VerčaFF VerčaFF komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Velmi propracovaný příběh na malém prostoru (myslím jak ostrůvek, tak počet stran). Zápletka je přiměřeně nadsazená s ne až tak překvapivým, jako spíš diskutabilním závěrem. Má to ale tu atmosféru minulých dob a docela dost napětí, takže čtenář se nenudí, i když si přímo hrůzou nehryže nehty... Jako kdyby se v tv díval na Hercula Poirota. Pro mě příjemný zážitek.

29.10.2018 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Zase jedna z knih, od kterých toho hodně čekáte, a výsledek je takový polovičatý. Určitě to bylo vtipné a autor má ten svůj svět hodně promyšlený. Na druhou stranu mám raději humor takového T. Pratchetta a tohle už mi přišlo, že to trochu tlačil z paty. První díl byl krátký a přečetla jsem ho hned, ale do druhého se mi momentálně vůbec nechce, nějak mě to neoslovilo.

02.10.2018 3 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Posloucháno jako audiokniha načtená vynikajícím Igorem Barešem. Kniha míchá současnost s minulostí a pohledy různých postav na události, které se jich týkají, což mi maximálně vyhovuje. Zároveň nás každé vyprávění posune v příběhu dále, takže se dokola neopakuje popis jednotlivých situací. Nakonec se vše spojí v logický celek a za sebe musím říct, že obdivuji tu promyšlenost, která rozhodně není samozřejmá u všech detektivek. Postavy jsou sympatické, policisté tvoří zajímavý kontrast (ironický, trochu omšelý šéf a čestný, naivní asistent, který ale používá netradiční metody) a padouši jsou uvěřitelní a mají skutečné názory a motivace, kvůli kterým dělají to, co dělají. Žádné, já jsem vrah, baví mě to a prostě to tak je... Zajímavý je také rozměr politický a sociální, který zasazuje příběh do skutečné doby. Jednu hvězdu bych ubrala za délku, protože v druhé půlce, když už víme, kam děj směřuje, jsou některé rozhovory vyloženě uspávající. Mínusem je podle mě taky označování kapitol ne názvem nebo číslem, ale rokem, kdy se události v nich popsané odehrály, takže si člověk musí dávat dobrý pozor, aby zachytil přeskakování děje mezi jednotlivými roky tam a zpět. Ale celkově výborná kniha.

10.09.2018 4 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Vondruška je jedním z nejoblíbenějších českých spisovatelů, takže jsem se na jeho dílo docela těšila, ale musím říct, že jsem čekala víc. Na začátku mi trochu vadil styl vyprávění, byl naivní, jednoduchý, takový "pro děti a mládež". Od historika bych taky čekala víc dějinných souvislostí, zajímavější vhled do života ve středověku apod. Zhruba v polovině jsem se více začetla a knížka mě začala bavit, ale celkový dojem je takový průměrný.

25.07.2018 3 z 5

Zábavná kniha, ale jen takové oddychové, nenáročné čtení. Víc jsem ani nečekala, ale je pravda, že po půlce už se i jejich smysl pro humor začíná opakovat a člověk se začne nudit. Dobrý průměr.

20.07.2018 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Tuto knihu jsem četla s přestávkami asi 3 týdny a čím jsem byla dál, tím víc se mi líbila. Vůbec mi nevadila její délka, naopak, když jsem viděla, že už se podle čísla stránek blížím ke konci, říkala jsem si: "Cože, to ještě přece nemůže být konec.." Atmosféra ledové pustiny je zde vylíčena dost přesvědčivě, lidské charaktery se projevují pod tlakem náročných podmínek a trocha toho mystična realistický příběh nijak nenarušuje. Nakonec se mi líbil i ten (pro mě) překvapivý závěr, i když mě tedy při čtení trochu zaskočil. Doporučuji všem:-)

09.07.2018 5 z 5

Knížka je taková pohádka pro větší děti. Byla docela zajímavá, ale další díly si už asi nepřečtu. Začátek sliboval tajuplný příběh, líbily se mi historické souvislosti, ale závěr a popis světa, kde žijí "netvoři, stvůry a podivné děti" (tak se opravdu oficiálně jmenují), mi přišel takový nijaký, nedomyšlený.

28.06.2018 3 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Průměrný thriller. Moc mě to nenadchlo, brzy jsem věděla, kdo je vrah a celkově to nebylo moc napínavé. Líbily se mi prostřihy do minulosti, ale celkově ve mně kniha moc hluboký dojem nezanechala.

28.06.2018 3 z 5

Mladík v okovech Mladík v okovech C. D. Payne

Pokračování stejně vtipné jako první díl, ale neřekla bych, že je lepší nebo horší. Výborná kniha do autobusu nebo čekárny, lidi absolutně nechápou, proč se tak smějete...

28.06.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Při čtení anotace mě kniha zaujala a těšila jsem se na tajuplný a napínavý příběh. Bohužel moc napínavý nebyl. Zápletka byla sice zajímavá a chvílemi jsem opravdu chtěla vědět, co se tam děje a jak to skončí, většinu knihy ale bylo tempo příliš pomalé, události nezajímavé a hlavní hrdinové nesympatičtí, takže celkově se o nějakém napětí moc mluvit nedalo. Škoda, prostředí bylo atraktivní, začátek měl nápad a čtveřice hlavních postav se nejdřív tvářila i vtipně, ale pak to nějak upadlo.

12.06.2018 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhý díl série se mi líbil ještě více než první. Mrazivá atmosféra zasněžených Pyrenejí trochu ustoupila intrikám na prestižní internátní škole, ale celkově je příběh mnohem více propracovaný, osudy jednotlivých postav se na konci krásně propojí a linka se sériovým vrahem se mi zdá naprosto skvěle vymyšlená. Po stále dokola opakujících se severských detektivkách mi knihy tohoto autora připadají velice zábavné a překvapivé.

28.05.2018 4 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Třetí díl knižní série z exotického prostředí, stále čtivé, i když už ne tak překvapivé. Nejzajímavější na knize je asi zase ten konflikt mezi dvěma světy - konzumní Amerikou a komunistickou Čínou, přičemž jasně vidíme, že nic není černobílé a každý systém má své výhody i stinné stránky. A uvědomují si to i sami protagonisté. Zápletka je zase zajímavá, konec napůl očekávaný a napůl překvapivý, člověk se během čtení dozví něco o čínských zvycích, o anatomii atd. Trochu bych ubrala při popisování vztahových problémů Liho a Margaret, někdy to bylo hrozně otravné, na druhou stranu motiv milostného trojúhelníku a konkurence mezi dvěma ženami byl vylíčen dost realisticky a poutavě. Nelíbilo se mi ale, že je Margaret jako patoložka brána pravidelně do terénu, účastní se záchranných akcí, přepadení bytu podezřelého apod., kde stejně nemá pro příběh žádnou podstatnou roli, jen postává a překáží. To mi přijde trochu nepravděpodobné, ale to je jen taková drobnost.

22.05.2018 4 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Bohužel nedočteno. Román je krásný, zajímavý a je radost ho číst. Ale je strašně dlouhý a pro mě není tak poutavý, abych se k němu po týdnech vracela. Egypťana Sinuheta jsem četla několikrát, ale Etrusk mě tak moc neuchvátil. Kniha obsahuje krásné myšlenky, ale zřejmě je třeba dát jí čas a člověk musí být v odpovídajícím rozpoložení.

18.05.2018 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Kniha s velice tíživou atmosférou, která se odehrává v krásném prostředí Pyrenejí (nebo si ho alespoň jako krásné představuji, protože je v ní výborně popsáno). Líbila se mi hlavní postava vyšetřovatele Servaze, který má uvěřitelné rodinné problémy a hlavně to není alkoholik s tisíckrát opakovaným traumatem z minulosti. I ostatní postavy jsou zajímavé a různorodé, děj je napínavý a nenudí. Jsem v pokušení přečíst si hned další díly nebo se podívat na seriál, který byl podle knihy natočen. Jen závěrečné odhalení a motivace vraha mě trochu zklamaly, ale jinak super.

15.05.2018 4 z 5

Slon pro Karla Velikého Slon pro Karla Velikého Dirk Husemann

Zajímavá kniha s pro mě atraktivním historickým tématem, ale trochu nedotažená. Příběh se mi líbil, postavy i jejich osudy se mi zdály uvěřitelné a autor má velké plus, že se nebojí zabít některé z hlavních protagonistů a že není vše krásně sluníčkové. Zdá se mi ale, že v některých pasážích je vyprávění slabší, některá místa jsou taková hluchá, že by je člověk nejraději přeskočil. Některé postavy se objevují jakoby nahodile v různých místech (otrokář, Arabové), kde náhodně potkávají jiné postavy, protože se k nim autor potřebuje vrátit a posunout se v ději. Celkově se mi ale kniha líbila, bylo to příjemné zpestření několika večerů a můj dojem z ní je pozitivní.

11.05.2018 4 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Geir Tangen

Jedna ze slabších severských detektivek... Děj je nezáživný, vedlejší postavy nezajímavé a těžko od sebe rozeznatelné a ty tři hlavní otravné a nesympatické. Je těžké uvěřit důvodům, proč někteří lidé dělají to, co dělají, pokud to kniha vůbec popisuje. Hlavní vyšetřovatelka přemýšlí a mluví, jako by byla slaboduchá, a její chování nemá vůbec logiku. Dialogy jsou takové kožené a někdy se vůbec nehodí k postavám ani předchozímu ději. Přitom téma pravicového extremismu a vraždy mezi puberťáky je celkem zajímavé, ale to provedení se mi vůbec nelíbilo.

04.05.2018 2 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Už jsem se dlouho u nějaké knihy tak nesmála... Pohled do duše amerického puberťáka - trochu ujeté, dost sprosté, ale někdy neuvěřitelně vtipné

04.05.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dlouho jsem si chtěla přečíst některý román od této v poslední době tolik chválené autorky a musím říct, že vůbec nejsem zklamaná, očekávání byla splněna. Styl vyprávění je takový laskavý a příjemný, i když témata jsou velice nepříjemná. Střídání vypravěčů a časových období není rušivé a vůbec to nevadí celkovému přehledu o ději, postavy nejsou černobílé, vidíme je z různých úhlů s jejich špatnými i dobrými stránkami. Jednu hvězdičku bych ubrala za takovou trošku povrchnost, protože jsem četla spoustu knih z období nacismu nebo komunismu a často jsou tedy podstatně hlubší a náročnější, ale Hana je zase velice čtivá a emotivní, takže to určitě není mínus.

02.05.2018 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Zajímavý příběh z prostředí, o kterém běžný Evropan nic neví. Ifemelin příběh byl poutavý, autorka dobře líčí prostředí rodné Nigérie i pocity cizince v Americe. Co mě ale nebavilo byla linka o jejím vztahu k Obinzemu. Jeho životní cesta byla o dost nudnější a jeho myšlenkové pochody jsem často nechápala. Navíc jejich jakože osudový vztah mě moc nezajímal a tvořil ty nejzdlouhavější pasáže. Celkově bych ale řekla, že je to kniha zajímavá, kterou si stojí za to přečíst, minimálně kvůli obohacení kulturního rozhledu.

12.04.2018 4 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Další z řady severských detektivek, které jsou tak trochu pořád dokola. Nicméně nepříliš zajímavý a originální příběh vyvažuje slušné tempo, rozumné chování postav a realistické dialogy. Konec trochu odbytý, ale celkové mě kniha bavila a čtení jsem si užila

12.04.2018 4 z 5