Vesmich Vesmich komentáře u knih

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

(SPOILER) V tomto příběhu se famózní Poirot rozjede asi nejmohutněji, no, vedle tedy Vraždy v Orient Expresu. Tady je ovšem nejvíc vidět, že když darebák spáchá zločin, tak je to sice hnus, ale dá se to kolikrát pochopit. Ovšem ohavnost nejvyššího kalibru je, když si najde nějakého troubu, na kterého to hodí. Takový padouch si žádný dobrý konec nezaslouží a Hercula na něj!

24.01.2021 5 z 5

Přežít civilizaci: mých 30 cest za obzor (1983–2019) Přežít civilizaci: mých 30 cest za obzor (1983–2019) Martin Vopěnka

Všechny autorovy postřehy a komentáře, které se týkaly žití v době normalizace, mi osvěžily paměť. Oživila jsem si naše vandry, jejich cíle a průběh, vybavení. Deníkové popisy domnělých cizích i nahlédnutých vlastních selhání mi nevyhovovaly, nenacházela jsem v nich nic, co by bylo potřeba sdílet s kýmkoliv mimo zainteresovaný okruh, ale budu asi ovlivněná Messnerovou knihou Gobi, kde autor předvedl reflexi na takové spisovatelské úrovni, že nevím, jestli se to dá překonat. Cesty ve společnosti Jaroslava Pavlíčka, které dávaly hodně nahlédnout do Pavlíčkova stylu pohybu v přírodě, mě zaujaly nejvíc a připomněly mnohé naše tehdejší postupy pod jeho vlivem - od vyrábění pemikanu, chroupání kostek másla v mrazu, po nocování ledaskde. Knížku jsem četla v jednom tahu, zaujatě a pozorně.

23.01.2021 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

To było ale zajímavé! Začala jsem číst a říkala si "co je to za slátaninu?" švih, odhoz knihy (to dělám odmala)..ráno zvednutí, odložení. Za čas další pokus.."hňupina jakási" a civilnější odložení..a potom přišel takový vhodný zimní večer, venku fujavice a tak si říkám, anihilační počasí, zkusím to...a chytlo mě to a nepustilo!!! S hrůzou jsem v Bioložce spatřovala celou řadu vlastních rysů, prostředí bylo naťuknuté přesně natolik, aby si zbytek člověk dohrál v hlavě, skvělé dobrodružství!

19.01.2021 5 z 5

Vůdcové, myslitelé, hrdinové Vůdcové, myslitelé, hrdinové Walter Isaacson

Jde o to, co si od toho člověk slibuje. Autorovy životopisy čtu a pokaždé je to dobré čtení. Tyto krátké eseje jsem poslouchala v audiopodobě, a pustila jsem si vždycky jeden při tom, když jsem prováděla cvičení na rozhýbání svých starých opotřebovaných zad. Za tímto účelem to bylo ideální "čtení", nicméně abych si s tím sedla/lehla a začetla se do papíru, to bych nedělala.

17.01.2021 3 z 5

Kdo maže, ten jede Kdo maže, ten jede Marie Rejfová

Učitelka Josefína nemááá nikdy ústa línááá lalalala, to se v tomto případě přímo nabízelo si zanotovat. Mnohokrát jsem se usmála, mnohokrát pobavila, pachatele dokonce i odhalila a ještě si s nimi lednově zaběžkovala. Takže paráda.

16.01.2021 5 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Milevsko je pro mě geograficky nejbližší město, takže jsem se těšila, jak si počtu originální podání o založení kláštera. Čtení to bylo poklidné , zasazovala jsem si to rovnou do místní krajiny a taky se šla podívat, kdeže to byla ta hliniště a dělala si do textu poznámky. V poslední třetině jsem vynechávala pasáže z křížové výpravy a soustředila se pouze na klášter a Milevsko a užívala jsem si to.

13.01.2021 4 z 5

Vadí nevadí Vadí nevadí Jacqueline Wilson

Stará dobrá Jackie neotravuje své čtenáře nepravděpodobnými dobrými konci, její děti jsou autentické, živé a uvěřitelné a cesty, kterými se vydávají, vždycky vedou k dosažitelným cílům.

09.01.2021 5 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Poslouchala jsem jako audioknihu a neprohloupila! Je to načtené parádně! Dobře jsem se bavila, jak se dá fyzika taky učit a některé filozofické přesahy byly velmi nápadité. Poradna slípky Jarmily je originálním přenesením fyzikálního jevu do mezilidských vztahů.

05.01.2021 5 z 5

Viděla jsem vraždu Viděla jsem vraždu Agatha Christie

Tento příběh si, kdoví proč, pamatuji velmi dobře z filmového zpracování, jak se tam ta nepříjemná holčička motá kolem těch jablek a všechno se to odehrává na Den duchů. Je to motivační text zejména pro konzumaci jablek. Jakmile si na něj vzpomenu, jdu hned nějaké chroustat! Vrah mi zůstal, jako obvykle, utajen až do samého závěru.

04.01.2021 5 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

U čtení se nedá vyhnout vzpomínce na film ze 70.let..jak se tam motaly ty mátohy zmrzlé a všude byl HOLOMRÁÁÁZ...kniha je o něco "veselejší". Verneovky jsem v mládí četla ráda, pěkně to odsejpalo a mělo to náboj. Dost mě překvapilo, že na mě dělají podobný dojem i ve vetchém věku!

03.01.2021 5 z 5

Verschluss: Příběhy z alternativního Československa Verschluss: Příběhy z alternativního Československa Karel Drexler

Mě to teda dost nadchlo! Jestli se jedná o dějiny alternativní nebo ne a do jaké míry, je mi celkem jedno. Ten koncept, kdy neznámého autora objeví skupina badatelů, která následně umělcovy texty rekonstruuje a to někdy až z 97% je takový cimrmanovský, ale současně originálně použitý. Povídky Král komiků a Opušťák jsou tak reálné, až se mi kroutila každičká stará buňka v těle z té hrůzy. Dým nad Mnichovem je hodně temný, stíny nad Prahou se lépe čtou s flaškou. Dám si to ještě jednou dokola.

03.01.2021 5 z 5

Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes (Blondýnka) Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes (Blondýnka) Maurice Leblanc

Je to taková hravá knížka, jak se kluci mezi sebou přetahují, ale jeden druhému nechce nějak vážněji ublížit. Arséne si krade v Paříži a Sherlock si pátrá v Anglii a tady se jen tak lehce minou. Příjemná taškařice.

29.12.2020 4 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Pólicija, póólicija...je to parádní četba, ovšem nic nemůže z hlavy vymazat film podle předlohy natočený..Tóna Hluchoněmec mi v textu chyběl :)

29.12.2020 5 z 5

Velhartické pastorále, Vražda v lázních Velhartické pastorále, Vražda v lázních Vlastimil Vondruška

Poslouchala jsem jako audioknihu, takže pouze část Vražda v lázních. Takhle při vaření jako četba na pokračování dobré. Teplice za dob své velké slávy a náhled do počátků lázeňství.

29.12.2020 3 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Tyhlety pekelné báby umí Agáta famózně! Úplně jí člověk vidí a hned by jí něčím vzal přes hlavu! A celá ta její unylá famílie poskládaná z citlivých jedinců neschopných samostatného života...nádhera!!!!

29.12.2020 5 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Poslouchala jsem jako audioknihu, což mělo některé výhody, kupříkladu tu, že jsem si to doposlechla až do konce. Výprava do Antarktidy byla zajímavá i napínavá, celý ten nápad, cože tam na vědce čeká a že jim z toho hrábne, mi vyhovoval. Pořád jsem ovšem nedokázala, a to ani s použitím veškeré imaginace, které jsem schopná, nějak chytit tu hrůzu. Ono to nemuselo být nic moc takové blízké setkání třetího druhu, ale té verbálně popisované hrůzy a furt nějakého šílenství bylo tak moc, že se mi to nepodařilo nějak pobrat a uvěřit, že by z toho mělo hrábnout vědcům, kteří šli vrtat do hlíny pod ledovcem a tak nějak museli počítat s tím, že vyvrtat mohou ledacos. Od toho jsou to vědci.

28.12.2020 3 z 5

Smrtonoš Smrtonoš Agatha Christie

(SPOILER) Agáta a zapadlí vlastenci. Spiritistické seance, převtělování a paměť starých domů kde se stalo cosi fuj a to tam pořád bydlí a nikam se to stěhovat nehodlá. U některých povídek jsem se smála, třeba u Záhady modré vázy, neboť když je někdo tak pitomý, to úplně svádí k tomu s ním vytřít podlahu a odolat je těžké..Rádio je příjemně poučný text na téma, že urychlovat běh událostí se musí umět a SOS kdyby byl film, což je klidně možné, tak ho v kině prožiju se zavřenýma očima a Svědkyně obžaloby je Agáta ve své nejlepší detektivní formě.

25.12.2020 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Inspektor Battle vyskočil ihned jako hvězda na mém nebi popularity Agátiných detektivů a jeho vstup do školy, kam chodí malá Battleová si tady vytesám a budu si to číst vstávaje, lehaje! Vlastně vstávajíc, lehajíc..no prostě furt. U moře žádný lážo plážo teda. Bába, jak to na ní přijde, si zve k večernímu potlachu tu toho, tu onoho, furt někdo někoho miluje a tím se sužuje a kdo nemiluje, ten morduje. Možná taky miluje a proto morduje...Nádherné počteníčko.

23.12.2020 5 z 5

Scotland Yard Scotland Yard Alex Grecian

Londýnská Metropolitní je v reorganizaci, přicházejí noví lidé, vyvíjejí se nové postupy. V ulicích bují zločin a padouši se do toho umí opřít a zahltit prací všechno v uniformách, co má nohy a ruce. Bavila jsme se i poučila.

21.12.2020 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Kapitán Nemo, můj pradávný vzor a Verne jako učitel fyziky a biologie. Když jsem se k textu po mnoha letech vrátila, zjistila jsem, že mi vadí stejně jako v dětství to, že zatímco útoky spojených světových sil na Nautilus byly v pořádku, tak když Nautilus sem tam někoho potopil, hned kolem toho bylo tolik povyku!

13.12.2020 5 z 5