Vesmich Vesmich komentáře u knih

Cyankáli v šampaňském Cyankáli v šampaňském Agatha Christie

Zrovna mám před sebou nějaké podezřelé oslavy! Takže: nepít šampaňské! Na knihách od Agathy se mi líbí, jak nechá často zamordovat někoho, kdo není kdovíjak sympatický. Tentokrát to není strašlivá baba, kdy už člověk čeká na její zamordování jako na všeobecné vysvobození, ale okouzlující krasavice, proti které nemá jedna nikdy šanci.

10.05.2023 5 z 5

Černé zlato Černé zlato Dana Stabenow

Nebyla to láska na první pohled, Chladný den pro vraždu mi přišel průměrný, ale bylo tam jakési cosi, které mi pořád drnčelo v hlavě. A navíc, moje kamarádka knihovnice o tom mluvila jako o dobré sérii. A od druhého dílu už jsem velkým hltačem Aljašky a všeho kolem. A je to čím dál lepší! Po minulém zážitku z ledového moře, tentokrát ropa a děsný prachy kolem ní. Mizející původní svět a Shugaková ve městě :) to byl vůbec zážitek :)

22.04.2023 5 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Rozjezd parádní! Někdo, kdo radostně vzpomíná na své dětství, aniž by matička byla chudá, vetchá a nemocná a otec jakbysmet. Válečná léta a poválečná Paříž. Školní pasáže jsou jako učebnice zacházení s dětmi, které nejsou úplně standardní co do chování i učení a cesta k hraní, i filmový rozjezd a nástup Nové vlny, se čte výborně. Potom už autorovi asi došel dech, anebo trpělivost a tak nějak ta kniha doskomírala, což by mu býval mohl říct nakladatelský redaktor, kdy je potřeba skončit. Byť tedy slovo konec tam nemá psát :)

19.04.2023 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

V hlavní roli detektivka s divnou minulostí, detektiv s divnou minulostí, alkohol a americké maloměsto se svými figurkami stejného typu, jako u nás. A otázka: kdo je tady mezi námi nejdivnější? Vraha vraždícího kdoví proč extra ujetým způsobem jsem odhalila ihned, jak to bylo jen možné, ačkoliv ho neodhalím skoro nikdy ve skoro ničem. A proč tam museli ještě být Amišové, to teda těžko říct. To se asi dozvíme v dalším díle.

19.04.2023 3 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Válka v knihovně a s knihami už tady byla. Na okupovaných britských ostrovech, v Německu a tentokrát v Paříži. Všechen ten meziválečný svist a šustot a válečný sajrajt čtenáře vtáhne hezky rychle. A potom vždycky střih a druhá linka, život v ospalé americké díře někdy v osmdesátkách. Ten střih je vždycky mazec!

16.04.2023 5 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Nejdrsnější případ a samosebou v nejdrsnějším městě. Stein huláká jako vždycky, notář dostane tentokrát zabrat a má vší té drsnosti plné zuby a Jaroš..no tak ten je jako vždycky v té své bublině, akorát tentokrát mává mečem víc než obvykle. Kdo je padouch a kdo hrdina (tedy kromě S-B-J) se tentokrát moc poznat nedá.

14.04.2023 5 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Jak ona ta Mia působí takovým šíbnutým dojmem v té sérii, tak tady je celkem jasné, proč a kde se to vzalo!

08.04.2023 5 z 5

Nebezpečí moci v pomáhajících profesích Nebezpečí moci v pomáhajících profesích Adolf Guggenbühl-Craig

Úzce vymezené téma nahlédnuté z úhlů několika pomáhajících profesí. Text obsahuje návod a současně výzvu - najděte si své vlastní stíny moci ve své vlastní profesi, uvědomte si je a pohlídejte.

Vepřožrout Moške Vepřožrout Moške Jaroslav Achab Haidler

Četlo se mi to skvěle, bavila jsem se i něco naučila, celé je to přiměřeně okouzlující a současně nostalgické. A číst to na Velikonoce už je jen taková třešnička na dortu. Košer, samosebou!

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

S kapitánem Exnerem bylo lze možno nahlédnouti do světa, jaký by tak nějak mohl být, možná byl, pro někoho asi. Je to podobné, jako filmy Marie Poledňákové, které také byly často z rodinného prostředí, které mohlo být nebo možná bylo, ale spíš ani moc nebylo, a proto jsou nesmrtelné, stejně jako todleto tady, byť to není žádná velkolepá literatůra.

03.04.2023 4 z 5

Záhada tří čtvrtin Záhada tří čtvrtin Sophie Hannah

Je to stylové a zajímavé. Kdyby tam nutně nemusel být Poirot, tak je to docela normální příjemná detektivka s dobrým dějem a utahaným koncem, kdy jsem spíš zívala než bych byla v nějakém očekávání.

30.03.2023 4 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Dick Francis (p)

Ještěže nejsem žádná slavná osobnost! Nedaly mu pokoj ani žirafy!

30.03.2023 4 z 5

Cena krve Cena krve Dick Francis (p)

K D.Francisovi mě přivedli kdysi dávno na střední koňomilní spolužáci, kteří to louskali pod lavicí. Mně vždycky víc seděla Agatha a koně mohli zůstat, kde byli. Dneska si nějakou tu starou koňovku občas ráda přečtu a už konečně chápu, co na tom měli :).

29.03.2023 4 z 5

Zapomenuté dívky Zapomenuté dívky Sara Blædel

Když přihlédnu k tomu, že i v českých detektivkách nebo jiných napínačkách je přítomno reálno, cosi, co je v zemi možné a zvykem, tak tomu tak jistě bude i v těch cizokrajných. Kupříkladu tady v Dánsku mají taky dost složité životy a všelijaké pozoruhodné nápady. Kdekdo má kohosi v pěstounské péči, všichni traumat až na půdu a kostlivců ve skříni...jéje...

21.03.2023 3 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Připomnělo mi to cestu, kterou jsem podnikla tak před deseti lety a která byla takovou císařdámovic inspekční cestou po monarchii :) Ne až do Sarajeva, jako tady starej Wenzel, ale i tak to bylo zajímavé. Wenzelovi to dost běhá na ty roky a taky myslí. I když..kolik teda bylo té jeho dceři, co pořád kdesi létala? V kolika jí měl, že byla tak čilá?

18.03.2023 4 z 5

Horký červenec 1927 Horký červenec 1927 Andreas Pittler

Celá série se mi četla parádně! Z Bronsteina je podplukovník, monarchie je už minulostí, ve Vídni se překotně staví a vraždí. Nejlepší mi přišlo, jak si Bronstein uprostřed vyšetřování vyrazí na dovolenou! To bylo velice osvěžující, protože jinak všichni dnešní policajti, když vyšetřují, tak snad ani nespí a jen depresí.

18.03.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Občas se to na člověka sype a konce to nemá. Tady se to nasypalo na mladýho a udejchal to tak tak. Zlé věci se dějí i dobrým lidem a dobré věci si nejde nějak zasloužit nebo vyprosit. Na druhou stranu, i tady v tom všem marastu, všechno, co kluk udělal sám za sebe a ani trochu to nezáleželo na štěstí nebo jiných lidech, to mu drželo a nesesypalo se. Autorka se s čtenářem moc nemaže, ale není úplně nemilosrdná, protože kdyby chtěla ještě přitvrdit, mohla. A protože to neudělala, vyšla z toho hodně ohromující knížka. Alespoň tedy pro mě.

16.03.2023 5 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

O Brně jsem se toho dozvěděla víc než jsem čekala a protože jsem tam krátce po přečtení zrovna byla, hned jsem některá místa vlastnonožně prošlapala (žlutou stuhu jsem si nevzala).

16.03.2023 5 z 5

Klášterem obchází ďábel Klášterem obchází ďábel Jan Bauer

Inu, je to takové Jméno růže v páté cenové skupině. Všechny mužské postavy soupeří o titul blbý a blbější, až mi bylo divné, že se dožily takového požehnaného věku. Všechny ženské postavy procházely celou knihou s vykasanou sukní, neustále v pohotovosti nechat se obskočit každým, kdo jde kolem. Všechny církevní postavy jednak soutěží (blbý a blbější) a k tomu jsou ještě trapné právě tím svým způsobem víry.Zápletka byla nudná k uzoufání a konec mě vyloženě rozesmál. Takže proč jsem to četla? Nečetla, poslouchala jsem to jako audio při nekonečných cestách autem tam a zase zpátky a občas nějakou kapitolu přeskočila, protože se to prostě nedalo.

16.03.2023 1 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Tak to byla první Agatha, kterou jsem kdy, takže před asi 100 lety, četla. Takže jakmile se objevila v audio podobě, hned jsem po ní skočila! Jaké to asi bude, když mi to bude číst někdo jiný? Nejspíš si už všímám jiných věcí, než za mlada. To bylo takové vlastně romantické, láska a tak...tentokrát jsem byla zaujatá tím, že k snídani měli ledvinky se slaninou a uvědomila jsem si, že to u Agathy snídají často...to si neumím představit, jak to může někdo přežít.

02.03.2023