Verrrunka Verrrunka komentáře u knih

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Já nevím, že já se nechám pokaždé nalákat. Je to čtivé, ale to je tak všechno. Překombinované, jen aby to bylo trochu míň průhledné, pořád stejný koncept předměstí, kde kdo nespal se sousedem, jako by nebyl, a každý má samozřejmě svoje temný tajemství. Takže mrhání časem, snad už se poučím.

11.08.2021 2 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Koncentrát humoru, ironie a inteligence. Hodně vtipné!

11.08.2021 4 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Tahle bichle mi dala docela zabrat, strávila jsem s ní téměř 4 měsíce. Bylo to totiž poměrně velké vystoupení z mé komfortní zóny, historické romány prakticky vůbec nečtu. A do toho španělské reálie, spousta jmen, takže orientace nebyla úplně jednoduchá. Jde vlastně o takovou španělskou středověkou telenovelu, ale bavilo mě to dost. Hodně věcí je založených na skutečnostech, takže jsem si zase rozšířila obzory. Rozhodně zajímavé čtení.

23.07.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Po dlouhé době šlápnutí vedle. Furt píšu, že Peter May je můj oblíbený autor, a to se nezměnilo, ale tohle asi fakt mělo zůstat v šuplíku.
V úvodu píše, že se to vydalo vlastně jen díky tomu, že pandemie opravdu přišla, knížku totiž napsal už v roce 2015.
Takže jasně, teď po tom lidi sáhnou, protoře jsou zvědaví, jako já, ale obávám se, že tohle autorovi jen uškodí.
Konec je totálně vyhrocený, celé to tak nějak plyne, ale nic moc zásadního se podle mě neděje. Škoda, velký škoda...

20.07.2021 2 z 5

Jako bych žila dva životy Jako bych žila dva životy Milan Ohnisko

Když začalo vysílat DVTV, tak přiznávám, že jsem rozhovory, kde byla Daniela, záměrně vynechávala, bylo to na mě hrozně invazivní. Postupem času jsem tomu přišla na chuť, viděla pár rozhovorů, kde byla Daniela jako host, a zjistila jsem, že první dojem není vždycky ten správný.
Skvělý rozhovor o věcech, které byste rozhodně nečekali. Teda aspoň já jsem to nečekala, protože v mých očích byla Daniela vždycky ryze racionální osobnost a vůbec by mě nenapadlo, jak bohatý duchovní život vede. Takže doporučuji všemi deseti.

20.07.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Obyčejná a vlastně hodně smutná kniha, kde čas jen tak plyne, ale pomalu se vytrácí láska, jestli někdy byla. Obyčejné problémy, ale o to je to možná znepokojivější, že nás to možná může potkat všechny, když si nebudeme tu obyčejnost hýčkat a nebudeme si vážit jeden druhého.

09.06.2021 4 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Jako takhle, po prvních stránkách jsem to fakt chtěla zahodit a úplně jsem chápala ten obrovskej hejt kolem týhle knihy. Ale řekla jsem si, že když všechno vždycky dočítám, že to přece jen tak nevzdám.
A po 50 stránkých mě začalo fakt zajímat, co z toho bude.
No ale bohužel z toho nebylo vůbec nic. Někdy zajímavé, jindy dost přestřelené, Vladěna je fakt strašlivě protivná a některý situace podle mě nepochopím ani v přechodu.
Takže spíš takový čtení, abych věděla o co jako všem jde, ale rozhodně bych nedoporučovala tomu věnovat větší pozornost. Bohužel.

04.06.2021 2 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Peter May je můj hooodně oblíbený autor, takže když chci sáhnout po nějakém thrilleru, patří hned po Nesbovi mezi tutovky.
Tichá smrt je skvělá kniha! Napínavé vyprávění, hodně mi sednul hlavní hrdina John Mackenzie, jediný problém mám s tím, že jsem poměrně dost brzo prokoukla, kdo za tím zločinem stojí a co ho k tomu vedlo. Takže v tomhle směru žádná velká novinka, ale zas musím říct, že už mám poměrně dost thrillerů načteno a není jednoduché mě překvapit.
U Maye mě baví, že je každá kniha zasazena do jiných reálií, takže se jako bonus dozvím spoutu nových informací.
Takže jako oddechovou literaturu můžu jedině doporučit.

27.05.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Možná lehce nadhonocuji, ale četlo se to tak dobře a muselo to dát autorce tolik práce! Krásný příběh, až poetické popisy přírody. Příběh o tom, že když se chce, všechno jde :-)
Na konci jsem musela obětovat hodinu spánku a prostě to dočíst, protože to byla pěkná smršť! Možná je to spíš čtení pro holky, ale asi ne nutně, protože to není žádná červený knihovna.

24.05.2021 5 z 5

Zločin jak ho pamatuju Zločin jak ho pamatuju Josef Klíma

Já nestačím valit voči, co se v tomhle státě dělo a děje... Komu by se nechtělo tolik číst, tak Josef Klíma natočil na tohle téma i podcast České podsvětí, který mi přijde trochu obsáhlejší než kniha. V knize to na mě působí tak nějak útržkovitě, klidně by mohla být delší podrobnější, protože takhle to působí spíš jen jako takový přehled všech českých zločinců.

07.05.2021 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

No jsem po těch dětech nějaká rozněžnělá, takže už beru za vděk takovými slaďárnámi jako je tahle. Prostě mě tyhle romantiky poslední dobou nějak dojímají... A když se k tomu přidá kavárna, skořicový šneci a Kodaň? Tomu samozřejmě nemůžu odolat. Moc hezký čtení, pohodička, samozřejmě jasná zápletka i rozuzlení, ale to stejně všechny nakonec chceme, ne? :)

07.05.2021 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Tak jsem si zas pěkně pobrečela no, že já si nedám pokoj.
I když jsem od začátku věděla, jak to skončí, tak mě to stejně na konci dostalo. Textově to odpovídá tomu, že je to young adult, takže vlastně nevím, co jsem čekala, ale trochu mě to iritovalo, ale musela jsem to stejně dočíst, protože mi bylo jasné, že to nakonec bude stát za to. Taková jednohubka na večer, ale dost silná.

28.04.2021 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Nemohla jsem odolat a hned jsem vzala do ruky další knihu od Jakuby Katalpy. A nebýt toho, že jsem nejdřív četla Zuzanin dech, tak bych byla totálně nadšená. Teď jsem trochu mín, protože to bylo lehce slabší, hlavně ten konec mi přišel lehce odbytý. Každopádně bylo ale zajímavé číst příběh z 2.sv. války zase z druhé strany, vidět to očima Němců v pohraničí. Styl psaní opět skvělý, v podstatě strohý, ale řekne víc než rozsáhlá souvětí.

15.04.2021 4 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Asi neexistuje moc témat, který by aktuálně rezonovaly společností víc než feminismus, ženská práva a rasová nenávist. Takže jsem se přirozeně bála, že je tahle knížka zbytečně přechválená, protože je to zrovna v kurzu.
Ale bylo to tak skvělý! ♥️
Už jen ten text, který postrádá jakýkoliv pravidla, tečky, čárky chybí, to bylo samo o sobě umělecké dílo...
A pak ty příběhy, komplikované životní osudy 12 žen, kterých se týká minimálně jedno z výše zmíněných témat.
Vlastně jsem si ani nikdy nedokázala představit, kam až může sahat nenávist k lidem jiné pleti, co všechno si muži dovolí k ženám... Nebylo to vůbec jednoduchý čtení, občas jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo, ale rozhodně to stálo za to, protože mi to zase o trochu víc otevřelo oči...

29.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Někdy člověk ví, že mu to zlomí srdce a stějne to nedokáže odložit.
Je až neuvěřitelné, kolik síly v sobě dokáže žena mít. Knihy o holocaustu moc nečtu, nějak nemám potřebu a chuť si to do hlavy pouštět ještě víc, ale tuhle knihu jsem prostě nemohla minout.
Velmi úsporný styl psaní, který ale dokonale popíše všechno, co je potřeba. Společně se Zuzanou jsem cítila chuť cukru v ústěch, prožívala její bolesti, vnímala jsem, jak se pomalu do jejího života vkrádá zlo a chtělo se mi brečet...
Lituju, že jsem autorku neobjevila dřív, ale mám doma i její další dvě knihy a rozhodně s nimi nebudu dlouho čekat.

19.03.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Nesbo je můj veliký oblíbenec a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. I když to bylo úplně něco jiného, než série s Harrym. Ale Nesbo tak skvěle píše! Plno detailů, ale žádné nejsou zbytečné, člověk má pocit, jak by byl taky v Norsku a šlo mu o krk. Další důkaz toho, jak snadno lze sympatizovat s negativní postavou. Aspoň u mě to tak bylo, protože Roy se mi dostal pěkně pod kůži.

16.03.2021 4 z 5

Moje nová bible. Tuhle knihu by snad měli dávat matkám v porodnici, nebo prostě všem povinně, aby konečně začali lidi trochu přemýšlet nad tím, co jedí.
Navíc skvělé recepty, za tři měsíce, co ji mám, tak jsem uvařila víc receptů, než se všem mých kuchařek dohromady.

10.03.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Nejdřív jsem byla hodně překvapená, že knihu mají v naší knihovně v oddělení pro mládež, ale po přečtení to chápu, protože tohle by mohlo tolika dívkám pomoct.
Dvořákovou mám hodně ráda, píše tak spoře, ale čtivě, vždycky nakousne nějaké bolavé téma. A tady po tomhle se mi nespalo moc dobře. Knižku jsem zhltla za jeden večer, ale přemýšlet o ní budu asi dlouhou dobu.

10.03.2021 4 z 5

Jak přemýšlí moje dítě? Jak přemýšlí moje dítě? Tanith Carey

Taková poměrně příjemná kniha na zopakování, ale pokud by chtěl člověk více porozumět některým problémům, chtělo by to asi číst něco podrobnějšího.
Hodně ale chválím grafickou stránku, velice příjemně se to celé četlo.

10.03.2021 3 z 5

Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Maryanne Wolf

Tohle pro mě byla poměrně náročná kniha. Jednak hodně odborná, takže jsem se musela hodně soustředit a několikrát v textu vracet, abych se chytila. Ale pak taky hodně osobní, protože se mě hodně problémů, které jsou v knize popisovány, týká. Nemůžu se poslední dobou moc soustředit na čtení, pořád odbíhám, dělám něco jiného, prostě si přijdu jako klasická obět moderních technologií. Dobrá zpráva je, že se na tom dá pracovat.
A kapitola o čtení dětem mě ubezpečila, že mít doma hromadu knih a denně je dětem nabízet, má smysl. Protože některé výzkumy jsou opravdu znepokojující.

10.03.2021 4 z 5