veronique veronique komentáře u knih

Madame Madame Antoni Libera

Ach! Ta forma! Ten styl! Půvabné a elegantní.

27.07.2017 5 z 5

Zlatý kondom: Úvahy o lásce ztracené a nalezené Zlatý kondom: Úvahy o lásce ztracené a nalezené Jeanne Safer

V prvních kapitolách lze ještě objevit pár zajímavých postřehů. S dalšími a dalšími stránkami erudice ubývá, zatímco chvástavé exhibice přibývá. Škoda. Yalom to opravdu není.

27.07.2017 3 z 5

Za humny je válka Za humny je válka Jefim Fištejn

Kniha je složena z článků a rozhovorů, které vycházely v Reflexu. Fištějn dlouhodobě varuje před možnými následky neřízené migrace osob z arabských států a rozhodně se nejedná o nějaké rasisticko-xenofobní výkřiky. Fištejn nepanikaří, nešíří neoprávněný strach ani agresivně neironizuje. Naopak se racionálně zamýšlí nad kondici evropské společnosti. Srovnává hodnotovou orientaci západního a muslimského (resp. arabského) civilizačního okruhu. Ve svých článcích demaskuje neschopnost evropských lídru a pokrytectví současné vládnoucí levice, která podle autora kromě bohulibého blábolení je naprosto neakceschopná a jejíž kroky mohou vést k totálnímu rozvratu evropské civilizace. Podle mě je mužem, jenž si hluboce váží hodnot „staré dobré Evropy“ – demokracie, osobní a občanské svobody, rovnosti mužů a žen a rovnosti občanů před zákonem a nemůže se smířit s tím, že tyto hodnoty mohou být vážně ohroženy. Neméně důležitý je jeho boj s monstrem politické korektnosti a zhoubně rozbujelé relativizace všeho. Ať už čtenář s Jefimem Fištejnem souhlasí nebo ne, srovnávat jeho novinářský um s bleskem je vulgární a křivdící.

Kniha obsahuje výborné rozhovory s Bohuslavem Pečinkou, Danem Schueftanem a rozhovor Pečinky s autorem knihy.

VAROVÁNÍ: Pokud ctíte pravidla politické korektnosti, považujete se za "sluničkáře", pracujete v europarlamentu nebo přespáváte na Klinice, kniha se vám líbit nebude.

20.07.2016 4 z 5

Jak jej příroda stvořila Jak jej příroda stvořila John Colapinto

Neštasná nehoda - fatální rozhodnuti posvěcene velevýznamným vědcem - životní tragédie několika osob. Příběh je smutným svědectvím toho, jak nebezpečné je nekritické následování teoreticky neověřených stanovisk byt je zastávají neotřesitelné autority. Skandální motivace a jednání dr. Moneyho, psychologa, který ve jménu své kariéry a uznání s posvěcením "vědy" ničil lidské životy. Happy end se bohužel nekonal, pár let po vydání knihy obě dvojčata spáchala sebevraždu.

19.06.2013 5 z 5

Návrat mladého prince Návrat mladého prince Alejandro Guillermo Roemmers

Ach jo... Další kniha plná "hlubokomyslných životních pravd". Obdivuji odvahu (aroganci? nekritičnost?) autora navázat na tak kultovní dílo jakým Malý princ je...Tam kde Malý princ klade roztomile prosté leč zásadní filozofické otázky, tam Mladý princ baští bagety a působí jako ... idiot... A nelíbí se mi, když mně kniha chce nepokrytě vychovávat. Je to otravné. Knihu jistě ocení sluníčkoví hledači životních návodů, vyznavači vesmírného tajemství a milovníci Coelhových "mouder skrytých (chi) mezi řádky".

14.11.2012 2 z 5

Audrey Hepburnová Audrey Hepburnová Barry Paris

Tři hvězdičky + jedna navíc za kapitoly o Audřině činnosti pro UNICEF a kapitoly věnované jejím posledním dnům, upřímně mně dojaly.

23.08.2012 3 z 5

Léčba Schopenhauerem Léčba Schopenhauerem Irvin D. Yalom

Yalom popsal vývoj terapeutické skupiny tak živě a dynamicky, že jsem měla pocit, že jsem její součástí a pravidelně se účastním sezení.

23.08.2012 4 z 5

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Joanne Greenberg

Neuvěřitelná kniha, která čtenáří velmi citlivě přibližuje tak vzdálený svět, jakým je svět psychozy... Z hlediska pochopení prožívání schizofrenika daleko přínosnější než mnohé učebnice psychiatrie a psychopatologie.

21.07.2012 5 z 5

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Skvělá kniha jen se mi nelíbily ostré výtky směrem k společenských vědám na pár posledních stránkách (přičemž autor celkem často parafrázuje výsledky výzkumů těchto vědních oborů), které se týkají (údajného) přeceňování sociálního kontextu na úkor vrozených dispozic. Řekla bych, že tyto výtky patří spíše historickým konceptům humanistických věd než skutečnosti. Během studia psychologie jsem nikdy nenabyla dojmů, že by se biologické faktory opomíjely. Naopak kongenitální vlivy, evoluční teorie a neurofyziologie jsou velkými tématy moderní psychologie, které nikdo nezpochybňuje a jejíž vliv společně s rozvojem medicínských věd pořád sílí.

16.07.2012 4 z 5

Umlčené tělo Umlčené tělo Robert F. Murphy

Pro mně je tato kniha jednoznačně jednou z nejpřínosnějších jaké jsem kdy četla. Autor popisuje svojí zkušenost s nemocí a následnou imobilitou na všech úrovních onemocnění (impairtmentu, dissability a handcicapu), z velké části se věnuje problémům osob s tělesným postižením, změnám a reakcím sociálního okolí na ně. Nevyhýbá se ani citlivému problému - sebehodnocení těchto osob. Rovnež popisuje své obvykle dny - jak moc se změnilo zvládání každodenních činností, které má zdravý člověk zautomatizované a nemusí nad nimi přemýšlet. Kniha je velmi hlubokou a upřímnou zpovědí člověka, který "přišel o vše" a rovněž věcnou antropologickou, sociologickou a psychologickou studii váženého akademika. Autor se v knize nestaví ani do role pasivní obětí, ani si nehraje na hrdinu jehož každodenní boj je nutné obdivovat. Ze začátku jsem si z knihy vypisovala nejdůležitější pasáže, později jsem zjistila, že přepisuji celou knihu...

"Tehdy jsem už byl kvadruplegik, a at jsem se snažil sebevíc, nezvládl jsem to. Nakonec jsem to vzdal a téměř okamžitě mě přepadla klaustrofobní panika. Cítil jsem se znehybněný a v pasti ve svém vlastním těle. Myslel jsem tehdy na Kafkova obřího brouka, jak se houpal ze strany na stranu a třepal svýma zbytečnýma nohami ve snaze obrátit se ze zad - a poprvé jsem tuto povídku pochopil."

11.07.2012 5 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Philippe Croq

Svižná leč dosti povrchní biografie zvláštní ženy s nezapomenutelným hlasem a neštastně komplikovanou osobnosti.

04.06.2012 3 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Příběh silný, styl lehký a čtivý. Byla jsem zklamaná, čekala jsem ponor do těch nejhlubších zákoutí lidské psyché, autor přitom klouzal po povrchu - tím neříkám, že to bylo špatné, jen to nenaplnilo mé očekávání. Možná ta "povrchnost" byla způsobená tím, že knihu vyprávěl patnáctiletý kluk, a proto asi byla i autorovým záměrem.

08.03.2012

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Po téhle knížce se přestane bát duchů i ten největší strašpytel.

"Neodvážiš-li se ničeho, pak na konci dne nic bude vše, co jsi získal"

06.03.2012 3 z 5

Amedeo Modigliani: Kníže Montparnassu Amedeo Modigliani: Kníže Montparnassu Herbert R. Lottman

I život divokého bohéma lze podat tak nějak... sterilně...

23.02.2012 3 z 5

Libůstka Libůstka Mariusz Szczygieł

Knihu jsem dostala k narozeninám, dokonce s věnováním autora :) Jinak bych se k ní asi nedostala... A líbila se mi, a moc! Je tak romantická... Knížka je poskládaná z obyčejně neobyčejných příběhů; krátkých impresí, které jsou tak nostalgicky milé. Velmi mne potěšila v předvánočním čase.

"Proč mi pořád píšeš, že máš už všechno dobré za sebou? kdo říkal, že podzim života je ošklivější a méně zajímavý než jaro? Obojí má svůj půvab."

P.S. Občas mi vadil dost kostrbatý překlad křestních jmen, zejména jejich zdrobnělin, za to ocenuji překlad samotného názvu knihy, Kaprysik jako Libůstka, jak důvtipné, to by mně nenapadlo ;)

21.12.2011 4 z 5

Coco & Igor Coco & Igor Chris Greenhalgh

Typická oddechovka. Vadil mi přílíš květnatý styl, který byl místy legrační až směšný (např. detailní popis, kdy Igor zvrací). Film natočený podle knihy, je předloze věrný, ale příliš chladný. Filmové postavy působí podivinský, prázdně, postrádají duši, nelze se s nimi ztotožnit, ani je lidsky chápat - v tom je kniha o něco lepší. Nicméně osobnosti jako Chanel, Stravinsky a vůbec celá umělecká společnost Paříže přelomu XIX. a XX. století si zaslouží mnohém lepší román.

29.11.2011 3 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

Není to "bůhvíjaké" literární veledílo, nicméně život Coco byl tak inspirativní... Bylo zajimavé sledovat příběh mladé dívky bez vzdělání, peněz a původu, která obrátila módní svět vzhůru nohama, a jejíž jméno se stalo synonymem luxusu a nadčasové střízlivé elegance.

17.04.2011 3 z 5

Dějiny psychologie Dějiny psychologie Alena Plháková

Tuto učebnici nepovažuji za příliš povedenou. Autorce se, podle mně, často nedaří vystihnout podstatu příslušného směru či teorie určitého velikána psychologie, naopak odbíhá k detailům, které pak nemají smysl. Co na knize ocenuji, je mnoho úryvků a citací z původních zdrojů.

Zaujalo mně, že autorka v učebnici umístila "báseň-nebáseň", poetickou reflexi amerického psychiatra Ronalda D. Lainga, autora slavného výroku "život je sexuálně přenosná nemoc". Takže jen tak k zamyšlení...:

Nakolik musí být člověk chytrý, aby mohl být hloupý?
Ostatní jí říkali, že je hloupá.
Tak ze sebe dělala hloupou, aby neviděla, jak byli hloupí,
když si mysleli, že je hloupá,
protože bylo špatné myslet si, že jsou hloupí.
Ona dala přednost tomu být hloupá a dobrá,
radši než být špatná a chytrá.

17.04.2011 2 z 5

Je neskutečné jak "analyticky" - bez sentimentů, syrově, věcně, přesto lidsky a hluboce, dokázal autor zpracovat své vlastní prožitky z koncentračního tábora a to bez pocitů nespravedlnosti vůči krutému osudu, a bez touhy po odplatě.

Na mně nejvíce zapůsobil tento úryvek:
" Staršina bloku cosi slavil ve svém kamrlíku, který byl přímo u vchodu do baráku, a opilé hlasy vyřvávaly odrhovačky. Pak se náhle rozhostilo ticho - a nějaké housle kvílely, nekonečně smutné zřídka hrané tango. Housle plakaly a ve mně lkalo něco s nimi. Nebot toho dne bylo komusi právě čtyřiadvacet let. A ten někdo ležel v některém baráku osvětimského lágru, tedy jen pár set nebo tisíc metrů ode mne, a přece byl nedosažitelný. Ten někdo byla má žena."

17.04.2011 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

hladko: ja jsem to pochopila tak, že knižní K. byl ve skutečnosti velmi povrchní, jednoduchý člověk s velmi stereotypním a ulpívavým myšlením. To "kultivované chování" bylo spíše iluzí, a fanaticky nevědomou hrou na správného a společensky váženého občana. To "naočkování" fašistickou ideologií pak nebylo obtížné, protože se K. konečně cítil jako důležitý a významný člověk (jen se musel zbavit toho, co mu v tom překáželo...), v podstatě byl skálopevně přesvědčený o své pravdě, takže i jeho charaktér nemohl být pokřiven. ... ale knihu jsem četla asi před třemi lety, musím si jí přečíst znovu ;)

25.01.2011 5 z 5