VeruRomanská VeruRomanská komentáře u knih

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Marně si říkám, kampak zmizel můj komentář na tuto knihu, který nebyl pozitivní? :) tady funguje nějaká cenzura? Tak to napíšu znovu, zklamání, některá fakta neseděla když si člověk spočítal počet let mezi jednotlivými událostmi. Doufám jen, že můj komentář opět záhadně nezmizí ;)

30.10.2023 3 z 5

Země žen Země žen Vladimír Páral

Tak tohle byla naprostá pecka. Za mě by se mělo Orwellovo 1984 v povinné četbě nahradit Zemí žen. Protože tato kniha je mnohem propracovanější a zábavnější. Absolutně smekám a tleskám tomuto námětu a to antiutopii ani sci-fi moc nemusím.

30.10.2023 5 z 5

Černobyl Černobyl Jurij Ščerbak

Tuhle knohu jsem náhodou našla v knihovně mých prarodičů a jelikož mě téma Černobylu vždy zajímalo, nechápu, jak jsem ji celých 29 let mohla v knihovně každým krokem okolo přehlížet. Možná proto, že jsem pár let ještě neuměla číst, a taky proto, že trvalo dalších pár let, než jsem se o staré knihy začala zajímat a v neposlední řadě také proto, že jsem původně v téhle sekci vyhledávala zastaralé knihy o chemii a biologii a takhle se tam asi dostala úplnou náhodou, jelikož do repertoáru vůbec nezapadala. Za mě je to skvost, který jsem tam vylovila. Někdy z toho až čpí propaganda, která je ale zároveň hned na další stránce vyvrácena. Názor na tuto událost si stejně musí každý udělat sám a tahle kniha vám může podat návod, ale také nemusí.

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Tohle téma a pak Hájíček mě moc baví. Snad se mi líbila i více nez Selský baroko. No uvidíme co poslední na seznamu: Rybí krev.

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Tuto knihu jsem měla v seznamu abych splnila dávnou čtenářskou výzvu z roku 2018 (při mém zděšení je to už 5 let) a teprve teď jsem ji splnila (Kniha, ve které se jedna z postav jmenuje jako vy). Tak dlouho jsem si dávala na čas a myslím, že to bylo rozumné. Kniha je opravdu skvělá, až na ten závěr, ten bych si představovala jiný ale nechci tu spoilerovat. Každopádně si tuhle knihu rozhodně v knihovně nechám :-)

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Odebírám hvězdičku za ten konec, ale jinak kniha naprosto super, nemám slov. Člověk si to musí přečíst, aby pochopil. Nebo naopak zjistil, že nic nechápe? To nechám na čtenáři :-)

17.07.2023 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Myslím, že za pár let si knihu přečtu ještě jednou a budu mít z ní úplně jiný (neříkám lepší či horší ale prostě jiný) pocit než teď kdy je mi 29 let. Klidně věřím, že až po druhém přečtení mi dojde cosi mezi řádky, co mi po prvním přečtení uniklo. Tato kniha je velice těžká, pro mě ale byla velmi zajímavá. Rozsáhlé filozofické úvahy dávají zabrat i vzhledem k tomu, že je kniha dost dlouhá. Co mě bohužel rušilo ve čtení a odvádělo mou pozornost byly neustále používané latisnké fráze či menší úryvky a s neustálým listováním do vysvětlivek na konci knihy. To na mě působilo velmi rušivě, než kdyby byly vysvětlivky napsány pod čarou. Nepopírám, že je možné, že to v jiných vydáních řešili elegantněji či jinak. Shrnuto, za mě určitě kniha s doporučením k přečtení.

06.09.2022 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Tohle je jedna z nejlepších novodobých českých knih. První knihu od autorky, kterou jsem četla byl Chirurg, který má lepší hodnocení, než Dědina. Chirurg je hodně beletristický a dá se říct, že osloví vlastně téměř každého čtenáře. Přesto je za mě Dědina dílo na mnohem kvalitnější úrovni. Naprosto bravurně popsané charaktery a smýšlení předchozích generací našich rodičů, prarodičů "poznamenaných" svými kořeny z venkovského prostředí. Miluju folklor, sama jsem z vesnice a velký kus pravda v knize vidím. Kniha ale nebude pro toho, kdo takovému tématu nemá žádný vztah.

14.03.2022 5 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Kniha je zajímavá, ale bohužel potvrzuje to, že autorka jen ždímá dokola svůj styl. Motivy i psychologie postav, dokonce místa i jména se pořád opakují. Nic méně to za zamyšlení stojí a je dost možné, že se právě v této autorce mnoho žen pozná. Takže svůj potenciál určitě má.

26.02.2022 3 z 5

Lizucha Lizucha Lenka Juráčková

Nuda. Na povidku to bylo dle meho nazoru moc dlouhe. Tuto knihu z me knihovny bohuzel posilam dal.

30.01.2022 2 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Na to se neda napsat nic jineho nez: DOPORUCUJíI!

30.12.2021 5 z 5

Od knihy jsem cekala hodne. Pro me bohuzel velike zklamani. Nelibil se mi styl, jazyk, ze zacatku jsem se uplne ztracela o cem to mluvi. Skoda. Mam rada narocne knihy ale tohle proste absolutne nebylo ono.

07.11.2021 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Neco jako takova bajka pro dospele na 100 strankach. Uzasne dilo!!!

14.04.2021 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Kniha se ze začátku rozhodně nečte lehce. Pak si ale člověk uvědomí, že to je záměr pro vykreslení duševního zdraví hlavního hrdiny. Kdo má knihu i s doslovem, jednoznačně nebude zmaten. Za mě opět dobře srávený čas nad kvalitní a zajímavou knihou.

13.04.2021 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Od konce jsem bohužel čekala víc. Továrna na absolutno se mi líbila mnohem víc.

16.02.2021 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Velice dobrá kniha, čte se hodně lehce, přitom lehké téma to úplně není :)

28.01.2021 4 z 5

Moravské obrázky Moravské obrázky Vilém Mrštík

Krasne :) lehci na cteni nez Rok na vsi.

12.01.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Och och. Z me strany asi prilis velke ocekavani vzhledem k tomu jak je tato kniha vsemi vychvalovana. Rozhodne z meho pohledu jsem uz cetla lepsi knihy s hlubokou myslenkou. Tahle mezi ne bohuzel nepatri.

13.11.2020 2 z 5

Hlídač č. 47 Hlídač č. 47 Josef Kopta

Smutne ale hezke a lidske. Nechapu proc film natocili s uplne jinym dejem. Zbytecne by me to odradilo knihu cist kdybych nevedela, ze kniha je naprosto jina.

28.10.2020 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek