vera5841

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

řadím se do fronty těch, co "tohle číst nebudu" Jenomže jsem knihu dostala jako dárek a po půl roce mi bylo hloupé přiznat se, že jsem na ni ani nesáhla... A tak jsem to zkusila. A jsem moc ráda. Je to příjemně plynoucí "obyčejný" příběh z drsného prostředí v nelehké době. Přiznám se, že o česko-polském meziválečném konfliktu jsem neměla ponětí, takže jsem se ráda dovzdělala. Druhý díl si u určitě přečtu :)

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Čtivá kniha o třech generacích českých žen a o třech generacích českých dějin. Velmi hezky popsáno, jak každá doba má své problémy a jaké jsou generační rozdíly.
Chvílemi jsem měla ale vypravěčské dilema a netušila z jakého pohledu je příběh vyprávěn (z pohledu Anežky? Alžběty? nebo nezúčastněného vypravěče?) a pravda je, že na jednu rodinu možná až příliš smůly. Díky velkému množství postav si také nyní, po týdnu od přečtení, už některé události už nevybavuji.

Tisíc polibkůTisíc polibkůTillie Cole

Osmiletá Poppy dostane od babičky sklenici s tisíci srdíčky a přáním, aby je vyměnila za tisíc nezapomenutelných polibků. Má na to přeci celý život! Ale co když osud dá Poppy jen krátký čas?
V knize není příliš děje, ale za to je plná citu a myšlenek. Sama jsem zastánce, že velká láska může přijít i ve velmi mladém věku, ovšem v osmi letech je i na mě trochu přitažené.
Celkově byla kniha hezká a citlivá. Jen epilog mi zkazil celkový dojem z knihy.

Dopisy, které nikdo nečetlDopisy, které nikdo nečetlIona Grey

(+ SPOILER) Silný příběh velké lásky za Druhé světové války, které osud bohužel nepřál. Proložený příběhem ze současnosti, kdy Jess, ve snaze pomoci starouškům se po letech najít, sama najde své štěstí.
Celou dobu jsem doufala, že vše se v dobré obrátí a nakonec bude Stella žít svůj život s Danem i když díky přítomné lince, jsem věděla, že to se nestane. O to více mě překvapuje, že Stella se nepokusila Dana vyhledat už dříve

Dvakrát královnouDvakrát královnouHilary Green

První polovina knihy mě doslova vtáhla. Popisuje osud mladé královny Matyldy, která se svých povinností musela ujmout již v pouhých osmi letech. Kniha krásně popisuje první manželství, strmý pád a poté krkolomný počátek druhého manželství. Ve druhé polovině se Matylda po smrti svého otce vrací do Anglie, aby převzala trůn, jenomže na ten již usedl její bratranec Štěpán a tak začínají dlouhé boje a dlouhé kapitoly plné hradů a jmen, která postupně trochu splývají. Čím víc se to vleklo tím víc mi Matylda lezla krkem svou arogancí a tím jak zcela vypustila z hlavy svou rodinu a toužila jen a pouze po koruně. (Nutno podotknout, že se jí nelze úplně divit, svou matku sotva poznala a od svých osmi let byla královnou). Trochu mě udivilo, že byla na začátku popisována jako velice chytrá dívka, uvědomělá v politických pletichách a přesto si neuvědomovala, jak důležité je pro ni dát císaři dědice

Jako hvězdy v temné nociJako hvězdy v temné nociJojo Moyes

Příběh pětice (nebo možná spíš šestice) žen, které jsou na první pohled odlišné. Avšak při bližším pohledu zjistíme, že mají mnohé společné - každá má svůj sen, své touhy, svá přání.
Kniha se odehrává počátkem 20. století a skvěle ukazuje, že lidé jsou pořád stejní, jen doba se mění. Bohužel pro naše hrdinky tato doba ženám příliš nepřeje. Stejně tak se autorka letmo dotkne problému rasové segregace. V konečném důsledku je to moc milý příběh o tom jak si jít za svým snem v jakékoliv době a o tom, že s partou přátel se vše zvládá lépe

ZapomenutáZapomenutáCatherine McKenzie

Emma po smrti své matky odjíždí na měsíc do Afriky, ovšem dílem osudu se může vrátit až po šesti měsících. Po návratu zjistí, že ji její blízcí považovali za mrtvou. Lze život vrátit do starých kolejí a pokračovat tam, kde skončila? Nebo si musí zařídit zcela nový život? A především - co z toho by jí bylo milejší?
Milá oddechovka, přestože místy vede k zamyšlení, co bychom dělali na místě Emmy

Hotýlek na IslanduHotýlek na IslanduJulie Caplin

(+ SPOILER) Krásná kniha, která vás zavede do nádherného (i když chladného) prostředí Islandu. Lucy zde přijme novou práci, aby se pokusila dát do pořádku nejen zdejší hotel, ale především svůj život. Dá se dohromady s chytrým a šarmantním barmanem Alexem, který má ovšem také svá tajemství.

Spoiler. Dávám jednu hvězdičku dolů za konec, který mě trochu zklamal. Polární záři dělali z velké části příjemnou právě zaměstnanci, kteří šli všichni do Edinburgu, takže mi přišlo, že celá práce na Islandu přišla trochu vniveč.

28.12.2020

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Příběh vyprávěný trochu naivním dětským pohledem sedmileté Elsy. Elsa po smrti své (trochu šílené) babičky odkrývá její příběh, jakožto i příběh svojí rodiny, sousedů a domu, ve kterém žijí. Jenomže ona všechny ty příběhy zná - jen jako pohádky, které jí babička vyprávěla. Dojemný příběh o životě a lidských vztazích, odlehčený pohledem dítěte

Červený adresářČervený adresářSofia Lundberg

(+ SPOILER) Mám ráda příběhy, které se vrací do minulosti. Když se dozvídáme jak zajímavý život měla babička. Stejně tak když vidíme jak se události, které se staly mladé slečně nyní podepisují na stařence, která se z ní stala.
Ovšem u Doris mi bylo trochu úzko.. Mám pocit, že se jí toho v životě moc dobrého nepřihodilo. A ten konec? Přišlo mi to spíše velmi smutné, než romantické.. SPOILER 60 let kolem sebe kroužili a uviděli se až v posledních hodinách?
Některé postavy mohli být více rozepsány, třeba by mě více zajímal povrchně zmíněný návrat do Paříže.

VýhraVýhraPatricia Wood

Kniha byla velké překvapení. Perry hned na začátku čtenáře ujistí, že není retardovaný, má totiž IQ 76. A velké štěstí, které se projeví především, když vyhraje v loterii. Stejně tak je to i hodně smutný příběh, například když mu umře babička a jeho rodina prodá jeho dům a poté se pokusí mu sebrat i výhru. Perry má ale štěstí na přátele a ví, co je v životě opravdu důležité.

07.12.2020

Navždy s láskou, Lara JeanNavždy s láskou, Lara JeanJenny Han

Milý obyčejný příběh obyčejné dívky. Na knize je trochu znát, že tento třetí díl nebyl úplně plánovaný. Ovšem celkový dojem je příjemný a věřím, že dívky v Lařině věku se v tom poznají. Sice nejsem úplně fanda páru LJ+P, ale i tak by mě zajímalo, jak to s nimi nakonec dopadlo... Autorka to nechala na naší fantazii a tak "měj se krásně, Laro Jean!"

07.12.2020

NimbusNimbusNeal Shusterman

Tohle je prostě WOW. Od knihy jsem se doslova nemohla odtrhnout a hltala jsem každou stránku. Smrtka byla ještě taková pohádka o dokonalém světě. Ale co když ten svět není tak dokonalý? O tom nás přesvědčí Nimbus. Ve Smrtce se řešily otázko okolo smrti a nesmrtelnosti. Nimbus to posouvá ještě dál a zamyslíme se nad lidstvem jako takovým. A konec? Nečekaný! Už vyhlížím další díl

Její třešničkyJejí třešničkyPenelope Bloom

Nereálná POHÁDKA pro dospělé ženy. Ona je panna, on je kleptoman... A netají se tím! Naopak! Vykládají to všude a komukoliv, jakoby to byla přednost. Ona je krachující cukrářka a on milionář, jedinečný důvod dát se dohromady a dokazovat si své čisté úmysly. Je to bezduchý příběh, který naopak prosí, aby jste u něj nepřemýšleli... Avšak je docela krátký a čte se dobře, takže proč na jeden večer nevypnout mozek? Sice jsem se u toho nelámala smíchy, ale pár pousmání ze mě kniha dostala. Každopádně Haily by si měla najít nové kamarády
PS: možná je to překladem, ale vážně netuším, jak dostal prsten do TŘEŠNĚ

21.11.2020

Hrdina z horHrdina z horSuzanne Enoch

Knihu jsem si koupila, protože jsem po sérii Cizinka zatoužila vrátit se zpět na skotskou Vysočinu. No asi to nebylo úplně to, co jsem očekávala. Většina knihy je o roztouženém vzdychání obou hrdinů. Fiona polovinu knihy vzdychá, jak byla políbena (vážně jsem si v polovině knihy moc přála, aby přišlo "na věc" aby se jim uklidnily hormony), aby se nakonec přiznala, že už nějakou dobu líhává s hajným "no a ?" To mi do časových a místních poměrů moc nesedělo. Konečné rozuzlení příběhu mi přišlo rychlé a vše se vyřešilo tak nějak samo. Bohužel myslím, že jsme si se Suzanne moc nesedly a tímto se s ní i loučím

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Hořkosladký příběh muže, který ve svých 59 letech ztratil smysl života a chce spáchat sebevraždu. Navenek působí jako starý mrzout, ale čtenáři se odkrývá jeho těžký osud. Spíše než "humorný" příběh, bych jej označila jako "skrytě smutný". Kniha mi byla doporučována jako něco výjimečného, avšak výjimečná mi nepřišla. Přesto to byl zajímavý příběh, který stojí za přečtení a přiznám, že i mně na konci slza ukápla.

Draci na hradě RuinověDraci na hradě RuinověTerry Pratchett

Hezké, milé pohádky pro větší děti. Rozhodně povzbudí a nakopnou fantazii. Pro mě příjemné oddechové čtení. Doufám, že se jednou dočkám prcka, kterého by tato kniha mohla nakopnout ke čtení

10.11.2020

Balada o ptácích a hadechBalada o ptácích a hadechSuzanne Collins

Vůbec jsem neváhala, zda knihu číst. Přeci jen moci se zase vrátit do Panemu, Kapitolu a ... nebudu lhát a přiznám se... k dalším Hladovým Hrám. Jaké bylo překvapení, že desáté hry vypadají úplně jinak, než jsme zvyklý. (Silné plácnutí do čela) Jasně i Hry se přeci musely nějak vyvíjet. To samé platí pro Snowa. Část knihy jsem si říkala, že je to celkem fajn kluk, i když sobecký, namyšlený a arogantní. Ale na druhou stranu, moc dobře víme jak dopadne a jaký záporák z něj bude. Z konce knihy až mrazí. Přistihla jsem se, že doufám, že vše dobře dopadne a Korja začne nový život, ale přitom jsem věděla, že se to nestane a postupně potkáme starého známeho.

13.10.2020

Zakázané ovoceZakázané ovoceJojo Moyes

Začátek knihy mě moc nebavil, ale že se jedná o Jojo zkusila jsem jít dál. A ano, pomalu jsem začínala přicházet příběhu na chuť. V momentě kdy už jsem byla "zažraná" najednou "LUP". Posouváme se v čase a najednou úplně jiný příběh. Postupně se však příběhy spojí a já nemám slov. Je velmi zajímavé s hrdinkou prožít mládí, kdy je ještě hloupá a naivní, a zároveň ji poznat jako starší dámu, která si leda co prožila a jak se si životem stále nese křivdy mládí.

11.10.2020

SmrtkaSmrtkaNeal Shusterman

Knihu jsem brala do ruky s tím, že je to nějaká jednoduchá sci-fi pro děti (a mládež). Ale musím, říct, že WOW. Vůbec jsem nečekala, že mě tak chytne. I přes YA prvky doporučuji přečíst i "starším ročníkům". V knize je spousta překvapivých zvratů, které dodávají napětí. Především ale nutí k zamyšlení. I když budou lidé nesmrtelní a budou mít všeho dostatek - pořád to budou jen lidi.
A moc mě bavili úryvky z deníků, v těch bylo nejvíce zamyšlení

11.10.2020

Pláž v ChorvatskuPláž v ChorvatskuJulie Caplin

Vážně jsem se bála, že budu 350 stran číst vzdychání "ach ten je krásný, ach kéž by mě miloval,ach ty svaly,...." a ono ne! Ano je to romantická kniha a je v ní spousta romantických klišé... ale proto si romantiku vybíráme ne? Ovšem není to pro úplné káče. Prostředí je nádherné, oceňuji lehké prvky cestopisu. Zcela určitě budu i nadále s autorkou cestovat.
PS: Simon je fakt zmetek

10.10.2020

Kdo šije u Podolské?Kdo šije u Podolské?Lucie Hlavinková

Příběh z poválečného období. Přišlo mi, že na počet postav je tam příliš mnoho nešťastných osudů a celkově těch šťastných momentů bylo poskromnu. Až je z toho člověku trochu úzko. Nutno podotknout, že i přesto je kniha čtivá a má spád

Sama sebouSama sebouJojo Moyes

Za mě možná krapet lepší, než druhý díl i když kvalit prvního dílu rozhodně nedosahuje. Moc se mi líbilo rozplétat tajemství boháčů. Co mě příšerně štvalo byla příšerná komunikace mezi Lou a Samem. Ovšem chápu, že kdyby byli schopni spolu mluvit a vše si na rovinu vyříkat, autorka by neměla o čem psát. Přeslazený konec to trochu kazí

04.09.2020

Skutečné životy hrdinůSkutečné životy hrdinůNicolas Carreau

Čekala jsem od knihy trochu víc. Téma je bezvadné. Ale zpracování mi přišlo trochu jako nastavovaná kaše. Pár zajímavých věcí, zabalených do spousty zbytečného textu, ve kterém se člověk místy až ztrácí.

04.09.2020

Život po toběŽivot po toběJojo Moyes

Předchozí kniha se mi zdála dobře ukončená a tak jsem se trochu bála číst pokračování, aby mi to nezkazilo dojem z první knihy. Ale poté co jsem se od toho odprostila a zvykla si, že Will má takto velkou dceru to byl moc hezký příběh

Láska na KorfuLáska na KorfuMandy Baggot

Trochu klišé a nepravděpodobný romantický příběh. Ovšem vsazený do nádherného prostředí, protkán zajímavými řeckými zvyky. Oddechovka na léto jako dělaná.

27.08.2020

Literární spolek Laury SněžnéLiterární spolek Laury SněžnéPasi Ilmari Jääskeläinen

Knihu jsem četla na doporučení známé a musím říct, že překvapila. Shrnula jsem to jako "příjemně divná" Kniha nechává spoustu prostotu pro fantazii a spoustu volných konců, nechť si čtenář domyslí

27.08.2020

Vepsáno krví vlastního srdceVepsáno krví vlastního srdceDiana Gabaldon

Další báječný díl. Je až udivující, že i po tolika stranách stále baví.
Moc se mi líbilo, že tentokrát byla kniha rozdělena spíše na části a linie Claire a Bree se nemíchali dohromady jako v předchozím díle. Také jsem moc ráda za to, kolik prostoru dostal Lord John

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Příběh Václava a lidí v jeho blízkém okolí. Paní Mornštajnová nám opět ukazuje, jak i drobná rozhodnutí muhou ovlivnit nejen náš život, ale i životy ostatních. Přestože se příběh čte lehce a příjemně, mám pocit, že je těch příběhů docela dost a ne každý osud bych musela znát k pochopení příběhu

13.06.2020

Statistická pravděpodobnost lásky na první pohledStatistická pravděpodobnost lásky na první pohledJennifer E. Smith

Trošku naivní příběh, který je na první pohled o lásce. Ale ve skutečnosti je spíše o složitostech rodinných vztahů. Příjemný oddech

13.06.2020