veruptackova veruptackova komentáře u knih

Vlkochodci Vlkochodci Samuel Sattin

Komiksová adaptace filmu nominovaného na Oscara je plná krásných ilustrací, napětí, irské historie a legend. I přesto, že je tu poměrně hodně stran a celkem málo textu, klade velký důraz na význam přátelství, rodiny a svobody. Svižný děj, krásné ilustrace a akční závěr vám toho na grafický román předá opravdu hodně.

Vlkochodci jsou doporučováni pro čtenáře od 11 let, ale já bych se nebála knihu darovat i starším milovníkům komiksů. Je to zase něco trochu jiného než běžné komiksy a rozhodně má co čtenářům předat. Pro mě byl tento příběh velmi milým překvapením. Rozhodně doporučuju!

16.10.2023 4 z 5

Ledové království - Slavíme narozeniny Ledové království - Slavíme narozeniny Walt Disney

Čtyři krásné narozeninové pohádky, které díky čtvercovému formátu krásně sedí do dětských ručiček.
Doporučuji na předčítání pro děti od 3-4 let.
Samozřejmě nechybí překrásné ilustrace.
Fanouškům Frozen by tato kniha rozhodně doma neměla chybět.

16.10.2023 5 z 5

Lery: Příběh želvího kluka Lery: Příběh želvího kluka Sandra Dražilová Zlámalová

První, co vás jednoznačně zaujme, když vezmete knihu do ruky, jsou překrásné ilustrace Bibi Hykl. Už jen kvůli nim věřím, že stojí za to si knihu pořídit.

Příběh samotný ale rozhodně také stojí za zmínku. Musím přiznat, že jsem byla při čtení v šoku. Na první pohled se totiž podle množství textu kniha zdá, jako ideální na předčítání pro nejmenší. Rozhodně udrží pozornost i tříletého dítěte. Ale pozor! Život se s Lerym rozhodně nepáře a já až při čtení pochopila, proč je kniha doporučovaná pro čtenáře od 7 let. Z tohoto důvodu doporučuji opravdu číst s dětmi, aby měly možnost se na některé věci zeptat nebo jim i něco vysvětlit. Na Leryho totiž čeká opravdu spousta strastí a příběh zobrazuje nejen ty hezké věci v životě.

Snad jediné, co bych knize vytkla je na můj vkus trochu zvláštní kombinace jmen. K hlavním hrdinům Annie, Lerymu a Oliverovi mi další postava jménem Alfonz úplně neseděla. To je však jen drobný detail na jinak překrásně ilustrované knize.

Leryho příběh v sobě přes spoustu hrůz skrývá i šťastný konec a krásné poselství. Takže pokud hledáte příběh pro děti,který neukazuje svět jen v odstínech růžové, rozhodně Vám Leryho mohu doporučit.

16.10.2023 4 z 5

Příchuť zla Příchuť zla Wendy Dranfield

Na začátek musím zmínit, že po přečtení tohoto dílu si mě série definitivně získala a stala se mou aktuálně nejoblíbenější!

Na knihách Wendy Dranfield mě nejvíc baví, jak jsou propletené a pachatel není od začátku zřejmý. Skvěle umí spojit několik linek, a i když tentokrát uznávám, že mě zejména zpočátku knihy zajímala hlavně ta týkající se Natea. Samotný případ nalezeného opuštěného auta mě tentokrát nevtáhl okamžitě a já si říkala, že si autorka nasadila předchozími díly moc vysokou laťku. Že tento případ je celkem jednoduchý a já byla chvíli i trochu frustrovaná, že tentokrát autorka nepřišla s ničím víc propracovaným... ale pak přišlo wow. Ne, opravdu se mi často nestává, že bych se ve svých teoriích mýlila. Takže autorce moc děkuju za skvělou zápletku,kterou si troufám tvrdit, že neodhadnete!
4,5*

16.10.2023 5 z 5

Pravda o cukru Pravda o cukru Jessie Inchauspé

(audiokniha)

K tomu, abyste dosáhli lepší nálady, ale i zdravotního stavu přitom není nutné vyloženě vysadit cukr. Jessie ve své knize vychází z vědeckých studií i ze svého vlastního výzkumu. Díky jejím radám se možná lépe naučíte kontrolovat hladinu svého cukru. A ne, tohle není kniha pro diabetiky, ale pro běžné jedince, kteří se považují za zdánlivě zdravé. No věřte, že i já se během poslechu v mnoha věcech našla, a to nejen sebe, ale zdravotní neduhy i svých blízkých. Rozhodně pár triků zkusím zařadit do běžného života, protože podle mě Pravda o cukru není jen další knihou o výživě, kterých je na trhu opravdu velké množství. V této opravdu vidím využitelnost pro běžný život bez nějakých striktních omezení.

Pokud se také chcete zbavit menších či větších zdravotních neduhů, rozhodně vám audioknihu k poslechu doporučuji. A záměrně píšu audioknihu, protože tohle je přesně ten tip knihy, kterou bych louskala měsíce. Zkrátka podobné informace lépe nasávám, když mi je někdo předčítá, proto jsem i já v tomto případě sáhla raději po audioknize než papírové knize. :-)

13.10.2023 4 z 5

Noc tisíce hvězd Noc tisíce hvězd Andrea Yaryura Clark

V noci tisíce hvězd se střídají kapitoly ze 70. a 90. letech a kniha popisuje komplikované postavy, které jsou postaveny před nejednu lehkou volbu. To vše na pozadí hrůzných dějin. Za největší přidanou hodnotu knihy rozhodně považuji zasazení děje do doby, o které jsem doteď neměla ponětí a rozum mi nad některými hrůzami zůstával stát. Přesto mě kniha nezvládla stoprocentně pohltit a vlastně jsem celou dobu přemýšlela, co tomu příběhu chybí, protože příběh jako takový má rozhodně potenciál být pro mnohé z vás pětihvězdičkovým čtením.

Doporučuju čtenářům Natashy Lester a Ruty Sepetys, protože se odehrává ve dvou časových rovinách, ve kterých skládáte dohromady střípky příběhu a současně odhaluje historické události, o kterých jste pravděpodobně doteď toho moc nevěděli.

09.10.2023 4 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Kniha Knihomolové získala spoustuocenění, mimo jiné i Goodreads Best Romance Award 2022 a to je důvod, proč jsemse rozhodla dát knihám oblíbené autorky Emily Henryové druhou šanci. Letní sázka, která totiž autorce u nás vyšla jako první, mě totiž úplně nenadchla, ale pořád mi někde v hlavě vrtal červíček, co na knihách této americké autorky všichni mají.

Musím přiznat, že Knihomolové lákají nejen svou obálkou, ale i slibnou anotací. Nejen knižní prostředí, ale inetypická hlavní hrdinka, jsou hlavními tahouny tohoto příběhu. Opravdu mě bavilo více nahlédnout do toho, jak to probíhá, když se píše kniha. A izajímavé hlavní postavy rozhodně příběh pozvedly. Většinou se totiž setkáme shlavními hrdinkami typu Nořiny sestry Libby - taková ta milá, možná trochu naivní holka, kterou si každý hned zamiluje. Nora je ale ambiciózní, nebere si servítky a pro někoho až chladná, což byla příjemná změna v porovnání s jinými knihami. Navíc i chemie mezi ní a hlavní mužskou postavou funguje opravdu najedničku a zejména jejich pošťuchování považuju za nejlepší část knihy.

Jak už to však u romantických knih bývá, i tady najdeme v příběhu jistou dávku nereálnosti a několik příliš velkých náhod. A samozřejmě ten závěr. Opravdu v rámci tohoto žánru neočekávám jeden šokující zvrat vedle druhého a ano, asi každý čtenář bude tušit, kam tohle celé povede, ale za sebe mohu říct, že bych uvítala o pár stran méně. Závěr se mi prostě zbytečně táhl, ale celkově knihu hodnotím kladně a jsem ráda, že jsem autorce dala druhou šanci.

19.09.2023 4 z 5

Kordélie a kloboučníci Kordélie a kloboučníci Tamzin Merchant

Příběh plný magie a kouzel je doporučován pro čtenáře od 11 let, ale nebála bych se po knize sáhnout i v případě o chloupek mladších dětí.

Vyprávění vykazuje jistou dávku předvídatelnosti a naivity, takže pokud vyloženě v sobě nemáte to malé dítě nadšené pro kouzelný svět, pravděpodobně ho neoceníte tolik jako právě mladší čtenáři. A to by byla škoda, protože pokud je něco, co se rozhodně autorce nedá upřít, je to obrovská fantazie, díky které vystavěla zajímavý svět plný magie.

Jedinou výtku, kterou k prvnímu dílusérie s Kordélii mám, je zvláštní kombinace jmen. Protože pokud máte v místnosti někoho, kdo se jmenuje Goose a současně další postavu lorda Macešku,trošku to bije do očí. Jinak vám ale tuhle knihu s krásným poselstvím mohu doporučit a určitě se těším i na pokračování, které vyšlo teď v září u Bambooku.

18.09.2023 4 z 5

Volání o pomoc Volání o pomoc Wendy Dranfield

Ze zásady střídám žánry a dvě knih yze série jsem po sobě nepřečetla už pár let. A přesto tentokrát nešlo jinak. Vy, kdo jste už četli první díl Pád do tmy asi tušíte, proč jsem prostě okamžitě musela sáhnout po pokračování.

Stejně jako první díl i Volání o pomoc se čte v podstatě samo, díky krátkým kapitolám a skvělému příběhu, který rozhodně není od prvních stránek jasný. Co mě na knihách Wendy Dranfield totiž opravdu baví je, že se nesnaží čtenáře jen zviklat v rámci nějaké jeho teorie opachateli, ona vás totiž opravdu zmate. I když už se zdá, že autorka odhalí pachatele, není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

A i když se mi první díl líbil asi ochloupek víc než tento, rozhodně krimi série s Madison a Nateem aspiruje na to stát se jednou z mých nejoblíbenějších. Což si hodlám definitivně potvrdit přečtením třetího dílu. Příchuť zla vychází už 16.10.2023 a já už se opravdu nemůžu dočkat!

Hodnotím 4,5* a opravdu doporučuju!

11.09.2023 5 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Detektivních sérií je opravdu hodně a stále vychází další. Upřímně jsem moc nechtěla začínat další detektivní sérii, protože jich vychází opravdu hodně a co si budeme povídat, většina se pohybuje na hraně průměrnosti. Tentokrát jsem udělala výjimku, protože mě opravdu zaujalo vysoké hodnocení na GR (4,39) a anotace.

Ústřední dvojice Madison a Nate mají totiž zajímavou minulost. Oba byli odsouzeni za zločin, který nespáchali. Soukromého vyšetřovatele Natea osloví babička zmizelé holčičky a bývalý detektiv Madison mu pomůže odhalit, co se dvanáctileté Jenny stalo.

Právě ona minulost Madison a Natea se skvěle prolíná s řešeným případem zmizelé Jenny. Pád do tmy navíc nabízí spoustu komplikovaných postav a perfektní zápletku. Ano, takhle knížka mi neskutečně sedla a je to ten typ krimi příběhu, kdy už si myslíte, že víte a autorka jde se svým příběhem ještě dál. Navíc je kniha super čtivá, rozhodně na ni jen tak nezapomenete a její závěr vás donutí okamžitě sáhnout po dalším díle.

Mé obrovské poděkování patří Albatrosmedia, za zaslání knihy na recenzi, protože jsem sérii dříve nikde neviděla a tohle nečíst by byla fakt velká škoda. DOPORUČUJU!

11.09.2023 5 z 5

(audiokniha)

Pokud chcete nahlédnout pod pokličku života snad všemi milovaného Chandlera z Přátel, rozhodně stojí za přečtení nebo ještě lépe za poslech jeho Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih. Matthew si v tomto svém životopise rozhodně nebere servítky, budí dojem, že nezatajuje nic ze svého života a rozhodně nechybí i jeho typický sarkasmus. Spoustu věcí jsem nevěděla, dost mě jich fascinovalo a překvapilo. Samozřejmě mě jako fanouška seriálu Přátelé nejvíce bavily střípky z natáčení a také historiky o mém oblíbeném akčním hrdinovi, se kterým se seznámil během natáčení filmu Můj soused zabiják. Ale Perryho život se netočí jen kolem Přátel a filmu. Bavil mě i návrat do jeho dětství a docela mě šokovaly některé pasáže. Zase a znovu jsem si uvědomila, co všechno může člověka formovat, a že si kvůli zdánlivé banalitě může celý život nést ránu na duši. Za sebe mohu audioknihu doporučit, rozhodně však nebude pro každého. tohle je opravdu hlavně o tom ohromném průšvihu, což by nemuselo sedět každém. Jeho příběh je hlavně o závislosti a boji s vnitřními démony. Je až neuvěřitelné, co vlastně není na prvního pohled vidět a co může trápit i člověka, u kterého si někteří mohou myslet, že má vše. A na závěr chci vyzdvihnout skvělou interpretaci pana Procházky, jehož hlas mi ke slavnému herci prostě sedí a je to i důvod, proč jsem se audioknihu rozhodla poslouchat raději, než abych si přečetla knihu. Audioknihu si můžete poslechnout i v rámci #audiotekaklub.

04.09.2023 4 z 5

Sny: Fakta, mýty, nesmysly Sny: Fakta, mýty, nesmysly Maciej Szymanowicz

Sny: Fakta, mýty, nesmysly jsou nová kniha od autora populárních Skřítků. Ty jsem zaznamenala už před lety, když vyšly, ale domůjsem je zatím nepořizovala, protože jsem si říkala, že je na to ta moje láska ještě malá a taky není úplnou fanynkou podobných knih. Sny se staly nejlepší dětskou knihou pro rok 2023 v Polské celostátní literární soutěž a já jsem ráda, že jsme se je přece jen rozhodly vyzkoušet.

Opravdu mě překvapilo, že u nás doma tak zabodovala! Rozhodně musím dokoupit i Skřítky!  V knize najdete vše, co by vás o snech mohlo zajímat. Při čtení zjistíte odkud se sny berou, jaké jsou jejich druhy, kdo všechno může snít, jak se sny plní. zkrátka vše, co by vás o snech mohlo zajímat. Věřím, že zejména na stranách, které pojednávají o čem, kdo sní, se najde spousta rodičů nebo je minimálně pobaví. Kniha je určena primárně pro čtenáře od 4 let nicméně své si najdou i dospělí. Já sama se občas sním o tom stejném, co některé postavičky z leporela. A nejednou jsem se při čtení této dětské knihy rozesmála. Ale ještě větší úspěch má u mé tříleté dcery.

Na závěr musím vyzdvihnout krásné ilustrace a pevní provedení leporela, které určitě vydrží spoustu hodin listování, což pravděpodobně s knihou Sny zažijete.

04.09.2023 5 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Série Bridgertonových vám asi nezmění život, ale jsou to knihy, u kterých já vždy bezpečně vypnu a prostě mě baví. Ano, i když se nejedná o žádnou vysokou literaturu a spadá spíše do sekce guilty pleasure, rozhodně za přečtení stojí.
Druhý díl Vikomt, který mě miloval používá podobný vzorec jako první díl Vévoda a já. Přesto mě příběh Anthonyho a Kate bavil snad ještě víc. Tyhle knihy mají silnou hlavně první polovinu, příběh vás okamžitě chytne, jiskření mezi hlavními hrdiny umí autorka podat excelentně a stejně dobře zvládá zakomponovat erotiku do děje. Ano, i doba - počátek 19. století, kdy se děj odehrává mi velmi imponuje a příspěvky Lady Whisteldown jsou už jen třešničkou na dortu. Což jsou důvody, proč této sérii dávám přednost před současnou romantikou. Za sebe rozhodně doporučuji a těším se na další díl.

02.09.2023 4 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Útěk na venkov je kniha, která mápro mě velmi pozvolný začátek. Než nastane nějaká pořádná interakce mezihlavními hrdiny, uplyne opravdu hodně stran. Chybělo mi i nalákání na zajímavámísta a chuť dát si něco dobrého, kterou jsem zatím měla u všech knih autorky (včetně těch, které vychází pod pseudonymem Jules Wake.  Až moc jsem vnímala kontrast mezi inteligencí hlavních hrdinů a jejich naivitou vzhledem k předchozím vztahům. To mi přišlo opravdu neuvěřitelné.  Pokud však autorčiny knihy čtete kvůli pozvolné romantice, pozitivní atmosféře, přátelstvía podpoře, která z nich čiší, pravděpodobně budete spokojené.
Na závěr musím ocenit, že Julie Caplinová přenesla do knihy opravdu ryzí lásku ke čtyřnohým společníkům.

02.09.2023 3 z 5

Špionka v knihovně Špionka v knihovně Madeline Martin

3,5*

Na novou knihu Madeline Martinové jsem se velmi těšila, protože její předchozí kniha Poslední knihkupectví mě opravdu nadchla.Tentokrát jsem se sice neubránila lehkému zklamání z knihy, protože jsem měla opravdu vysoká očekávání, rozhodně si však myslím, že pokud máte rádi historické romány, Špionka v knihovně stojí za přečtení.

To co se mi při čtení anotace Špionky v knihovně líbilo a zaujalo mě nejvíce, se nakonec během čtení stalo jeho největším mínusem. Opravdu mě zaujalo, že i když tu máme dvě linky, což je v historických románech poměrně časté, nejedná se tentokrát o střídání minulosti a přítomnosti. V tomto příběh odehrává ve stejném čase a my sledujeme válečnou cestu dvou hrdinek. A to je přesně ten kámen úrazu. Poměrně dlouho trvalo než mě děj každého z příběhů vtáhl a hlavně jsem měla problém se zorientovat v postavách. Nepletly se mi ani tak hlavní hrdinky, jako všechny ostatní osoby, které se s jejich příběhy pojily.

Co však musím vyzdvihnout je spousta detailů ze života za války, které dodávají příběhu na autenticitě. Moc oceňuji i zvolené prostředí - zejména s Portugalskem za války jsem se v knihách tohoto typu ještě nesetkala a dozvěděla jsem se spoustu nového.

Přidanou hodnotu této knihy vidím i v tom, že i přes válečnou dobu zvládla Madeline Martin zachytit krásu některých míst, nalákat čtenáře na jejich návštěvu a ještě přidá spoustu zajímavostí. Věděli jste například, jak vznikla portugalská klobása Alheira? I tohle se v knize dozvíte.

26.08.2023 3 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Černý dort je příběhem plným křivd, nepochopení, lásky, přátelství, ale hlavně je o tom, co jsme v životě ochotni udělat a jak se zvládneme poprat s nepřízní osudu.

Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha pohltila od první strany. Naprosto mi sedl styl psaní - Kapitoly věnované různým postavám, jejich pohled na situaci, vše perfektně provázané. Způsobu, jakým autorka čtenáři servíruje střípky příběhu, prostě nelze nic vytknout.

Stejně jako černý dort, tak i kniha po něm pojmenovaná, má mnoho vrstev. Tam, kde jiná vyprávění končí, tohle stále pokračuje dál. Nejsem typ čtenáře, co si zvýrazňuje v knihách, ale tady bylo tolik vět a myšlenek, které by si ten lepík zasloužily.

Letos jsem v hodnocení zase o trochu přísnější a počet 5, které jsem letos rozdala, bych spočítala na prstech jedné ruky. Tahle kniha je však všechny strčila do kapsy a já jsem opravdu hodně zvědavá, jestli se mi letos podaří přečíst ještě něco lepšího.

Garantuju vám, že na Černý dort jen tak nezapomenete a bude ve vás rezonovat i dlouho po dočtení, tak jako se to stalo mě. DOPORUČUJU!

10.08.2023 5 z 5

Karibské tajemství Karibské tajemství Agatha Christie

Audiokniha:
Z počátku jsem se ztrácela v postavách, což mi obvykle nedělá problém, ale v tomto případě jich na můj vkus bylo až moc podobných. To však nemění nic na tom, že Královna zločinu přišla s další zapeklitou detektivkou, které jsem tentokrát absolutně nepřišla na kloub. Což je něco, co opravdu oceňuji a jeden z důvodů, proč se tak ráda k tvorbě Agathy Christie vracím. A jak jste si mohli už na mém profilu všimnout, poslední dobou opravdu ráda tyto detektivky #ctuusima, protože pan Brousek a paní Merunková prostě vždy odvedou excelentní práci.

10.08.2023 4 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

3,5*

Jeho a její - thriller, který byl pro mě plný rozporuplných dojmů.
V první řadě mi trvalo opravdu dlouho se do příběhu začíst. Knihu jsem hned dvakrát odložila, protože si mě děj zpočátku vůbec nezískal a postavy mi nijak zvlášť nepřirostly k srdci. Napětí se dostavilo až někdy okolo strany 200 a kniha mě vtáhla a už nepustila.

Bavilo mě sledovat příběh z pohledu Anny a z pohledu Jacka. Současně má kniha podle mě velmi originální zápletku a skvělý motiv. Byť mě trochu štvala autorčina urputná snaha svést vinu na jiné postavy, závěr byl pro mě opravdu nervy drásající a už dlouho jsem u konce knihy neseděla tak napnutá.

27.07.2023 4 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

AUDIOKNIHA :-)

Po knihách tohoto oblíbeného autora už jsem pokukovala nějakou chvíli. Sklízí totiž velmi pozitivní recenze, ale fantasy není úplně žánr, který bych četla ve velkém. Až když jsem mezi novinkami na audiotece spatřila Pod šeptajícími dveřmi v podání Saši Rašilova, rozhodla jsem se autora konečně vyzkoušet.

Příběh Pod šeptajícími dveřmi má toho spoustu co nabídnout. Určitě bych ji doporučila různým věkovým kategoriím a i těm, kteří stejně jako já nehltají jednu fantasy knihu za druhou. Zpracovává totiž originálně téma smrti a donutí vás se zamyslet nad tím, co je skutečně důležité a co vám možná v dnešní uspěchané době trochu utíká. Rozhodně musím vyzdvihnout perfektní interpretaci Saši Rašilova, která mi příběh pozvedla ještě o úroveň výš. Jsem moc ráda, že jsem zase jednou vystoupila ze své komfortní zóny a rozhodně si hodlám poslechnout i další audioknihy tohoto amerického autora.

26.07.2023 4 z 5

Tanec za odpuštění Tanec za odpuštění M. K. Hardy

M.K.Hardy píše pohádky pro dospělé. Pro takového cynika jako jsem já bych řekla, že to bude až moc, a i přesto mě baví. Uznávám, že tentokrát jsem byla nejvíc nadšená ze začátku příběhu, který měl pro mě ten správný náboj, poznávala jsem více jednu ze svých oblíbených postav a k tomu i nějaké další. Tam, kam kniha poté směřovala, jsem úplně nečekala a asi bych si více přála trochu jiný vývoj. K reálnému příběhu má tento na míle daleko, ale rozhodně si u něj odpočinete.

M.K.Hardy pro mě patří k tomu nejlepšímu, co v daném žánru vychází a já už se těším na další díl této série, kterého se pravděpodobně dočkáme už na podzim.

24.07.2023 4 z 5