verden Online verden komentáře u knih

Kvety pre Algernona Kvety pre Algernona Daniel Keyes

ĎAKUJEM Čtenářskej výzvě za túto knihu.
Vedela som, že existuje, ale nejako som ju, NETUŠÍM PREČO, mala v hlave zaradenú medzi knihami typu Jedz, modli sa, miluj (ktorú som nečítala) a inými podobnými náboženskými blábolmi, ech, chcem povedať bestsellermi (ktoré som tiež nečítala).

Tým chcem povedať, že som vôbec netušila, do čoho idem a bola som úchvátená. Očarená. Pohnutá. Zhrozená. Naštvaná. Smutná.

Neviem, či sa mi niekedy predtým stalo, že som nejakú knihu odložila alebo ani neotvorila, pretože som vedela, že na toto teraz nie som v dobrom rozpoložení. Rozhádzalo ma to. Nejde ani tak o to, že by ma obsahovo nejako zvlášť prekvapovala (svojho času som pracovala so zdravotne znevýhodnenými dospelými - áno, naschvál som politicky korektná), skôr ide o ten uhol pohľadu, ktorý nám ponúka a samozrejme o zoznámenie sa s Charliem Gordonom a jeho nezvyčajným osudom.

Musím si na záver požičať vyjadrenie Lucky podo mnou, pretože presne vystihla aj moje pocity- bolo mi cťou si knihu prečítať.

15.04.2024 5 z 5

Smrť v bielom Smrť v bielom E. Marsh

Toto bolo čo?! Obsahovo, aj jazykovo zlé, zlé, zlé, neviem sa rozhodnúť, či to po večeroch písala 80 ročná babička alebo cez prestávky do zošita čmáral 15 ročný výrastok. Prečo toto, prepánakráľa, niekto vydal?!

29.03.2024 odpad!

Čistá Čistá Juno Dawson

Za mňa super, čítalo sa to takmer samo. Oceňujem tiež, že Absynt sa nebojí používať autentický jazyk mladých, vďaka tomuto je Čistá asi prvá YA, ktorá mi v slovenčine po jazykovej stránke nepripadala neskutočne umelá.

21.03.2024 4 z 5

Som gej Som gej David Salesky

Priznám sa, naivne som čakala niečo na štýl Love, Simon zo Slovenska, ale dostalo sa mi... ja ani neviem.

Vyjadrovacími prostriedkami a celkovo štýlom to pôsobilo veľmi autenticky, asi ako denník 15 ročného chlapca. No čo ma nenormálne rozčuľovalo, bola rozporuplnosť jednotlivých postáv. Ani nie tak v tom, že niečo iné hovorili a opak robili, to zas nie je nič výnimočné, ale koľkokrát si odporovali aj ich vyjadrenia a činy navzájom.

Adama som mala chuť fackať asi na každej strane. Ži tak, ako chceš, len aby si bol šťastný vs. nebuď gej, nájdi si babu. A do toho ho bez problémov kefoval :D

Mama veľmi podobne. Pred všetkým ťa chcem chrániť vs. je ok, že máš 15 rokov a ostaneš cez noc bohviekde s bohviekým.

Pri pasážach z Pokecu som vyslovene trpela.

K záveru sa radšej ani nevyjadrujem.

Celý tento počin mi príde ako keby mal spisovateľ naozaj 15 rokov, ten pubertálny pohľad na život, egocentrizmus, stratenosť vo svete aj v sebe samom atď. boli veľmi autentické, ale charaktery postáv totálne nezvládnuté, vyjadrovanie a mnohokrát aj správanie dospelých bolo vekovo na úrovni hlavného hrdinu.

S tematikou skúmania vlastnej identity, sexuality a sebaprijatia nájdete oveľa kvalitnejšie knihy. Táto za mňa proste nie.

24.02.2024 1 z 5

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

"Knihy boli iba jednou zo schránok, do ktorých sme ukladali veľa dôležitého zo strachu, že by sme mohli zabudnúť. Knihy v sebe nemajú nič čarovné, kdeže. Čary sa ukrývajú iba v tom, čo nám knihy vravia, v tom, ako namiesto nás zošívajú stehmi útržky vesmíru do jedného veľkého rúcha."

Pozoruhodne jasne som v 70 rokov starej dystopii videla našu súčasnosť.

17.02.2024 4 z 5

Atramentovo čierne srdce Atramentovo čierne srdce Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Perfektné! Napokon, ako obyčajne :)

Ohromne sa mi páčilo prostredie, do ktorého bol príbeh zasadený a aj témy, ktorým sa venoval. Užívala som si rozsah, čo do počtu strán, aj do počtu postáv. Knihu som čítala oveľa pomalšie, ako by som chcela (život... :) ) a áno, niekedy som musela dlhšie loviť v pamäti, ale celkovo som nemala nijaký väčší problém zorientovať sa.

A musím sa priznať, že pri čítaní Atramentovočierneho srdca som prvýkrát zaváhala, či vlastne naozaj chcem, aby sa Strike a Robin vo svojom vzájomnom vzťahu niekam posunuli. Mám totiž vážne obavy, že Jo im to dovolí až vtedy, keď už bude chcieť sériu ukončiť. A na to ešte rozhodne nie som pripravená!

12.01.2024 5 z 5

Auroville Auroville Katarzyna Boni

Rovnako ako LuckaH2, aj ja som sa o existencii Auroville dozvedela, až keď som túto knihu vytiahla z police v knižnici. Prečítala som ju od prvého slova po posledné, ale obávam sa, že mnohé pasáže mi nieže hneď vyfučali z hlavy, ale stratili sa niekde po ceste do nej. Za mňa bola táto kniha, najmä jej prvá časť, veľmi popletená a chronologicky zle usporiadaná, strácala som sa a bez mučenia priznávam, že sa mi ani nechcelo vynaložiť viac úsilia, aby som sa v nej zorientovala. Nebyť toho, že som nechcela hneď prvú rozčítanú knihu tohto roka nedočítať a že ma v konečnom dôsledku zaujímalo, ako to s Auroville dopadlo (ak vám napadne Google, vráťte sa k prvému dôvodu :D ), asi by som z nej po prvých 80 stranách vytiahla záložku a pekne krásne ju do tej knižnice zaniesla naspäť. Za mňa jedna z najslabších Absyntoviek.

04.01.2024 2 z 5

Ostrov Ostrov Adrian McKinty

Celkom dobre napísaný, príbehovo ničím neoriginálny survival thriller. Neočarí, neurazí.

29.12.2023 3 z 5

Koniec všetkého Koniec všetkého Rumaan Alam

Nekopíruje Koniec všetkého život? Zmätenosť, bezradnosť, otázky bez odpovedí, detstvo a dospelosť, sebeckosť a ohľaduplnosť, živočíšnosť a ľudskosť, obavy a upokojovanie, triezvy pohľad a opitosť, pokoj a hrozba, vitalita a choroba a hrozba, že sme vždy len jeden deň od zrútenia všetkého, čo poznáme. Skvelo napísané.

05.10.2023 4 z 5

Dům tajemných stínů Dům tajemných stínů Darcy Coates

Nepoviem nič originálne, no aj tak to napíšem- prvá kniha super, v druhej Darcy varila z vody.

Dům tajemných stínů prináša do série opäť osvieženie, tentoraz v podobe návratu do čias minulých.

House of Shadows bol zmesou Pýchy a predsudku, Jany Eyrovej a Purpurového vrchu (ak ste nevideli, odporúčam pozrieť :) - vzhľadom na to, že všetky zmienené diela mám fakt rada, krochkala som blahom nad postavami, vzťahmi, atmosférou, dejom, prostredím, zvratmi, atď, atď, proste je to asi najlepšia kniha od Darcy, ktorú som zatiaľ čítala. To, že vlastne recykuje nápady iných jej odpúšťam len preto, že píše fakt pútavo. A ešte preto, že Sophie a Joseph! :))

House of Secrets bol sklamaním. Dejovo sa vlečie, Sophie začína byť mierne iritujúca, množia sa nelogickosti a množili sa aj moje prevracania očí. Dobojovala som to s mierne kyselkavým pocitom. Škoda.

05.10.2023 4 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

(SPOILER) Nechtiac som zaradom čítala Blackwood, Rookward a Marwick- trio najslabších kníh zo série. Neviem ich zoradiť do poradia, ale naozaj dúfam, že nasledujúca kniha pretrhne túto šnúru sklamaní.

Ale k Domu Marwicků- Josephine v hlavnej úlohe bola totálne divná, asi ako postava v tých béčkových thrilleroch, kde je najprv nová spolubývajúca fajn, ale nakoniec sa z nej vykľuje posadnutá maniačka a vrahyňa. Bola som presvedčená, že sa jedná o niečo podobné, že Josephinina mŕtva matka bola v skutočnosti jej obeťou a Anna smeruje k rovnakému osudu. S týmto som síce triafala vedľa, ale inak bol príbeh až smiešne predvídateľný (niežeby bola Darcy majsterkou prekvapivých zvratov, ale tuto ma to ozaj štvalo).

Postavy sa správali ale že úplne nelogicky- však prečo by sme volali políciu, keď v noci zistíme, že susedu sleduje bývalý priateľ, ktorý má súdny zákaz priblíženia?! A také niečo že VYMENIŤ si čísla, to sa už dnes asi nenosí. Nehovoriac o tom, že nikomu ani len nenapadlo zavolať ženské médium, keď Helen tak veľmi neznášala mužov, čo nám nielenže došlo skôr ako všetkým postavám, ale nám to aj NIEKOĽKOKRÁT vyslovene potvrdil ten milý, ustavične zvracajúci pán.

Jediná vec, na ktorú som bola fakt zvedavá, bolo to, ako sa Helen vysporiada s Raulom. A čo sa mi dostalo? Celé sme to prespali! No vďaka pekne.

V každom prípade, mám to za sebou a držím si palce pri ďalšom dieli.

15.09.2023 2 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Tak toto sa mi riadne páčilo, až som mala pocit, že som 9.členkou skupiny :)) Remy mi bola sympatická, mohli by sme byť kamošky, len by som sa jej asi stále snažila vysvetliť, že nie je vedúcou v detskom tábore a NEMÁ za všetko a všetkých zodpovednosť :)

10.09.2023 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Toto bolo rozhodne prekvapenie! :)

Nadprirodzena len tak pomenej (až som si vravela, že tam tých duchov Darcy vtesnala len preto, aby kniha zapadala do Strašidelných domov), ale inak veľmi oceňujem vybočenie zo schémy predchádzajúcich kníh. Dej aj postavy prinášajú do série osvieženie. Za mňa super.

10.09.2023 3 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Tento diel sa mi zatiaľ páčil najmenej. Mara mi nesadla, ani dejovo ma to nijako zvlášť nechytilo a ilustrácie síce neboli zlý nápad, ale zdali sa mi také nejaké... amatérske.

10.09.2023 2 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

(SPOILER) Úplne rozumiem ľuďom, ktorých znechutilo zavádzajúce zaradenie tejto knihy medzi horory, pretože to naozaj horor nie je. Páči sa mi označenie hororová rozprávka, ktoré som videla v komentároch nižšie a ktoré túto knihu úplne vystihuje.

Odhliadnuc od kategórie, v porovnaní s prvým dielom sa mi to páčilo viac. Opäť veľmi chytľavo napísané, hlavná postava je vyložene sympaťák a hoci očividne nemá jedinú zlú vlastnosť, táto nevyváženosť ma iritovala menej ako nelogické správanie hrdinky z prvého dielu. Za iných okolností by ma zjavná šablónovitosť pri porovnaní s prvým dielom skôr otrávila, tuto mi to absolútne neprekážalo... lebo Bran :D Prisámpačku, ja by som uňho tiež ostala, nech by sa dialo čokoľvek! :D takže áno, záver ma potešil, Darcy, ďakujem. Už sa teším, čo mi predvedieš v ďalšom dieli.

04.09.2023 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

(SPOILER) Napriek tomu, že od Addinho rozhovoru s Beth mi bolo jasné, aký zvrat sa mi Darcy chystá v závere naservírovať a tiež napriek niekoľkým už spomenutým slabinám v príbehu (finančná negramotnosť, tok času a čo vlastne Addy celé dni robila?) sa mi prvé stretnutie s autorkou celkom páčilo. Tunajšie hodnotenie je síce premrštené, ale musím jej uznať, že kniha je chytľavá oddychovka, treba sa do nej len ponoriť a (radšej) príliš nepremýšľať.

01.09.2023 3 z 5

Orol pristál Orol pristál Jack Higgins

Vôbec nechápem, čo sa udialo, či šlo o nejaké nepriaznivé postavenie hviezd alebo hormonálnu nerovnováhu (pokus o vtip), pretože Orol pristál je vcelku fajn kniha. Aj napísaná je fajn, aj postavy sú fajn, aj príbeh je fajn. Celý čas, čo som s ňou zápasila, som cítila, že by ma mala baviť.

Akurát, že ma nebavila. Pretrpela som ju kvôli výzve, koniec som síce zhltla na dva hlty, lebo mi okolnosti dovolili, no ani ten vo mne nevzbudil očakávané emócie.

Napriek tomu, možno trochu paradoxne, knihu odporúčam prečítať. Je fajn. Len ja som to akosi...

02.07.2023 3 z 5

Zlodejka kníh Zlodejka kníh Markus Zusak

Naozaj mi prekážal štýl autora, používa príliš veľa a často nezvyčajných prívlastkov. Stretávam sa s tým pri fanfic-och a v angličtine mi to, paradoxne, vôbec neprekáža, ale v slovenčine mi takýto text pripadal veľmi kostrbatý a pôsobil na mňa, neviem ako to inak nazvať, proste lacno. Rovnako tie vsuvky písané boldom, to mi zas evokovalo YA. Jednoducho mi obsah a forma spolu vôbec neladili, naozaj som mala pocit, že sa pán Zusak snažil zaujať kvázi nekonvenčnosťou (rovnako vnímam aj výber rozprávača) a pritom bol samotný príbeh natoľko zaujímavý, že to vôbec nepotreboval.

15.06.2023 4 z 5

Uspávač Uspávač Lars Kepler

(SPOILER) V podstate úplne súhlasím s grimikom a Cacolinkou nižšie, len ešte musím dodať, že ja som totálne prevracala očami nad chlapcom, ktorý bol ako 10 ročný unesený, 13 rokov väznený v jednej miestnosti so sestrou, s ktorou sa po čase prestal rozprávať, ale po úteku je schopný komunikácie (a tým myslím štýl vyjadrovania a slovnú zásobu) a správania na úrovni zdravého dvadsiatnika, ktorý maximálne tak strávil týždeň v nemocnici...

27.04.2023 3 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Okolo seriálu (ktorý som nevidela), bolo také haló, že som od knihy čakala NIEČO. Dostala som však tuctovú dejovú líniu, ktorá neodmysliteľne patrí k tomuto typu príbehov. Ľadové ostrie, len s inými kulisami.

13.04.2023 2 z 5