Verrrunka Verrrunka komentáře u knih

Tesat do kamene, zavést jako povinnou literaturu na školách a dávat z toho testy všem politikům před usednutím na teplý místečko.

Fakt, je až v podivem, před čím vším nevědomky zavíráme oči, jak jsem jako národ xenofobní, jak si necháme denně lhát a nepřijde nám to vůbec divný.

Těžký čtení, mořila jsem se s tím od října, ale rozhodně to stálo za to.

Témata jako populismus, volby, chudoba, vzdělávání, migrace slyšíme z médií denně, ale tohle komplexní pojetí od Daniela Prokopa by si měl přečíst každý.

10.02.2022 5 z 5

No hele, čekala jsem asi něco trochu jiného.
Sice se to četlo moc hezky, ale celé to je tak nadupané motivačními řečmi, že jsem si skoro přišla jak v pubertě, když jsem četla Coelha.

Některé příběhy byly moc hezké, dojemné, citáty o knihách taky super, ale hlavní "hrdinka" mě tak neuvěřitelně vytáčela, že jsem chvílemi myslela, že to odložím...

Tak pokud chcete něco uklidňujícího bez velké akce, nechat si poradit, co máte dělat se životem, tady to je.
Každopádně nápad na knihkupectví, kde se potkávají různí lidé s různými životnímu příběhy je super.

03.02.2022 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Dlouho, předlouho jsem Klevisové odolávala.
Před pár lety jsem totiž četla první díl této série - Kroky vraha, a přišlo mi to docela hloupý.

Ale tohle, tohle byla jiná liga. Perfektně vykreslené prostředí Beskyd, námět pytlačení, zamotané vztahy, ale dobré rozuzlení příběhu. Pár dějových linek bych uvítala ještě dokončených, ale fakt mě to velice mile překvapilo.
U té první knihy jsem měla pocit, že je to tak divně šroubované na české reálie, ale příběh z Beskyd mi fakt sednul.

03.02.2022 4 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Leden a hned takové překvapení. Nečekala jsem, že mě tahle knížka tak dostane.
Skvěle vymyšlený a napsaný příběh, vtipný, dojemný, cynický a plný emocí. Doufám, že se brzy dočkáme nějaké další knížky od této autorky.

03.02.2022 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Jako číst o cukrárně plný makronek, eklérek, dortíčků a sušenek při těhotenský cukrovce nepovažuju za jeden ze svých nejlepších nápadů.
Nicméně, opět se budu opakovat, když se člověk pustí do tohodle žánru, nemůže čekat nějaký super hluboký myšlenky. Takže oddech, super čtivé, hezky popsané prostředí Paříže, obě hlavní postavy mi byly sympatické a ty vedlejší zrovna tak.

17.01.2022 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Moje první letošní přečtená kniha a laťku nasadila teda hodně vysoko.
Petra Soukupová píše obyčejně o obyčejných věcech, ale zároveň to člověku nedá spát, protože je to tak blízké. Podle mě perfektně vystihla myšlení desetiletého kluka, Viktora mi bylo líto, Hanku jsem od začátku nesnášela. Na začátku jsem měla trochu problém s absencí přímé řeči, ale rychle jsem si zvykla, je to možná díky tomu ještě víc čtivé.
Nechápu, jak jsem mohla tak dlouho tuhle autorku míjet, mám co dohánět.

17.01.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Četlo se to moc přijemně, ale asi už nejsem ta správna věková skupina, tohle bude pro mladší ročníky. Mně by stačilo tak 250 stránek a byla bych spokojená a odpočinutá, s tímhle jsem se chvíli trápila, ale bylo to fajn čtení.

07.01.2022 3 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

Po téhle knížce jsem sáhla zcela náhodou, říkala jsem si, že by to mohla být další zajímavá česká próza a rozhodně jsem se nemýlila.
Příběh Lady, která se potýká s anorexií je napsaný velmi sugestivní formou, až si člověk vlastně dokáže představit, že je vcelku snadné do něčeho takového spadnout.
První půlka skvostná, druhá už lehce pokulhává, rozhodně by knížce prospělo zkrácení, každopádně ale stojí za pozornost.

23.12.2021 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Konečně krimi thriller, který jsem hned neprokoukla. I když teda v půlce jsem si říkala, aha, takže je to jasný, co bude hlavním motivem všech vražd, prosím pěkně o celých 10 stran dřív než hlavní vyšetřovatelé, tak nakonec jsem byla velmi mile překvapená, jak to nebylo vůbec prvoplánové, ani úplně extrémně přitažené za vlasy.
Skvěle gradované napětí, kvalitní psychopat, sice zas detektiv, který něco skrývá, ale bez toho by se asi severská literatura neobešla.

23.12.2021 4 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Velmi zajímavé vyprávění, chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, kterým Tomáš píše, ale bylo to vlastně skvěle autentické. Ani jsem si vlastně nedokázala představit, co vše na těchto misích musí řešit a jak složité lidské osudy potkává.

30.11.2021 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Jako netřeba si honit svoje intelektuální ego, chceš romantiku, dostaneš romantiku. Narozdíl od jiných různých autorek, které jsem četla, mi přijde, že Julie Caplin píše úplně normálně, příjemně, nesahá do zbytečných extrémů v zápletkách. Člověk prostě dostane, co chce na pár stránkách, čte se to dobře, svižně a vždy je to zasazeno do prostředí, které je skvěle vykresleno a dokáže mě přenést na místo.

22.11.2021 4 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

Musím říct, že už dlouho mi žádná kniha nerozhodila spaní jako tahle. Na začátku velice sugestivně popsaná situace, ze které mrazí. Člověku dojde, jak snadné je přijít o všechna práva, která jsme získali.
Ale bohužel pokračovaní příběhu mě až zas tak nezaujalo, nepřišlo mi to moc uvěřitelné, konec byl poměrně uspěchaný a vyhrocený.
Ale jako podnět k zamyšlení kniha funguje skvěle.

22.11.2021 3 z 5

Hovory s porodní bábou Hovory s porodní bábou Jana Doležalová

Obálka knihy je podle mě teda dost tristní, ale už je to kniha starší, takže OK. Ale kdybych nezaznamenala několik kladných ohlasů, sama bych po ní nesáhla.
Nicméně je to ale podle mě kniha, kterou by si měla přečíst každá matka. Ať už nastavající, současná nebo mnohonásobná. Protože to rozhodně pomůže odbourat obavy z porodu, může to vysvětlit traumata a pochyby z porodů minulých nebo prostě jen pomůže porozumět ženskému tělu. Jednu Ivanu Konigsmarkovou do každé porodnice prosím!

10.11.2021 4 z 5

Faktura Faktura Jonas Karlsson

Hodně zajímavý námět, který donutí člověka zamyslet se nad hodnotou vlastního života. Ale přišlo mi, že příběh se jen motal v kruzích, hlavní hrdina jen udivený nad výší své částky a závěr dost uspěchaný a vlastně pro mě bez nějaké velké pointy. Velká škoda, protože jako námět knihy mi to přišlo skvostné!

18.10.2021 3 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Do návratu na ostrov Lewis jsem vkládala obrovské naděje. Ale zas přišlo zklamání, začínám mít pocit, že ty dobré knihy od Petra Maye už jsem přečetla. Dost natahované, některé příhody z minulosti ani pořádně nezapadly do celého kontextu, už tak od poloviny knihy jsem tušila, kdo vlastně bude vrat a závěr totálně vyhrocený a překombinovaný. Přitom tak pěkný nápad.

18.10.2021 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Tak jsem zase sáhla po nějaké té romantice. A nebylo to vůbec špatné, sice předvídatelné a bez větší zápletky, ale když od toho člověk nic nečeká... Aspoň to není stupidní jako knihy jiný autorek.
Japonsko je opravdu zajímavá země, popisy místních zvyků a prostředí byly skvělé, ale oproti prvnímu dílu pro mě děj lehce pokulhával.

21.09.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tady Alenka, to je vždycky sázka na jistotu. Zas neuvěřitelně čtivá kniha, ale pro mě asi její nejslabší.
Už při vydání mě trochu odrazovalo, že se to celé odehrává v alternativní historii, tyhle fikce mě moc netáhnou. Ale nakonec to jako odstrašující příklad toho, co se mohlo stát, funguje i na mě.
Jen jsem poměrně brzy prokoukla, kam bude příběh směřovat, popisů života za komunismu tam bylo až až, ale příběhově mi to prostě nestačilo, asi jsem od ní zvyklá na vyhrocenější dráma. A nebo jsem teď v nějaký divný hormonálně cynický fázi.

09.09.2021 4 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Textově je to skvělé, tok slov, který nese spoustu důležitého. Styl vyprávění se mi fakt líbil. Ale jinak ten příběh, nevím no. Četla jsem na to dost chvály, že to prej je o mileniálech, skoro úplně must-read... Tak jsem si říkala, o nás pro nás, že jo ale pak jsem si našla definici mileniála a zjistila jsem, že já už jsem vlastně staromileniál, rozumějte dobře situovaná, usazená s vysokým příjmem :D, takže pro příběh o lidech, co spolu neumí mluvit, a neumí řešit svoje problémy, prostě už nejsem cílovka. Bohužel.

31.08.2021 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Ach jo, člověku by se snad i chtělo napsat, že těch 700 stránek bylo málo!
Já si nemůžu pomoct, ale takhle dvojice mě neskutečně baví... Zápletka jako vždy promyšlená do posledního detailu, malé tušení jsem sice měla, že v tom bude ten "někdo" zapletený, ale jinak jsem do posledních stran netušila vůbec nic. Navíc dobře zakomponovaná linka osobního života hlavních detektivů. Nemůžu se prostě přestat rozplývat a chci urychleně přeložený další díl!

18.08.2021 5 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

No, hodně nepříjemný čtení a je dobře, že se začíná téma sexuálních predátorů konečně víc otvírat. Ale kniha samotná mě až tak neuchvátila, sice chápu jisté odosobnění, možná je to potřeba k zachování zdravého rozumu, ale kdybych k tomu měla přistupovat jako ke každé jiné knize, tak za mě to bylo málo.
Jinak mi teda hlava nebere, jak je možný, že v té době bylo tohle veřejný tajemství naprosto v pořádku, že se nenašel nikdo, komu by to přišlo prohnilý a zasáhnul.

11.08.2021 3 z 5