessons learned:

-Umenie je jeden z najlepších spôsobov ako sa vyrovnať s neodbytným pocitom, že ten, kto sa na vás ráno pozerá zo zrkadla, nie ste tak celkom vy (a ešte z toho vytrieskať pár miliónov)

-Kašlite na to, čo si myslia iní a žite svoj život tak, aby o vás raz mohli napísať životopis,v ktorom budú vystupovať John Lennon, Freddie Mercury a mimozemšťania.

-Láska je lepšia ako kokaín (možno nie na srdce ale na pečeň určite)

09.01.2019 4 z 5

Pomysli na Fléba Pomysli na Fléba Iain M. Banks (p)

Pomysli na Fléba načrtáva zaujímavý svet budúcnosti, predostiera aj dnes stále aktuálne filozoficko-sociologické otázky, nešetrí prestrelkami vo vzduchoprázdne, výbuchmi všetkého možného, od dopravných prostriedkov až po členov posádky a v neposlednom rade, zvláda porušiť niekoľko fyzikálnych zákonov v jednej vete. Proste space opera tak, ako ju máme radi.

Ja osobne som preto nemala problém s tým ČO ale AKO je to napísané. Neskutočne popisne, predstavenie osadenstva lode formou slohu na základnej škole, bitky, prestrelky, výbuchy podané tak zdĺhavo a nezáživne, že i na mítingu o fiančných výsledkoch za minulý kvartál som sa nudila menej (aj keď je pravda, že som sa na ten míting pripojila online z domu a umývala chladničku popri tom)...a pritom, keď sa Banks úporne nesnažil o zbesilú akciu, videla som, že písať vie, dobre a zaujímavo. Asi preto ma zaujali hlavne momenty mimo lode:

Predvídateľka -aj keď je to len Hari Seldon s kozami ezoterickejšia verzia Hariho Seldona
Hra menom skaza- pre mňa vrchol knihy, takéto niečo by napísal P.K Dick, keby vedel písať ako Douglas Adams
Úvod s takmer smrťou v kanalizácii a medzihra so sektou kanibalov - oboje trochu nechutné, ale zistila som, že keď je hlavná postava zviazaná, je s ním oveľa väčšia zábava
Obľúbená postava-hláškujúci dron
Ironické mená lodí, Nervózní energie, Protéza vědomí, Zisková marže...ktorými je táto séria známa, ma však ako človeka, čo roky cestoval domov na sviatky Rýchlikom 611 Fixinela, až tak neohúrili

Pre mňa tak 2,45*, ale zaokrúhľujem nahor, už len preto, že to má veľmi vkusnú minimalistickú obálku, aká sa v tomto žánri tak často nevidí, ktorá je navyše na dotyk tak nejak nepopísateľne huňato zamatová, takže mi pri čítaní masírovala brušká prstov.

PS: Nie som sama s týmto pomerne negatívnym hodnotením, ale určite som v menšine, takže ak máte radi Space opery, skúste, je to klasika žánru, (u nás desaťročia zavrhovaná, kvôli spackanému prekladu, ale toto prekladal R. Podaný, takže všetko ako mý byť) má to neviemkoľko pokračovaní, ktoré sú udajne ešte lepšie a ktoré Planeta9 evidentne chystá ďalej vydávať a šanca, že sa vám to bude páčiť viac ako mne je pomerne veľká

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Vlahoš van Rosret a Nadosah Pozlátko. Dvaja géniovia zločinu stoja proti sebe v boji na život a na smrť. Vyhrať môže len jeden. Samozrejme je to Lord Vetinari.

Střih Střih Nathan Hill

Netradičný recept na Veľký Americký Román: (ďalej len VAR)
Zospodu idú 60-te roky, Ginsberg, sexuálna revolúcia a deti kvetov, navrch sa dávajú deti detí detí kvetov s bruchom plným suši a ajfónom v ruke okupujúce Wall Street a medzi to sa capne šťavnatý príbeh o priateľstve, láske, zrade, rodičovstve, manželstve a predzáhradkách, dôkladne sa premieša a nechá sa 200-300 strán podusiť vo vlastnej šťave a na záver sa 100 strán pogriluje na silnom plameni. Na zdôraznenie chuti možno okoreniť sexuálnymi deviáciami či extrémnym konzervativizmom, prípadne pridať jemnú arómu slzného plynu, tí, čo to majú radi trochu krvavé, môžu zamiešať do deja jedného či dvoch policajtov, čím surovejších, tým lepšie. Tajomstvo úspechu spočíva v dôslednom prekladaní jednotlivých vrstiev príbehu kritikou spoločnosti.

VAR je hotový, keď z neho po okrajoch začne vytekať politické bahno, mediálna žumpa a slizkí právnici a hoci môže svojou hĺbkou a celkovou rozkošatenosťou pôsobiť ťažko stráviteľne, ak je naozaj pripravený správne, číta sa zľahka, rýchlo a oči po ňom kĺžu ako po masle.

Na odľahčenie sa odporúča podávať s iróniou a humorom, na dekoráciu sa tradične používajú listy zvädnutého šalátu a pre dosiahnutie čo najautentickejšieho zážitku treba VAR zapíjať diétnou colou.

Na úplný záver si pravdepodobne budete musieť vyšpárať spomedzi zubov zvyšky amerického sna.

Oči vážky / Krůpěj rosy Oči vážky / Krůpěj rosy Issa Kobajaši

Ja:
Iné storočie
Iná kultúra
Komár mi je povedomý

...každpádne najtichšia kniha v mojej knižnici

Axiomat Axiomat Greg Egan

Za vedeckú a filozofickú stránku si táto kniha určite zaslúži 5*, za beletristické spracovanie si zaslúži prefackať. Jednen príbeh sa skončil tak, že mi trvalo ďalších desať strán, kým som si uvedomila, že už čítam inú poviedku. Asi toľko k úrovni poínt.

Napriek výhradám k textu ako takému, ide o myšlienkovo podnetné a pre mozog výživné čítanie (s nádychom Dickovštiny) s tematickým rozsahom od multivesmírov, cez bioinžinierstvo, časové slučky, čierne diery až po zrkadlové neuróny, písané formou prúdu vedomia, nevedomia a v jednom či dvoch prípadoch i bezvedomia a pojednávajúce o slobodnej (ne)vôli a o tom, čo znamená byť/nebyť.

Oddanost podezřelého X Oddanost podezřelého X Keigo Higašino

Columbo říznutý Murakamim.

Na nedeľné popoludnie fajn, ale od knihy, ktorá sa na obálke oháňa neúprosnou logikou a sľubuje stret dvoch geniálnych mozgov som asi čakala niečo viac iné. Predovšetkým onen geniálny plán, ktorý postupne odkrývame je síce celkom zaujímavý, ale určite naň nie je potrebný geniálny matematik, lebo hocijaká susedka slečny Marplovej by sa vytasila s niečím prešpekulovanejším, keby potrebovala súrne niečo podediť po strýcovi.

Takže anotáciu a text na zadnej strane považjem za značne zavádzajúce. Proste príbeh v skutočnosti nie je o logike ale o psychológii postáv, nie je to thriller ale ľúbostná dráma a ako detektívka to nefunguje už len preto, že pointu onoho geniálneho plánu (view spoiler) a ešte aj na ten jeden zaujímavý zvrat, ktorý nakoniec príde, si autor pripravuje pôdu tak okato, že ho vidno sto strán dopredu a to ani nehovorím o nejakých tých nezrovnalostiach v zápletke. Škoda, ak by to autor zaonačil trochu lepčie, asi by som dala o pol hviezdičky naviac. Takto ostávam na 2.5*

Na druhej strane, ak by bola kniha označená ako ľúbostná dráma s detektívnou zápletkou, síce by som ju nikdy nekúpila, ale ak by sa mi nejakým nedopatrením dostala do ruky, povedala by som si, že na ľúbostný príbeh vlastne vôbec nie zlé a dala by som minimálne o hviezdičku naviac.

09.01.2019 2 z 5

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

V budúcnosti sa vďaka bioinžinierstvu a genetickej manipulácii podarí ľudstvu splniť vlhký sen každého HRistu t.j dostať na pracovný trh 20 ročných absolventov s polstoročnými skúsenosťami a dať tak druhú šancu všetkým nám, čo sme vždy chceli umrieť mladí, ale nestihli sme.

Svižné, vtipné a nenáročné čítanie do postele.