Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

(SPOILER) Ackoliv je kniha skvela a ctiva, tak me vlastne zklamala. Motivy jsou pro mne totiz tak pritazlive, ze jsem ocekavala nejlepsi roman roku. No, a ono mi to slo nakonec jeste na nervy a navic je tezke si predstavit jeste depresivnejsi zaver. Rikam si, kdyby to byla poradna ducharina s mrtvou Rebekou, poradny thriller anebo aspon poradna romantika, tak by me to smetlo. Ovsem strasidelne ci desive to neni ani trosku a romantika je tu hodne slaby odvar.

Je tezke si predstavit jeste neschopnejsi hlavni hrdinku. Ta se bala opravdu vlastniho stinu a bylo utrpeni ji sledovat schoulenou v kresle s rukama v kline. Nema temer zadnou identitu - zadne konicky (ani tomu kresleni se nevenuje), zadne preference, zadny vkus, zadny pokus cokoli prizpusobit po svem prijezdu do Manderley. Existuje pouze jako stin sveho muze a take proto ji rikame pouze pani de Winter, krestni jmeno nema. Samozrejme tak vznika jeste vetsi kontrast k Rebece, ale je to otrava cist. Mnohem vice by me bavilo, kdyby tam vznikal nejaky konflikt s Rebecinym byvalym vedenim domacnosti.

Neschopnost komunikovat aneb "manyry jsou dulezitejsi nez uprimnost" je sice velice britsky jev, ale take me malo co tak jde na nervy. Ono by stacilo byt k sobe uprimny nebo alespon uprimne odpovedet na uz tak velice vzacne Maximovy dotazy jako "Jsi tu stastna" ci "Co tim myslis" a predeslo by se neskonalemu utrpeni.

Je tu skvele zachycena doba (britsky realismus), ale paneboze jestli budu muset cist jeste jeden dalsi dialog o pocasi, zatimco jsou hlavni pointou temata jako vrazda nebo selhani manzelstvi, tak se picnu.

Na polibek se ceka 300 stran, coz pro mne dela celou tu zalezitost se svatbou a manzelstvim takovou divnou a sterilni. Jeste horsi je prave uz ten zmineny zaver, dle ktereho hned na zacatku vime, ze hlavni hrdinka ac mlada je bezdetna, bez vlastni domacnosti a v podstate zase dela spolecnici, tj. mela nulovy vyvoj od sve puvodni profese. Co se Maxima tyka, taky se nezda, ze by si uzival zivota. Vlastne jediny, kdo v knize zil, byla ta mrtva Rebeka.

A tak mam z knihy horkosladke pocity. Du Maurierova proste umi psat a knihu jsem precetla rychle, ale zaroven me hodne iritovalo a ten zaver je proste deprimujici.

Mimochodem byl velmi odvazny pocin, ze autorka nam ctenarum podsunuje vraha jako kladnou postavu. To zvladla velice mistrne, ponevadz jim neopovrhujeme, ale jeste za nej horujeme a doufame, ze unikne spravedlnosti. V te dobe naprosto nevidany kousek.

06.06.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ctiva kniha o tematice, o ktere by se knihy psat mely, aby se nezapomnelo. Precetla jsem ji take velice rychle, ale spise proto, abych tu hruzu uz mela za sebou. Ve stastne dny mi totiz kazila dobrou naladu, protoze o tomhle se s lehkym srdcem proste cist neda.

18.05.2021 4 z 5

Ještě jedno, pane Lehmanne Ještě jedno, pane Lehmanne Sven Regener

Na to, ze jsem od knihy necekala vubec nic, jsem se od ni predevsim ke konci nemohla odlepit. Sice me par udalosti, ktere se panu Lehmannovi udaly, trochu mrzelo - je to holt sympatak a zaslouzil by si trochu vic stesti - ale takovy je holt zivot.

Kdo zvladne cist v originale, tak rozhodne doporucuji, protoze kniha je predevsim i svou vetnou skladbou velice nemecka, a tak si nejsem jista, jak moc se to povedlo zachytit prekladu.

09.05.2021 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

I kdyz akce se mi libila vice u druheho dilu, u Navratu krale mam rada hodne dlouhy konec. Hodne me bavilo cist o stastnem osudu mnohych postav po zaverecne bitve se Sauronem, o navratu do Kraje - zkratka je to dotazene s laskou k detailu, jak jsem od Tolkiena zvykla. Byla jsem proste rada, ze ve Stredozemi muzu jeste nejakou dobu zustat a zaroven nebyt v Mordoru.

Faramir byl i zde moje oblibena postava s obdivuhodnym charakterem a Sam si zaslouzil tolik stesti. Bez dlouheho konce by jeho postava proste nebyla dotazena.

Kdo se divi, proc ma treti dil tolik textu v kapitole "Dodatku", tak to je pro zaryte fanousky jako ja, ktere to doslova berou jako studijni material. Kdyz clovek ujizdi na dane postave, tak v Dodatkach najde seznam stranek s veskerymi zminkami o ni. Pokud to zbytek "normalnich" ctenaru hodla vynechat ( = to se jako ani nekouknete na Samuv rodokmen !?), tak doporucuji aspon precist "Pribeh Aragorna a Arwen", protoze ano, v Dodatcich jsou jeste cele pribehy... Taky se tam muzete naucit psat elfsky, ale to jen tak jako tip pro dalsi lockdown...

21.04.2021 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Pred lety byly Dve veze muj nejmene oblibeny dil z trilogie, ted se mi libil vice nez prvni dil. Postava Faramira je v knize jeste skvelejsi nez ve filmu a take se mi vice zamlouval knizni Sam nez filmovy. Ve filmu je mezi Frodem a Samem rozepre, ktera v knize neni a me to tak pripada logictejsi, protoze jejich pratelstvi je zkratka jedinecne. Frodo by se se Samem jen tezko tak snadno rozhadal a i kdyby, Sam by se od nej nehnul. Jsem zvedava, jestli se mi tetokrat 3. dil bude libit jeste vice.

23.03.2021 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Vetsinou mam radsi knihu nez film, ale tady u me jednoznacne vitezi filmove spracovani s uzasnym soundtrackem a zkracenym dejem. Na knize me nejvice stvalo rozcuckovani do petistrankovych kapitol. Co deset minut postavy to kapitola, hrozne me to stvalo. Styl psani Dana Browna me uz u druhe knihy proste neoslovil, a pritom me jeho navrhy pribehu pritahuji (proto jim opakovane davam sanci i pres me zklamani), ale Brownovo vypravecske provedeni se mi proste nelibi. Scenarista filmu rozhodne prepracoval pribeh k lepsimu.

Hvezdicku pridavam jen za konec pribehu, ktery se mi v knize libil o neco vice nez ve filmu. V tom kontextu mi chovani Jacquesa Saunièra davalo vetsi smysl. Take rozhovor Bezu Facheho s Aringarosou v nemocnici krasne dokreslil Facheho postavu. U vseho ostatniho preferuji filmovou verzi vcetne ztvarneni Langdona (come on, Browne, musi tvuj hlavni hrdina byt opravdu kanec stylu Jamese Bonda, po kterem kazda kost leti, boooze...)

19.02.2021 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Toz hodne husty. Ctenar jen nesmi ocekavat akcnak od prvni stranky, protoze kniha se cte do poloviny jako roman s perfektnim vykreslenim postav a prostredi. Teprve druha polovina je hororova a zaver knihy je neskutecna brutalni jizda. King udajne filmove zpracovani teto knihy nema rad a vzhledem k tomu, ze konec je opravdu jiny, chapu proc.

Zkratka za me naprosta spokojenost. Uz jsem od Kinga cetla par zvejku a pristupuji k jeho dilum proto s reservou. Jeho knih uz je hodne a ne kazda se stane legendou, to se rozumi. Osviceni ovsem takovou legendou je.

28.12.2020 5 z 5

Pád domu Usherů Pád domu Usherů Edgar Allan Poe

Solidne desivy pribeh, ktery stavi na dusevnim teroru. Dum se rozpada spolecne s poslednimi prislusniky rodu Usheru, kteri podlehaji nemoci spojene se zdedenym silenstvim. Vykresleni ponure atmosfery se povedlo, ovsem na vystraseni ctenare je potreba jeste trochu vice.

12.12.2020 4 z 5

Galantní lest Galantní lest George Farquhar

Pribeh me popravde pozitivne prekvapil a prekonal me (nulove) ocekavani. Bylo to docela vtipne a dostatecne nepredvidatelne. V divadle bych podobnou hru videla rada, navic s dobovymi kostymi.

10.12.2020 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Knihu jsem cetla uz potreti a pomalu se z toho stava tradice, ktera je pro me spojena s podzimni a predvanocni atmosferou. Je to velkolepe dilo a take zjistuji, ze me pokazde nejvice bavi jina cast. Tentokrat to byly kapitoly o Lorienu a zaverecna kapitola o rozpadu Spolecenstva. Sama a Froda poji i v literarnim svete nevidane pratelstvi. Aragorn je samozrejme moje oblibena postava, ale prekvapive je moji dalsi oblibenou postavou prave knizni Sam, nikoliv ten filmovy. Navic je kniha psana skutecne uslechtilym jazykem. To se pozna predevsim na originalni anglictine, kdy je vypraveni velice vytribene a na urovni. Asi proto se nektere postavy zdaji byt trochu vzdalenejsi nez ve filmu (Pipin, Smisek, Gimli), protoze v knize mluvi velmi vytribene a spisovne.

28.10.2020 5 z 5

Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce Gabriel García Márquez

Márquezovi romany mam moc rada, ale povidky me zatim moc neohromily. Nectou se spatne, ale maji pro me malou pritazlivost a taky evidentne nejsem fanynka absurdismu a z magickeho realismu jsem uz cetla i lepsi veci. Tak se mi zda, ze Marquez v techto povidkach predevsim testoval hranice spisovatelstvi.

25.10.2020 3 z 5

Pohřeb Velké matky Pohřeb Velké matky Gabriel García Márquez

Márquezovi romany mam moc rada, ale povidky me zatim moc neohromily. Nectou se spatne, ale maji pro me malou pritazlivost a taky evidentne nejsem fanynka absurdismu.

28.09.2020 3 z 5

Vzestup Endymionu 2 Vzestup Endymionu 2 Dan Simmons

Závěr této Sci-fi ságy byl o trochu lepší než většina předešlé části Vzestupu Endymionu, ale konec se mi bohužel nelíbil. Byl předvídatelný, hrůzný a dovětek posledních stránek až moc zdlouhavý. Škoda, že z Raula byla vytvořena taková nablblá postava a že mě motivy Aneina počínání evidentně inspirované křesťanstvím fakt nenadchly. Možná ještě přetrvává šok z hrozné kvality Vzestupu Endymionu 1, který tento díl nezachranil. Čtenářský zážitek pořád zůstává světelné roky za prvními 3 díly kantosu. Jak se to po třech tak skvělých dílech mohlo Simmonsovi stát?

22.08.2020 3 z 5

Vzestup Endymionu 1 Vzestup Endymionu 1 Dan Simmons

Po mem oblibenem dilu Endymion je pro me tohle pokracovani neskutecne zklamani. Rozhodne zatim to nejhorsi v serii z hned nekolika duvodu:

1) Info-dumping. Tentokrat neziskavame informace tak, ze bychom prozivali dobrodruzstvi s hrdiny, ale vsechny vedomosti plne faktu jsou na ctenare vyblity v nudnych prednaskach Aanei.
2) Bezduvodne presuny v case. Pokud mam vetsinu knihy vypravenou chronologicky, tak se mi nelibi skok do prazdna na uplne jinou planetu a uplne jinou situaci toho sameho hrdiny. Co me ale totalne vytoci je, kdyz se v dalsi kapitole zase vracim chronologicky ke kapitole pred skokem.
3) Aanea je neskutecne otravna. Pinda sto let a kdyz se konecne dostane k necemu zajimavemu, tak pry si to necha radsi pro sebe. Jeji romance s Raulem je divna a neuprimna. Na to, ze byla avizovana dopredu v prvnich vetach Endymionu, tak nezabira skoro zadne misto. I Raul me svymi reakcemi zklamal.

Zkratka jsem knihu dokonce i na jeden mesic odlozila. Obcas me bavila nejaka ta kapitola, to jo, ale vetsina textu byla fakt utrpeni.

19.07.2020 2 z 5

Endymion Endymion Dan Simmons

Endymion se stal mým oblíbeným dílem série. Příběh se rozjede hned v první kapitole a dobrodružné putování po různých planetách mě fascinovalo. Každá z planet je tak odlišná! Opravdu málokdy se mi stává, že bych se chtěla přenést do knihy. Jen proto, že o něčem rádi čteme, ještě neznamená, že bychom se chtěli v tom blázinci sami ocitnout. Ale u Endymionu bych se hrozně ráda připojila a navštívila všechny ty světy. Ovšem skrze farcaster portál a ne na palubě archanděla.

Postavy mi také sedly a u de Soyi byl dokonce zajímavý vývoj.
Na Kantos Hyperion je právě skvělé, že každá kniha je koncipována jinak a za mě tato forma vyhrává. Navíc Universum Hyperionu je komplikovaný, technický a přesto logický a poutavý. Já to pořád nechápu, jak nějaký člověk dokáže napsat něco takového.

19.05.2020 5 z 5

7 návyků vůdčích osobností 7 návyků vůdčích osobností Stephen R. Covey

Nechci popirat, ze v knize jsou dobre myslenky a koncepty, ale bohuzel me nudil jejich podil na mnozstvi textu. Mela jsem behem cteni silny pocit, ze autor rad povida, rad se posloucha a opravdu moc rad generalizuje.

Naopak pouziti prikladu z jeho rodinneho zivota nebo ze seminaru hodnotim vice mene kladne, to se cetlo dobre. I kdyz nektera prirovnani byla trochu pritazena za vlasy, napriklad dcera alias husa, co snasi zlata vejce, nebo vyvozovani zaveru pro business z toho, ze se mu rozbila sekacka na travu. Nektere situacni priklady jsou typicke pro americke prostredi a na moji zivotni realitu moc nefunguji, ale prave ty rodinne prihody jsou univerzalni a tech je vetsina.

Neni to spatne a mozna je to ve svem zanru vyjimecne - knihy o osobnim rozvoji prakticky nectu, ale vracet se k tehle nebudu.

01.05.2020 3 z 5

Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka Rainer Maria Rilke

Rilke je skvely basnik. Jeho rec je nadherna a zpevna, impresionisticka basen chytne za srdce a uz ji nedate z rukou. Vzdy kdyz uz chci rezignovat s tim, ze poezie proste neni pro me, staci si precist neco od Rilkeho.

13.04.2020 5 z 5

Můj modrý klavír Můj modrý klavír Else Lasker-Schüler

Elsiny basne jsou plne bolesti, smutku, melancholickych vzpominek a viry v Boha. Mozna kdybych je necetla na jare, kdy vsechno oziva a slunce probouzi ve vsech skvelou naladu, vcitila bych se do nich vice. Ale nejsem si jista, je to sepot z uplne jineho sveta...

12.04.2020 3 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Vsechny ctyri novely jsou co do kvality velmi vyvazene. Cetly se vyborne a mely zajimave koncepty i zvraty. Po 'Bazaru zlych snu' jsem tvrdila, ze priste radsi sahnu po romanu, protoze King povidky psat neumi. Tahle kniha me ovsem ujistila, ze umi, kdyz ma dobry material a trochu to natahne. U opravdu kratkych textu jeho styl moc nefunguje. King ma totiz vybornou techniku vsednosti: jeho rec je jasna a jednoducha, jeho povidky popisuji kazdodenni detaily tak dobre, ze se ctenar snadno promitne do deje. Proto take tolik jeho pribehu bylo zfilmovano.

Take jsem byla rada, ze si tato sbirka oficialne nehraje na horor. King uz je proste do toho zanru zaskatulkovany, ale touto knihou pro mne dokazal, ze pise i jine pribehy a ty jsou stejne tak dobre.

11.04.2020 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Hm, nemuzu se rozhodnout, jestli byl skvelejsi druhy nebo treti dil. Jako celek mam asi radsi druhy dil, ve kterem bylo vice nadeje a zvraty me vice prekvapovaly. Nektere zvraty tretiho dilu jsem spravne uhadla dopredu, ovsem na druhou stranu nemuzu poprit, ze bylo znacne uspokojive cist mnohe sceny. Abercrombie ma slabost pro badass momenty a tech je v posledni knize pomerne dost, coz jsem si velmi uzivala. Dlouhy zaver se mi take znacne zamlouval - clovek mohl krasne vyklusat z te vsi akce a nezhroutit se zoufalstvim, ze tahle skvela trilogie konci.

Velmi ocenuji postavy, ktere proste nejsou cernobile. Castecne je milujete, castecne vas stvou, nekdy vyresi vse genialne, jindy vse po*erou, jsou zkratka psane velmi realisticky a inteligentne. Stejne jako politikareni, pohled na valku a jeji (ne)slavny prubeh a cenu. Trilogii jako celek muzu opravdu vrele doporucit.

27.03.2020 5 z 5