Verrrunka

HanaHanaAlena Mornštajnová

Jsem docela rozložená.... Nenápadně začínající příběh o neštěstí jedné rodiny se postupně rozvine ve vyprávění, které vám bude postupně trhat srdce na kousky. U čtení jsem si uvědomila, že mi vlastně skoro nevadí číst detektivky s brutálními vraždami, ale číst o zvěrstvech, která byla páchána na židech, mi teda slušně hejbe žaludkem. Dojemný příběh, naprosto skvěle napsáno. Netvrdím, že nejsou lepší knihy s tímto tématem, ale Hana je napsána tak lidsky, že vás to dojme k slzám.

15.01.2018

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Neuvěřitelná kniha! Troufám si říct, že je to pro mě překvapení roku... Čekala jsem jen takovou lehkou zábavu a oddech, ale Ove mě dokázal rozesmát, naštvat a rozbrečet na jediné stránce. Trochu jsem se v tom starém mrzoutovi našla, vždycky když šlo o princip, jako by to bylo trochu o mně :)
Zamilovala jsem si snad každou postavu včerně kocoura.
Opravdu smekám nad autorovou "zručností", tolik krásných slovních obratů a přirovnání jsem dlouho na jednom místě nepotkala.
Na závěr bych si dovolila jen citát z knihy, který mi naprosto učaroval..

"Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu. Zpočátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let se ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, kdy se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemstív totiž dělají domov."

12.07.2015

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Možná lehce nadhonocuji, ale četlo se to tak dobře a muselo to dát autorce tolik práce! Krásný příběh, až poetické popisy přírody. Příběh o tom, že když se chce, všechno jde :-)
Na konci jsem musela obětovat hodinu spánku a prostě to dočíst, protože to byla pěkná smršť! Možná je to spíš čtení pro holky, ale asi ne nutně, protože to není žádná červený knihovna.

24.05.2021

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Nechápu, proč jsem se čtením tak dlouho váhala, protože tohle je prostě pecka. Knížka, která vám nedá spát, dokud ji prostě nedočtete. Celou dobu jsem si vůbec nebyla jistá, kdo za tím vším stojí, rozuzlení se člověk dočká až opravdu na posledních stránkách. Mistrně vystavěný příběh, gradované napětí, prostě jedna velká paráda.

05.05.2020

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Když jsem tuhle knížku začínala číst, říkala jsem si, jestli mě Backman nezklame, že to vypadá trochu jako blbost. Ale to by prostě nebyl Backman, aby si se mnou jen tak nepohrával a nakonec mě zase totálně nerozsekal. Neuvěřitelné, jak si tenhle autor umí hrát se slovy a vyždímat z příběhu maximum. I když jsou vlastně všechny postavy v knize více či méně vyšinuté, vlastně tam nebyl nikdo, koho bych neměla ráda. A ty Backmanovy životní moudra! Z toho si vždycky sednu na zadek...

30.09.2020

Smrtící bíláSmrtící bíláR. Galbraith (pseudonym)

Ach jo, člověku by se snad i chtělo napsat, že těch 700 stránek bylo málo!
Já si nemůžu pomoct, ale takhle dvojice mě neskutečně baví... Zápletka jako vždy promyšlená do posledního detailu, malé tušení jsem sice měla, že v tom bude ten "někdo" zapletený, ale jinak jsem do posledních stran netušila vůbec nic. Navíc dobře zakomponovaná linka osobního života hlavních detektivů. Nemůžu se prostě přestat rozplývat a chci urychleně přeložený další díl!

18.08.2021

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Opět neuvěřitelně čtivá kniha! Dědina mě svým prostředím a nářečím bavila o trochu víc, ale možná není až tak na místě tyhle knihy srovnávat. Každopádně bych čekala, že hlavní hrdina mi bude nesympatický, že ho budu dokonce nesnášet, ale překvapivě jsem celou dobu doufala, že to s ním dopadne dobře.

30.09.2020

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

Na tuhle knížku jsem se tak těšila! A naprostým právem. Backman je prostě neuvěřitelný autor, na jedné straně dokáže vystřídat tolik emocí, že někdy až těžké se s tím poprat. Jsem teď lehce hormonálně nevyrovnaná, ale musím se fakt přiznat, že jsem většinu knížky četla se slzami v očích. Silný příběh, neuvěřitelná nálož emocí... Ani nemám chuť teď číst něco dalšího, protože jsem otřesená, dojatá a nadšená zároveň a zase mám pocit, že už nic nebude tak dobrého. Nedávno jsem četla citát, že než člověk čte některé knihy, měl by si předtím něco odžít, protože jinak ten dojem nebude úplný. V tomhle případě si myslím, že je dost důležitým faktorem být rodič, protože jinak asi člověk nebude schopný ty pocity z knihy naplno prožít. Několikrát mi během čtení došlo, jak složitý je to cit. A jak psal Backman v Medvědíně, když se člověk stane rodičem, už navždycky si připadá jako příliš malá peřina. Ať se snaží sebevíc, vždycky je někomu zima...

03.04.2019

VrányVrányPetra Dvořáková

Nejdřív jsem byla hodně překvapená, že knihu mají v naší knihovně v oddělení pro mládež, ale po přečtení to chápu, protože tohle by mohlo tolika dívkám pomoct.
Dvořákovou mám hodně ráda, píše tak spoře, ale čtivě, vždycky nakousne nějaké bolavé téma. A tady po tomhle se mi nespalo moc dobře. Knižku jsem zhltla za jeden večer, ale přemýšlet o ní budu asi dlouhou dobu.

10.03.2021

Postel, hospoda, kostelPostel, hospoda, kostelZbigniew Czendlik

Kdyby bylo víc takových pánbíčkářů, kostely by asi byly plnější. Možná trochu kontroverzní osobnost, ale jak sám říká, i církev musí jít prostě trochu s dobou, aby byla atraktivní. Milé čtení, chce to si rozhovory trochu dávkovat, aby člověk nebyl přesycen. Jsem sice zarytý ateista, ale to mi nebrání poznávat i druhou stranu. Moudrý člověk.

23.11.2018

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Wow, wow a ještě jednou wow. Čekala jsem, že si prostě přečtu takovou veselou knížku o hokeji a obyvatelích jednoho městečka. Ale že se mi dostane do ruky příběh, který mi nejednou vžene slzy do očí, to bylo teda sakra překvapení. Vím, že Backman píše skvěle, ale tohle byla jiná liga prostě. Na jedné stránce mě dokázal rozesmát, rozbrečet, naštvat a zase uklidnit. Kniha plná hlubokých myšlenek a těžkých lidských osudů. Dokonce bych řekla, že by se to klidně mohlo zařadit k YA literatuře a s přehledem by ji to převálcovalo. Prosím, ať už vyjde něco dalšího, PROSÍM!!

21.06.2018

Pekárna v BrooklynuPekárna v BrooklynuJulie Caplin

Jako netřeba si honit svoje intelektuální ego, chceš romantiku, dostaneš romantiku. Narozdíl od jiných různých autorek, které jsem četla, mi přijde, že Julie Caplin píše úplně normálně, příjemně, nesahá do zbytečných extrémů v zápletkách. Člověk prostě dostane, co chce na pár stránkách, čte se to dobře, svižně a vždy je to zasazeno do prostředí, které je skvěle vykresleno a dokáže mě přenést na místo.

22.11.2021

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Ano, je to kouzelné. Ano, je má to svou poetiku. Ano, je to nadčasové. Ale že bych si z toho sedla na zadek a nemohla se zvednout, to zase néé :-)

09.05.2011

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Neřekla bych, že je to tak skvělé a dokonalé, jak se tu píše v některých komentářích, ale na druhou stranu bych ani neřekla, že je to takové peklo a hrůza. Asi záleží jak k tomu člověk přistupuje, pokud čekáte jen brak a oddech, tak nemůžete být tolik zklamaní.

Teď k samotnému ději. Dost by mě zajímalo, co dělali všichni ti lidé, co knihu uvedli jako svou novou inspiraci k zlepšení manželství, doteď v posteli... Protože pokud vynechám sem tam nějaký ten bičík a pásku, tak to až tak překvapivé nebylo. I když, pokud se zaměřím jen na samotnou kvantitu a kvalitu, tak jsem asi taky dost překvapená. Celou dobu jsem si říkala- a kde je do p*dele ta moje vnitřní bohyně, co by jí ke štěstí stačilo 3x zmáčknout bradavku... :-D No Ana je opravdu velmi šťastná žena... :-D Bohužel tenhle klasický model- on polobůh/ ona myška, co chuděrka ani neví, že by si nohy mohla oholit, když se chystá na věc, funguje jen na určitou skupinu lidí, kterou radši nebudu nijak definovat, abych neupadla ve veřejné zatracení.

A protože jsem pitomá a koupila jsem si v angličtině rovnou třetí díl místo prvního, přečtu tedy i ten druhý, a třeba to vygraduje a obohatí to i můj sexuální život. :-D

13.01.2013

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Po přečtení všech těch komentářů jsem si říkala, že jestli mě to taky dojme a rozbrečí, tak že to bude vážně pecka, protože s mým vrozeným cynismem, to není nic jednoduchého. A nerozbrečelo.
Ale! Tohle je přesně ta kniha, kterou prostě chcete číst dál a dál a chcete, aby nikdy neskončila. Už na začátku mi bylo jasný, jak to skončí, ale říkala jsem si "Jojo, přidej ještě aspoň 200 stránek, ať mi to vydrží aspoň do pondělí... " A nepřidala.... I když to byla vlastně jasná romantika, bylo fajn si o tom přečíst tak nějak duchaplně, bez citového vydírání a všeho kolem.

27.04.2014

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Tak tohle je bez přehánění zatím nejlepší kniha, co jsem letos přečetla. Nádherně napsané, jednoduchý příběh, prostí lidé... Zářný příklad toho, že míň je někdy víc. Další knihy této autorky mi určitě neuniknou. Těšila jsem se na každou chvíli, kterou jsem mohla s knížkou strávit a po dlouhé době jsem si zase přála, aby to nikdy neskončilo...

11.07.2017

JezeroJezeroBianca Bellová

Drsná kniha, která vám ukousne kousek duše a nechá tam díru. Nevím, jak líp bych mohla vyjádřit svůj pocit z toho, co jsem četla.

06.04.2018

Rybí krevRybí krevJiří Hájíček

Nechci, aby to vyznělo blbě, ale jak mohl tohle napsat chlap? Tahle otázka se mi honila hlavou vlastně celou dobu, co jsem knihu četla. Kniha je perfektně napsaná, opravdu jsem až nechápala, jak může muž psát tak sugestivně příběh z pohledu ženy. Příběh mě nadchnul, hltala jsem každou stránku a prožívala každou událost, která se ve vesnici stala. Opravdu skvělý styl psaní, jsem nadšená a určitě to není můj poslední Hájíček.

21.11.2018

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Krátké, ale intenzivní. Další Backman, co mi vehnal slzy do očí!

26.09.2019

KaranténaKaranténaPeter May

Po dlouhé době šlápnutí vedle. Furt píšu, že Peter May je můj oblíbený autor, a to se nezměnilo, ale tohle asi fakt mělo zůstat v šuplíku.
V úvodu píše, že se to vydalo vlastně jen díky tomu, že pandemie opravdu přišla, knížku totiž napsal už v roce 2015.
Takže jasně, teď po tom lidi sáhnou, protoře jsou zvědaví, jako já, ale obávám se, že tohle autorovi jen uškodí.
Konec je totálně vyhrocený, celé to tak nějak plyne, ale nic moc zásadního se podle mě neděje. Škoda, velký škoda...

20.07.2021

OznačenáOznačenáKristin Cast

Velmi čtivá kniha a napínavý příběh :-) styl psaní je místy trochu nemotorný, spíš bych tipovala, že to napsala Kristin a né její matka, ale co by ne. Možná je to spíš pro poblázněné puberťačky, ale já mám takovéhle příběhy ráda… Jdu se vrhnout na další díl :-)

19.04.2011

Monarcha AbsintMonarcha AbsintNatálie Kocábová

Proboha!! Jak někdo může tolik ublížit čtenářům a toto vydat? Čistě ze zvědavosti jsem si půjčila tuhle knihu. Literaturu miluju a žádné knize bych nemohla ublížit. Ale tuhle bych roztrhala a ještě pro jistotu podpálila, aby už ji nemusel nikdo číst. Takhle to dopadá, když protekční spratek v pubertě nabyde dojmu, že je umělec a za každou cenu to hodlá dokázat světu. Nepředstavitelná úchylárna, zvrhlost nad zvrhlost a hnus. Prý surrealistický počin.. Surrealisté se musí v hrobě obracet. Cituji: Dívka mnoha nadání a zájmů – zpěvačka, herečka, básnířka, prozaička, autorka divadelních her… Není toho už trochu moc? Dokázala jsem přečíst 20 stran, nechápu, jak se mi to povedlo.

23.12.2011odpad!

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Tak tohle bylo velmi milé překvapení. Čekala jsem, že tomu zase marketing kolem knihy nezaslouženě přidává, ale tentokrát je to fakt oprávněné.
Dokonce bych si troufla říct, že je to stejně dobré jako Nesbo.
Každopádně napětí neuvěřitelné, jednotlivé dějové linky do sebe krásně zapadnout a musím uznat, že jsem až do několika posledních stran neměla tušení, kdo je vlastně vrah, měla jsem pěkně zamotanou hlavou. Opravdu převelice dobré!

27.01.2017

Do tmyDo tmyA. Bolavá (pseudonym)

Čtení téhle knížky doslova fyzicky bolí, člověku se svírá srdce a bolí ho hlava, balancuje na pokraji šílenství. Tak sugestivně je to napsané! Téma sběru bylin je neotřelé, dozvěděla jsem se i spousty zajímavostí. Jen prostě Anna mi nebyla vůbec sympatická, proto na hodnocení trochu ubírám, ale jinak je to napsané bravurně.

24.07.2017

Manželé odvedleManželé odvedleShari Lapena

Bohužel poměrně odfláknuté. Na to, jakou měla kniha všude propagaci, tak je to zase takové to klasické lapení do sítě marketingu. Za začátku je to poměrně napínavé, i když psané dost stroze, ale zase to čtení poměrně odsejpá. Jenže pak se zhruba v polovině dozvíte skoro rozluštění celého problému a je po napětí. Pak už je to jen překombinované a zbytečně natahované. A konec? To snad ani není možný....

22.11.2017

Sběratel sněhuSběratel sněhuJan Štifter

Možná trochu nadhodnocuji, ale byla jsem prostě nadšená. Po knize jsem sáhla náhodou, byl mi jen povědomý název a udělala jsem dobře. Nenásilně provázané dějové linky, velice čtivě napsáno a navíc se mi líbilo celkové zpracování knihy, krátké kapitoly a přehledně rozdělené jednotlivé příběhy. V některých chvílích jsem měla dokonce slzy v očích, přečetla jsem ji opravdu téměř na jeden zátah při čekání u zubaře.

28.05.2019

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Ke knize jsem přistupoivala dost skepticky, protože nesnáším ty nálepky typu "světový bestseller" a podobně, většinou se jedná jen o marketingový tah a kniha mě zklame. V tomto případě ale nebudu šetřit chválou. Skvěle, svižně napsané, krátké kapitoly krásně gradují napětí. Pachatele se mi až do poslední chvíle nepodařilo odhalit, takže jsem si to užila od začátku do konce. Těším se na další díly!

08.09.2019

SpolubydlícíSpolubydlícíBeth O’Leary

Čekala jsem něco úplně, úplně jiného, v půlce jsem si říkala - a sakra, bude romantika, ale nakonec mě to tak mile překvapilo. Z celkem nevinného nápadu sdílení postele se vyvine zajimavý příběh o několika těžších tématech. Napsáno lehce a čtivě, přesto se nejedná o nějaký průměrnou romantiku.

31.07.2020

Kavárna v KodaniKavárna v KodaniJulie Caplin

No jsem po těch dětech nějaká rozněžnělá, takže už beru za vděk takovými slaďárnámi jako je tahle. Prostě mě tyhle romantiky poslední dobou nějak dojímají... A když se k tomu přidá kavárna, skořicový šneci a Kodaň? Tomu samozřejmě nemůžu odolat. Moc hezký čtení, pohodička, samozřejmě jasná zápletka i rozuzlení, ale to stejně všechny nakonec chceme, ne? :)

07.05.2021

Jeden z násJeden z násShari Lapena

Já nevím, že já se nechám pokaždé nalákat. Je to čtivé, ale to je tak všechno. Překombinované, jen aby to bylo trochu míň průhledné, pořád stejný koncept předměstí, kde kdo nespal se sousedem, jako by nebyl, a každý má samozřejmě svoje temný tajemství. Takže mrhání časem, snad už se poučím.

11.08.2021